Olej z wiesiołka to źródło wielu cennych składników, takich jak kwasy gamma linolenowe tzw. GLA, polifenole czy witamina E. Jego regularna suplementacja daje spektakularne efekty – liczne badania naukowe dowodzą, że olej z wiesiołka doskonale reguluje pracę hormonów kobiecych (m.in. olej z wiesiołka działa na płodność), a także przeciwdziała mastalgii, czyli bólom piersi.

Reklama

Od kiedy można stosować olej z wiesiołka w ciąży?

Jego suplementacja musi zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Spożywać go można dopiero wtedy, kiedy lekarz da „zielone światło”. W jakim celu stosować olej z wiesiołka w ciąży? Przede wszystkim po to, aby dostarczyć organizmowi cennych kwasów GLA. Wpływają one na prawidłowy przebieg ciąży, dostarczając składników, które wspierają ciało kobiety w tym pięknym, ale obciążającym dla niej czasie.

Olej z wiesiołka przed porodem

Do 2017 roku uważano, że olej z wiesiołka stosowany dopochwowo przygotowuje pochwę i szyjkę macicy do porodu, a ponadto minimalizuje ryzyko konieczności podania oksytocyny w trakcie porodu. Badania te jednak nie zostały przeprowadzone w rzetelny sposób. W 2018 roku naukowcy podjęli kolejną próbę badań, tym razem zgodnie ze standardami badań klinicznych, a olej z wiesiołka był stosowany doustnie. Jak się okazało, w żaden sposób nie wpływał on na przebieg porodu. Można wysnuć teorię, że olej z wiesiołka działa lepiej, kiedy stosowany jest dopochwowo, natomiast podkreślamy, że nie ma twardych naukowych dowodów, że jakkolwiek przyspieszy on poród. Poza tym globulki z olejem z wiesiołka nie są dostępne w Polsce.

Dawkowanie oleju z wiesiołka w ciąży: jak i ile stosować

Najważniejszy jest wybór oleju. Powinien być on zimnotłoczony, niefiltrowany i nierafinowany. Można spożyć go w trakcie posiłku, np. podczas śniadania czy obiadu lub też między posiłkami. Jeśli możesz i pijesz kawę w ciąży, zadbaj o to, aby nie spożywać oleju z wiesiołka przed upływem godziny po wypiciu kawy.

Dawką dla ciężarnej, która będzie uzupełniać nienasycone kwasy tłuszczowe, jest 5 ml oleju z wiesiołka dziennie. Czy przed porodem powinnaś zwiększyć dawkę? Skonsultuj to z lekarzem, natomiast podkreślamy jeszcze raz, że nie ma żadnych naukowych czy medycznych informacji, by zwiększenie dawki było wskazane.

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama