Polacy chcą 500+ tylko dla pracujących rodziców. Czy rząd na to pójdzie?
W tym roku na wypłatę 500+ rządzący musieli zarezerwować 39 miliardów złotych. Trudna sytuacja gospodarcza związana z epidemią koronawirusa spowodowała, że na nowo rozpoczęły się dyskusje na temat ewentualnego ograniczenia tego świadczenia. Czego innego jednak chce rząd, a czego innego obywatele.
Rządzący zdecydowanie odżegnują się od możliwości ograniczenia programu 500 plus – od 2019 roku jest ono także wypłacane na pierwsze dziecko, a nie jak było to wcześniej – tylko na drugie i kolejne dzieci. Pieniądze obecnie otrzymują wszyscy rodzice, którzy złożyli odpowiedni wniosek, niezależnie od dochodów, sytuacji materialnej i tego, czy są pracujący, czy bezrobotni.
Wraca pomysł powiązania 500+ z pracą
Dyskusje na temat tego, czy powinny być wprowadzone kryteria przyznawania świadczenia 500+ wracają co pewien czas. Bardziej świadomi obywatele, którzy zdają sobie sprawę z tego, że pieniądze na to i inne świadczenia socjalne nie biorą się znikąd, ale są pobierane od obywateli w postaci najróżniejszych podatków i opłat, coraz częściej chcą, aby 500+ nie było dla każdego.
5 października bieżącego roku portale money.pl i wp.pl opublikowały wyniki sondażu, który przeprowadziły na temat ewentualnych zmian w programie 500+. Pytanie brzmiało: czy wypłata 500+ powinna być realizowana tylko w sytuacji, gdy co najmniej jeden z rodziców pracuje? Wyniki sondażu zaskakują.
Sprawdź: Dodatkowe pieniądze dla rodziców z obniżonymi dochodami
Większość chce ograniczeń i to niezależnie od preferencji politycznych
Zdecydowana większość respondentów, bo aż 62 proc. osób, które wzięły udział w sondażu, chciałoby powiązać wypłatę 500+ z pracą co najmniej jednego rodzica. W tym 43 proc. zdecydowanie popiera takie rozwiązanie, a 19 proc. raczej się z nim zgadza. Przeciwnikami takiego rozwiązania było tylko 17 proc. biorących udział w badaniu, a niezdecydowanych – 21 proc. respondentów.
Wśród zwolenników PiS 56 proc. jest za takim rozwiązaniem, 22 proc. jest przeciw, a wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej 78 proc. jest za, a 10 proc. przeciw.
Rządzący zarzekają się, że pieniądze w ramach 500+ będą nadal wypłacane na dotychczasowych zasadach. „Żadne programy społeczne — zarówno te, które wspierają rodziny z małymi dziećmi, a także programy polityki senioralnej, nie są zagrożone’’ zapewniła 7 września Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Sprawdź: Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko
Czy wypłata 500+ na pewno nie jest zagrożona albo nie ulegnie zmianie?
Gwarancji nie ma. Nie wiadomo jak dotkliwie ucierpi budżet państwa w wyniku epidemii koronawirusa, której druga fala teraz się zaczyna. Na dodatek dokonująca właśnie się rekonstrukcja rządu może okazać się dobrą okazją do zmiany stanowiska rządzących.
Deficyt budżetowy w przyszłym roku ma wynosić ponad 82 miliardy złotych. Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców można by go ograniczyć o połowę, zaostrzając zasady przyznawania 500+ i innych świadczeń, w tym 13. emerytury i 300+.
A ty? Jesteś za zaostrzeniem zasad przyznawania 500+? Kto nie powinien według ciebie tego świadczenia otrzymywać?
Sprawdź też:
- Zmiany w 500+ w 2021 roku
- Nowe terminy składania wniosków o świadczenie 500+
- Wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem