Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ananas w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Ananas w ciąży – czy jedzenie go grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem?

Jesteś w ciąży i masz ochotę na ananasa? Nic w tym dziwnego – jego charakterystyczny, słodko-kwaśny smak idealnie wpisuje się w typowo ciążowe zachcianki. Dowiedz się, czy możesz zjeść ananasa, czy może jednak warto wstrzymać się z jego spożyciem na 9 miesięcy.

Ananas to egzotyczny owoc o słodko-kwaśnym i jednocześnie nieco cierpkim smaku. Można dostać go w puszkach, już obranego i przygotowanego do spożycia, świeżego albo w formie soku ananasowego. Obecnie dostępny jest w niemalże każdym dyskoncie. Jednak wokół ananasa, zwłaszcza w diecie ciężarnych, narosło wiele mitów. Czy faktycznie nie można jeść ananasa w ciąży?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Czy w ciąży można jeść ananasa?

Tak, jedzenie ananasa w ciąży w niewielkich ilościach jest dozwolone. Mity związane ze spożywaniem ananasa w ciąży wynikają z obecności jednego składnika. Ananas zawiera bromelaninę, czyli enzym, który wykorzystywany jest w suplementacji (przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia trawienie), a także w kosmetyce – jest składnikiem peelingów enzymatycznych, które złuszczają martwy naskórek.

To właśnie bromelanina jest składnikiem, przez który ananas bywa niezalecany w ciąży. Bromelanina posiada właściwości zmiękczające szyjkę macicy, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia skurczów macicy, krwawienia i porodu przedwczesnego lub poronienia. Nie ma jednak badań, które potwierdziłyby te obawy – tym bardziej że największe ilości bromelaniny obecne są w trzonie ananasa, nie w słodkim miąższu, który zjadamy.

Świeży ananas w ciąży

Zjedzenie plastra świeżego ananasa (albo i kilku plasterków) nie zaszkodzi ciąży. Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, aby bromelanina miała wywołać przedwczesne skurcze, należałoby zjeść co najmniej kilka całych ananasów. Nie ma więc powodów, aby unikać tego owocu w ciąży. Należy jednak mieć na uwadze, że ananas, zwłaszcza świeży, ma wysoki indeks glikemiczny. Ciężarne z cukrzycą ciążową powinny zjadać go jako niewielką przekąskę lub dodatek w daniu (np. na pizzy czy jako składnik sałatki).

Kupując świeżego ananasa, zwróć uwagę na jego liście oraz spód. Jeśli liście są brązowawe, wysuszone, a na spodzie owocu pojawiają się ślady pleśni, owoc jest przejrzały i nie należy go jeść! Wybieraj owoce o intensywnie zielonych liściach i zielono-żółtej skórce.

Ananas z puszki w ciąży

Ananas z puszki jest pyszny, słodki, ale niekoniecznie zdrowy. Cukrowa zalewa, w której pływają cząstki owocu, to puste kalorie. Jednak największym problemem ananasa z puszki jest... puszka. Jedzenie z puszki nie należy do najzdrowszych, zwłaszcza jeśli produkty w nim zawarte są kwaśne (np. pomidory czy właśnie ananasy). Aluminium, z którego wykonane są puszki, to tak naprawdę czysty glin. Osoby zdrowe nie będą miały problemu z oczyszczeniem organizmu z glinu, natomiast ciężarne (a także dzieci) przez spowolnienie układu wydalniczego mogą być narażone na nadmierne odkładanie się tego pierwiastka w organizmie.

Dodatkowo ananas z puszki poddany jest obróbce termicznej, co znacząca zmniejsza ilość znajdujących się w nim wartościowych składników odżywczych. Niewielkie ilości ananasa z puszki nie powinny zaszkodzić, jednak świeży ananas jest o wiele lepszym wyborem.

Sok ananasowy w ciąży

Sok z ananasa ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, więc z powodzeniem może być pity przez kobiety w ciąży. Warto jednak sięgnąć po sok z ananasa, a nie nektar – nektar to rozcieńczony sok z dodatkową zawartością niepotrzebnego cukru. Należy pamiętać, że głównym napojem w diecie ciężarnych powinna być woda. Szklanka soku ananasowego (najlepiej świeżo wyciskanego) w ciąży może być jednak słodką przekąską między posiłkami albo deserem.

Ananas w ciąży – właściwości

Ananas to źródło witaminy C, witaminy A, witamin z grupy B, folianów, magnezu i żelaza. Stanowi on prawdziwą skarbnicę witamin, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży. 100 gramów ananasa zawiera 50 kalorii.

Ananas na poród – czy to ma szansę zadziałać?

Pod koniec ciąży ananas może być zalecany jako naturalny środek przyspieszający poród z uwagi na zawartą w nim bromelaninę. Pod koniec ciąży lub po terminie można pokusić się o zjedzenie większej ilości ananasa. Nie ma żadnej gwarancji, że wywoła on przedwcześnie poród, niemniej to jedna z najprzyjemniejszych domowych metod wywoływania porodu. Pod żadnym pozorem nie powinno się jednak przyjmować suplementów z bromelaniną!

Mamy karmiące piersią również mogą spożywać ananasa. Należy jednak bacznie obserwować reakcje dziecka i w razie wystąpienia u niego uczulenia wyłączyć ananasa z diety.

Zobacz także:

owoce morza w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Owoce morza w ciąży: czy można jeść bez ryzyka?
Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść owoce morza? Można, ale tylko pod warunkiem, że nie są surowe i nie należą do gatunku zakazanych dla ciężarnych, kobiet karmiących piersią i małych dzieci. Sprawdź, które owoce morza można jeść w ciąży i w jakiej postaci.

Owoce morza to bardzo szerokie pojęcie. Należą do niego przede wszystkim jadalne gatunki zwierząt, ale przecież owocami morza są też morskie rośliny (glony, wodorosty, algi)! Te ostatnie można jeść w ciąży bez obaw, oczywiście po odpowiedniej obróbce termicznej. Natomiast jeśli chodzi o jedzenie ryb, krewetek czy przegrzebków w czasie ciąży sprawa nie jest już taka oczywista. Czy w ciąży można jeść owoce morza? Owoce morza nie zawierają niczego, czego by nie można było znaleźć w innych produktach spożywczych (wartościowe białko, witaminy z grupy B, jod, wapń, selen, fluor, kwasy tłuszczowe omega 3). Zatem jedzenie owoców morza podczas ciąży nie jest podyktowane koniecznością dostarczenia organizmowi składników odżywczych – jest to wyłącznie kwestia smaku i przyjemności. Jeśli lubisz owoce morza i nie chcesz z nich rezygnować w ciąży, nie ma przeciwwskazań do włączenia ich do diety w ciąży . Co więcej, w 2019 roku opublikowano badania, z których wynika, że jedzenie ryb i owoców morza w ciąży korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka¹ i jego inteligencję² . Dzieci matek, które będąc w ciąży, jadły owoce morza i ryby, uzyskiwały wyższe wyniku testów na inteligencję niż dzieci kobiet, które w ciążowej diecie nie zawarły tych pokarmów. Średnio IQ było wyższe o 7,7 punktu (od 5,9 do 9,5 punktów). Naukowcy odkryli także, że jedzenie owoców morza i ryb w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia ADHD u dzieci. Korzyści te mają się pojawiać już przy wprowadzeniu jednej porcji (100 g) owoców morza lub ryb tygodniowo. Owoce morza dozwolone w ciąży W ciąży można jadać tylko owoce morza, które są dobrze przyrządzone, czyli poddane wysokiej temperaturze . Ciężarna może jeść: krewetki, przegrzebki, mule, ośmiornice, kalmary, małże, langusty. Na kwestię...

Pistacje w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czy można jeść pistacje w ciąży?
Pistacje to prawdziwy przysmak, który zawiera mnóstwo drogocennych witamin i minerałów. Wiele kobiet odmawia sobie jednak jedzenia pistacji w ciąży. Czy przyszłe mamy mają się czego bać?

Pistacje to towar luksusowy – są bardzo drogie, ale i pyszne. Wykorzystywane jako przekąska, dodatek do deserów czy lodów zapewniają niezwykłe doznania smakowe. Mają wyjątkowo silny aromat i wyrazisty słodko-słony smak. To wartościowa przekąska, której nie należy sobie odmawiać, nawet w ciąży. Włączając orzeszki pistacjowe do diety w czasie ciąży, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Orzeszki pistacjowe – czy są zdrowe? Tak, pistacje to skarbnica witamin i minerałów. Dzięki wysokiej zawartości kwasu oleinowego orzeszki pistacjowe zawierają dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują stężenie cholesterolu we krwi. W pistacjach znajdują się także duże ilości cynku, potasu, wapnia, fosforu i magnezu, błonnika, witamin z grupy B, antyoksydantów (w tym witaminy A i E), luteiny oraz białka. Orzeszki pistacjowe w ciąży – czy można je jeść? Tak, ale pod kilkoma warunkami. Jeśli przyszła mama nie ma uczulenia na pistacje, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie móc jeść tych pysznych orzechów w ciąży . Dzięki wysokiej zawartości cennych składników odżywczych pistacje stanowią wartościową i pożywną przekąskę dla ciężarnych. Ze względu na wysoką zawartość żelaza polecane są osobom z anemią, która dotyka najczęściej kobiety w drugim trymestrze ciąży. Jeśli jednak w czasie ciąży pojawi się uczulenie na pistacje, np. pod postacią wysypki, należy je jak najszybciej wyłączyć z diety. Pistacje wyróżniają się wyjątkowo niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu mogą być jedzone przez osoby chorujące na cukrzycę typu 2. Zawierają najwięcej błonnika spośród wszystkich orzechów, więc mogą być świetnym uzupełnieniem diety w przypadku zaparć, co jest szczególnie popularną i uciążliwą dolegliwością wśród ciężarnych. Pistacje mogą być również spożywane przez mamy...

orzechy w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Orzechy w ciąży – czy można je jeść, jakie i ile? Które są najzdrowsze?
Jeszcze do niedawna orzechy były na dietetycznej „czarnej liście” ciężarnych. Naukowcy jednak rozprawili się z mitem, który spędzał sen z powiek kobietom w ciąży. Dowiedz się, jakie orzechy warto spożywać w ciąży oraz w jakich ilościach.

Dawniej kobietom odradzano spożywanie orzechów w ciąży z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. To jednak mit! Co więcej, zawarte w nich składniki odżywcze mogą przyczynić się do szybszego rozwoju mózgu u dzieci. Ile orzechów dziennie można zjadać w czasie ciąży? Spis treści: Czy można jeść orzechy w ciąży? Jedzenie orzechów w ciąży – dlaczego warto je jeść? Jakie orzechy można jeść w ciąży i które są najzdrowsze? Ile orzechów dziennie należy jeść w ciąży? Czy można jeść orzechy w ciąży? Nie tylko można, a nawet trzeba! Ciąża to wyjątkowy czas dla organizmu kobiety. To właśnie wtedy znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników, witamin i minerałów. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży ma realny wpływ na zdrowie i… inteligencję dziecka. Jedzenie orzechów w ciąży jest więc jak najbardziej wskazane. W 2019 roku Institute for Global Health z Barcelony przeprowadził badanie na 2 tysiącach ciężarnych kobiet . Polegało ono na analizie wpływu diety na rozwój dziecka. Dzieci matek, które w czasie ciąży przynajmniej 3 razy w tygodniu spożywały orzechy, znacznie lepiej radziły sobie w testach weryfikujących umiejętności poznawcze w porównaniu do dzieci, których mamy nie jadały orzechów. Przed laty odradzano ciężarnym jedzenie orzechów z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. W 2015 roku bostońscy alergolodzy przeprowadzili badania na 8 tysiącach ciężarnych. Orzechy były stałym elementem diety badanych. Okazało się, że tylko 140 dzieci spośród 8 tysięcy miało uczulenie na orzechy. Alergolodzy potwierdzili, że jedzenie orzechów w ciąży nie ma wpływu na rozwój alergii na ten składnik w wieku dziecięcym. Jedzenie orzechów w ciąży – dlaczego warto je jeść? Orzechy są wartościowym źródłem białka, które...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta