Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co jeść w 3 trymestrze ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Co jeść w 3 trymestrze ciąży?

To, co jeść w 3 trymestrze ciąży, nie odbiega znacznie od zaleceń z trymestru drugiego. Należy jednak zwiększyć kaloryczność posiłków, aby dziecko nabrało tłuszczyku. To różnica 475 kcal dziennie w porównaniu do żywienia sprzed ciąży i niewiele ponad 100 kcal więcej niż w poprzednim trymestrze. Sprawdź, jak powinno wyglądać odżywianie w 3 trymestrze ciąży.

Co jeść w 3 trymestrze ciąży? Żadna rewolucja na szczęście nie jest potrzebna, choć szybko rosnące dziecko wpływa na twój apetyt, a nawet zmienia twoje upodobania kulinarne. Jest egoistą w słusznej sprawie, bo w żadnym innym momencie życia nie będzie tak intensywnie nabierać ciała. Czy wiesz, jak dużo różnorodnych składników odżywczych dziecko potrzebuje w trzecim trymestrze ciąży? Co dzieje się, gdy brakuje mu np. wapnia albo żelaza, którego w danej chwili niezwykle potrzebuje? Przeczytaj, jak zmodyfikować dietę, aby służyła i tobie, i dziecku.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Co jeść w trzecim trymestrze ciąży

Dbaj, aby dieta w ciąży była urozmaicona, a dzienny jadłospis pod koniec ciąży zawierał:

  • wiele rodzajów białka (z mięsa, ryb, jaj, mleka, serów, masła, fasoli, soi), bo w każdym z nich są inne aminokwasy;
  • żółtko, płatki zbożowe, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, razowe pieczywo dostarczą wam obojgu porcję żelaza, chroniącego przed poronieniem magnezu, potasu, błonnika, a także witamin z grupy B oraz A, E i C;
  • pamiętaj o węglowodanach (są w produktach zbożowych, kaszach, ziemniakach). To bogate źródło skrobi, która przekształca się w glukozę (a ją magazynuje maleństwo);
  • nie kupuj żywności zawierającej barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku, duże ilości sodu;
  • nie pij dużych ilości czarnej herbaty, kawy ani napojów z kofeiną.


Od końca ósmego miesiąca ciąży twoja waga raczej już się nie zmienia. Przez całą ciążę możesz przytyć ok.10-14 kg (jeśli miałaś prawidłową wagę), 15-18 kg (gdy byłaś bardzo szczupła) lub 6-9 kg (jeżeli miałaś nadwagę).

Odżywianie w 3 trymestrze ciąży

Choć w ostatnim trymestrze dziecko rośnie i nabiera masy najintensywniej w czasie całej ciąży, to wbrew pozorom nie oznacza to, że kaloryczność diety powinna znacznie wzrosnąć. W porównaniu z trymestrem drugim różnica wynosi tylko 115 kcal dziennie. Jak zobaczysz poniżej, specjaliści zalecają, aby pochodziły one z produktów zbożowych, czyli głównie z węglowodanów. A 115 kcal to tylko jedna porcja tychże produktów więcej dziennie, czyli np. jedna kromka chleba! Zatem nie zastanawiaj się już, co jeść w ciąży w trzecim trymestrze, po prostu skorzystaj z poniższej ściągawki:

Poniżej lista produktów i liczba porcji, jakie należy zjadać w trzecim trymestrze ciąży:

  • 9 porcji produktów zbożowych – porcja to kromka chleba lub 3 łyżki kaszy albo ryżu;
  • 6 porcji warzyw – porcja to 100 g ziemniaków lub dowolnych warzyw;
  • 4 porcje owoców – porcja obejmuje 100 g owoców;
  • 4 porcje produktów mlecznych – porcja to szklanka mleka lub mlecznego napoju typu kefir, jogurt lub 2 plastry żółtego sera albo 100 g twarogu;
  • 3 porcje tłuszczu – jedna porcja to łyżka albo trzy łyżeczki oleju lub oliwy;
  • 1,5 porcji mięsa lub ryb – porcja to 150 g.


Jeśli uda ci się zastosować do tych zaleceń, z pewnością nie przytyjesz nadmiernie i dotrwasz do porodu w dobrej formie, a twoje dziecko będzie rozwijało się prawidłowo i przyjdzie na świat z prawidłową masą ciała. To ważne, bo zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka masa ciała u noworodków zwiększa ryzyko rozwoju różnych chorób w życiu dorosłym.

Dieta w 3 trymestrze ciąży a zapotrzebowanie dziecka

Maleństwo w twoim łonie nadal rośnie – co tydzień przybywa mu ok. 200 gramów. Zaczyna się też przygotowywać do samodzielnego życia. Powiększa się i fałduje powierzchnia jego mózgu, więc rozwijają się nowe zmysły. Dziecko rozróżnia już smaki (słodki i kwaśny), reaguje na światło i ból. Przestaje być bardzo ruchliwe, bo zaczyna brakować mu miejsca, ale nadal jest energiczne. Stopniowo dojrzewają jego organy wewnętrzne i układ nerwowy, tworzą się zapasy substancji odżywczych potrzebnych po narodzinach. W wątrobie zostaje zmagazynowana skrobia, która po porodzie przekształci się w glukozę. Pod skórą powstaje tkanka tłuszczowa stanowiąca nawet 15 proc. ciężaru całego ciałka. Zanika meszek, który pokrywał skórę. W płucach pojawia się substancja umożliwiająca oddychanie tlenem, a w jelitach gromadzi się smółka. Pod koniec 37. tygodnia dziecko osiąga zwykle ostateczną wagę – ok. 3500-4000 gramów i długość ciała – ok. 52-55 centymetrów.

W ostatnim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na składniki odżywcze nadal jest spore. Dziecku do prawidłowego rozwoju potrzebne jest przede wszystkim:

  • białko do budowy komórek;
  • sporo żelaza, wapnia, witamin i soli mineralnych.
     

Aby zgromadzić zapasy potrzebne na kilka pierwszych miesięcy życia po urodzeniu, dziecko czerpie składniki odżywcze bezpośrednio od ciebie. Nawet niewielkie niedobory witamin i składników mineralnych mogą zaszkodzić wam obojgu. W ostatnim trymestrze ciąży, podobnie jak w poprzednich, nie powinnaś brać preparatów witaminowo-mineralnych bez konsultacji z lekarzem.

Sprawdź też:

co jeść w ciąży
fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Zastanawiasz się, co jeść w ciąży, bo wiesz, że dieta wpływa na zdrowie dziecka. Ciąża to czas, kiedy twój jadłospis ma szczególne znaczenie – niedobory pewnych składników mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu albo twoje zdrowie. Sprawdź, co jeść w ciąży – lista wskazanych i odradzanych produktów jest prosta, a wszystkie składniki – w zasięgu twojej ręki.

Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej jeść w czasie ciąży, nie musisz szukać kulinarnych inspiracji w dalekim świecie. Dr Preeti Agrawal, ginekolożka-położnik z Wrocławia, uważa, że zdrową dietę w każdym trymestrze ciąży można stworzyć na bazie tradycyjnych składników znanych w Polsce od lat. Aby mieć dobrą formę i wagę oraz urodzić zdrowe, mądre dziecko, jedz kasze, chude mięso, ryby i zdrowe tłuszcze. Do polecanych produktów dołączamy również informacje o tym, czego nie powinna jeść kobieta w ciąży. Spis treści: Co jeść w ciąży – lista Co jeść w ciąży – 1 trymestr Co jeść w ciąży – 2 trymestr Co jeść w ciąży – 3 trymestr Co pić w ciąży? Co jeść w ciąży? Lista Każda przyszła mama zastanawia się, jakie produkty powinna jeść kobieta w ciąży. To niezmiernie ważne dla rozwoju maluszka!  Poniżej lista produktów, z których organizm matki i płodu powinien czerpać energię. To konkretny spis tego, co najlepiej jeść w ciąży. Jak wyliczono, ciąża wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem kalorycznym na poziomie ok. 75 000 kcal przez cały okres jej trwania. Część z tych dodatkowych kilokalorii zostanie przez organizm przekazana dziecku, a część organizm przyszłej mamy wykorzysta na wytworzenie łożyska, wód płodowych i worka owodniowego. 1. Kasze i produkty zbożowe Kasze są niedoceniane, a zawierają wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Uodporniają również na stres, a także zwiększają wytrzymałość organizmu – co jest bardzo ważne przed porodem, dlatego w ciąży powinnaś jeść różne kasze. Kasze są również doskonałym źródłem węglowodanów i białka. Dostarczają składniki mineralne, a także błonnik i tłuszcze – wszystko, czego potrzebujesz w diecie w ciąży . Co jeść w ciąży: kaszę jaglaną,...

dieta w ciąży aby nie przytyć
Fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć za bardzo – rady eksperta
Wiele kobiet zastanawia się, co jeść w ciąży, żeby nie przytyć. Przybieranie na wadze w ciąży to naturalna sprawa, ale tylko wtedy, gdy przyszła mama tyje prawidłowo. Pytamy ginekologa z Instytutu Matki i Dziecka, jaka dieta pomoże utrzymać kilogramy pod kontrolą.

O wprowadzeniu zasad racjonalnej, zdrowej diety w ciąży warto pomyśleć już podczas planowania macierzyństwa. Dzięki temu przyszła mama od samego początku może cieszyć się dobrą formą i prawidłową wagą, a dziecko w czasie swojego intensywnego wzrastania otrzymuje wszystkie potrzebne substancje – mówi dr Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dieta w ciąży, aby nie przytyć Jeśli zmiana diety na zdrowszą ma miejsce dopiero na etapie ciąży, warto kierować istotnymi wskazówkami, które wymienia nasza ekspertka:   Jadaj 5 urozmaiconych posiłków dziennie . Powinny wypadać one co około 3 godziny. Muszą zawierać produkty zbożowe (pieczywo, kasze), warzywa (w ilości 500 g/dzień), owoce (300 g/dzień), przetwory mleczne, mięso, ryby, rośliny strączkowe (źródło białka) i oleje roślinne.    Wyeliminuj z diety produkty wysoko przetworzone – czyli fast food i barwione, słodzone napoje. Nawet przy braku nadwagi warto ograniczyć cukry proste, które zawierają słodycze. Ale odrobina gorzkiej czekolady nie zaszkodzi.    W razie głodu między posiłkami sięgaj po zdrowe przekąski . Świetnie sprawdzają się w tej roli różnego rodzaju orzechy i migdały. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, ponieważ są kaloryczne, zjadaj do 10–15 sztuk w ramach jednej porcji.   Waż się raz w tygodniu , aby kontrolować, jak przyrasta masa ciała. Waga w ciąży nie powinna rosnąć bardziej niż pół kg w ciągu tygodnia. Prawidłowy przyrost masy ciała podczas całej ciąży u kobiety z normalną wagą wyjściową, czyli BMI 18,5-24,9, wynosi 12-16 kg. Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się z każdym trymestrem. W pierwszym wzrasta o 150 kcal na każdy dzień, jednak specjaliści twierdzą, że przez pierwsze trzy miesiące ciąży nie ma...

Żelazo w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Żelazo w ciąży – czy niedobór oznacza groźną anemię?
Żelazo w ciąży jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia przyszłej mamy. Niestety anemia jest częstą przypadłością w ciąży. Sprawdź, ile żelaza potrzebujesz w ciąży i jakie są objawy niedokrwistości. Czy żelazo należy suplementować?

Żelazo w ciąży odgrywa ważną rolę. Tymczasem jak wynika z badań Instytutu Matki i Dziecka, niedobór żelaza występuje u 20 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Z kolei przyjęte przez WHO kryteria wskazują na to, że w Polsce na niedokrwistość cierpi ponad 25 proc. ciężarnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są złe warunki socjoekonomiczne, niedostateczna podaż żelaza w diecie i jego niska wchłanialność, duża aktywność rozrodcza kobiet i obfite miesiączkowanie. Spis treści: Niedobór żelaza w ciąży Normy żelaza w ciąży Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży Niski poziom żelaza w ciąży Suplementacja żelaza w ciąży Produkty bogate w żelazo: ciąża Niedobór żelaza w ciąży Anemia w ciąży jest częstym zjawiskiem. Co trzecia kobieta w Polsce ma zbyt niski poziom żelaza. Niedokrwistość objawia się ogólnym pogorszeniem funkcjonowania organizmu. Niedobór żelaza w ciąży najlepiej wykazują wyniki comiesięcznych badań krwi, a najczęstsze widoczne i odczuwalne anemii w ciąży to: szybkie męczenie się, ogólne osłabienie organizmu, nienaturalna bladość, suchość skóry – na całym ciele, przyspieszona praca serca , uczucie „walenia serca”.   Jednak to tylko niektóre z objawów niedoboru żelaza w ciąży. Jak wykazały badania, u polskich kobiet (podobnie jak i u kobiet w innych krajach rozwiniętych) często dochodzi do niedoborów żelaza. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek nadmiar żelaza w ciąży raczej się nie zdarza. Normy żelaza w ciąży Każda kobieta w ciąży ma badaną krew, jednak braki żelaza nie zawsze ujawniają się w zwykłej morfologii (prawidłowy poziom hemoglobiny nie musi świadczyć o właściwym stężeniu żelaza). Jeśli lekarz podejrzewa u ciebie niedostatek żelaza, może zlecić dodatkowe badanie – oznaczenie jego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz