Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek ambrozji, uczulenie na ambrozję, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Ambrozja

Nie ma nic wspólnego z dającym nieśmiertelność pokarmem bogów olimpijskich. To roślina, która pojawiła się w Polsce niedawno, wraz z ziarnami importowanych zbóż. Jej pyłek jest silnym alergenem. Unosi się w powietrzu na przełomie sierpnia i września (sprawdź: kalendarz pylenia), wywołując m.in. katar i łzawienie oczu. U osób uczulonych na pyłek ambrozji mogą pojawić się alergie krzyżowe na bylicę i rumianek (uwaga - uczula nie tylko świeży pyłek pochodzących z kwiatów rumianku, ale także alergen zawarty w kosmetykach czy w rumiankowej herbacie). U osób uczulonych na ambrozję reakcje alergiczne mogą wystąpić również po zjedzeniu melona. Rzadziej wywołają je owoce pestkowe, seler, pyłek jesionu czy lateks.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy