Reklama

Od połowy maja w Polsce możliwe jest szczepienie dzieci na COVID-19. Najpierw akcja objęła młodzież powyżej 16. roku życia, teraz dołączają do niej młodsze dzieci.

Reklama

Wraz z końcem maja Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę na COVID dla dzieci w wieku 12-15 lat. Rejestracja na szczepienie dla tej grupy wiekowej ruszyła 7 czerwca. W niektórych punktach szczepień najmłodsi zyskali możliwość zaszczepienia już w dniu rejestracji.

Spis treści:

  1. Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne?
  2. Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne?
  3. Rejestracja dziecka na szczepienie przeciwko COVID
  4. Szczepienia na COVID młodszych dzieci

Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne?

Co prawda COVID u dzieci zwykle przebiega łagodnie, ale u części najmłodszych, nawet tych przechodzących zakażenie bezobjawowo, rozwija się później groźny dla życia zespół PIMS-TS. Szczepienie ochroni dzieci zarówno przed zachorowaniem na COVID, jak i przed PIMS-TS.

Szczepienie dzieci na COVID-19 może pełnić ważną rolę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Stwierdzono bowiem, że choć dzieci chorują rzadziej i nie tak ciężko jak dorośli, to zakażają dłużej niż dorośli. Są więc rezerwuarem wirusa, który może z dzieci przenosić się na dorosłych i osoby starsze.

Na temat szczepień dzieci w rozmowie z Wirtualną Polską wypowiedziała się dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii: „Szczepiąc dzieci powyżej 12. roku życia, zwiększamy odporność zbiorową. Chronimy dzieci i młodzież przed zachorowaniem, a także najbliższe im osoby z rodziny i znajomych. Nastolatkowie stanowią dużą grupę populacyjną, wśród której mogą powstawać ogniska zachorowań np. w szkołach”.

Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne?

Specjaliści zalecają szczepienia dzieci na COVID. Bezpieczeństwo szczepień u dzieci zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, w których uczestniczyło ponad dwa tysiące dzieci w wieku 12-15 lat. Badanej grupie podawano placebo lub szczepionkę firmy Pfizer. U 18 dzieci po podaniu placebo doszło do zakażenia COVID-19. Ani jedno dziecko zaszczepione preparatem Pfizera nie zachorowało na koronawirusa. Szczepionkę firmy Pfizer podaje się w dwóch dawkach. Jest skuteczna w ponad 90 proc.

Rejestracja dziecka na szczepienie przeciwko COVID

Aby zarejestrować dziecko na szczepienie przeciw COVID-19 należy:

  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989;
  • wysyłać wiadomość SMS o treści „SzczepimySie” na numer: 664 908 556 lub 880 333 333;
  • zarejestrować się przez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl;
  • skontaktować się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

W przypadku osób powyżej 16. roku życia rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie, jednak nie musi towarzyszyć dziecku w punkcie szczepień.

Podczas szczepienia 12-latków oraz pozostałych dzieci poniżej 16. roku życia jest wymagana zgoda rodzica na szczepienie, a także konieczna jest jego obecność podczas podawania dziecku szczepionki.

Młodzież jest szczepiona szczepionką firmy Pfizer, która aktualnie jako jedyna została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do użytku u osób powyżej 12. roku życia. Po każdej dawce szczepionki nastolatek otrzymuje zaświadczenie o przebytym szczepieniu.

Na razie szczepienia dzieci odbywają się w punktach szczepień, jednak według zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka, od września będzie to możliwe również w szkołach.

Szczepienia młodszych dzieci

W połowie marca firma Moderna rozpoczęła testy swojej szczepionki z udziałem dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do 11. roku życia. Jeśli badania potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek w takim przedziale wiekowym oraz uda się ustalić minimalną skuteczną dawkę szczepionki, nic nie stanie na przeszkodzie, aby preparaty zostały dopuszczone do stosowania u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Prawdopodobnie szczepienia młodszych dzieci rozpoczną się na początku 2022 roku.

Badania sprawdzają nie tylko skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatów u dzieci, ale też w czasie ich trwania ustalana jest minimalna skuteczna dawka szczepionki. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz obserwuje, jak na podany preparat odpowiada organizm dziecka i jakie różnice mogą wystąpić u różnych dzieci. Kolejnym etapem badań będzie ustalenie, gdzie w kalendarzu szczepień należy umieścić szczepienie na COVID-19.

Podobne badania planują też firmy Johnson&Johnson, Novavax oraz AstraZeneca. Produkowane przez nich preparaty będą mogły być stosowane u dzieci, o ile ich bezpieczeństwo i skuteczność zostaną potwierdzone w badaniach.

Źródło: mayoclinic.org, cnbc.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama