dieta w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży

Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Włącz do diety foliany!

Foliany zapobiegają powstawaniu wad cewy nerwowej u dzieci, dlatego są niezbędnym składnikiem w diecie kobiety w ciąży. Sprawdź, jak suplementować kwas foliowy i jaki preparat najlepiej wybrać.
Jak potwierdzają specjaliści, w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci z wadami cewy nerwowej. Na 10 tysięcy żywych urodzeń średnio u ponad 8 noworodków diagnozuje się bezmózgowie, wodogłowie, rozszczepienie kręgosłupa lub przepuklinę mózgowo-rdzeniową. Polska należy do krajów o najwyższej w Europie umieralności niemowląt z powodu tych chorób. Wszystkiemu winien jest nie tylko brak właściwej profilaktyki dotyczącej przyjmowania kwasu foliowego (źródła folianów), lecz także, jak się okazuje, spore problemy z przyswajaniem tego składnika.

Do czego są nam potrzebne foliany

Foliany to związki zaliczane do witamin z grupy B. Należy do nich m.in. kwas foliowy, bez którego nasze komórki nie byłyby w stanie prawidłowo wzrastać i funkcjonować. To właśnie on bierze udział w syntezie DNA – najbardziej kluczowej części komórki, zawierającej informacje genetyczne. Odgrywa również bardzo ważną rolę w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek – jego niedobór zatem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niedokrwistości.
Kwas foliowy to składnik bardzo ważny dla kobiet oczekujących potomstwa. Ma on kluczowe znaczenie zwłaszcza przez pierwsze 28 dni ciąży, kiedy otwiera się i zamyka cewa nerwowa (zawiązek układu nerwowego dziecka) i zaczynają kształtować się mózg oraz rdzeń kręgowy. To właśnie wtedy, na skutek niedoboru kwasu foliowego, mogą powstać wrodzone wady cewy nerwowej, takie jak bezmózgowie, wodogłowie, rozszczepienie kręgosłupa, przepuklina mózgowo-rdzeniowa. U kobiet, które nie uzupełniają kwasu foliowego, znacznie wzrasta także ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka o zbyt niskiej masie ciała – składnik ten bowiem ma istotny wpływ na prawidłowe wchłanianie przez rozwijający się płód składników odżywczych z przewodu pokarmowego matki.
By zapobiec wadom cewy nerwowej, o kwasie foliowym powinny pamiętać nie tylko kobiety, które już są w ciąży, lecz także wszystkie dopiero planujące potomstwo. Dzięki temu będą miały pewność, że zadziała on właśnie wtedy, kiedy dziecku jest najbardziej potrzebny, czyli przez pierwsze 28 dni od zapłodnienia.

 

 

Sama dieta nie wystarczy

Zapotrzebowanie na foliany wzrasta w ciąży do 0,6 mg na dobę. Ponieważ nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć folianów, ciężarna musi mu je dodatkowo dostarczać. Choć znajdziemy je w wielu produktach spożywczych (sporo folianów mają m.in. szpinak, brukselka, brokuły), przyszłe mamy nie są w stanie pozyskać ich wyłącznie z diety. Powód jest prosty: foliany z pożywienia nie wchłaniają się w stu procentach, bo spora ich część ginie w trakcie przechowywania (często w niewłaściwych warunkach) oraz obróbki (gotowania, smażenia). Dlatego oprócz właściwie zbilansowanej diety eksperci zalecają ciężarnym i wszystkim kobietom planującym potomstwo dodatkową suplementację folianów w postaci 0,4 mg na dobę kwasu foliowego. Kobiety, które już kiedyś urodziły dziecko z wrodzoną wadą cewy nerwowej lub miały co najmniej trzy poronienia (wady cewy są częstą przyczyną poronień), dawkę tę powinny zwiększyć aż dziesięciokrotnie – do 4 mg na dobę.

Problemy z przyswajaniem kwasu foliowego

By kwas foliowy zawarty w popularnych suplementach diety mógł być wykorzystany przez organizm, musi w nim przejść szereg przemian. W ostatnim etapie kluczową rolę odgrywa specjalny enzym (MTHFR), który przekształca kwas foliowy w najbardziej aktywną formę folianu. Niestety, jak alarmują specjaliści, u co drugiej kobiety ów enzym wykazuje zmniejszoną aktywność, co skutkuje nieprawidłową przemianą kwasu foliowego, zmniejszoną przyswajalnością, a co za tym idzie znacznie zwiększonym ryzykiem wad cewy nerwowej. Żadna kobieta nie ma stuprocentowej pewności, że ten problem akurat jej nie dotyczy – ma on najczęściej podłoże genetyczne i mogą go potwierdzić dopiero specjalistyczne badania, których w Polsce ciężarnym się nie robi. Dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć. Ginekolodzy zalecają, by oprócz zwykłego kwasu foliowego kobiety przyjmowały także aktywną, wysoko przyswajalną formę folianów.

Folian najnowszej generacji

ActiFolin
materiały prasowe
ActiFolin™ to specjalnie opracowana i opatentowana aktywna forma folianu, którą nasz organizm może od razu wykorzystać – nie musi go przetwarzać tak jak kwasu foliowego. Ma bardzo wysoką przyswajalność i zaczyna działać już od pierwszego momentu. Jest nazywany folianem najnowszej generacji i został zaakceptowany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Każda kobieta, która nie jest pewna, czy właściwie przyswaja kwas foliowy, powinna się dodatkowo zabezpieczyć i sięgnąć po złożone źródło folianów: kwas foliowy (postać tradycyjną) oraz ActiFolin™ (aktywne źródło folianu najnowszej generacji).

Więcej na: www.omegamed.pl
Rośliny strączkowe, nasiona soi, fasoli, soczewicy
Fotolia
Dieta w ciąży
Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla kobiet w ciąży?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wrodzonych wad układu nerwowego. Zobacz, w jakich dawkach powinny go przyjmować kobiety w ciąży i w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej.

Niestety kwas foliowy jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (z pożywienia przyswajamy go w 50%). Dieta bogata w folacynę zwykle dostarcza około 0,15-0,25 mg tej witaminy, dlatego zwykle zaleca się kobietom w ciąży również suplementację tej witaminy. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w ciąży wynosi 0,4 mg. Zobacz także: Ciąża: dieta bogata w kwas foliowy – gotowy jadłospis! Kwas foliowy - jakie jest dzienne zapotrzebowanie? Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest niezwykle istotny w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy zachodzi proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Przyjmuje się, że każda kobieta – co najmniej 6 tygodni przed planowaną ciążą i do końca drugiego trymestru ciąży – powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego . Kobiety otyłe (BMI ponad 30) powinny przyjmować większą dawkę uzgodnioną z lekarzem prowadzącym ciążę.  Kobiety, które urodziły dziecko z wadą układu nerwowego , przed kolejną ciążą powinny przyjmować kwas foliowy w dawce 4,0 mg dziennie (oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem , dlatego też nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania go.  Kwas foliowy - jakie ma znaczenie dla kobiet w ciąży i dla ich dziecka? Kwas foliowy ( witamina B9 ), czyli folacyna, jest jedną najważniejszych witamin dla kobiet planujących potomstwo. Niezbędną dla prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy: reguluje rozwój komórek nerwowych w okresie płodowym (bierze ona udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, wewnątrzkomórkowych substancji niezbędnych dla prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu); zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka; zwiększa odporność , ponieważ bierze...

Fotolia
Starania o dziecko
Kwas foliowy – jak wspomaga płodność mężczyzny starającego się o dziecko
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w diecie przyszłego taty. Zobacz, na co wpływają foliany, w jakich produktach spożywczych jest ich najwięcej i w jakich dawkach, powinni je spożywać mężczyźni planujący potomstwo.

Co daje kwas foliowy przyszłemu tacie? Niedobór kwasu foliowego ( witaminy B9) w organizmie ojca ma tak samo negatywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, jak niedobory tego składnika u matki.Położnicy i ginekolodzy wskazują na bardzo ścisły związek niedoboru folianów z ryzykiem występowania ciężkich wad wrodzonych u noworodków, mowa tu o wadach cewy nerwowej. Z racji tego, że te wady powstają w bardzo wczesnym okresie organogenezy, czyli wtedy, kiedy para często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka, trzeba zlikwidować ten niedobór dużo wcześniej, zanim kobieta zajdzie w ciążę . Kwas foliowy odpowiedzialny jest za metylację DNA, która z kolei odpowiada za wiele procesów związanych z rozwojem organizmu, a zwłaszcza za wytworzenie i utrzymywanie odpowiedniej specyfikacji tkankowej. Nasienie mężczyzn z niedoborem kwasu foliowego jest więc gorsze genetycznie i może powodować zaburzenia rozwojowe u dziecka. Poza tym, niedobór witaminy B9 obniża męską płodność .   Jaka dzienna dawka folianów jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi dzienne dawki folianów, czyli kwasu foliowego i jego pochodnych, zależą od wieku i płci, ale również wagi. U osób dorosłych zapotrzebowanie wynosi 400 mcg (czyli 0,4 mg) dlatego taką dawkę powinien przyjmować również mężczyzna starający się o dziecko. O ile lekarz nie zaleci inaczej. Czytaj też: Dieta bogata w kwas foliowy - zobacz gotowy jadłospis   Jakie produkty spożywcze zawierają kwas foliowy? Najwięcej kwasu foliowego jest w roślinach strączkowych i zielonych roślinach liściastych. Dlatego źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim: szpinak, brokuły, sałata, szparagi, wątroba cielęca i wieprzowa, fasola, soja, soczewica, otręby pszenne oraz pomidory, cytrusy i awokado, natka pietruszki. Niewielka ilość folianów znajduje się...

czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę: ile go brać przed ciążą i po co?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie nie tylko w ciąży, ale również podczas starań o dziecko, dlatego każda kobieta planująca ciążę powinna włączyć go do swojej diety. Kwas foliowy zawarty w pożywieniu wchłania się jednak gorzej niż suplementy. To, ile kwasu foliowego należy przyjmować, powinno skonsultować się z lekarzem.

Chcesz zajść w ciążę? Już teraz sięgnij po kwas foliowy (witaminę B9) i zażywaj go każdego dnia. Kwas foliowy pomaga zajść w ciążę i jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu. Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Badania sugerują, że  zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę .  Co ciekawe, przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży dotyczy... również mężczyzn. Suplementacja kwasu foliowego połączona z podjęciem aktywności fizycznej i rzuceniem nałogów poprawia jakość nasienia. Mężczyzna nie musi jednak łykać tabletek – wystarczy, aby zadbał, żeby jego dieta była bogata w zawierające go produkty. Po co brać kwas foliowy planując ciążę? Kwas foliowy to pierwszy i najważniejszy ze składników, które powinna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Udowodniono, że kwas foliowy może zapobiegać rozwojowi wad układu nerwowego i wrodzonych wad cewy nerwowej płodu, a także wadom wrodzonym dziecka (serca, rozszczepowi wargi i podniebienia). Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że zaszły w ciążę. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości kwasu foliowego. Witamina B9 wspomaga proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów, oraz zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Kwas foliowy odgrywa też ważną rolę w działaniu układu krwiotwórczego oraz ma korzystny wpływ na rozwój komórek organizmu. Niedobór kwasu foliowego u kobiety, która stara się o dziecko, może spowodować osłabienie komórek jajowych lub wstrzymanie owulacji. Kwas foliowy przed ciążą potrzebny jest więc po to, by płód rozwijał się prawidłowo. Kobiety, które zwiększają ilość spożywanego kwasu foliowego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj