policjantki pomogły ciężarnej
Adobe Stock
Aktualności

Liczyły się sekundy – policjantki pomogły ciężarnej i jej nienarodzonemu dziecku

W samochodzie w korku na drodze utknęła ciężarna, która musiała pilnie stawić się w przychodni w Płocku na przyjęcie zastrzyku ratującego życie jej nienarodzonego dziecka. Gdyby nie pomoc policjantek, kobieta nie dotarłaby tam na czas.

W zeszłym tygodniu w Płocku policja dostała wezwanie do ciężarnej uwięzionej w korku, która wymagała pilnej pomocy. Dwie policjantki – Aleksandra Pudlik-Jabłońska i st. sierż. Sylwia Motyl-Kwiatkowska – błyskawicznie dotarły na miejsce, odnalazły samochód z kobietą, zatrzymały ruch i eskortowały ją do przychodni. Liczyły się dosłownie sekundy.

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Życzliwość i empatia u mundurowych

Sytuacja miała miejsce w czwartek 27 stycznia ok. godz. 17:40. Dyżurny policji po otrzymaniu dramatycznego wezwania natychmiast podjął działania, które pozwoliły kobiecie dotrzeć na czas na zastrzyk. Dzięki temu zdrowie i życie dziecka zostało uratowane.

„Za okazaną pomoc będziemy wdzięczni do końca naszego życia, a Panu Komendantowi życzymy, aby w Pana jednostce było jak najwięcej takich życzliwych i empatycznych funkcjonariuszy” – napisali w podziękowaniach rodzice dziecka i ich najbliżsi.

Służby zawsze gotowe nieść pomoc

To nie pierwsza sytuacja, w której policja pomaga ciężarnej. Co pewien czas pojawiają się doniesienia o tym, jak policjanci pomogli dotrzeć do szpitala rodzącej albo uratowali dziecko, które przestało oddychać. Podobną pomoc gotowi są nieść i niosą także strażacy i strażnicy miejscy. Warto o tym pamiętać i w razie sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu prosić je o pomoc. Czasami działania podjęte przez te służby pozwalają uratować życie w sytuacji, gdy pomoc medyczna jeszcze nie dotarła lub nie może dotrzeć na miejsce.

Brawa dla policjantek z Płocka i wszystkich innych bohaterskich kobiet i mężczyzn, którzy zawsze gotowi są nieść pierwszą pomoc obywatelom podczas swojej służby.

Źródło: Tygodnik Płocki

Przeczytaj także:

Lewandowska i Zawadzka
Adobe Stock
Aktualności
Dorota Zawadzka broni Anny Lewandowskiej: „Czym jest według was dzieciństwo: siedzeniem w domu? Nic nierobieniem?”
Annie Lewandowskiej zależy, by jej 4,5-letnia córeczka korzystała z wielu zajęć dodatkowych – co wywołało mnóstwo kontrowersji. Superniania trafnie zauważyła, że nie wiemy nic o tym, jak zorganizowany jest każdy dzień Klary. Skąd więc wnioski, że dziecko nie ma czasu na zabawę?

Ostatnio na profilu Anny Lewandowskiej pojawiło się jej zdjęcie z córeczką na korcie tenisowym. Pod fotografią Lewandowska wyliczyła zajęcia, na jakie uczęszcza jej 4,5-latka. Sama zapytała internautów, czy przypadkiem nie przenosi swoich niespełnionych ambicji na dziecko. W komentarzach rozpętała się burza, a temat podchwyciły portale plotkarskie. Wiele osób zarzuciło Lewandowskim, że planując czas dziecku, nie pozwalają mu na zwykłą zabawę. W obronie trenerki stanęła Dorota Zawadzka – jej zadaniem ludzie zbyt pochopnie ocenili całą sytuację. Brak czasu na dzieciństwo? „(...) W przedszkolu tu balet, tam karate (wiadomo). Niemiecki, angielski, dodatkowo w domu hiszpański w formie zabaw. Rowerek, pływanie, pianino. W tym tygodniu jedziemy w góry, a ja właśnie googluję trenera Klary… Chociaż na te trzy dni. No i teatr raz w miesiącu. Przydałyby się jeszcze jakieś zajęcia ze sztuki…” – wyliczała Anna Lewandowska na Instagramie.           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗟𝗲𝘄𝗮𝗻𝗱𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 (@annalewandowskahpba) Trenerka zaznaczyła, że ma pewne obawy. Jako mama chce dać dziecku to, czego sama nie miała, ale boi się, czy uda jej się znaleźć złoty środek między dawaniem możliwości a nadmiarem i presją. Wielu internautów jednoznacznie stwierdziło, że Klara zwyczajnie nie ma już czasu na dzieciństwo, bo każda minuta jej życia została zaplanowana przez ambitną mamę. W obronie trenerki, choć nieoficjalnie, stanęła Dorota Zawadzka. Psycholog poruszona reakcją internautów zapyta rodziców, czym w takim razie jest według nich dzieciństwo: „Siedzeniem w...

emerytura zależna od zarobków dzieci
shurkin_son, vivoo/Adobe Stock
Aktualności
Twoja emerytura będzie zależeć od zarobków TWOICH dzieci – nowy pomysł rządu
500+ nie zwiększyło dzietności, a pomysły rządzących na zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby dzieci mogą budzić kontrowersje. Nowy projekt zszokuje niejednego: wysokość emerytury ma zależeć od zarobków dzieci emeryta.

Rząd analizuje pomysł pełnomocniczki rządu do spraw polityki demograficznej, Barbary Sochy. Zaproponowała ona, aby wysokość emerytury zależała od dochodów dzieci emeryta. To ma skłonić Polaków do posiadania większej liczby dzieci, bo im ich będzie więcej, tym większa szansa na wyższą emeryturę. Dramatyczny spadek urodzeń powodem powstania kontrowersyjnego pomysłu Ostatnie doniesienia dotyczące liczby rodzących się w Polsce dzieci pokazały, że program 500+ na dziecko , który miał zachęcać Polski do rodzenia dzieci, nie spełnił oczekiwań. W ostatnim roku urodziło się 330,7 tysięcy dzieci, najmniej od końca II wojny światowej. To spadek o 8 procent w stosunku do i tak kiepskiego pod tym względem roku 2019. Nie dziwi więc to, że rządzący poszukują innych rozwiązań, które odwróciłyby ten trend. Na FB Barbary Sochy pojawił się wpis: „Warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym ”. Brzmi niegroźnie, ale faktycznie oznacza to dyskryminację osób, które z wyboru albo z powodu bezpłodności nie będą mieć dzieci. Komponent rodzinny, czyli ile zarabiają twoje dzieci „W trakcie konsultacji strategii często pojawiały się głosy, że pomysł uwzględniania wkładu dzieci do systemu emerytalnego przy kalkulowaniu emerytury rodziców jest kontrowersyjny i bardzo rewolucyjny w stosunku do obecnie funkcjonujących systemów emerytalnych. Jednym z nielicznych krajów, który w jakikolwiek sposób uwzględnia dzisiaj liczbę dzieci przy kalkulacji emerytury, do tej pory jest Francja. Tym bardziej cieszy, że w wygłoszonym w styczniu exposé nowy premier Czech zaproponował rozwiązanie idące w postulowanym przez nas kierunku. Wiemy też, że Słowacja po kilkunastu latach debaty publicznej na ten temat rozpoczęła w zeszłym roku prace legislacyjne dotyczące komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym” –...

Tygodniowe maleństwo w siedleckim oknie życia. Jest zdrowe i bezpieczne
Adobe Stock, Radio Vox
Aktualności
Tygodniowe maleństwo w siedleckim oknie życia. Jest zdrowe i bezpieczne
W czwartek (27.01) około godziny 16 w siedleckim Domu Dziecka pod Kasztanami rozbrzmiał dzwonek. Taki, który oznacza, że w tamtejszym oknie życia pozostawiono dziecko potrzebujące opieki. Maluszek szybko trafił do szpitala. Chodziło o to, by upewnić się, że jego życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Stan zdrowia noworodka jest dobry. Wiadomo też, że przyszedł na świat mniej więcej tydzień temu. Noworodek jest bezpieczny Zgodnie z procedurami pracownicy domu dziecka powiadomili policję. „ Na miejsce przybyli policjanci, jednak nie ujawnili żadnych śladów mogących świadczyć o tym, że doszło do jakiegokolwiek przestępstwa” – powiedziała w Radiu dla Ciebie Małgorzata Mazurek, rzeczniczka siedleckiej komendy. Od chwili pojawienia się maleństwa w oknie życia, dom dziecka ma 24 godziny na powiadomienie sądu, który zdecyduje o dalszych losach dziecka. Drugie dziecko w siedleckim oknie życia Siedleckie okno życia powstało jako 47. w Polsce, w 2011 roku. Po otwarciu długo było obiektem kiepskich żartów… Zostawiano tam śmieci, a raz nawet ktoś porzucił psa. Przez te wszystkie lata znaleziono tam tylko jedno dziecko. W 2013 roku matka pozostawiła w oknie roczną córkę, jednak jeszcze tego samego dnia zgłosiła się, by zabrać dziewczynkę z powrotem do domu. źródło: Spin Siedlce, Tygodnik Siedlecki  Zobacz także: Okna życia: powinny istnieć czy nie? Dziecko znalezione we wrocławskim oknie życia  Okna życia miały być dla noworodków... Najstarsze dziecko miało prawie 2 lata

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj