Pocovidowy dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny, nazywany w skrócie PIMS-TS, najczęściej dotyka dzieci w wieku 5-12 lat, które przeszły zakażenie nowym koronawirusem, także bezobjawowo. Rozwija się w ciągu 2-4 tygodni od zakażenia. W aż 65 proc. przypadków dotyka chłopców.

Reklama

Uwaga na zmiany w ustach dziecka!

Opublikowane niedawno na łamach Advances in Oral and Maxillofacial Surgery badania, pozwoliły zidentyfikować kilkanaście różnych symptomów, na które trzeba zwracać uwagę u dziecka, które niedawno przeszło zakażenie koronawirusem.

– Badania, jakie stale napływają m.in. ze Stanów Zjednoczonych, wskazują na obszary w jamie ustnej, w których najczęściej pojawiają się zmiany mogące świadczyć o rozwijającym się PIMS-TS. Jak wynika z analiz, bardzo często obejmują one wargi i język, ale także pojawiają się w innych miejscach błony śluzową wewnątrz jamy ustnej – wylicza lek. dent. Magdalena Kabat, pedodontka z Medicover Stomatologia Rzeczpospolitej w Warszawie.

Do objawów rozwijającego się PIMS u dzieci należą:

  • zapalenie warg (obrzęk, mocne zaczerwienienie, spękanie, spierzchnięcie),
  • zmiany na języku – język geograficzny, spękany język, język truskawkowy,
  • owrzodzenie jamy ustnej,
  • zapalenie dziąseł,
  • kandydoza – zakażenie grzybami candidia powodujące miękkie białe wykwity na języku, przypominające kożuch z mleka.

Zmiany te pojawiają się u nawet 87 proc. dzieci z dziecięcym wieloukładowym zespołem zapalnym.

Zobacz także

– Bez względu na wszystko, pojawiające się dolegliwości w okolicach jamy ustnej powinny zaalarmować rodziców, zwłaszcza jeśli dziecko było zainfekowane koronawirusem i miało lub nie miało objawów COVID-19. Niezależnie od tego, czy pojawiają się inne symptomy PIMS-TS takie jak np. gorączka i bóle brzucha, konieczne jest jak najszybsze zbadanie takich zmian u pediatry lub u dentysty – mówi ekspertka Medicover Stomatologia.

PIMS to poważne zagrożenie dla dziecka

– U najmłodszych pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, może dojść do poważnych zaburzeń układu odpornościowego prowadzących do niewydolności wielu narządów – serca, nerek, wątroby czy narządu ruchu. PIMS-TS daje objawy podobne do choroby Kawasakiego, zapalenia wyrostka robaczkowego, czy wstrząsu septycznego, stąd ważne jest właściwe i jak najszybsze postawienie diagnozy oraz niezwłoczne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia w warunkach szpitalnych – mówi dr n. med. Marta Sobczyńska, pediatra, Kierownik Działu Szpitalnych Standardów Medycznych w Szpitalu Medicover.

Źródło: medicover.pl, sciencedirect.com

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama