Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Monika Karbarczyk

Monika Karbarczyk

 
jak dobrać rozmiar butów dla dziecka
Zakupy

Jak dobrać rozmiar butów dla dziecka? (i czy buty mogą być trochę za duże?)

Magdalena Drab
Pasta z awokado
przepisy
zdrowe nawyki żywieniowe

Pasta z awokado dla niemowlaka: przepisy z jajkiem i bez jajka. Od kiedy podawać?

Pasta z awokado dla niemowlaka to szybki pomysł na pyszne i wartościowe śniadanie w kolorze wiosny. Od kiedy można podać pastę z awokado niemowlakowi i z czym łączyć awokado? Podpowiadamy i podajemy przepisy na pastę z awokado, także z jajkiem.
Adrianna Trusiuk
podróż z niemowlakiem
podróż z dzieckiem
podróż samolotem

Podróżowanie z niemowlakiem: jak przygotować się do długiej podróży z dzieckiem?

Długa podróż z niemowlakiem to wyzwanie dla rodziców, a czasem też stres dla dziecka. Z pomocą eksperta podpowiadamy, kiedy można zacząć podróżowanie z niemowlakiem i jak przygotować się na dłuższą podróż. Czy lepiej podróżować samochodem, samolotem czy pociągiem? Na pytania rodziców odpowiada Agnieszka Pawłowska-Wypych, członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Monika Karbarczyk
dziecko u dentysty, gabinet stomatologiczny, stomatolog, dzieci, zabawa w dentystę
dziecko
stomatolog dziecięcy
dentysta dziecięcy

Pierwsza wizyta u dentysty: jak wygląda? Czy podać coś dziecku na uspokojenie?

Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty. Maluch może odczuwać lęk zarówno przed pierwszą wizytą, jak i przed kolejną, jeśli ma niemiłe wspomnienia z gabinetu stomatologa. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem do dentysty i jak przygotować malca.
Magdalena Drab
lęki nocne
dziecko
koszmary senne

Lęki nocne dziecka: przyczyny i sposoby na nocne ataki paniki i płacz

Lęki nocne u dziecka mogą być wywołane m.in. stresem, gorączką, ciężkostrawnym posiłkiem przed snem lub niektórymi lekami. Nie powinno się wtedy budzić dziecka: wystarczy, że zapewnisz mu bezpieczeństwo i np. delikatnie pogłaszczesz.
Magdalena Drab
szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
wyprawka szkolna
dofinansowanie
rok szkolny

„Wyprawka szkolna” – jak w 2022 roku uzyskać dofinansowanie do podręczników szkolnych?

„Wyprawka szkolna” jest rządowym programem dofinansowania podręczników i innych pomocy szkolnych dla dzieci niepełnosprawnych. Podpowiadamy, jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać zwrot kosztów poniesionych na zakup książek i innych materiałów edukacyjnych oraz do kiedy i gdzie trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie.
Joanna Biegaj
dowód osobisty dla dziecka
rodzice
dziecko
dziecko mama

Dowód osobisty dla dziecka 2022: koszt, wniosek, ile trwa wyrobienie

Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach Unii Europejskiej z dzieckiem, które nie ma paszportu. Formalności związane z wyrabianiem dowodu dla dziecka trwają krócej niż w przypadku paszportu, ale i tak dowodu nie otrzymuje się od ręki. Przed czekającym nas wyjazdem, warto odpowiednio szybko pomyśleć o złożeniu wniosku o dowód dla dziecka. Wyjaśniamy, co będzie potrzebne i jak wypełnić wniosek.
Monika Karbarczyk
zupa krem z cukinii
przepisy dla niemowląt

Zupa z cukinii dla niemowlaka – przepis

Szukasz pomysłu na zupę z cukinii dla niemowlaka? Przygotuj zupę-krem. Można podawać ją od 7. miesiąca życia dziecka, a jeśli dziecko było karmione butelką, nawet wcześniej - bo już od 6. miesiąca.
Monika Karbarczyk
jajecznica dla niemowlaka
jajko
rozszerzanie diety niemowlaka

Jajecznica dla niemowlaka: od kiedy jajecznica na parze? Przepis

Jajecznica dla niemowlaka to przysmak, z którym jednak warto zaczekać, aż maluszek będzie nieco starszy. Od kiedy podawać jajecznicę? Na pewno nie na początku rozszerzania diety, bo wtedy jajko dla niemowlaka nie może być ledwo ścięte. Podajemy przepis na jajecznicę. To jajecznica na parze – pierwsza jajecznica dla niemowlaka.
Magdalena Drab
Kiedy trzeba powiedzieć pracodawcy o ciąży?
praca w ciąży
ciąża a praca

Kiedy i jak należy powiadomić pracodawcę o ciąży?

​Wiele kobiet w ciąży uważa, że o swoim stanie muszą jak najszybciej powiadomić pracodawcę. Czy Kodeks pracy określa, w jakim terminie to trzeba zrobić? Dowiedz się również, jak powiedzieć pracodawcy o ciąży.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
wielkanocne kolorowanki do druku
świąteczne kolorowanki
kolorowanka do druku
kolorowanka dla dziecka

Wielkanocne kolorowanki do druku (11 obrazków dla dzieci)

Wielkanocne kolorowanki umilą dziecku oczekiwanie na święta. Mamy aż 11 obrazków do kolorowania o tematyce związanej z symbolami Wielkanocy. Wszystkie przygotowane do druku. Są wśród nich kurczaczki, pisanki, zajączek, wielkanocne jajka, które spodobają się każdemu dziecku. Kolorowanki wielkanocne dla dzieci to świetna zabawa. Koniecznie sprawdź nasze propozycje.
Joanna Biegaj
zakrzepica w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży
choroby w ciąży

Zakrzepica w ciąży – dlaczego częściej pojawia się u ciężarnych?

Zakrzepica w ciąży może objawiać się obrzękiem, bólem i podwyższoną ciepłotą kończyny dolnej. Wyjaśniamy, jak rozpoznać jej objawy i bronić się przed zakrzepicą w ciąży.
Maria Nielsen
Paszport dla dziecka
podróże z dziećmi

Paszport dla dziecka: jak wyrobić paszport i jakie dokumenty są potrzebne?

Paszport dla dziecka jest wymagany w krajach poza Unią Europejską. Aby go wyrobić, należy złożyć stosowne dokumenty i uiścić opłatę. Wyjaśniamy, w jakim wieku można wyrobić dziecku paszport, gdzie złożyć wniosek i jaka jest cena paszportu.
Magdalena Drab
pozew o alimenty
wniosek o alimenty
alimenty na dziecko

Pozew o alimenty: co powinien zawierać i jak go napisać? [WZÓR]

Pozew o alimenty należy złożyć, jeśli rodzic sprawujący opiekę nad dziećmi chce uzyskać pomoc finansową od drugiego rodzica, który nie łoży na dzieci dobrowolnie. Do pozwu należy dołączyć szereg dokumentów – odpisów i zaświadczeń. Podpowiadamy, jak dopełnić wszystkich formalności, napisać pozew na podstawie wzoru, uzasadnienie oraz przykładowy kosztorys utrzymania dziecka.
Monika Karbarczyk
świadczenie rehabilitacyjne w ciąży
świadczenia rodzinne
prawa kobiet w ciąży

Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży – czy dostaniesz zasiłek po ustaniu zatrudnienia?

Świadczenie rehabilitacyjne w ciąży to zasiłek, który przysługuje przyszłej mamie niezdolnej do pracy – nawet po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.
Joanna Biegaj
urodzenie martwego dziecka
poronienie
urlop macierzyński
zasiłek macierzyński

Urodzenie martwego dziecka – świadczenia. Czy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński?

Urodzenie martwego dziecka to tragedia dla matki. Ale​ co dalej? W takiej sytuacji kobieta musi zmierzyć się nie tylko ze swoimi emocjami. Warto również znać prawa, które przysługują po urodzeniu martwego dziecka, np. w kwestii urlopu macierzyńskiego i zasiłku. Są też specjalne świadczenia, o które można się ubiegać.
Magdalena Drab
kosiniakowe
zasiłek macierzyński
zasiłek na dziecko
świadczenia rodzinne

Kosiniakowe – świadczenie rodzicielskie 1000 zł na dziecko przez rok. Dla kogo w 2022 roku?

Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych, które przysługuje osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zasady przyznawania 1000 złotych na dziecko w 2022 roku nie uległy zmianie. Dowiedz się, jak uzyskać kosiniakowe, gdzie złożyć wniosek i jak długo można je otrzymywać.
Ewa Janczak-Cwil
tęczowe dzieci
poronienie
utrata dziecka

Tęczowe dzieci –​ kim są, dlaczego tak je nazywamy? 

Tęczowe dziecko to takie, które przyszło na świat po wcześniejszych poronieniach. Sprawdź, skąd wzięło się to określenie i kiedy obchodzony jest Dzień Tęczowych Dzieci. Poznaj też definicję określeń dzieci indygo i kryształowe dzieci.
Monika Karbarczyk
ulga na dziecko po rozwodzie
rozwód
ulga na dziecko
rozliczenie podatkowe

Ulga na dziecko po rozwodzie 2022: komu przysługuje ulga podatkowa?

Ulga na dziecko po rozwodzie może być przyczyną konfliktu. Jeśli bowiem zarówno mama, jak i tata nie tracą po rozwodzie praw rodzicielskich, obojgu należy się ulga podatkowa. Wyjaśniamy, jak ją rozliczyć, i jak zasady rozliczania ulgi na dziecko zmienia Nowy Polski Ład.
Magdalena Drab
szczepienie na grypę w ciąży
grypa
szczepienia
ginekolog radzi

Szczepienie na grypę w ciąży: czy można się szczepić na grypę w ciąży? Zalecenia 2021

Kobieta w ciąży może szczepić się na grypę w dowolnym trymestrze. Szczepionki na grypę dla ciężarnych są refundowane, ponieważ przyszłe mamy przechodzą tę chorobę ciężej i częściej dochodzi u nich do powikłań.
Magdalena Drab
prezent dla żony po porodzie
kobieta
poród
związek po porodzie

Prezent dla żony po porodzie – męski i damski punkt widzenia

Istnieją dwie kategorie prezentów dla żony po porodzie – takie, które wydają się mężczyznom odpowiednie, i takie, o jakich marzą kobiety. Najlepszym wyjściem jest sprawić kobiecie, która urodziła dziecko, i jeden, i drugi.
Ewa Janczak-Cwil
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka
prawa dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto przypadające 20 listopada. Tego samego dnia obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. O prawach najmłodszych powinniśmy jednak pamiętać każdego dnia.
Dominika Bielas
badanie grupy krwi w ciąży
konflikt serologiczny
grupa krwi

Badanie grupy krwi w ciąży: ile razy się robi, ile to kosztuje?

Badanie grupy krwi w ciąży oraz oznaczenie czynnika Rh jest bardzo ważne. Pozwala między innymi wykryć ewentualny konflikt pomiędzy krwią matki i dziecka. Liczba wykonywanych badań zależy od wyniku pierwszego badania. Aby badanie zostało uznane przez szpital, w którym będzie rodzić, potrzebne są dwa niezależne oznaczenia grupy krwi.
Monika Karbarczyk
 badanie toksoplazmozy w ciąży
badania w ciąży
toksoplazmoza w ciąży

Badanie w kierunku toksoplazmozy – ile razy w ciąży, interpretacja wyników

Badanie w kierunku toksoplazmozy zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonuje się do 10 tygodnia ciąży. Jednak najlepiej zrobić test na toksoplazmozę jeszcze przed zajściem w ciążę. Sprawdź, jak się przygotować do badania, ile razy się je wykonuje i jak interpretować wynik.
Monika Karbarczyk
morfologia w ciąży
badania w ciąży
badanie krwi
morfologia krwi

Morfologia w ciąży – normy, wyniki badań krwi w ciąży i ich interpretacja

Morfologia krwi w ciąży to bardzo ważne badanie, dlatego wykonuje się ją bardzo często – niemal co miesiąc. To podstawowe badanie refundowane przez NFZ, które pozwala ocenić, jak funkcjonuje organizm przyszłej mamy. Istnieją dwa rodzaje morfologii – zwykła i z rozmazem.
Ewa Janczak-Cwil
jak nauczyć dziecko raczkować
rozwój dziecka
raczkowanie
nauka chodzenia

Jak nauczyć dziecko raczkować: dlaczego maluch nie raczkuje i jak mu w tym pomóc?

Sprawdź, jak nauczyć dziecko raczkować, bo raczkowanie to idealny trening: ćwiczy mięśnie i koordynację, doskonale wpływa na kręgosłup. Jest także świetną gimnastyką dla... mózgu.
Monika Karbarczyk
pierwsze kroki dziecka
pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka: jak wyglądają i kiedy dziecko samodzielnie stawia pierwsze kroki?

Pierwsze kroki dziecka są bardzo nieporadne, ale to dopiero wstęp do sprawnego chodzenia. Maluch musi jeszcze sporo poćwiczyć, zanim pójdzie, dokąd chce, zatrzyma się w odpowiednim miejscu, zacznie biegać, skakać i kopać piłkę. Kiedy należy spodziewać się pierwszych kroków dziecka i jak powinny one wyglądać?
Monika Karbarczyk
uśmiechnięty noworodek, pierwszy uśmiech
ciąża
poród
konkurs

Prawdziwe historie: narodziny z klaunem przy boku

Gdy opowiadam tę historię, nikt nie chce mi wierzyć. A jednak to prawda. Rodziłam z klaunem na porodówce. Przeczytaj historię porodu Małgorzaty.
Monika Karbarczyk
poród, szpital
ciąża
poród
zapalenie płuc

Prawdziwe historie: moje dziecko było zdrowe, ale dla mnie nie było dobrych wieści

Meczący i nasilający się kaszel i w końcu zapalenie płuc, zator i zawał prawego płuca. Poznajcie historię Sylwii, która zachorowała w trakcie ciąży z Patrykiem.
Monika Karbarczyk
Połóg po cesarskim cięciu
cesarka
cesarskie cięcie
połóg

Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?

Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.
Monika Karbarczyk