Reklama

Spis treści:

Reklama

2 tydzień ciąży - który to miesiąc?

2 tydzień ciąży obliczany według reguły Naegelego to początek dni płodnych. Nie jest to więc 2 tydzień po zapłodnieniu, ale okres tuż przed spodziewanym poczęciem. Formalnie jesteś w pierwszym miesiącu ciąży, ale tak naprawdę twój organizm dopiero przygotowuje się do zapłodnienia.

Drugi tydzień ciąży liczony od zapłodnienia

Drugi tydzień ciąży po zapłodnieniu to z medycznego punktu widzenia 4 tydzień ciąży. To dlatego, że początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki poprzedzającej poczęcie. W 2 tygodniu liczonym od ostatniej miesiączki dopiero zaczyna się jajeczkowanie i bardzo możliwe, że już wkrótce pocznie się twoje dziecko!

Owulacja może nastąpić w dniu jajeczkowania, czyli między 12 a 16 dniem cyklu. Ale to właśnie teraz, w 2 tygodniu ciąży, w twoim ciele zachodzi mnóstwo zmian. Na pewno jesteś ciekawa, kiedy będziesz mieć największe szanse na zajście w ciążę. Wiele zależy od długości twojego cyklu.

2 tydzień ciąży - co dzieje się w twoim organizmie?

W 2 tygodniu ciąży w jajnikach zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Co dokładnie dzieje się teraz z twoim ciałem?

  • 7-10 dzień cyklufaza niepłodności względnej. Długość tej fazy nie jest stała (stąd nazwa). W dłuższych cyklach miesiączkowych dni płodne zaczynają się np. dopiero w 8 dniu cyklu.
  • 10-18 dzień cyklu – faza płodności. To teraz masz największą szansę na zapłodnienie, ponieważ podczas tej fazy dochodzi do jajeczkowania.
  • Owulacja (jajeczkowanie) – komórka jajowa po uwolnieniu z jajnika może żyć do 24 godzin, więc poczęcie jest możliwe tylko w tym czasie. Do owulacji dochodzi ok. 14 dnia cyklu.

W 2 tygodniu ciąży nie dostrzeżesz jeszcze charakterystycznych objawów ciąży ani zmian w wyglądzie brzucha.

Jak wygląda cykl menstruacyjny kobiety?

Przeciętnie kobieta ma miesiączkę co 28 dni. W takim cyklu owulacja następuje najczęściej w 14 dniu. Nie znaczy to jednak, że w pozostałe dni kobieta nie jest płodna. Jeśli krwawienie miesiączkowe jest długie, a cykl krótki, wówczas dni płodne mogą zaczynać się nawet pod koniec miesiączki.

Cykl menstruacyjny kobiety
Edipresse

2 tydzień ciąży - objawy dni płodnych

Aby najlepiej wybrać moment na starania o ciążę, naucz się rozpoznawać sygnały, jakie wysyła ci twoje ciało. Jak rozpoznać dni płodne? Oto charakterystyczne objawy, które odczuwasz w 2 tygodniu ciąży:

  • podwyższona temperatura ciała
  • ból w podbrzuszu
  • ból piersi
  • poprawa samopoczucia
  • promienny wygląd
  • śluz płodny o charakterystycznym wyglądzie (rozciągliwy, przezroczysty)
  • plamienie okołoowulacyjne (nie zawsze)

Nie każda kobieta ma identyczne objawy dni płodnych i potrafi je rozpoznawać. To nie powód do wstydu! Najlepiej zaopatrzyć się w testy owulacyjne, które pozwolą ci na precyzyjne wyznaczenie dni płodnych oraz momentu, w którym dojdzie do owulacji.

Płeć dziecka w 2 tygodniu ciąży

Pewnie zastanawiasz się, czy istnieją sposoby na poczęcie chłopca lub dziewczynki. W 2 tygodniu ciąży (czyli jeszcze przed poczęciem) możesz spróbować wpłynąć na płeć dziecka, mimo że nauka podchodzi do tych pomysłów sceptycznie. Według niektórych hipotez o płci dziecka decyduje czas, w którym dojdzie do zapłodnienia. Istnieje prawdopodobieństwo, że stosunek odbyty 2 dni przed jajeczkowaniem zwiększa szansę na dziewczynkę, a w dniu jajeczkowania – na chłopca.

Swój sposób na planowanie płci dziecka mają także Chińczycy. Chiński kalendarz płci to starożytne narzędzie, które pomaga określić moment, w którym najlepiej rozpocząć starania o dziecko, by skutecznie zaplanować jego płeć.

Istnieją też teorie mówiące o tym, że jeśli kobieta chce wpłynąć na płeć dziecka w 2 tygodniu ciąży, powinna zwrócić uwagę na swoją dietę. Zgodnie z tą koncepcją, jeśli marzysz o córeczce, powinnaś jeść jak najwięcej produktów zawierających wapń i magnez, takich jak:

  • przetwory mleczne,
  • jaja,
  • makaron,
  • czekoladę.

Prawdopodobieństwo poczęcia chłopca zwiększysz zaś, gdy twoja dieta będzie bogata w sód i potas. Zawierają je:

  • słone potrawy,
  • mięso,
  • ryby,
  • śliwki,
  • rodzynki,
  • daktyle.

2 tydzień ciąży - ważne badania

Jeśli planujesz ciążę, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Warto wcześniej skontrolować swój stan zdrowia i zaszczepić się, np. przeciw różyczce, krztuścowi czy COVID-19. Początek dni płodnych, to już ostatni moment na wykonanie ważnych badań przed ciążą. Oto lista tych najważniejszych, które powinnaś zrobić przed zapłodnieniem:

  • Badanie krwi. To podstawowe badanie, dzięki któremu lekarz będzie mógł określić ogólny stan twojego zdrowia: wykryć niedokrwistość i ewentualny stan zapalny w organizmie, zmierzyć poziom cukru we krwi, ocenić pracę nerek i wątroby.
  • Badanie moczu. Mocz bada się na obecność krwi, białka, glukozy i bilirubiny, ocenia się osad, a w przypadku wykrycia bakterii - robi się posiew.
  • Określenie grupy krwi. Warto określić grupę krwi i współczynnik Rh przyszłej mamy i przyszłego taty. Jeśli współczynnik Rh kobiety jest ujemny, a mężczyzny dodatni, może dojść do konfliktu serologicznego. To ważne zwłaszcza w drugiej ciąży, gdy uaktywniony podczas pierwszego porodu system immunologiczny matki zaczyna zwalczać krwinki z Rh+ dziecka. Ale spokojnie, konfliktowi serologicznemu można skutecznie zapobiegać.
  • Badania hormonalne. Warto sprawdzić poziom hormonów płciowych oraz hormonów tarczycy. Zaburzenia hormonalne mogą być nie tylko przyczyną niepłodności, ale także poronienia i ciążowych powikłań.
  • USG narządu rodnego. Niektóre nieprawidłowości w budowie narządów rodnych mogą utrudniać zajście w ciążę.
  • Wymaz z szyjki macicy. Przed ciążą lekarz powinien pobrać wymaz z szyjki macicy, aby wykonać cytologię oraz badanie bakteriologiczne, czyli sprawdzić czystość pochwy.
  • Badanie na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie. Skontroluj poziom przeciwciał przeciwko pierwotniakowi Toxoplasma gondii. Dowiesz się, czy przebyłaś tę pasożytniczą chorobę. Jeśli tak, twój organizm wytworzył przeciwciała. Najgroźniejsze jest zarażenie toksoplazmozą w czasie ciąży – choroba może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub nawet poronienia.
  • Test na obecność przeciwciał przeciw wirusowi cytomegalii. Przed ciążą możesz sprawdzić, czy przechodziłaś cytomegalię. Jeśli okaże się, że jesteś nosicielką cytomegalowirusa, łatwiej będzie zapobiec zarażeniu dziecka. Choroba jest niezwykle groźna dla płodu.
  • Badanie na obecność przeciwciał przeciw różyczce. Jeśli nie chorowałaś w dzieciństwie na różyczkę ani nie byłaś na nią szczepiona, zbadaj poziom przeciwciał i koniecznie zaszczep się przed ciążą. Zespół wrodzonej różyczki u dziecka może skutkować wieloma wadami rozwojowymi.
  • Badanie na obecność antygenu Hbs. To badanie pozwoli określić, czy jesteś nosicielką wirusa żółtaczki wszczepiennej WZW typu B. W przypadku pozytywnego wyniku lekarz powinien zlecić kolejne badania, aby wykluczyć zapalenie wątroby.
  • Test na obecność wirusa HIV. Nie jest obowiązkowy, ale warto zrobić go przed ciążą, nawet jeśli jesteś przekonana, że nie mogłaś się zarazić. To bardzo ważne, bo w przypadku dodatniego wyniku można zmniejszyć ryzyko zarażenia dziecka aż do 1 proc.!
  • Badania genetyczne. Rozważ ich wykonanie, jeśli planujesz ciążę po 35 roku życia albo w rodzinie twojej lub partnera występowały choroby genetyczne.

Niepokojące objawy w 2 tygodniu ciąży

Być może masz nieregularne, bardzo obfite lub skąpe miesiączki. A może zauważyłaś nadmierne owłosienie ciała? To mogą być oznaki zaburzeń hormonalnych. Problem ten wcale nie jest marginalny. Jak podają statystyki, zaburzenia w prawidłowym i regularnym wydzielaniu hormonów ma aż 40 proc. kobiet. Jeśli podejrzewasz je u siebie, powinnaś wykonać badania hormonalne (np. na poziom prolaktyny, estrogenów, androgenów). Może się okazać, że przez zahamowanie owulacji lub nieprawidłowe dojrzewanie komórki jajowej cierpisz na niepłodność i twoje starania o dziecko będą znacząco utrudnione. Ale spokojnie! Najważniejsze, by lekarz postawił właściwą diagnozę i w porę wdrożył leczenie.

Zobacz także:

Reklama

1 tydzień ciąży 3 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama