
Zajście w ciążę w dni niepłodne nie zdarza się często, ale jest możliwe. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, a plemniki mogą przeżyć do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Pozostały czas jest teoretycznie niepłodny - nie oznacza to jednak, że nie może dojść do ciąży! Jeśli współżyjesz w czasie niepłodności względnej - czyli krótko przed wystąpieniem owulacji (lub tuż po), może się zdarzyć, że plemniki przeżyją do dni płodnych i dojdzie do zapłodnienia.
Zajście w ciążę w dni niepłodne - jak to możliwe?
Dni niepłodne to ten czas, który następuje po obumarciu komórki jajowej (ok. czterech dni po owulacji). Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe. Jest to okres tzw. niepłodności bezwzględnej.
Niespodziewana ciąża może się jednak pojawić się, kiedy doszło do współżycia zaraz po miesiączce, a dokładniej mówiąc w momencie, gdy pojawiły się pierwsze objawy płodności. Choć w tym czasie komórka jajowa nie jest zdolna, by połączyć się z plemnikiem, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciążę. Jak to możliwe? Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji. Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza niepłodności względnej.
Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?
Aby wiedzieć, w kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze, musisz sprawdzić kiedy masz owulację. Jednak obliczanie dni płodnych wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Przy regularnych miesiączkach jajeczkowanie wypada na 14 dni przed menstruacją, a za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje się pięć dni przed owulacją i do czterech dni po owulacji. W wyznaczaniu czasu płodnego przydatna może być obserwacja własnego ciała: śluzu i temperatury.
Podstawowymi objawami dni niepłodnych są:
- uczucie suchości i brak gęstej (lepkiej) wydzieliny;
- zwiększony apetyt;
- pogorszenie samopoczucia;
- zatrzymanie wody w organizmie;
- niechęć do aktywności fizycznej;
- obniżone libido.
Czy kalendarzyk to skuteczna metoda antykoncepcji?
Samo obliczenie okresu płodnego i niepłodnego nie wystarczy, by skutecznie zapobiec ciąży. Regularny cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 28 dni, ale pamiętać należy o tym, że mogą zdarzać się odstępstwa od tej reguły. Termin jajeczkowania może się przesunąć wskutek stresu, niewyspania, przemęczenia, choroby, podróży, a tym samym zmieni się termin dni niepłodnych.
Zobacz także:

Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...

Rozwój płodu ludzkiego jest naprawdę niezwykłym procesem – oto z dwóch niewidocznych gołym okiem komórek powstaje prawdziwy człowiek! Zwykle rozwój płodu przebiega bardzo podobnie, dlatego na jego podstawie można wyliczyć datę zapłodnienia i prawdopodobny termin porodu. Etapy rozwoju płodowego człowieka Rozwój płodowy można podzielić na kilka etapów. Zobacz, jak przebiega rozwój płodu w kolejnych miesiącach ciąży: Najpierw tylko kropeczka… – 1. miesiąc ciąży Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz: zarodek jest jak ziarenko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które zmieści się na... czubku szpilki. Tak wygląda np. w drugim tygodniu ciąży. Ale takie maleńkie będzie tylko przez chwilę: rozwój płodu przebiega w zawrotnym tempie. Zobacz więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: objawy, rozwój płodu, czego unikać Intensywny rozwój płodu – 2. miesiąc ciąży W piątym tygodniu płód może już się równać z ziarnem ryżu. A kilka dni później nawet z pestką słonecznika. Pod koniec miesiąca maleństwo zamieni się natomiast w... fasolkę perłową. Czas na pierwsze badanie USG – 3. miesiąc ciąży Na początku trzeciego miesiąca dziecko ma wielkość truskawki. Codziennie jednak przybiera na wadze tak, że pod koniec trzeciego miesiąca wielkością przypomina już raczej nie truskawkę, a owoc kiwi! Dziecko jest wielkości kijanki – 4. miesiąc ciąży W 17. tygodniu ciąży dziecko mierzy 12 centymetrów i waży 100 gramów. Ciągle więc zmieściłoby się na dłoni. Ale tydzień później ma już dwa centymetry więcej! Niezłe tempo! Na przełomie 4. i 5. miesiąca ciąży możesz też poczuć pierwsze ruchy dziecka . Rozwój narządów wewnętrznych – 5. miesiąc ciąży To już naprawdę duuuuży banan – dziecko ma 18,5 centymetra i 300...

Pozytywny test ciążowy potwierdza ciążę nawet z 99 proc. pewnością. Domowe testy ciążowe badają poziom hormonu hCG, który pojawia się w moczu kobiety, gdy dojdzie do zapłodnienia. Rzadko się zdarza, by pozytywny wynik testu ciążowego był fałszywy, ale należy brać pod uwagę również taką sytuację. Sprawdź, kiedy test ciążowy faktycznie pokazuje ciążę, a kiedy może się mylić. Spis treści: Co oznacza pozytywny wynik testu ciążowego? Jak wygląda pozytywny test ciążowy? Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Pozytywny test ciążowy – co dalej? Co oznacza pozytywny wynik testu ciążowego? Pozytywny wynik testu ciążowego w większości przypadków oznacza ciążę. Test musi być jednak wykonany w odpowiednim czasie. Z tego względu nie warto spieszyć się ze zrobieniem testu. Hormon beta hCG , którego obecność wykrywają testy ciążowe, zostanie wykryty w moczu dopiero minimum po tygodniu od zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Test wykonany po kilku godzinach od stosunku na pewno nie będzie pozytywny, nawet jeśli faktycznie doszło do zapłodnienia (poziom hormonu hCG jest wtedy jeszcze zbyt niski). Kiedy test ciążowy wyjdzie pozytywny? Jeśli staracie się o dziecko i zaplanowaliście współżycie w dniach płodnych, warto wykonać test ciążowy minimum 10 dni od owulacji bądź w pierwszym dniu przewidywanej (spóźniającej się) miesiączki. Wiarygodny wynik zależy również od rodzaju testu ciążowego . test o czułości poniżej 500 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 10 dni po zapłodnieniu, test o czułości 500-800 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 14 dni po zapłodnieniu, test o czułości powyżej 800 IU/l – wykryje ciążę najwcześniej 3 tygodnie po zapłodnieniu. O czym warto pamiętać : Test...