Rodzinny kapitał opiekuńczy i zmiany w 500 plus: Wszystko, co musisz wiedzieć
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że nowego roku wejdą w życie dwie ważne reformy dla rodzin z dziećmi.
MRiPS w komunikacie przypomina o dwóch ważnych zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia. Od nowego roku w życie wchodzi ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym, a także zostają wprowadzone zmiany w programie 500 plus.
Rodzinny kapitał opiekuńczy: dla kogo?
Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie, które będzie przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Oznacza to, że rodzice najmłodszych dzieci będą mogli liczyć nawet na dodatkowe 12 tys. złotych wsparcia. To rodzice zadecydują czy wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, środki nie będą opodatkowane.
Rodzinny kapitał opiekuńczy: kiedy wniosek
Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 stycznia 2022 roku wyłącznie online:
- za pośrednictwem portalu Empatia,
- PUE ZUS,
- lub bankowości elektronicznej.
Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy otrzymają 12 tysięcy złotych. Kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał w pełnej wysokości tylko, gdy wniosek zostanie złożony między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma kapitał od miesiąca złożenia wniosku, a żadne wyrównanie nie będzie się należało. Dlatego warto się pośpieszyć ze złożeniem wniosku. W przypadku dziecka, które już ukończyło rok, ale ma mniej niż 36 miesięcy, świadczenie zostanie naliczone za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.
Od stycznia zmiany w 500 plus
MRiPS przypomina również, że od stycznia wchodzą w życie także zmiany w programie Rodzina 500 plus. Od 2022 r. obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co to oznacza dla rodziców? Od 1 stycznia 2022 r. to ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze. Samorządy będą kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. tylko do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Od 1 lutego 2022 r. to ZUS zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy.
Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać wyłącznie online. Są trzy możliwości elektroniczne:
- Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- bankowość elektroniczną
- portal Empatia.
Ważną zmianą jest fakt, że pieniądze trafią na konto bankowe, a nie do ręki. Oznacza to, że jeśli rodzice we wniosku nie podadzą numeru konta, nie otrzymają świadczenia. Także cała korespondencja będzie przekazywana rodzicom wyłącznie w formie elektronicznej.
Zobacz także: