Odejście czopa śluzowego (inaczej korka śluzowego) jest jednym z pierwszych objawów nadchodzącego porodu, ale nie oznacza, że trzeba od razu jechać do szpitala. Czop nie zawsze też odchodzi w całości – zdarza się, że kobieta nawet nie zauważy tego zjawiska, jeśli zachodzi ono stopniowo. Zanim jednak to się stanie, warto wiedzieć, na co się przygotować, jeśli chodzi o wygląd czopa śluzowego: jego kolor, wielkość oraz to czy jest z krwią, czy bez.

Reklama

Spis treści:

Czop śluzowy w ciąży – co to jest?

Czop śluzowy to „korek” z gęstego śluzu, który znajduje się w szyjce macicy. Przez całą ciążę chroni płód przed drobnoustrojami, które mogłyby przedostać się do macicy i wywołać groźną dla płodu infekcję. Przed porodem zostaje wypchnięty na zewnątrz, aby zrobić miejsce rodzącemu się dziecku. Odejście czopa śluzowego oznacza, że szyjka macicy się rozwiera, a organizm zaczyna przygotowywać się do porodu.

Od chwili wydalenia czopa śluzowego lepiej powstrzymać się od aktywności seksualnej, ponieważ istnieje duże ryzyko wystąpienia infekcji.

Czop śluzowy – jak wygląda?

Jak wygląda czop śluzowy? Składa się z gęstego, ciągliwego śluzu (gęstszego niż w typowych wydzielinach z pochwy).

Zobacz także

Gdy czop odejdzie – na bieliźnie możesz zaobserwować galaretowatą, bezwonną kulkę o wielkości od 2 do 5 centymetrów. Wiele kobiet przed odejściem czopa śluzowego zastanawia się, „ile tego jest”, a potem nie zauważa momentu odejścia czopa, ponieważ pod koniec ciąży dochodzi do zwiększenia ilości wydzieliny z pochwy.

Czop śluzowy może mieć różny kolor. Może być przezroczysty, ale także różowy lub brązowy z uwagi na zawartą w nim krew. Zazwyczaj ma lekko żółtą lub beżową barwę. Jeśli czop jest zielony, powinnaś skonsultować się z lekarzem – to może wskazywać na potencjalną infekcję lub inne dolegliwości. Pozostałe kolory nie powinny wzbudzać niepokoju.

Czop śluzowy – prawidłowy kolor:

  • przezroczysty,
  • różowy,
  • brązowy,
  • beżowy,
  • lekko żółty.

Jeśli poród jest blisko, czop śluzowy najprawdopodobniej będzie mieć różowe, czerwone lub brązowe zabarwienie.

Czop śluzowy może być z krwią lub bez. Czop śluzowy bez krwi przypomina galaretowatą wydzielinę, bezbarwną lub w jasnych kolorach (np. lekko żółtym). Czop śluzowy z krwią może być lekko różowy — w przypadku gdy przybiera czerwoną barwę, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak odchodzi czop śluzowy?

Odejście czopu śluzowego związane jest z rozwarciem szyjki macicy, która wydalając czop śluzowy, robi miejsce dla rodzącego się dziecka. Jest to naturalne zjawisko pod koniec ciąży.

Czop śluzowy może odejść w jednym kawałku, przypominając korek uformowany z wydzieliny o wielkości od 2 do 5 centymetrów. Wtedy kobieta z pewnością go zauważy.

Czop śluzowy odchodzi na raty

Zdarza się, że czop śluzowy odchodzi na raty. Nie przyjmuje on wtedy postaci „korka” z gęstego śluzu, lecz po prostu gęstej wydzieliny, którą kobieta może dostrzec na bieliźnie. Jeśli czop śluzowy w ciąży odchodzi stopniowo – przyszła mama może nawet nie zauważyć tego zjawiska.

Czop śluzowy – kiedy odchodzi przed porodem?

Czop śluzowy odchodzi pod koniec ciąży, ale u każdej kobiety może dziać się to w innym czasie. Moment odejścia czopa śluzowego to sprawa indywidualna. U niektórych ciężarnych czop odchodzi kilkanaście dni przed porodem, u innych – kilka godzin przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Odejście czopu śluzowego zapowiada poród, jednak nie jest powodem, aby od razu jechać do szpitala.

W miarę zbliżania się terminu porodu, oprócz odejścia korka śluzowego, możesz spodziewać się także innych objawów. Są to:

Nie martw się, jeśli nie zauważysz odejścia czopu śluzowego – dziecko nadal jest bezpieczne, ponieważ chronią go wody płodowe. Prawdziwe objawy porodu trudno przegapić!

Odejście czopu śluzowego – kiedy do szpitala?

Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • czop śluzowy został wydalony przed 36. tygodniem ciąży,
  • był zabarwiony krwią i towarzyszyły mu nagłe, nasilone skurcze,
  • do odejścia czopu doszło zbyt wcześnie, a masz już za sobą poród przedwczesny.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama