Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jakie owoce jeść w ciąży
LIGHTFIELD STUDIOS/Adobe Stock
Dieta w ciąży

Jakie owoce można jeść w ciąży? Truskawki, winogrona, agrest?

Boisz się, że pryskane, albo że ci zaszkodzą? W ciąży potrzebujesz dużo witamin i minerałów, dlatego w twojej diecie muszą znaleźć się też owoce. Sprawdź, jakie owoce jeść w ciąży, gdzie je kupować, żeby niepotrzebnie nie ryzykować.

Zdaniem ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie kobiety w ciąży jedzą za mało owoców. Czyżby to efekt strachu przed zanieczyszczoną chemią żywnością? Ciągle słyszysz o zatrutym środowisku, o nieuczciwych plantatorach, którzy dzielą owoce (i warzywa) na dwie grupy – „na sprzedaż”, czyli pryskane i „dla siebie”, czyli bez oprysków. To daje do myślenia. Co robić, jeśli jesteś w ciąży: poddać się i nie przejmować? Samemu uprawiać ogródek? A jeśli nie masz czasu i ogródka? Są inne rozwiązania. Zobacz, jakie owoce najlepiej jeść w ciąży bez obaw.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Jakie owoce w ciąży?

Owoce są zdrowe, o ile uprawiano je z poszanowaniem środowiska i zdrowia kupujących. A najzdrowsze są te, które aktualnie dojrzewają w twoim otoczeniu. Poniżej zasady, jakimi naprawdę warto się kierować, wybierając owoce dla ciężarnej.

Jedz różnorodne owoce w ciąży

W ciąży szczególnie warto jeść owoce, które są bogatym źródłem witaminy C – zjadane podczas posiłku ułatwią (dzięki witaminie C) wchłanianie żelaza, którego może brakować przyszłym mamom. Należą do nich:

  • truskawki
  • poziomki
  • porzeczki (czarne, czerwone i białe)
  • agrest (umiarkowane ilości, bo działa moczopędnie)
  • maliny
  • aronia (sok)
  • winogrona (ale nieduże ilości)
  • jabłka

Wśród owoców, które mogą jeść kobiety w ciąży, specjaliści wymieniają również:

  • morele
  • brzoskwinie
  • mango
  • figi
  • melony
  • cytrusy (grejpfruty, cytryny, pomarańcze)
  • banany

Wybieraj owoce sezonowe i lokalne 

Dojrzewają truskawki? To znaczy, że warto jeść je właśnie teraz. Latem – przerzucić się na maliny, agrest, jagody, a jesienią – na jabłka i śliwki. Truskawki sprzedawane w Polsce zimą pokonują długą drogę z kraju, w którym wyrosły. A w jej trakcie chłodzi się je i pryska przed pleśnią. Daleko im do owocu, który trafia na stragany z polskiej plantacji w czerwcu i lipcu. To samo dotyczy nowalijek, sprzedawanych na przedwiośniu, których wzrost jest przyspieszany nawozami. 

Oczywiście cytrusy powinny ustąpić miejsca owocom, na które jest właśnie u nas sezon. Po banany czy pomarańcze lepiej sięgać zimą (a także wtedy, gdy dokuczają ci mdłości).

Kupuj owoce w sprawdzonym miejscu 

Najlepiej by było, gdyby pierwszym miejscem, do którego idziesz po owoce, był zaufany warzywniak. Dopytuj, skąd pochodzi towar. Duże znaczenie ma miejsce, w którym wyrosły jabłka czy maliny. Co z tego, że uprawiano je ekologicznie, jeśli w pobliżu są zatruwające środowisko zakłady. Jeśli masz wątpliwości, kieruj się zapachem. Zdarzają się przypadki nieuczciwych sprzedawców, którzy myty wcześniej, słabej jakości towar, brudzą ziemią, by wyglądał bardziej „ekologicznie”. Zdrowy owoc (warzywo też) intensywnie pachnie nawet po umyciu.

Szukaj własnych źródeł owoców

Może znajomi mają kogoś na wsi, kto chętnie sprzeda zdrowe jabłka i śliwki? Może w twojej okolicy są uprawy ekologiczne prowadzące sprzedaż bezpośrednią? Czasem warto kupić więcej owoców naraz i robić z nich przetwory. To wymaga czasu, ale przygotowanie zdrowego jedzenia, gdy ma się własne zapasy, staje się prostsze – więc coś za coś.

Zachowaj rozsądek czytając niepokojące doniesienia na temat owoców

Amerykańska organizacja Environmental Working Group (EWG), badająca zanieczyszczenie środowiska, co roku publikuje zestawienie najmniej i najbardziej skażonych pestycydami owoców i warzyw. Zapoznaj się z nim, ale nie bierz w stu procentach do serca. Uwzględnia ono produkty z amerykańskich supermarketów. Polskie warzywa i owoce (z dobrych upraw) wypadają na ich tle lepiej.  

Unikaj owoców i warzyw z marketu 

Zwykle wyglądają efektownie, ale nie jest tajemnicą, że to krzywe, rachityczne marchewki są ekologiczne, a wielkie i błyszczące to zasługa nawożenia podczas uprawy i mycia przed sprzedażą. Bez względu na to, gdzie robisz zakupy, zawsze dokładnie myj przed jedzeniem kupione owoce (i warzywa). Dla pewności możesz też obierać je ze skórki.

Znajdź kooperatywę spożywczą

To grupa osób, która jest zainteresowana zdrową żywnością i chciałaby kupować produkty prosto od producenta. Grupowe zamówienie sprawia, że można liczyć na upusty. Kooperatywy spożywcze znajdziesz w mediach społecznościowych albo... możesz założyć własną razem ze znajomymi.

Ile jeść owoców w ciąży?

Specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka zalecają:
– 300 g owoców dziennie w I trymestrze ciąży
– 400 g owoców dziennie w II i III trymestrze.
Wybieraj owoce surowe i dojrzałe (bez ciemnych plamek, które świadczą, że rozpoczął się proces gnilny i bez nawet śladowych ilości pleśni). Możesz też pić naturalne soki z owoców (np. przygotowane samodzielnie), które w miarę potrzeb dosłodzisz niewielką ilością miodu. 

Jakich owoców nie wolno jeść w ciąży

Może się zdziwisz, ale nie ma gatunków owoców, których nie należy jeść w ciąży. Jedyne zastrzeżenia, jakie mają specjaliści, dotyczą winogron i truskawek. Winogrona są bardzo kaloryczne, dlatego lepiej ograniczyć ich ilość w ciąży, aby nie przytyć ponad miarę. Z kolei truskawki mogą uczulać, więc warto się po ich zjedzeniu obserwować, czy nie pojawia się np. wysypka. To samo dotyczy cytrusów – potrafią uczulać. Nikt natomiast nie ma wątpliwości, że kupione w sprawdzonym miejscu winogrona, truskawki i owoce cytrusowe są zdrowe! Jeśli masz na nie ochotę w ciąży, nie musisz z nich rezygnować.

Jakie warzywa w ciąży warto jeść?

Podobnie jak w przypadku owoców najlepsze są warzywa sezonowe i z wiarygodnego źródła. Nie ma też warzyw, których nie wolno jeść w ciąży. Jeśli jednak trzeba dokonać wyboru, to ciężarna powinna sięgać po warzywa bogate w kwas foliowy i żelazo: brokuły, kapusta, brukselka, szpinak, sałata. Z kolei witaminę C, sprzyjającą wchłanianiu żelaza, zawierają: ogórki kiszone, natka pietruszki, kapusta pekińska. Dobrym wyborem ze względu na zawartość witaminy A są: marchewki, dynia, brokuły i kabaczki.

Jeśli chcesz zapobiegać skurczom łydek, jedz fasolkę szparagową, fasolę białą i czerwoną, groszek oraz pomidory i seler, które dostarczą potasu.

Zobacz też:

ciąża, kobieta w ciąży, dieta w ciąży
Igor Mojzes - Fotolia.com
Dieta w ciąży
Zdrowa dieta w ciąży – ile co dzień jeść pieczywa, mięsa i warzyw?
Dieta kobiety w ciąży musi być urozmaicona i zdrowa. Ile warzyw, mięsa czy nabiału włożyć na talerz, by dziecko rosło jak na drożdżach? Oto dokładna rozpiska, co i ile jeść w czasie ciąży.

Dieta w ciąży , czyli fakt, czy jadasz warzywa i owoce, ciemne pieczywo, chude mięso oraz ryby, czy też wolisz colę, hamburgery i białe bułeczki, ma duży wpływ na zdrowie twojego dziecka. Nie tylko teraz, ale także za... kilkadziesiąt lat! Wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, ma swój początek podobno już w łonie mamy! Tak więc naprawdę warto zdrowo jeść, szczególnie gdy jesteśmy w ciąży. Dziecko potrzebuje mnóstwa istotnych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju – obejrzyj kalendarz rozwoju dziecka . Przygotowaliśmy dla ciebie dokładną rozpiskę, co i ile powinnaś teraz jeść. Zaczęliśmy od najważniejszych produktów – jedz je jak najczęściej. Skończyliśmy na tych, które nie powinny zbyt często gościć na twoim talerzu. Masz wątpliwości, czy dobrze się odżywiasz – rozwiąż nasz test . A co ze słodyczami, napojami gazowanymi, fast foodami, zupkami minutkami, których nie ma na planie? Najlepiej, jeśli nie będzie ich również w twoim codziennym jadłospisie. Pieczywo i kasze: w ciąży jedz 4-5 razy dziennie Myślisz, że chleb, kasze, makarony i płatki to tylko źródło niepotrzebnych kalorii i lepiej się bez nich obejść? Nic bardziej błędnego. To właśnie one są najważniejsze w diecie w ciąży ! Znajdują się w nich tzw. węglowodany złożone, które – w odróżnieniu od prostych, obecnych w słodyczach – zapewniają energię na długie godziny. Jest tu też białko, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, cynk i błonnik zapobiegający zaparciom. Więcej witamin i cennych składników znajdziesz w pieczywie razowym i graham. Żytni chleb razowy jest dwa razy bogatszy w żelazo, cynk, magnez niż biały, tzw. baltonowski. Jednak nie każde pieczywo ciemne jest zdrowe: ciemny kolor może zawdzięczać tylko karmelowi. Wybieraj gruboziarniste kasze. Najbardziej wartościowa jest gryczana i jaglana....

brzuszek, odżywianie w ciąży, piramida żywienia, sztućce, łyżka, widelec
Panthermedia
Dieta w ciąży
Piramida żywieniowa dla dwojga
Ile owoców, warzyw, mięsa włożyć na talerz? Przygotowaliśmy specjalną piramidę zdrowego jedzenia na cały okres ciąży.

Wszystkie komórki ciała maluszek zbuduje z tego, co dostanie od ciebie! Poza tym, to, jak się teraz odżywiasz: czy jadasz warzywa i owoce, ciemne pieczywo, chude mięso oraz ryby, czy też wolisz colę i hamburgery, ma duży wpływ na zdrowie twojego dziecka także za... kilkadziesiąt lat! Wiele chorób cywilizacyjnych (otyłość, nadciśnienie), ma bowiem początek podobno już w łonie mamy. Jedz więc teraz wyjątkowo zdrowo. Zasada piramidy jest prosta: to, co najważniejsze, znajduje się na dole. Jedz to jak najczęściej. Im wyżej, w stronę wierzchołka, tym mniej tych produktów powinno być na talerzu. A co ze słodyczami, napojami gazowanymi, fast foodami, których w piramidzie nie ma? Najlepiej, jeśli nie będzie ich również w twoim menu. ZBOŻA Pieczywo, płatki, kasze: 4 razy dziennie. Myślisz, że chleb, kasze, makarony i płatki to tylko źródło niepotrzebnych kalorii i lepiej się bez nich obejść? One są najważniejsze! Znajdują się w nich tzw. węglowodany złożone, które – w odróżnieniu od prostych, obecnych w słodyczach – zapewniają energię na długie godziny. Jest tu też białko, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, cynk oraz błonnik zapobiegający zaparciom. - Więcej witamin i cennych składników masz w pieczywie razowym i grahamie. Żytni chleb razowy jest dwa razy bogatszy w żelazo i cynk niż biały. - Wybieraj gruboziarniste kasze. Najbardziej wartościowe: gryczana oraz jaglana. - Sięgaj po płatki owsiane. Są zdrowsze niż śniadaniowe, nawet te wzbogacone witaminami. WITAMINY Warzywa: 3–4 razy dziennie. Mają mnóstwo składników mineralnych, witaminy oraz błonnik. - Jedz codziennie ok. 500 g. W kilku porcjach. Najlepiej dodawaj warzywa do każdego posiłku. Na śniadanie mogą to być rzodkiewki, na obiad – gotowane ziemniaki i sałata, a na kolację – pomidor i kwaszony ogórek. - Wybieraj warzywa jak najbardziej urozmaicone. Każdego dnia...

Czy w ciąży można jeść czereśnie?
AdobeStock
Dieta w ciąży
Jeść czereśnie w ciąży czy nie – dietetyk rozwiewa wątpliwości
Uwielbiam czereśnie. W sezonie mogłabym jeść je kilogramami. Czy w ciąży jedzenie czereśni to dobry pomysł? A jeśli tak, to czy można ich sobie tak kompletnie nie żałować?

Czereśnie to niedoceniane owoce. Często można usłyszeć, że są ciężkostrawne i zawierają dużo cukru. Nic dziwnego, że przyszłe mamy nie wiedzą, czy w ciąży można je jeść. Dietetyk, Zuzanna Jankowska , ekspert firmy MACZFIT, wyjaśnia, jak jest naprawdę. Czereśnie w ciąży – zaszkodzą czy nie? Czereśnie to wartościowe owoce – wyjaśnia ekspertka. Są cenione przede wszystkim za bogactwo antyoksydantów , głównie związków fenolowych i antocyjanów. Są również bogate w potas, dostarczają umiarkowanych ilości witaminy C, a także niewielkich ilości witamin z grupy B, magnezu, wapnia i żelaza. Nie ma przeciwwskazań, aby podczas ciąży korzystać z czereśniowego sezonu i cieszyć się smakiem tych owoców – zapewnia Zuzanna Jankowska. Ile czereśni może zjeść ciężarna? Zdaniem dietetyka, w jedzeniu czereśni lepiej zachować umiar . – Porcja 100 g owoców dostarcza 63 kcal i ok. 14 g węglowodanów. Ale jej wielokrotność może już podwyższyć poziom cukru we krwi i zaburzyć całodzienny bilans diety ciężarnej. Z drugiej strony istnieje też ryzyko, że przy dużym spożyciu owoców o wysokiej zawartości błonnika i wody, które zwiększają poczucie sytości, w dziennym menu przyszłej mamy zabraknie miejsca na inne wartościowe produkty . Przez to będzie brakować składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka – tłumaczy Zuzanna Jankowska. Umiar, jak we wszystkim, wskazany jest zatem także w jedzeniu czereśni. O tym pamiętaj: Czereśnie, podobnie jak truskawki, łatwo chłoną środki chemiczne , które są stosowane podczas uprawy. Z tego względu, jeśli chcesz jeść czereśnie w ciąży, przede wszystkim powinnaś kupować owoce uprawiane ekologicznie (czyli niepryskane). Przed jedzeniem zawsze należy je dokładnie umyć (wcześniej możesz je wymoczyć chwilę w wodzie). Sprawdź też, na jakie zanieczyszczone produkty...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak