Alergia krzyżowa: objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa to częsty problem u osób uczulonych. Polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek bylicy lub brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas jedzenia niektórych owoców, warzyw lub innych produktów. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażenie na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergii krzyżowych. Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek ambrozji, uczulenie na ambrozję, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Ambrozja

Nie ma nic wspólnego z dającym nieśmiertelność pokarmem bogów olimpijskich. To roślina, która pojawiła się w Polsce niedawno, wraz z ziarnami importowanych zbóż. Jej pyłek jest silnym alergenem. Unosi się w powietrzu na przełomie sierpnia i września (sprawdź: kalendarz pylenia), wywołując m.in. katar i łzawienie oczu. U osób uczulonych na pyłek ambrozji mogą pojawić się alergie krzyżowe na bylicę i rumianek (uwaga - uczula nie tylko świeży pyłek pochodzących z kwiatów rumianku, ale także alergen zawarty w kosmetykach czy w rumiankowej herbacie). U osób uczulonych na ambrozję reakcje alergiczne mogą wystąpić również po zjedzeniu melona. Rzadziej wywołają je owoce pestkowe, seler, pyłek jesionu czy lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Popularne tematy