wniosek o opiekę nad dzieckiem
Adobe Stock/nataliaderiabina
Prawo i finanse

Wniosek o opiekę nad dzieckiem 2022: kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem należy złożyć bezpośrednio u pracodawcy. Pracownik posiadający dziecko ma prawnie zagwarantowaną możliwość wykorzystania określonej liczby dni w roku na opiekę nad małoletnim. Musi spełniać jednak pewne wymagania, np. jego dziecko nie może mieć powyżej 14 lat. Wyjaśniamy też, komu należy się wolne na opiekę nad dzieckiem z powodu pandemii, zamknięcia szkoły lub przedszkola oraz kwarantanny.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać dane twoje, twojego dziecka, a także termin, w jakim chcesz wykorzystać wolne dni. Jeśli masz dzieci i jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, możesz wykorzystać dwa dni płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem w ciągu całego roku kalendarzowego – wystarczy złożyć o to wniosek do pracodawcy. Niektórym rodzicom należy się też zasiłek opiekuńczy podczas opieki nad dzieckiem z powodu koronawirusa.

Spis treści: 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – kto go może złożyć?

Pracownik może wykorzystać wolne dni w celu sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem. Dotyczy to osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dziecko musi mieć poniżej 14 lat, a urlop może wykorzystać albo mama, albo tata – nie można podzielić między sobą dwóch dni na dziecko. Pracownik podczas urlopu zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Jeśli chcesz skorzystać z wolnych dni na dziecko, powinnaś złożyć u swojego pracodawcy wniosek o opiekę nad zdrowym dzieckiem. Możesz go złożyć w dowolnym momencie. Kodeks pracy nie określa, ile czasu wcześniej powinnaś powiadomić pracodawcę o swoich planach, zazwyczaj jest to kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Masz do wykorzystania dwa dni lub 16 godzin na dziecko, o ile jesteś zatrudniona na pełen etat. Jeśli pracujesz w krótszym wymiarze czasu, przysługujący ci urlop na opiekę będzie proporcjonalnie mniejszy.

Opieka nad dzieckiem – wniosek: co powinien zawierać?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące informacje:

 • imię i nazwisko pracownika;
 • prośba o udzielenie urlopu (wolnego dnia/dni);
 • imię i nazwisko dziecka;
 • liczba wolnych dni lub godzin (o którą wnioskuje pracownik);
 • termin urlopu;
 • podpis pracownika.


Do wniosku o wolny dzień na opiekę nad dzieckiem trzeba dołączyć również oświadczenie drugiego rodzica, w którym informuje on, że rezygnuje z wykorzystania takiego urlopu.

Wniosek o opiekę nad dzieckiem – wzór

Załączamy gotowy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, możesz go wydrukować i uzupełnić. Kliknij w miniaturkę, by otworzyć wniosek w oryginalnym rozmiarze. 

wniosek o opiekę nad dzieckiem

Wniosek o opiekę nad dzieckiem z powodu koronawirusa

Niektórzy rodzice mogą też starać się o dni wolne przeznaczone na opiekę nad zdrowym dzieckiem z powodu pandemii koronawirusa i zamknięcia placówek oświatowo-opiekuńczych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje:

 • rodzicom dzieci do 8. roku życia;
 • rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
 • rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
 • rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
 • rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.


Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem placówki z powodu COVID-19 należy złożyć u pracodawcy w przypadku posiadania umowy o pracę lub u zleceniodawcy, jeśli pracuje się na umowę zlecenie. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy za czas epidemii wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Nie można o niego wystąpić, jeśli drugi rodzic dziecka może zapewnić mu opiekę (przebywa na urlopie rodzicielskim, wychowawczym lub nie pracuje).

Także w sytuacji, gdy dziecko zostanie skierowane na kwarantannę, rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Przysługuje on na dziecko do 14. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 18. roku życia.

Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Dla ZUSu jest to sytuacja tożsama z chorobą dziecka. 

Zobacz też:

screen/lap-baby.com
Aktualności
Marzysz, by mieć choć przez chwilę wolne ręce? - zobacz rozwiązanie! (film)
Trudno zjeść posiłek gdy się ma małe dziecko. To rozwiązanie, pokochało wiele kobiet. A jak Wam się podoba?

" Moje dziecko chce być ciągle na rękach ", "Nie mogą pograć ze starszym dzieckiem w grę, bo jedną ręką ciężko się to robi, a moje maleństwo często muszę trzymać przy sobie." - tak żalą się mamy, które marzą, by choć przez chwile mieć wolne ręce.  Zjedzenie obiadu - teraz to nie problem! Zjedzenie posiłku z maleństwem na rękach – to bardzo trudne i niebezpieczne zadanie. Wiercące się dziecko nie jest w stanie cierpliwie poczekać, aż mama spokojnie zje ciepłą zupę, ciężko jest pokroić mięso. To rozwiązanie które pojawiło się na rynku, czyli specjalny pas podtrzymujący dziecko, choć w pierwszej chwili wydaje się absolutnie wspaniałe, budzi też małe wątpliwości. Pas LapBaby zaprojektowany w Wielkiej Brytanii, przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3-mca życia . Jest miły i miękki, wykonany z materiałów bezpiecznych dla dziecka (może być także używany przez alergików), a jego podstawowym zadaniem, jest – dać mamie choć na chwilę wolne ręce. Gdy chce wykonać jakąś pracę na komputerze, gdy chce pobawić się z drugim dzieckiem, oraz by mogła spokojnie zjeść posiłek. Pas jest bardzo szeroki, dopasowywany szelkami i wygląda bezpiecznie. Jakie mamy wątpliwości? pas powyżej 3.m-ca życia – wiele dzieci w wieku 3-4 m-cy, nie jest jeszcze w stanie stabilnie siedzieć na kolanach mamy, także pas ten będzie zdecydowanie bardziej przydatny dzieciom powyżej 6. m-ca życia. posiłki – trzymanie dziecka na kolanach i spożywanie ciepłego obiadu – te dwie czynności trochę się wykluczają ze względów bezpieczeństwa. Dziecko oprócz tego, że siedząc na naszych kolanach może dosięgnąć do stołu i ściągnąć na siebie talerz, to nie wyobrażamy też sobie by ponad jego głową, nosić do ust łyżkę z gorącą zupą. Pas jest jednak świetnym rozwiązaniem, gdy mamy starsze dzieci i chcemy wspólnie z...

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja: 24 maja – egzamin z języka polskiego, 25 maja – egzamin z matematyki, 26 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego. Dni wolne: matury 2022 Czy podczas matur 2022 jest wolne w szkole? Owszem, uczniowie szkół ponadpodstawowych nie będą mieć w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to dla nich kilka dni przerwy w nauce. Dotyczy to jednak tylko terminów podstawowych egzaminów maturalnych, czyli 4-6 maja . W niektórych szkołach może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ dyrektorzy mogą wykorzystać...

Adam Niedzielski o możliwości przedłużenia nauki zdalnej
Adobe Stock/screen Twitter
Aktualności
Wydłużona nauka zdalna i kolejne obostrzenia? Adam Niedzielski mówi o planach rządu
Niewykluczone, że dzieci nie wrócą tak prędko do szkół, jak to zapowiadano. Rząd rozważa również wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. zamknięcie galerii handlowych.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem nauczanie zdalne ma trwać do 9 stycznia. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował jednak w rozmowie z RMF FM, że trwają rozmowy dotyczące ewentualnego wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Dzieci nie wrócą do szkół 10 stycznia? Jeszcze przed Nowym Rokiem minister Przemysław Czarnek deklarował, że uczniowie wrócą do szkół 10 stycznia, a wydłużenie obowiązujących obecnie obostrzeń nie jest brane pod uwagę. Ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem i liczby zgonów rząd może jednak zadecydować o wydłużeniu nauczania zdalnego.   – W środę albo w piątek powinniśmy się spodziewać kolejnych decyzji, czy zaostrzyć restrykcje, jeśli nadal będziemy obserwować przyrost zakażeń – powiedział Adam Niedzielski w RMF FM. – Będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami. Chociaż mamy podobne zdanie w rządzie, że ogromnym kosztem byłaby rezygnacja z nauki stacjonarnej. Inne restrykcje mogą dotyczyć np. zamykania galerii handlowych – dodał minister zdrowia, To kiedy uczniowie wrócą do szkół, a także czy rząd zdecyduje się wprowadzić inne restrykcje, zależy od statystyk w związku z czwartą (choć niektórzy mówią już o piątej) falą pandemii koronawirusa. 3 stycznia mamy 6422 nowych zakażeń koronawirusem i 9 zgonów. Źródło: RMF FM Zobacz także: Czy dzieci wrócą do szkół 10 stycznia? Minister Czarnek: „Mamy trudną sytuację” Kiedy wracamy do szkoły? Czy na pewno 10 stycznia? Dni wolne od szkoły 2021/2022: kiedy najbliższe dni wolne od szkoły?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj