W 2023 roku rodzice zyskują prawo do większej ilości dni wolnych. Zamiast dwóch dni na opiekę nad zdrowym dzieckiem, rodzicom przysługuje aż 5 dni (jednak tylko dwa z nich są płatne). Sprawdziliśmy kto, kiedy i jak może złożyć wniosek o wolne na opiekę nad zdrowym dzieckiem. Co ważne, pracodawca w tym przypadku nie może odrzucić wniosku, lecz wcześniej warto ustalić z przełożonym termin nieobecności w pracy.

Reklama

Spis treści:

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – kto go może złożyć?

Wniosek o opiekę nad zdrowym dzieckiem możesz złożyć bez podawania przyczyny. W kodeksie pracy nie podano jakie powody może mieć rodzic decydujący się na ten typ urlopu.

Pracownik może wykorzystać 5 dni w celu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem. Dwa z nich są płatne, trzy dni niepłatne. Możliwość wzięcia pięciu wolnych dni na opiekę dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Prócz tego, dziecko musi mieć poniżej 14 lat, a urlop może wykorzystać albo mama, albo tata – nie można podzielić między sobą dwóch dni na dziecko.

Jeśli chcesz skorzystać z wolnych dni na dziecko, powinnaś złożyć u swojego pracodawcy wniosek o opiekę nad zdrowym dzieckiem. Możesz go złożyć w dowolnym momencie. Kodeks pracy nie określa, ile czasu wcześniej powinnaś powiadomić pracodawcę o swoich planach, zazwyczaj jest to kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Zobacz także

Masz do wykorzystania dwa dni lub 16 godzin płatnego urlopu na dziecko, o ile jesteś zatrudniona na pełen etat. Jeśli pracujesz w krótszym wymiarze czasu, przysługujący ci urlop na opiekę będzie proporcjonalnie mniejszy.

Musisz pamiętać, że w niektórych sytuacjach, oprócz urlopu na dziecko przysługuje ci również zasiłek opiekuńczy. Możesz go dostać, jeśli dziecko nie ukończyło 8. roku życia, a musi przebywać na kwarantannie albo nastąpiło zamknięcie żłobka czy przedszkola, lub zachorowała jego opiekunka, a ty nie jesteś w stanie zostawić dziecka pod opieką kogoś innego.

Opieka nad dzieckiem – wniosek: co powinien zawierać?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • prośba o udzielenie urlopu (wolnego dnia/dni);
  • imię i nazwisko dziecka;
  • liczba wolnych dni lub godzin (o którą wnioskuje pracownik);
  • termin urlopu;
  • podpis pracownika.

Do wniosku o wolny dzień na opiekę nad dzieckiem trzeba dołączyć również oświadczenie drugiego rodzica, w którym informuje on, że rezygnuje z wykorzystania takiego urlopu.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – wzór

Załączamy gotowy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, możesz go wydrukować i uzupełnić. Kliknij w miniaturkę, by otworzyć wniosek w oryginalnym rozmiarze.

wniosek o opiekę nad dzieckiem

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama