Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jadłospis nadwaga w ciąży, jadlospis dla ciężarnej z nadwagą, nadwaga w ciąży, jak nie przytyć w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży

Przykładowy jadłospis dla ciężarnej z nadwagą

Jedną z przyczyn nadwagi w ciąży może być zła dieta, która dostarcza zbyt wielu kalorii. Sprawdź, co powinnaś jeść, gdy w czasie ciąży ważysz za dużo.

Nasz jadłospis dla ciężarnej z nadwagą ma o 30 proc. kalorii mniej od normalnego dziennego zapotrzebowania na kalorie w ciąży. Zanim jednak z niego skorzystasz, upewnij się, że nadwaga w ciąży to jest rzeczywiście twój problem. Przyszłe mamy nie powinny się odchudzać na własną rękę. O zrzuceniu zbędnych kilogramów powinien zdecydować lekarz. Często kieruje on swoją pacjentkę do dietetyka, który podpowie, co jeść, aby waga w ciąży wróciła do normy.

Sprawdź, ile tyje się w ciąży.

Co jeść, by nie przytyć za dużo w ciąży?

Zastanawiasz się, co możesz jeść, by nie przytyć za dużo lub zacząć tracić wagę? Twoja dieta powinna opierać się na:

  • 3 niedużych posiłkach głównych
  • 2 niewielkie posiłki dodatkowe złożone z przekąsek (np. suszonych lub świeżych owoców, naturalnego jogurtu)
  • piciu ok. 2,5 l wody (to najlepszy napój dla przyszłych mam)

Przykładowy jadłospis przy nadwadze w ciąży na 1 dzień

Śniadanie

  • kanapki z białym chudym serem, chudą wędliną drobiową, sałatą oraz rzodkiewkami
  • herbata owocowa

Obiad

  • zupa pomidorowa zabielana mlekiem
  • dorsz pieczony w folii
  • dwa ziemniaki
  • surówka
  • brokuł
  • woda mineralna

Kolacja

  • sałatka z kalafiora, papryki, szynki z jogurtem
  • szklanka soku wielowarzywnego

Czytaj też:

Ile kalorii jeść w ciąży? [WIDEO]

co jeść w 3 trymestrze ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Co jeść w 3 trymestrze ciąży?
To, co jeść w 3 trymestrze ciąży, nie odbiega znacznie od zaleceń z trymestru drugiego. Należy jednak zwiększyć kaloryczność posiłków, aby dziecko nabrało tłuszczyku. To różnica 475 kcal dziennie w porównaniu do żywienia sprzed ciąży i niewiele ponad 100 kcal więcej niż w poprzednim trymestrze. Sprawdź, jak powinno wyglądać odżywianie w 3 trymestrze ciąży.

Co jeść w 3 trymestrze ciąży? Żadna rewolucja na szczęście nie jest potrzebna, choć szybko rosnące dziecko wpływa na twój apetyt, a nawet zmienia twoje upodobania kulinarne. Jest egoistą w słusznej sprawie, bo w żadnym innym momencie życia nie będzie tak intensywnie nabierać ciała. Czy wiesz, jak dużo różnorodnych składników odżywczych dziecko potrzebuje w trzecim trymestrze ciąży? Co dzieje się, gdy brakuje mu np. wapnia albo żelaza, którego w danej chwili niezwykle potrzebuje? Przeczytaj, jak zmodyfikować dietę, aby służyła i tobie, i dziecku. Co jeść w trzecim trymestrze ciąży Dbaj, aby dieta w ciąży była urozmaicona, a dzienny jadłospis pod koniec ciąży zawierał: wiele rodzajów białka (z mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, masła, fasoli, soi), bo w każdym z nich są inne aminokwasy; żółtko, płatki zbożowe, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, razowe pieczywo dostarczą wam obojgu porcję żelaza, chroniącego przed poronieniem magnezu, potasu, błonnika, a także witamin z grupy B oraz A, E i C; pamiętaj o węglowodanach (są w produktach zbożowych, kaszach, ziemniakach). To bogate źródło skrobi, która przekształca się w glukozę (a ją magazynuje maleństwo); nie kupuj żywności zawierającej barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku, duże ilości sodu; nie pij dużych ilości czarnej herbaty, kawy ani napojów z kofeiną. Od końca ósmego miesiąca ciąży twoja waga raczej już się nie zmienia. Przez całą ciążę możesz przytyć ok.10-14 kg (jeśli miałaś prawidłową wagę), 15-18 kg (gdy byłaś bardzo szczupła) lub 6-9 kg (jeżeli miałaś nadwagę). Odżywianie w 3 trymestrze ciąży Choć w ostatnim trymestrze dziecko rośnie i nabiera masy najintensywniej w czasie całej ciąży, to wbrew pozorom nie oznacza to, że kaloryczność diety powinna znacznie wzrosnąć. W porównaniu z trymestrem drugim różnica...

co jeść w ciąży 1 trymestr
Fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży: 1 trymestr
Na teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski i od razu zaczęłaś zastanawiać się, co jeść w ciąży? 1 trymestr to ważny etap w rozwoju płodu. Jedz zdrowo, by zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki do kształtowania się wszystkich najważniejszych narządów. Sprawdź, co powinno być koniecznym składnikiem twojej ciążowej diety przez pierwsze trzy miesiące oczekiwania na dziecko.

Co jeść w ciąży – 1 trymestr jest wyjątkowy, bo wtedy zachodzi organogeneza, czyli kształtują się wszystkie narządy twojego dziecka. Podczas dziewięciu miesięcy ciąży twoje dziecko z zarodka wielkości ziarenka maku staje się prawie czterokilogramowym, półmetrowym, dorodnym... kabaczkiem. Nic dziwnego, że jego potrzeby się zmieniają. Naucz się komponować nieco inny jadłospis w każdym z trymestrów ciąży, aby zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki do rozwoju. Sprawdź, co jeść w ciąży w 1 trymestrze. Dieta w ciąży 1. trymestr W pierwszych trzech miesiącach ciąży przyszła mama powinna sięgać po   zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy oraz witaminę E . Powinnaś jeść dużo białka, zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Tłuste ryby morskie mają dużo witaminy D, zawierają również niezwykle cenny dla przyszłej mamy jod oraz kwasy tłuszczowe. Jedz do woli różnorodne warzywa i owoce, bogate w witaminy i składniki mineralne, np. fosfor, fluor, selen, magnez, miedź. Z uwagi na choroby, które są szczególnie niebezpieczne na początku ciąży, w pierwszym trymestrze wystrzegaj się natomiast: surowego mięsa i surowych ryb (częste źródła zakażenia toksoplazmozy); serów pleśniowych (w których mogą być zarazki listeriozy); niedogotowanych lub surowych jajek, niedopieczonego drobiu (bywają skażone salmonellozą). Unikaj też mięsa z dużych ryb (lepiej wybierać te mniejsze, gdyż akumulują mniej szkodliwych substancji) oraz mięs o niewiadomym pochodzeniu i wędlin (to wysoko przetworzony produkt zawierający różne dodatki). Jak odżywiać się w pierwszym trymestrze ciąży W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta nieznacznie, bo tylko o 150 kcal. Specjaliści twierdzą, że nie ma potrzeby jadać więcej niż przed ciążą, ale warto zwracać uwagę na to, aby kalorie pochodziły z różnych grup...

kobieta, mama, ciąża, waga
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Ile wolno przytyć w ciąży
Zastanawiasz się, czy w ciąży lepiej przytyć mniej czy więcej? Kiedy zwykle zaczyna się tyć: na samym początku czy bliżej połowy ciąży? Czy istnieje coś takiego jak waga idealna dla przyszłej mamy? Oto odpowiedzi.

Czy wiesz, że znacznie groźniejsza jest w ciąży nadwaga niż niedowaga? I to nieprawda, że jeśli więcej przytyjesz, urodzisz większego bobasa. Dzieci grubych kobiet bywają mniejsze. Czasem nawet rodzą się niedożywione, bo organizm otyłej osoby ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i czerpie je z pożywienia dla siebie, za mało zostawiając dziecku. Więc warto troszkę się pilnować... Sprawdź, ile tyje się w ciąży . Z czego wynika większa waga w ciąży? Dodatkowe kilogramy masz oczywiście zagwarantowane. Powiększa się twoja macica, wykształca łożysko, rosną piersi. Pod skórą gromadzi się grubsza warstwa tłuszczu. W organizmie jest więcej krwi i innych płynów ustrojowych. Do tego dochodzi waga maleństwa i wód płodowych. Pod koniec ciąży na dodatkowe kilogramy składa się ciężar dziecka (zazwyczaj to około 3 kg), większa macica (1–2 kg), łożysko (1 kg), wody płodowe (minimum 2–3 kg), a także większe piersi (1–3 kg) i tłuszcz, który natura pomaga ci teraz zgromadzić tak „na wszelki wypadek”. Najlepiej będzie, jeśli utyjesz 10–14 kg. Jeżeli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga może jeszcze powiększyć się o ciężar drugiego dziecka (do 3 kg). Na początku przyrost wagi jest niewielki. Jeśli wymiotujesz, masz mdłości , możesz nawet… schudnąć! Przeciętnie w pierwszym trymestrze kobiety tyją około 3 kg, w drugim 5–6 kg (1,5–2 kg na miesiąc), a dopiero w ostatnim 4–6 kg. Jednak trzymanie się takich ścisłych zasad nie ma większego sensu, ponieważ u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Lepiej jest po prostu… jeść z głową. ZOBACZ TEŻ: 7-dniowy jadłospis w ciąży   Czy każda kobieta w ciąży może tyć tak samo? Jeśli jesteś szczupła, możesz sobie pozwolić na kilka kilogramów więcej. Ale jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę, musisz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz