Ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) może zagrażać życiu kobiety

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) może objawiać się krwawieniem, bólem brzucha i wymiotami. Jeśli lekarz potwierdzi objawy ciąży ektopowej, konieczna będzie terminacja ciąży. Zabieg ten ma na celu ratowanie zdrowia kobiety.
Agnieszka Majchrzak
Ciąża pozamaciczna
fot. Fotolia

Ciąża pozamaciczna wiąże się z nieprawidłowym zagnieżdżeniem się zarodka. Zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zarodek zagnieżdża się poza nią, np. w jajowodach, jajniku lub jamie otrzewnej. Rosnąc poza macicą, może spowodować krwotok. Jest to stan zagrażający życiu.

Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży, powinnaś jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza i nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów. Krwawienie przy ciąży pozamacicznej pojawia się zwykle między 4–8. tygodniem. Wyjaśniamy, co jeszcze może wskazywać, że zarodek zagnieździł się nieprawidłowo i jakie leczenie się wtedy stosuje.

Spis treści:

 1. Objawy ciąży pozamacicznej
 2. Rodzaje ciąży ektopowej:
 1. Rozpoznanie ciąży pozamacicznej
 2. Leczenie ciąży ektopowej
 3. Przyczyny ciąży pozamacicznej
 4. Czy w kolejnej ciąży zarodek zagnieździ się prawidłowo?

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąża ektopowa niczym się nie różni od ciąży zagnieżdżonej prawidłowo. Pierwszym objawem ciąży pozamacicznej jest ból brzucha i miednicy, który może być bardzo silny i narasta, gdy się poruszasz.

Najważniejsze objawy ciąży pozamacicznej:

 • ból brzucha
 • krwawienie
 • zasłabnięcia
 • omdlenie
 • nudności i wymioty
 • przyspieszone tętno
 
Do krwawienia w przypadku ciąży pozamacicznej najczęściej dochodzi między 4. a 8. tygodniem ciąży.
Uwaga: Jeśli zauważysz u siebie objawy ciąży pozamacicznej, natychmiast wezwij karetkę. Krwotok wewnętrzny to stan zagrożenia życia.

Rodzaje ciąży ektopowej

Ponieważ zarodek może zagnieździć się w różnych miejscach poza macicą, lekarze wyróżniają 3 rodzaje ciąży pozamacicznej:
 • ciąża jajowodowa
 • ciąża jajnikowa
 • ciąża brzuszna

Ciąża jajowodowa

Jest najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej. Jej przyczyną jest zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w jajowodzie i tam następuje jego dalszy rozwój. Powiększając się, rozciąga jajowód, doprowadzając w końcu do pęknięcia jego ścianek.

Objawy ciąży pozamacicznej jajowodowej

Gdy dojdzie do pęknięcia jajowodu, krew nie zawsze wypływa na zewnątrz – może dojść do krwotoku wewnętrznego (krew dostaje się wtedy do jamy brzusznej). Ciążę pozamaciczną jajowodową można rozpoznać za pomocą badania usg z sondą dopochwową lub poprzez badanie laparoskopowe. Pęknięcie jajowodu może poprzedzać ból w dole brzucha.

Ciąża jajnikowa

Zdarza się bardzo rzadko. Pęcherzyk ciążowy zaczyna rozwijać się w jajniku. Najczęściej dzieje się tak, gdy komórka jajowa nie opuści jajnika, do którego wnikną plemniki. Mówi się, że przyczyną ciąży jajnikowej może być stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

Ciąża brzuszna

Jest bardzo trudna do rozpoznania. Zapłodniony pęcherzyk płodowy zagnieżdża się w jamie otrzewnej. Przyczyną ciąży brzusznej mogą być stany zapalne miednicy mniejszej lub przebycie zabiegów operacyjnych w obrębie miednicy (np. cesarskie cięcie, zabieg wycięcia wyrostka robaczkowego, wyłuszczenie mięśniaków, torbieli jajnika).
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej

Wystąpienie objawów ciąży pozamacicznej wymaga konsultacji z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy ciążę ektopową. Ciążę pozamaciczną potwierdza się podczas badania USG. Świadczy o niej brak w macicy pęcherzyka ciążowego. Czasem potrzebne jest badanie laparoskopowe. Wykonuje się również oznaczenie poziomu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej.

Leczenie ciąży pozamacicznej

Zarodka nie da się przenieść w odpowiednie miejsce, czyli do macicy. Gdy lekarz stwierdzi ciążę pozamaciczną podczas usg, usunie ją farmakologicznie lub chirurgicznie – to jedyne wyjście ratujące życie kobiety. Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś w ciąży, najlepiej zgłosić się do lekarza (pamiętaj, że test ciążowy nie zawsze wykrywa ciążę, zwłaszcza gdy jest mniej czuły).

Ginekolog podczas wizyty wypyta cię o wiele szczegółów dotyczących twojego samopoczucia i objawów ciąży pozamacicznej, takich jak:

 • Jak długo trwa krwawienie?
 • Czy jest obfite (lekarz może np. zapytać cię, ile podpasek w tym czasie zużyłaś)?
 • Jaki kolor ma krew (czy jest jasna, czy ciemna)?
 • Czy widać skrzepy?
 • Czy krwawieniu towarzyszy ból brzucha albo jakieś inne niepokojące objawy?
Krwawienie w ciąży to powód, by jechać do szpitala albo dzwonić po karetkę pogotowia. Ponieważ krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz przez pochwę, dlatego zawsze kontaktuj się z lekarzem, jeśli wyjątkowo źle się czujesz, masz silne bóle albo występują inne, nowe niepokojące objawy (np. zasłabłaś, masz zawroty głowy albo nudności).

Przyczyny ciąży pozamacicznej

U niektórych kobiet ryzyko zagnieżdżenia zarodka poza jamą macicy jest nieznacznie większe.

Najczęstsze przyczyny ciąży pozamacicznej to:

 • przebyta operacja jamy brzusznej (wycięcie wyrostka, cesarskie cięcie, zabiegi dotyczące mięśniaków macicy, jajników czy jajowodów);
 • uszkodzone jajowody, np. wskutek przebytej infekcji;
 • zapłodnienie, do którego doszło pomimo przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych lub podwiązanych jajowodów;
 • wiek powyżej 35 lat,
 • endometrioza,
 • przebyta ciąża pozamaciczna.

Czy w kolejnej ciąży zarodek zagnieździ się prawidłowo?

Nie martw się – po ciąży ektopowej prawdopodobnie będziesz mogła bez przeszkód zajść w zdrową ciążę. Ryzyko, że kolejna ciąża znów będzie ciążą pozamaciczną, jest niewielkie i wynosi ok. 10%. Jeśli przy ciąży pozamacicznej lekarz szybko postawi diagnozę i usunie źle umiejscowiony zarodek, organizm ponosi wówczas mniejsze szkody.


Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy