Masaż dziecka
materiały prasowe
Rozwój

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o masażu dziecka

Po co robić dziecku masaż i jakie korzyści przynosi on maluchowi i rodzicowi? Odpowiada ekspert Magdalena Fabritius, psycholog, trener, instruktor masażu dzieci i niemowląt.
Magdalena Fabritius, psycholog, trener, instruktor masażu dzieci i niemowląt
materiały prasowe
Masaż może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, zwłaszcza wcześniaka, jednak wielu rodziców boi się go wykonywać, bo nie wie, jak to robić. O tym, jakie korzyści przynosi masaż, jak go wykonywać i czy naprawdę jest się czego bać opowiada Magdalena Fabritius, psycholog, trener, instruktor masażu dzieci i niemowląt.

Czy trzeba wykonywać masaż dziecku?

Dziecko rodzi się z bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem dotyku. I na początku poznaje świat właśnie poprzez bodźce dotykowe. Dlatego dotyk jest tak ważny w rozwoju dziecka. Masaż jest wyjątkową formą czułego dotyku, poprzez którą rodzic mówi dziecku: „Kocham Cię, jesteś dla mnie ważny/a”. Dobrze jest wykonywać masaż dziecku systematycznie, nawet po 5–10 minut dziennie, ponieważ ten wyjątkowy dotyk zaspokaja w dużym stopniu głęboką potrzebę dziecka na bliski dotyk rodzica.

Dlaczego warto wykonywać masaż dziecku? Jakie korzyści przynosi on maluszkowi?

Masaż przynosi niezliczone korzyści i zachęcam każdego rodzica do wykonywania go. Przede wszystkim wspaniale dotlenia organizm, dzięki czemu ciało jest bardziej zrelaksowane i lepiej radzi sobie ze stresem, infekcjami i wirusami. Dzieci masowane mają silniejszy system odpornościowy, mniej chorują, są spokojniejsze i mniej płaczą. Masaż zaspokaja potrzebę bliskości, dzięki czemu dzieci są radośniejsze i czują się kochane. Poprzez głęboki dotyk stymulujemy system nerwowy, co wspaniale wpływa na rozwój całego organizmu. Podczas masowania relaksujemy mięśnie, wzmacniamy stawy, kości i system krwionośny oraz relaksujemy brzuszek, dzięki czemu dzieci nie mają kolek i problemów trawiennych. Dzięki masażowi organizm dziecka produkuje więcej endorfin, które zmniejszają odczucia bólowe i poprawiają nastrój, dlatego świetnie sprawdza się na przykład  przy ząbkowaniu. Masaż również przyspiesza rozwój komórek i jest polecany wcześniakom. Dzieci przedwcześnie urodzone, które są masowane, szybciej przybierają na wadze i lepiej się rozwijają.

Czy korzyści z masażu odnosi tylko dziecko?

Oczywiście, że nie. Rodzic również korzysta z masażu. Przede wszystkim wzmacnia się nasza więź z dzieckiem. Podczas masażu jesteśmy w bardzo bliskim kontakcie z dzieckiem, dotykamy je, patrzymy mu głęboko w oczy, skupiamy się tylko na nim. To wspaniale wzmacnia naszą komunikację, wpływa na pogłębienie relacji i zrozumienie potrzeb dziecka. Dzięki masowaniu rodzic szybciej uczy się komunikatów wysyłanych przez dziecko i odpowiada na nie z większym zrozumieniem. Podnosi się również samoocena i poczucie wartości,  a także poczucie kompetencji rodzicielskich. To bardzo proste. Kiedy robimy coś dobrego dla naszego dziecka, wtedy czujemy się lepiej. Mamy poczucie, że jesteśmy bardziej kompetentni i lepiej rozumiemy nasze dziecko. To bardzo ważne, szczególnie dla młodych mam. Dowiedziono badaniami, że regularne masowanie dziecka zapobiega depresji poporodowej i pomaga wyleczyć depresję już istniejącą. Ponadto masowanie dziecka relaksuje rodzica i poprzez dotyk podnosi w organizmie poziom endorfin-hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Kiedy najlepiej robić masaż dziecku: rano czy wieczorem i czy to w ogóle ma jakieś znaczenie?

Pora masażu nie ma znaczenia. I tak naprawdę trzeba ją dopasować do potrzeb dziecka. Każde dziecko ma inne upodobania. Niektóre uwielbiają masaż wieczorny, a inne wolą być masowane rano. Masaż wieczorny jest bardzo przyjemny i może być pięknym rytuałem, ale jest wiele dzieci, które go nie tolerują, ponieważ są zbyt zmęczone po całym dniu i źle reagują na dodatkowe bodźce zmysłowe. Ja zawsze namawiam rodziców do spróbowania masażu wieczornego, przed albo po kąpieli i do obserwowania reakcji dziecka. Jeśli dziecko reaguje dobrze, to warto kontynuować, ale jeśli marudzi albo płacze i taka sytuacja powtarza się przez kilka dni, to wtedy warto spróbować masować dziecko rano, na przykład po drzemce. Dzieci starsze, przedszkolne oraz szkole masuje się zazwyczaj wieczorem, ponieważ wtedy łatwiej znaleźć na to czas.

Kiedy (w jakim wieku) można zrobić pierwszy masaż dziecku?

Jeśli dziecko jest zdrowe, to możemy rozpocząć masaż już pierwszego dnia po urodzeniu. Na początku możemy masować przez ubranko, ponieważ organizm dziecka szybko się wyziębia. Po kilku dniach, masujemy już bez ubrania. Aby dziecko czuło się bezpieczniej, możemy je zawinąć dookoła ciepłym kocykiem. Stopniowo również budujemy tolerancję na dotyk. Na początku masujemy dosłownie minutę, dwie i co kilka dni wydłużamy czas masowania. W ten sposób dajemy dziecku szansę na oswojenie się z bodźcami dotykowymi. Nie zawsze dziecko na początku dobrze reaguje na masaż. Dlatego ważna jest obserwacja i próbowanie. Czasem trzeba dopasować porę masowania, a czasem dać dziecku więcej czasu na oswojenie się z dotykiem.

Czy starszemu dziecku też warto wykonywać masaż i czy jest jakaś granica wieku, kiedy powinniśmy przestać to robić?

Tak, jak najbardziej warto. Ideą masażu jest masowanie dziecka od pierwszych miesięcy życia aż do nastolatka albo do czasu, kiedy dziecko nam na to pozwoli. Zawsze pamiętamy o tym, że to dziecko decyduje, czy chce być masowane czy nie. Nawet noworodek, odepchnięciem naszej ręki albo poirytowaniem potrafi pokazać, że nie ma w tym momencie ochoty na masaż. Czyli tak naprawdę nie ma granicy wieku, kiedy powinniśmy zakończyć masowanie. Dziecko samo zdecyduje. Jeśli rozpoczniemy masaż w wieku niemowlęcym, wtedy dziecko szybciej przyzwyczai się do technik masażu i łatwiej nam będzie je masować w wieku późniejszym. Jeśli jednak mamy w domu kilkulatka, który nie był wcześniej masowany, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć masowanie właśnie dzisiaj. Trzeba tylko dziecko odpowiednio zachęcić do masowania. Najlepiej poprzez zabawę, ponieważ jest to podstawowa forma aktywności dziecka. Masaż starszego dziecka jest niesamowity i przynosi wiele korzyści rozwojowych. Dzieci masowane są spokojniejsze i o wiele lepiej radzą sobie z emocjami. Mniej płaczą i szybciej akceptują zmiany. Łatwiej też radzą sobie ze skokami rozwojowymi. Rodzice, którzy masują swoje starsze dzieci, mają więcej cierpliwości i większe zrozumienie potrzeb dziecka. Sama masuję moją 6-letnią córeczkę i 2,5-rocznego synka i widzę, jak wspaniale wpływa to na naszą relację.

Czy są jakieś specjalne techniki masażu niemowląt? Jak wykonać masaż krok po kroku?

Tak, są techniki masażu, które warto stosować, ale nie są one najważniejsze. Bez ich znajomości również można masować dziecko. Większość rodziców robi to intuicyjnie. Kiedy przychodzą do mnie na kursy masażu, opowiadają o tym, jak do tej pory sami masowali swoje pociechy. I o to chodzi, aby spędzić z dzieckiem czas, wyprzytulać je, zrelaksować spięte mięśnie i przekazać mu swoją miłość poprzez czuły dotyk. Techniki oczywiście są przydatne i można się ich nauczyć na kursie, z filmików internetowych albo książek. Zazwyczaj masaż rozpoczynamy od nóżek, ponieważ są one najlepiej oswojone z dotykiem. I później kolejno masujemy brzuszek, klatkę piersiową, rączki, plecy i twarz. Pamiętamy, że masaż nie jest głaskaniem, tylko relaksującym dotykiem, to znaczy, że trzeba ciało trochę pougniatać, aby otrzymać pożądany efekt.

Część rodziców nie wykonuje masażu dziecku z obawy, że mogą zrobić dziecku krzywdę. Czy słusznie?

Spotykam się z tym każdego dnia. Rodzice często boją się mocniejszego dotyku, obawiają się, że wyrządzą dziecku krzywdę. Głaszczą, zamiast masować w trosce o zdrowie dziecka. Naprawdę nic się nie stanie dziecku, które jest masowane. Nie ma takiej możliwości. W szpitalach masuje się wcześniaki i noworodki dla poprawy ich kondycji. Organizm dziecka jest tak skonstruowany, aby poradzić sobie z bodźcami z zewnątrz. Wystarczy pomyśleć, jak dziecko jest mocno stymulowane i ściśnięte pod koniec ciąży. I rodzi się zdrowe. Tak samo jest podczas masażu. Rodzice robią zazwyczaj wszystko intuicyjnie i wiedzą dokładnie, na ile mogą sobie pozwolić. Wystarczy obserwować dziecko. Kiedy jest malutkie masować delikatniej, a w miarę jak rośnie, zwiększać siłę naszego dotyku. Trzeba pamiętać, że w masażu potrzebny jest odpowiedni nacisk, aby zrelaksować mięśnie. Tak więc, absolutnie nie trzeba się bać.

O czym koniecznie trzeba pamiętać, wykonując masaż dziecku?

Przede wszystkim o tym, że to dziecko decyduje, czy ma ochotę na masaż danego dnia, czy też nie. Ja uczę rodziców, którzy do mnie przychodzą, aby zawsze pytali, czy maluch chce być masowany. Nawet noworodka. W ten sposób pokazujemy dziecku, że szanujemy jego potrzeby. Kolejną ważną rzeczą o której trzeba pamiętać jest odpowiednia temperatura pomieszczenia. Noworodki i niemowlęta powinny być masowane w pomieszczeniach o temperaturze ok. 24 stopni, a starsze dzieci około 22. Powinno być im również wygodnie. Młodsze dzieci masujemy na przewijaku albo na kocyku rozłożonym na podłodze. Dodatkowo zawijamy je wokoo drugim kocykiem, aby czuły się bezpiecznie. Starsze możemy masować na łóżku, na kanapie, na krześle podczas odrabiania lekcji. Nie masujemy dzieci zmęczonych, głodnych i zaraz po karmieniu. Staramy się odczekać do pół godziny, aby pokarm się uleżał i dopiero wtedy masujemy. Nie masujemy dzieci, które płaczą. Jeśli zdarzy się, że dziecko podczas masażu zacznie płakać, to przerywamy masaż, przytulamy maluszka i przesuwamy masaż na kolejny dzień. Przeciwskazaniem do masażu jest choroba i gorączka. Pamiętamy również, że potrzeby dziecka się zmieniają z wiekiem i czasem jest tak, że dziecko, które lubiło masaż wieczorny, nagle zaczyna się denerwować. Jeśli taka sytuacja zdarza się kilka razy, to warto poszukać innej pory. Nigdy się nie poddajemy. Rzadko się zdarza, że dziecko nie lubi masażu. Zazwyczaj jest jakaś przyczyna. Dobrze jest masować regularnie, najlepiej codziennie, choćby po 5–10 minut. Ważne jest również, aby nie masować dziecka, jeśli sami jesteśmy w kiepskim nastroju, ponieważ w ten sposób przekazujemy maluchowi nasze emocje i jemu również może się udzielić nasz kiepski nastrój. No i najważniejsze, masaż ma być przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dlatego cieszymy się nim, relaksujemy się i korzystamy z tego pięknego czasu z naszym dzieckiem.

Zajrzyj też na: emotopic.pl

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA