covid u dzieci - kiedy do szpitala
visivasnc/AdobeStock
Zdrowie

COVID u dzieci – co z gorączką, kiedy do szpitala?

Dzieci chorują na COVID, czasami bardzo ciężko. Niektóre potrzebują opieki szpitalnej. Dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę i kiedy z dzieckiem chorym na COVID jechać do szpitala. Sprawdź, jak rozpoznać, że dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy.

Poznanie objawów, które powinny niepokoić rodziców w przypadku zachorowania dziecka na COVID, pozwoli na czas udzielić pomocy w szpitalu, z drugiej – sprawi, że na szpitalne oddziały nie będą trafiać dzieci, które można leczyć w domu. Bo do szpitala trafiają nie tylko dzieci ciężko chore na COVID, ale też dzieci, których rodzice niepotrzebnie panikują. 

Na stronie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu możemy znaleźć informacje o tym, co rodzice powinni wiedzieć o gorączce przy COVID-19, aby rodzicom łatwiej było opiekować się chorym maluchem. Sprawdź, kiedy dziecko z COVID musi trafić do szpitala.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Objawy COVID u dzieci – kiedy do szpitala?

Najważniejszym obecnie objawem, na który należy zwracać baczną uwagę, gdy dziecko zachoruje na COVID, jest gorączka i towarzyszące jej objawy dodatkowe. Nie zawsze sama gorączka, nawet dość wysoka, to znak, że trzeba jechać do szpitala.

Kiedy jechać z dzieckiem chorym na COVID do szpitala?

 • gorączkujące dziecko zaczyna mieć duszności przy wdechu lub wydechu
 • gorączce towarzyszy krwawa biegunka
 • dziecko ma gorączkę, a na skórze pojawiają się zmiany w postaci pęcherzy
 • gorączce towarzyszy wysypka krwotoczna
 • gorączkujące dziecko zaczyna mieć zaburzenia świadomości
 • gorączka pojawia się u dziecka z „toksycznym wyglądem” (dziecko jest blade lub sine, apatyczne lub drażliwe, ma przyspieszony rytm oddychania i pracy serca, słabo wypełnione naczynia włosowate).
W przypadku COVID leczenie dziecka w szpitalu jest zwykle potrzebne wtedy, gdy dziecko ma choroby przewlekłe, nawet jeśli nie wystąpią u niego wyżej wymienione objawy. Trzeba też pamiętać, że każda gorączka utrzymująca się u dziecka powyżej 3 dni bez wyraźnej przyczyny jest wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza/szpitala.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych i twórca przychodni Post-COVID dla dzieci przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zwraca uwagę, że wiele dzieci z objawami COVID nie powinno trafiać do szpitala.

„Na dziecięcych oddziałach widać, że obecnie COVID-19 zbiera swoje żniwo wśród najmłodszych. Na ogół nie są to dzieci wymagające leczenia szpitalnego, jakich wiele przyjmowaliśmy podczas poprzednich fal epidemii. Teraz, po wyjaśnieniu sytuacji i uspokojeniu rodziców, często wypisujemy je już następnego dnia. Większość nie powinna w ogóle trafiać do szpitala, z powodzeniem mogłyby być leczone w domu” – mówi prof. Leszek Szenborn.

Sama gorączka przy COVID u dziecka a jazda do szpitala

Gorączka na poziomie 38 stopni (mierzona w odbycie) jest naturalną i korzystną reakcją organizmu na infekcję i jako taka nie jest wskazaniem do hospitalizacji dziecka. Jeśli maluch czuje się dobrze podczas gorączki, najprawdopodobniej wszystko jest z nim w porządku i nie trzeba jechać do szpitala.

W ocenie stanu dziecka z gorączką trzeba zwracać uwagę na to, czy:

 • dziecko nie jest senne
 • nie chce się bawić
 • nie chce jeść i pić
 • nie chce wstawać z łóżka
 • siusia rzadziej i mniej.
   

To czerwone flagi, które wymagają od rodziców wzmożenia czujności.

Zapalenie krtani u dzieci w przebiegu COVID – do leczenia w szpitalu czy w domu?

W przebiegu zakażenia koronawirusem u dzieci, w ostatnich dwóch falach zwiększyła się liczba przypadków podgłośniowego zapalenia krtani, które objawia się charakterystycznymi napadami szczekającego kaszlu i duszności. Choć atak może wyglądać dość dramatycznie, najczęściej nie jest wskazaniem do jazdy do szpitala.

Podgłośniowe zapalenie krtani z powodzeniem można leczyć w domu, w dodatku nie potrzeba do tego antybiotyku. Leczenie polega na doustnym jednorazowym podaniu leku sterydowego, który przynosi dziecku ulgę. Receptę na lek może wypisać lekarz pediatra z przychodni rejonowej.

„Ci, którzy mają nebulizatory/inhalatory mogą zastosować budezonid w nebulizacji w dawce 2 mg (w polskich warunkach 2 mg budezonidu = 4 ml preparatu do nebulizacji zawierającego 500 μg/ml budezonidu (2 pojemniczki).” – podpowiada prof. Leszek Szenborn.

Zobacz także:

jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
Adobe Stock
Aktualności
Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? [INSTRUKCJA]
Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID można dokonać w bardzo prosty sposób: korzystając z profilu e-pacjenta na stronie gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS-a. Tłumaczymy krok po kroku, jak umówić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

W grudniu 2021 ruszyła możliwość rejestracji na szczepienie przeciwko COVID dzieci od 5. roku życia . W styczniu 2022 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o skierowaniach na dawkę przypominającą szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat. Nadal jest też możliwość szczepienia starszych dzieci, które do tej pory jeszcze nie otrzymały szczepionki. Wyjaśniamy, jak krok po kroku można zapisać dziecko na szczepienie na COVID.  Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID? Zarejestrowanie dziecka na szczepienie na COVID-19 zajmuje tylko kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu. Po udanej rejestracji otrzymasz potwierdzenie zapisu na szczepienie wraz z datą i wyznaczonym miejscem. Dzień przed szczepieniem wysyłany jest również SMS, który przypomina o wizycie.    Rodzic może zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 na kilka sposobów: przez internet poprzez portal e-pacjenta na stronie gov.pl :  pacjent.gov.pl (należy wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka, podać numer telefonu kontaktowego i wybrać termin szczepienia).   wysyłając wiadomości SMS  na numer  664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie ;   dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989 ;   kontaktując się z wybranym punktem szczepień   (osobiście lub telefonicznie); Aby anulować szczepienie lub zmienić jego termin, należy zadzwonić na infolinię 989 albo skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym punktem szczepień. Skierowanie na szczepienie na COVID-19 dla dziecka Dzieciom w wieku 5 lat i starszym wystawiono e-skierowania. To, czy twoje dziecko ma skierowanie na szczepienie, możesz sprawdzić na portalu pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Można też sprawdzić skierowanie...

Ciężarna zmarła na covid
Adobe Stock
Aktualności
Zachorowała na COVID-19, gdy była w ciąży. Osierociła dwójkę dzieci
Młody tata został sam z dwójką malutkich dzieci. Ma do siebie żal, że nie dopilnował, by jego żona się zaszczepiła. Teraz ostrzega ciężarne.

Na Lubelszczyźnie doszło do nieprawdopodobnej tragedii. 24-letnia ciężarna zachorowała na COVID-19. Kobieta zmarła, osierocając dwójkę dzieci. Pani Patrycja 9 grudnia źle się poczuła. Początkowo 24-latka leczyła się w domu, ale gdy jej stan zaczął się pogarszać, trafiła do szpitala. Tam lekarze zadecydowali o wykonaniu cesarskiego cięcia przed terminem. Następnie kobietę podpięto do ECMO. Po kilku dniach lekarze odkryli zakrzep po cesarce, więc pacjentka została odłączona od maszyny. W końcu trafiła pod respirator. Niestety, 13 stycznia zmarła. Mogła żyć Urodzona przed terminem Klara jest jeszcze w szpitalu i zostanie tam przez najbliższe 3 tygodnie. W domu natomiast czeka na siostrę 1,5-roczny Mikołaj, którym obecnie na zmianę zajmują się dziadkowie. Pani Patrycja i jej mąż pobrali się dwa lata temu, cieszyli się na drugie dziecko, w planach mieli budowę domu. Teraz młody tata został sam z dwójką malutkich dzieci. Aby mu pomóc, znajomi uruchomili zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl . Mężczyzna jest pewny, że gdyby jego żona się zaszczepiła, dziś by żyła. 26-latek zarzuca sobie, że tego nie dopilnował. Jego żona nie była przeciwniczką szczepień, po prostu z braku czasu nie umówiła się na szczepienie. Teraz pogrążony w żałobie mąż apeluje do innych przyszłych mam, by się szczepiły, bo nie życzy nikomu takiego dramatu, jaki sam musi przeżywać. Źródło: lublin.se.pl Zobacz także: Starachowice: niezaszczepione małżeństwo zmarło na COVID-19. Chcieli leczyć się w domu, osierocili syna Szczepienie na COVID w ciąży – aktualne zalecenia „Co trzecia osoba pod ECMO to kobieta w ciąży lub po porodzie”. Lekarz ostrzega: to, czy przeżyją, to „loteria”

czy szczepić dzieci na covid
Adobe Stock
Zdrowie
Czy szczepić dzieci na COVID? Rozwiewamy wątpliwości
Zastanawiasz się, czy szczepić dziecko na COVID? Sprawdź, co na ten temat mówią lekarze i co wynika z danych naukowych. Większość ekspertów twierdzi: korzyści ze szczepienia przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki.

Od kilku tygodni trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID dla dzieci z grupy wiekowej 5-11 lat, a od dłuższego czasu szczepione są starsze dzieci i młodzież. Im młodsze dziecko ma przyjąć szczepionkę, tym więcej wątpliwości mają jego rodzice. Sprawdzamy aktualny stan wiedzy na temat bezpieczeństwa szczepień dzieci przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, przytaczamy wyniki badań i opinie ekspertów. Oto informacje dla rodziców i opiekunów dzieci, które ułatwią podjęcie decyzji, czy szczepić dziecko na COVID. Czy szczepić dzieci na COVID? – stanowisko pediatrów Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski nie ma wątpliwości – należy szczepić dzieci w wieku 5-11 lat na COVID – mówi. Jego zdaniem szczepienie dzieci na COVID jest ważnym elementem walki z pandemią, gdyż szkoły są miejscem, które sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak nie tylko o walkę z pandemią tu chodzi. Szczepienie dziecka przeciwko COVID pozwala bardzo zmniejszyć ryzyko, że u dziecka rozwinie się ciężka postać COVID. Szczepionka chroni także przed bardzo poważnymi powikłaniami zakażenia koronawirusem, które prowadzi do pojawienia się u dziecka objawów PIMS . Mogą one wystąpić u każdego zakażonego koronawirusem dziecka, także tego, które nie ma żadnych chorób towarzyszących. Obecnie opanowujący świat wariant koronawirusa Omikron, który charakteryzuje się niezwykle wysoką zakaźnością, powoduje wzrost liczby dzieci chorych na COVID w szpitalach. Choć dużo wskazuje na to, że w większości przypadków nie powoduje on ciężkiego przebiegu choroby, to sama skala zakażeń, sprawia, że dzieci chorych na COVID jest w szpitalach więcej, także tych ciężko przechodzących zakażenie. Przed tym wszystkim chroni szczepionka. I to w każdej grupie wiekowej dzieci, w jakiej dopuszczono preparat uodparniający do użycia. Uwaga! Obecne stanowisko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj