Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny w ciąży?

Badania naukowe potwierdzają, że niedobór kwasu foliowego ma szczególne znaczenie w okresie tuż przed ciążą i w pierwszych jej tygodniach. Sprzyja on powstawaniu wrodzonych wad cewy nerwowej u płodu (w tym tak poważnych, jak np. bezmózgowie, przepuklina układu nerwowego czy rozszczep kręgosłupa), które powstają już na przełomie 3. i 4. tygodnia ciąży. Możesz jednak znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju kłopotów, regularnie przyjmując tę witaminę i mądrze się odżywiając. Preparaty kwasu foliowego w dawkach zalecanych dla kobiet w ciąży (0,4 mg), są dostępne w aptekach bez recepty. Twój ginekolog z pewnością podpowie ci odpowiedni lek.

Reklama

Zobacz też, dlaczego mdłości w ciąży to dobry znak!

Dieta o dużej zawartości kwasu foliowego

Kwas foliowy występuje prawie we wszystkich produktach spożywczych, ale w bardzo różnych ilościach. Z pewnością doskonałym jego źródłem są warzywa i owoce bogate w witaminę C:

  • brokuły,
  • pomarańcze,
  • brukselka
  • te z dużą zawartością beta-karotenu, np. nasiona roślin strączkowych, szpinak.

Duże ilości kwasu foliowego znajdziesz też w drożdżach, pełnych ziarnach czy fermentowanym mleku. A oto propozycja dziennego jadłospisu, bogatego w produkty o dużej zawartości kwasu foliowego, idealnego dla przyszłych mam.

Zobacz także

I śniadanie

Mleko z muesli z orzechami

Kanapka z chleba żytniego razowego z polędwicą i sałatą

Sok pomarańczowy

II śniadanie

Banan

Kefir

Obiad

Zupa fasolowa z grzankami

Duszone mięso z indyka

Kasza gryczana

Szpinak

Kolacja

Sałatka z kurczaka z brokułami, papryką, sałatą, kukurydzą i sosem jogurtowym

Chleb żytni razowy

Herbata

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama