A jednak! Kobiety wolą 500 plus niż iść do pracy
Czyżby spełniały się przewidywania ekonomistów, którzy ostrzegali, że program 500 plus zniechęci kobiety do podejmowania pracy. Zobacz, gdzie jest najgorzej!
Niestety, to nie są już tylko przewidywania ekonomiczno-socjologiczne, ale wyniki analizy badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Strukturalnych i OECD.
Ponad 100 tys. kobiet wycofało się z rynku pracy
Świadczenie 500 plus spowodowało, że gorzej wykształcone kobiety z małych miast, gdzie szanse na dobrą pracę są mniejsze, stają się bierne zawodowo. To ostatni moment na wprowadzenie działań aktywizacyjnych dla matek, aby nie wycofywały się z rynku pracy - wynika z najnowszych badań.
Od momentu wprowadzenie programu w kwietniu 2016 roku do końca czerwca 2017 roku w wyniku pobierania świadczenie 500 plus aktywność zawodowa matek spadła o 2,4 procent. Decyzję o wycofaniu się z rynku pracy podjęło około 103 tys. kobiet.
Negatywny efekt programu najmocniej widać wśród kobiet najgorzej wykształconych, z miast od 20 do 100 tysięcy mieszkańców. Zdaniem socjologów i ekonomistów wpływa na to ich słaba pozycja zawodowa na rynku pracy, miejsce pracy złej jakości oraz niskie zarobki. Dochodzą do tego koszty dojazdów czy opieki nad dziećmi. Kobiety kalkulują, co im się bardziej opłaca i dochodzą do wniosku, że lepiej wyjdą finansowo na pozostaniu w domu. Będą miały też więcej czasu dla dzieci i rodziny.
Będą bardzo niskie emerytury
Kobiety niepracujące i nieszukające jej to nie tylko problem rynku pracy, ale też systemu zabezpieczeń społecznych. Nie ma co się oszukiwać – kobiety te będą miały niskie emerytury. "Kobiety bierne zawodowo często nawet nie wierzą, że powrót do pracy jest możliwy, bo bariera psychologiczna powrotu do pracy jest wysoka. A przecież z każdym rokiem powrót będzie trudniejszy" – przestrzega ekonomistka Instytutu Badań Strukturalnych dr Iga Magda. Jej zdaniem, aktywizacja kobiet biernych zawodowo powinna stać się priorytetem uzupełniającym Programu 500 plus.
Brak aktywności zawodowej kobiet widać nawet w ... przedszkolach. Okazuje się, że korzystają z nich przede wszystkim dzieci lepiej wykształconych kobiet. Gorzej wykształcone matki mogą wycofywać dzieci z przedszkoli i żłobków, bo nawet 300 zł opłat plus koszty dowozu są dla nich wysokie.
Czy te dane są dla was zaskoczeniem? Czy spodziewałyście się takiego efektu 500 plus? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!
Źródło: wyborcza.pl
Zobacz też:
- Czy będą szybsze emerytury dla matek, które „tylko” wychowują dzieci?
- Najpiękniejsze wielkanocne wianki - do dekoracji i inspiracji [GALERIA]
- Koszyk wielkanocny – sprawdź, co symbolizują potrawy w koszyczku? [WIDEO]