ciąża zaśniadowa
fot. Fotolia

Ciąża zaśniadowa - jak ją rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży zaśniadowej przypominają nieco pierwsze symptomy ciąży tuż po zapłodnieniu. Wykrywa się ją za pomocą badania ultrasonograficznego. Organizm doprowadzi do samoistnego poronienia, jednak później kobieta musi poddać się odpowiedniemu leczeniu.
Martyna Pstrąg
ciąża zaśniadowa
fot. Fotolia

Ciążą zaśniadowa jest powikłaniem, które nazywa się też zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną. Dochodzi do niego w pierwszym trymestrze ciąży, jej objawy są bardzo podobne do początkowych objawów ciąży. Przyczyną tej choroby może być wiek (ryzyko zwiększa się u kobiet po 35. roku życia), dieta uboga w karoten, problemy z owulacją lub wcześniejsze poronienia bądź występowanie ciąż zaśniadowych.

Spis treści

  1. Ciążą zaśniadowa - co to jest?
  2. Ciąża zaśniadowa - objawy
  3. Ciąża zaśniadowa - badanie USG

Ciążą zaśniadowa - co to jest?

Ciąża zaśniadowa ma kilka charakterystycznych objawów, chociaż niektóre z nich możesz pomylić z pierwszymi objawami ciąży. Do ciąży zaśniadowej dochodzi w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która zagnieżdża się i rozrasta się w macicy. Zazwyczaj przyczyną jest pusta komórka jajowa lub nieaktywne jądro komórki jajowej. Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na nieprawidłowości genetyczne (chromosalne) zapłodnionej komórki jajowej. Zazwyczaj przy ciąży zaśniadowej nie ma płodu, łożyska, płynu owodniowego i membran.

Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Ciąża zaśniadowa - objawy

Najważniejszymi objawami ciąży zaśniadowej, które pojawiają się na samym początku są:
  • wzmożone wymioty lub mdłości,
  • krwawienie lub brązowe upławy,
  • ból w okolicy miednicy,
  • szybki, gwałtowny rozrost macicy,
  • podwyższony poziom hCG,
  • brak ruchów płodu,
  • nadczynność tarczycy.

Prawidłowa dieta wprowadzona przed staraniami o dziecko i przed zapłodnieniem może zmniejszyć ryzyko rozwoju ciąży zaśniadowej.

Ciąża zaśniadowa - badanie USG

Objawy zaśniadu groniastego są początkowo podobne do pierwszych objawów ciąży tuż po zapłodnieniu, takie jak nudności i wymioty czy podwyższony poziom hormonu beta hCG. Przy ciąży zaśniadowej jednak można zauważyć też dosyć szybkie powiększenie macicy i krwawienie lub brązowe upławy z pochwy, którym mogą towarzyszyć wydalane tkanki przypominające winogrono. Jeśli więc podejrzewasz u siebie ciążę, musisz udać się na badanie USG - lekarz albo ją potwierdzi, albo - jeśli jest to ciąża zaśniadowa - wykryje za pomocą badania ultrasonograficznego zaśniad groniasty (na ekranie USG charakterystyczny jest obraz tzw. zamieci śnieżnej).

Po zdiagnozowaniu ciąży zaśniadowej, organizm sam wydali komórki zaśniadowe (dochodzi do samoistnego poronienia), należy jednak poddać się specjalistycznemu leczeniu, które w prawie 100% przynosi pozytywne efekty.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy