Przytulaj dziecko, bo to dobrze wpływa na jego geny!
Przytulanie niemowlęcia i częsty z nim kontakt fizyczny ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Bliskość korzystnie wpływa na ekspresję genów dzieci, a jej brak zaburza ich działanie.
Częste tulenie do siebie niemowlęcia, dotykanie go, przytulanie i głaskanie to inwestycja w zdrowie dziecka – takie wnioski płyną z badań opublikowanych na łamach Development and Psychopatology. Naukowcy przez 4,5 roku mieli pod obserwacją grupę 94 dzieci. Badanie zaczęło się w czasie ich niemowlęctwa, a naukowcy badali, jak często dzieci mają fizyczny kontakt z rodzicami i obserwowali, jak działają ich geny.
Brak bliskości szkodzi!
Z badań wynika, że u dzieci, które rzadko miały fizyczny kontakt z bliskimi osobami, obserwuje się zmiany na poziomie molekularnym, które wpływają niekorzystnie na ekspresję genów.
Nie od dzisiaj wiadomo, że geny niczego nie gwarantują. To środowisko sprawia, że niektóre z nich się aktywują lub pozostają uśpione. Na poziomie molekularnym wygląda to tak, że do poszczególnych genów przyczepiają się atomy węgla i wodoru (proces nazywa się metylacją DNA), niejako znacząc je. To z kolei wpływa na ekspresję genów – ich aktywację lub blokowanie ich działania.
Podczas badania zaobserwowano, że metylacja genów różniła się u dzieci często tulonych i tych, które miały mniej fizycznego kontaktu z rodzicami. Między innymi różnice odkryto w genach biorących udział w kształtowaniu odporności dziecka oraz działania jego procesów metabolicznych.
Naukowcy odkryli także, że brak bliskości zaburza wiek biologiczny dziecka (spowalnia niejako upływ czasu), co może źle wpływać na kalendarz rozwoju niemowlaka.
Zainwestuj w zdrowie dziecka, bez wydawania pieniędzy: przytulaj je!
Masz niemowlę w domu? Spędzaj z nim czas, przytulaj, masuj, głaszcz je po główce, rączkach i nóżkach i rób to jak najczęściej! To nie tylko przyjemne dla ciebie i dziecka, ale też może sprawić, że maluch będzie się zdrowiej rozwijał.
Masz starsze dziecko, a w jego niemowlęctwie nie zwracałaś uwagi na to, aby dziecko często przytulać? Rób to od teraz. Choć nie przeprowadzano badań na starszych dzieciach, wiadomo, że ludzki organizm przez całe życie reaguje na środowisko, w jakim się znajduje. Kto wie, może nawet takie „spóźnione” nawiązywanie fizycznego kontaktu z dzieckiem będzie miało na jego zdrowie pozytywny wpływ? A na pewno nie zaszkodzi!
Źródło: Sarah R. Moore, Lisa M. McEwen, Jill Quirt, Alex Morin, Sarah M. Mah, Ronald G. Barr, W. Thomas Boyce, Michael S. Kobor „Epigenetic correlates of neonatal contact in humans”, Cambridge University Press: 22 listopada 2017
Sprawdź także:
- Przytulanie dziecka ma same korzyści
- Co powinnaś wiedzieć o masażu dziecka
- Masaż Shantala łagodzi wiele dolegliwości dziecka