badanie AMH
AdobeStock
Starania o dziecko

Starasz się już od jakiegoś czasu o dziecko - zrób badanie AMH

To badanie powinnaś zrobić, jeżeli już od jakiegoś czasu starasz się bezskutecznie o dziecko. Zobacz, jak dużo może powiedzieć o twojej płodności.
Robert Gizler, inviMed, in vitro
lek. med. Robert Gizler
Konsultacja merytoryczna


Dzięki badaniu AMH dowiesz się, czy z twoją płodnością jest wszystko w porządku i jakie masz szansę zajścia w ciążę. Badanie jest polecane kobietom starającym się o dziecko i pomoże rozwiać wiele wątpliwości dotyczących płodności.

Spis treści:
 

Co to jest badanie AMH

Kobieta w momencie narodzin posiada w jajnikach określoną pulę komórek jajowych, która z biegiem czasu i każdą miesiączką maleje. Średnio jest to 1,4 mln komórek w każdym jajniku. Niestety, z kolejnymi cyklami miesięcznymi ich ilość maleje, a to oznacza, że już po 30. roku życia płodność zaczyna spadać.

AMH to hormon antymüllerowski (ang. Anti-Müllerian Hormone, AMH) produkowany przez komórki ziarniste otaczające jajeczka znajdujące się w pęcherzykach jajnika. Badanie jego poziomu pozwala ocenić stan rezerwy jajnikowej kobiety tzn. ilość i jakość posiadanych przez nią komórek jajowych. Tym samym pomaga stwierdzić, na jakim etapie jest jej płodność i jakie ma szanse na poczęcie dziecka.

W jakich sytuacjach lekarz zleci przeprowadzenie badania AMH

O wykonaniu badania AMH decyduje lekarz ginekolog. Przesłankami do jego wykonania są:

 • długie staranie się o dziecko, a co za tym idzie podejrzenie niepłodności;
 • zapłodnienia metodą in jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "vitro — poziom".---#---długie staranie się o dziecko, a co za tym idzie podejrzenie niepłodności;
  zapłodnienia metodą in vitro - poziom hormonu ma ogromny wpływ na powodzenie zabiegu.---#---vitro-poziom#vitro — poziom---#---vitro - poziom">vitro - poziom
  hormonu ma ogromny wpływ na powodzenie zabiegu.


Mając wiedzę o stężeniu AMH w organizmie kobiety, lekarz ginekolog może przewidzieć jej szansę na urodzenie dziecka. Jeżeli okaże się to konieczne, zaproponuje odpowiednie dalsze badania oraz leczenie dostosowane indywidualnie do kobiety.

Jak się przygotować do badania

Badanie to można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesięcznego kobiety i nie musisz być na czczo. Dodatkowo jego wyników nie zaburza nawet antykoncepcja i terapia hormonalna. Dzięki temu nie ma potrzeby zmiany całego planu dnia tylko po to, aby w odpowiednim okresie wykonać badanie. Poziom tego hormonu jest stały przez cały cykl miesiączkowy.

Na czym polega badanie AMH

Jest to bardzo proste i bezpieczne badanie polegające na pobraniu krwi ze zgięcia łokciowego. Badanie nie jest wykonywane rutynowo i nie każde laboratorium posiada je w swojej ofercie. Jego koszt waha się w granicach 150-160 złotych, a na jego wynik trzeba poczekać około 2 tygodnie.

Badanie AMH - normy

Norma jest zależna od wieku kobiety, ale dla uproszczenia można przyjąć, że wartość hormonu powinna wynosić powyżej 1,4 ng/ml (nanogramów na mililitr). Stężenie hormonu pomiędzy 3,0 a 1,0 ng/ml oznacza prawidłowy poziom AMH dla kobiet w wieku rozrodczym.

Tabelka pokazuje zakres wartości, jakie znajdziesz w opisie wyniku badania AMH:

 

 

 
WIEK 
                               
WYNIK
20-24 lata
 1,22-11,70 ng/ml
 
25-29 lat
0,89-9,85 ng/ml
 
30-34 lata
0,58-8,13 ng/ml
 
35-39 lat
0,15-7,49 ng/ml
 
40-44 lata
0,03-5,47 ng/ml
 
45-50 lat
0,01-2,71 ng/ml
 
kobiety z zespołem policystycznych jajników
1,86-18,90 ng/ml
 

Co oznacza niskie AMH?

Niskie stężenia jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "AMH — poniżej".---#---Niskie stężenia AMH - poniżej 1,0 ng/ml - może świadczyć o:---#---AMH-poniżej#AMH — poniżej---#---AMH - poniżej">AMH - poniżej 1,0 ng/ jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "ml — może".---#---Niskie stężenia AMH - poniżej 1,0 ng/ml - może świadczyć o:---#---ml-może#ml — może---#---ml - może">ml - może świadczyć o:

 • obniżonej rezerwie jajnikowej;
 • ograniczonej jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "płodności — poziom".---#---ograniczonej płodności - poziom AMH poniżej 0,5 ng/ml;---#---płodności-poziom#płodności — poziom---#---płodności - poziom">płodności - poziom AMH poniżej 0,5 ng/ml;
 • wskazaniu do zapłodnienia in jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "vitro — bardzo".---#---wskazaniu do zapłodnienia in vitro - bardzo niski poziom hormonu AMH;---#---vitro-bardzo#vitro — bardzo---#---vitro - bardzo">vitro - bardzo niski poziom hormonu AMH;
 • rozpoczęciu jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "menopauzy — poziom".---#---rozpoczęciu menopauzy - poziom AMH jest bardzo niski, często nie oznaczany.---#---menopauzy-poziom#menopauzy — poziom---#---menopauzy - poziom">menopauzy - poziom AMH jest bardzo niski, często nieoznaczany.
Pojedynczy wynik niskiego stężenia hormonu nie wyklucza szansy na ciążę, zwłaszcza u młodych kobiet. Jest wyłącznie informacją o rezerwie jajnikowej w danym momencie. Może być tak, że AMH było niskie już dużo wcześniej i kobieta przez całe swoje życie aż do menopauzy będzie miała niskie jego wskaźniki mimo urodzenia dzieci.

Wysoki poziom AMH

Wysokie stężenie AMH - powyżej 3,0 ng/ml - może wskazywać na:


Sam wynik poziomu hormonu nie stanowi rozpoznania choroby i jest jedynie powodem do rozpoczęcia dalszej diagnostyki w kierunku wykrycia zmian chorobowych.

Wysokie stężenie hormonu AMH daje nadzieję na pozytywne zakończenie próby zapłodnienia metodą in vitro, ze względu na sporą ilość komórek jajowych, które są zdolne do zapłodnienia.

Sprawdź, co mówi lekarz o badaniu AMH: 

 • Lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolożka z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA o tym na czym polega badanie AMH i o czym może świadczyć jego wynik.


 

Zobacz także
amniopunkcja

Amniopunkcja, biopsja trofoblastu, kordocenteza: warto wykonywać inwazyjne badania prenatalne?

Kobiety w ciąży

Ciąża jest zaraźliwa? Badania to potwierdzają!

Quiz z wiedzy o testach ciążowych

Co wiesz na temat testów ciążowych? [QUIZ]

tanikini ciążowe najpiękniejsze modele_2017.jpg

20 najpiękniejszych tankini ciążowych - nasze typy!

 

Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]

Metoda in vitro, zapłodnienie in vitro
© ktsdesign - Fotolia.com
Problemy z zajściem w ciążę
Adopcja komórek jajowych - kto z tego korzysta?
Kto może zostać anonimową dawczynią komórek jajowych? Kto korzysta z tej formy pomocy? Jak wygląda w Polsce adopcja komórek jajowych? Wyjaśnia dr n. med. Łukasz Sroka, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki InviMed w Poznaniu.

Coraz więcej Polek decyduje się na dziecko po 40. roku życia. Co na to medycyna? Każda kobieta rodzi się z określoną pulą jajeczek. Im jest starsza, tym liczba jajeczek maleje . Badania pokazały, że statystyczna kobieta po 30. roku życia ma "w rezerwie" około 12% jajeczek zdolnych do zapłodnienia, a po 40. roku życia już tylko 3%. Zwiększa się średnia wieku przyszłych mam, ale też coraz więcej z nich ma problem z naturalnym poczęciem dziecka (szacunkowo jest to około 20% par w Polsce). Na szczęście mogą one skorzystać różnych metod, które mogą im pomóc zajściu w ciążę. Do takich metod zaliczamy: stymulacje hormonalne, inseminację, zapłodnienie in vitro , zamrażania komórek jajowych , skorzystanie z komórek anonimowych dawczyń. Dzięki nim kobiety np. po 40. roku życia lub w trakcie leczenia onkologicznego mogą urodzić dziecko. Zobacz także:   Jak osoby chore na raka mogą zachować płodność? Anonimowa dawczyni komórek jajowych - kto może nią zostać? Anonimową dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta poniżej 32. roku życia. Musi ona przejść szereg badań potwierdzających dobry stan zdrowia oraz urodzić przynajmniej jedno zdrowe dziecko. Często anonimowymi dawczyniami zostają pacjentki klinik leczenia niepłodności , które decydują się na procedurę zapłodnienia in vitro . Zwykle pobiera się od nich wiele komórek jajowych. Część z nich może przekazać kobietom, które są niepłodne.  Z jakich procedur mogą skorzystać pary, u których jeden z partnerów jest niepłodny? Mogą skorzystać materiału anonimowego dawcy. Jeśli niepłodny jest mężczyzna , może on skorzystać z nasienia anonimowego dawcy. Jeśli niepłodna jest kobieta, może skorzystać z komórek jajowych anonimowej dawczyni. Zabiegi in vitro z komórkami anonimowych dawczyń dają dziś szansę na macierzyństwo tym kobietom, które z...

komórka jajowa
AdobeStock
Starania o dziecko
Komórka jajowa – najważniejsze informacje i ciekawostki
Kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem, powstaje życie i… To tyle, co przeciętnie wiemy na temat komórki jajowej i jej udziału w zapłodnieniu od strony biologicznej. Co jeszcze warto wiedzieć o jej budowie, funkcji, czasie życia i udziale w procesie zapłodnienia.

Czy wiesz, ile komórek jajowych wytwarzają kobiece jajniki przez całe życie? Kiedy się to kończy i czy można temu zapobiec? Czy tylko plemnik jest aktywną stroną w zapłodnieniu? Czy można zadbać o jakość naszych komórek jajowych i co im szkodzi? Na wszystkie te pytania odpowiada dr Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.   Spis treści :  Komórka jajowa – czym jest i ile żyje? Jak wygląda komórka jajowa? Jak jest zbudowana komórka jajowa? 13 faktów naukowych o komórce jajowej  Komórka jajowa – czym jest i ile żyje? Komórka jajowa dojrzewa w jajnikach i jest uwalniana w procesie owulacji. Czas życia komórki jajowej to około 24 godziny. Jej podstawową funkcją jest udział w procesie zapłodnienia. Jeżeli do tego nie dojdzie – niezapłodniona komórka umiera i jest wydalana z organizmu kobiety. Z kolei, gdy dojdzie do zapłodnienia – komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, gdzie dochodzi do rozwoju zarodka, a następnie płodu. Jak wygląda komórka jajowa? Oocyt, czyli żeńska komórka jajowa, w porównaniu z innymi komórkami organizmu człowieka to prawdziwy gigant. W rzeczywistości oocyt jest wielkości ziarenka piasku i może być obserwowany gołym okiem. - Kulista komórka jajowa człowieka ma około 0,12 mm średnicy, a więc jest 4-krotnie większa od komórki skóry, 26 razy większa od czerwonej krwinki, a nawet 20 razy większa niż plemnik – mówi dr Wojciech Sierka, embriolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Jak jest zbudowana komórka jajowa? Komórka jajowa jest otoczona przez tzw. wieniec promienisty, utworzony z komórek wytwarzających macierz cytoplazmatyczną (zawierający glikozaminoglikany). Od wieńca promienistego...

Starania o dziecko
Ile komórek jest w jajniku? Zrób badanie AMH
Sprawdź, na czym polega badanie AMH i o czym może świadczyć jego wynik – odpowiada lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolożka z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.

Mam 38 lat. Od roku staramy się z mężem o dziecko. Niestety, bez skutku. Ostatnio zgłosiłam się do kliniki leczenia niepłodności, gdzie zaproponowano mi badanie AMH. Czemu służy i na czym polega takie badanie?  Aldona AMH to hormon produkowany przez komórki otaczające jajeczka, które znajdują się w pęcherzykach w jajniku. Badanie AMH pozwala określić szanse na naturalne zajście w ciążę. Liczba komórek jajowych a niepłodność Kobieta rodzi się z określoną liczną komórek jajowych zwanych rezerwą jajnikową. Średnio jest to 400 tysięcy komórek. Niestety, z kolejnymi cyklami rezerwy maleją – po 30. roku życia płodność zaczyna spadać. By mieć pewność, jakimi rezerwami dysponuje kobieta, kieruje się ją właśnie na badanie AMH. Stężenie tego hormonu pomaga określić, ile komórek jajowych jest w jajnikach. Jeśli jest niskie, to liczba jajeczek jest niewielka, to oznacza, że trzeba jak najszybciej podjąć leczenie niepłodności. Wynik badania AMH wpływa też na wybór terapii i sposób stymulacji w programach in vitro. Badanie AMH Badanie AMH polega na pobraniu krwi bez względu na dzień cyklu miesiączkowego (na jego poziom we krwi nie ma wpływu ani terapia hormonalna ani antykoncepcyjna). ZOBACZ TEŻ:  niepłodność a bezpłodność – czym się różnią  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj