Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co pić w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Co pić w ciąży - najlepsze napoje dla ciężarnej

Kobiety w ciąży muszą pić odpowiednią ilość wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. To właśnie przede wszystkim woda jest wskazana dla przyszłych mam. Ale ciężarne mogą pić także różnego rodzaju herbaty i soki. Oto napoje polecane w okresie ciąży.

Ciąża to stan, w którego czasie wzrasta zapotrzebowanie na płyny, ponieważ zwiększa się objętość krążącej krwi, a także masa narządów wewnętrznych kobiety. Średnie zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży wynosi 2–2,5 l na dzień. Kobietom w ciąży zaleca się picie przede wszystkim wody. Przyszła mama może sięgnąć również po niektóre herbatki owocowe lub ziołowe, a także naturalne soki warzywne i owocowe. 

Spis treści: 

  1. Co najlepiej pić w ciąży?
  2. Jaką wodę pić w ciąży?
  3. Co pić w ciąży zamiast wody?
  4. Co pić w I trymestrze ciąży?

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Co najlepiej pić w ciąży?

W ciąży najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Powinna być niskosodowa i stanowić ponad połowę płynów, które wypija kobieta ciężarna w ciągu dnia. Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi 2 -2,5 litra dziennie. Najlepsza dla przyszłych mam jest woda źródlana.

Picie wody w ciąży, od samego jej początku, jest niezbędne do tego, aby zapłodniona komórka jajowa funkcjonowała prawidłowo. Woda z układu krążenia kobiety poprzez łożysko przedostaje się do płodu. W ciągu zaledwie godziny przez łożysko dochodzi do wymiany około 450 ml wody. Picie wody w ciąży zapobiega odwodnieniu organizmu kobiety. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody w ciąży przyszła mama może zapobiec między innymi:

Jaką wodę pić w ciąży?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca picie w ciąży wody z naturalnych źródeł. Najlepsza dla przyszłej mamy będzie więc woda źródlana. W czasie ciąży kobiety mogą również pić wodę mineralną nisko lub średnio zmineralizowaną. Wody źródlane o niskiej zawartości składników mineralnych zawierają bezpieczną ich ilość. Jeśli składników mineralnych jest za dużo - mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie. Wodę źródlaną można spożywać bez szczególnych ograniczeń w jej ilości, dlatego to właśnie ona jest rekomendowana dla kobiet w ciąży.

Woda gazowana w ciąży

Picia wody gazowanej nie poleca się kobietom w ciąży, a także karmiącym piersią. Dwutlenek węgla, który jest obecny w wodzie gazowanej, może powodować wzdęcia lub podrażniać śluzówkę żołądka i jelit. Jeśli więc podczas ciąży dokucza ci np. zgaga - woda gazowana może potęgować dolegliwości. Dodatkowo woda gazowana w ciąży wzmaga uczucie pełności w żołądku, a także inne dolegliwości związane z przewodem pokarmowym.

Woda z cytryną w ciąży

Picie wody z cytryną w ciąży będzie niwelowało poranne mdłości. To także dobre źródło witaminy C. Woda z cytryną w ciąży dostarcza energii, działa orzeźwiająco, wzbogaca smak czystej wody.

Co pić w ciąży zamiast wody? Kawa, herbata, soki cola?

Kobieta w ciąży, oprócz wody, może pić herbatki owocowe lub ziołowe napary. Do przyrządzania naparów powinny być jednak wykorzystywane tylko zioła bezpiecznych dla ciężarnych. Z herbat najbezpieczniejsza do picia w ciąży jest herbata czerwona. Ciężarna nie powinna pić dużych ilości herbaty białej, czarnej i zielonej (do 2 szklanek słabego naparu dziennie). Czytaj też: Jaką herbatę może może pić ciężarna?

W ciąży, zamiast wody, można pić również soki. Warto wybierać naturalne soki warzywne i owocowe bez dodatku cukru.  Zarówno herbatki jak i soki poprawiają nawodnienie organizmu.

W ciąży dozwolona jest też ograniczona ilość kawy. Wypijanie 1-2 filiżanek kawy dziennie (najlepiej dobrej jakości świeżo zmielonej i zaparzonej) nie zaszkodzi zdrowiu przyszłej mamy i jej dziecku. Warto zapamiętać, że picie kawy w ciąży nie służy jednak nawadnianiu organizmu. Jest wręcz przeciwnie - kawa działa bowiem moczopędnie.

Z kolei napoje typu cola w ciąży powinny być ograniczone do minimum. Są bardzo słodkie i poza cukrem nie zawierają żadnych składników odżywczych. Gazowane słodkie napoje mogą sprzyjać powstawaniu wzdęć lub zgagi, a także nadmiernemu tyciu w ciąży.

A co z sokiem z brzozy w ciąży? Kobieta w ciąży może pić sok z brzozy, powinna jednak podchodzić ostrożnie do każdego świeżego soku, który nie jest pasteryzowany i może zawierać szkodliwe bakterie i zanieczyszczenia.

Co jeszcze można pić w ciąży zamiast wody? W bilansie płynów powinny znaleźć się również zupy, mleko, a także fermentowane napoje mleczne. Płyny można uzupełniać, pijąc np. maślanki lub kefiry.

Co pić w I trymestrze ciąży?

Dla niektórych przyszłych mam pierwszy trymestr ciąży nie należy do łatwych. Jest to okres huśtawki emocjonalnej, a dodatkowo wielu kobietom dokuczają przykre objawy ciążowe. To właśnie w pierwszym trymestrze zazwyczaj pojawiają się mdłości lub wymioty. Co pić w pierwszym trymestrze ciąży, by złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości? Dobrze sprawdzi się woda z miodem i cytryną lub woda z imbirem. Pierwszy trymestr jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie w tym czasie tworzy się cały układ nerwowy dziecka, dlatego tak ważne jest, by wypijać odpowiednią ilość wody. Można pić także soki owocowe i warzywne, które są bogate w witaminy.

Zobacz także: 

zielona herbata w ciąży, czy można pić zieloną herbatę w ciąży, zielona herbata właściwości
Zdrowie w ciąży
Zielona herbata w ciąży – czy można ją pić bez obaw? Opinia ginekologa z IMiD
Zielona herbata ma opinię superzdrowego napoju. Czy kobieta, która w okresie ciąży powinna dużo pić, może bez obaw zaparzyć sobie filiżankę zielonej herbaty?

Chciałabym dowiedzieć się, czy można pić zieloną herbatę w ciąży . Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jedni mówią, że to dobry napój dla ciężarnych , bo pomaga troszczyć się o zęby i kości. Inni – że zawiera kofeinę i dlatego trzeba ograniczać jej picie do 2 filiżanek dziennie. Ostatnio czytałam też, że zielona herbata utrudnia wchłanianie kwasu foliowego , który jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jaka jest prawda? Czy muszę ograniczać picie tego napoju? Dodam jeszcze, że jestem wielką fanką zielonej herbaty i piję jej dużo. Beata z Sandomierza Spis treści: Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Herbaty zalecane w ciąży Czy w ciąży można pić zieloną herbatę? Zielona herbata jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów. Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, ale działa na organizm nieco inaczej, ponieważ odmienny jest sposób jej produkcji. Liście zielonej herbaty są jedynie suszone, podczas gdy liście herbaty czarnej podlegają procesowi fermentacji. Zielona herbata zawiera dużo cennych polifenoli. Wśród korzyści wynikających z jej picia wymienia się między innymi łagodzenie bólów głowy czy obniżanie poziomu złego cholesterolu. Ale pomimo dobroczynnego wpływu na organizm zielona herbata nie jest polecana w ciąży . – Znamy właściwości zielonej herbaty, ale nie wszyscy wiedzą, że zawiera ona również związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. W ciąży nie należy pić zielonej herbaty i mamy na to badania – potwierdza dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka , ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Herbaty zalecane w ciąży Ciężarne kobiety zazwyczaj przywiązują większą wagę do jakości i ilości spożywanych produktów. Podobnie jest w...

czego nie jeść w ciąży
Farknot Architect/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czego nie jeść w ciąży? [LISTA PRODUKTÓW ZAKAZANYCH]
Lista z informacjami, czego nie jeść w ciąży, nie jest długa. Tym bardziej warto się z nią uważnie zapoznać. Uzupełniliśmy ją o napoje, których nie powinna pić ciężarna. Wymieniamy także produkty, które nie są zakazane, ale należy je ograniczać.

Zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży? I bardzo dobrze. Ciężarna powinna wiedzieć, z jakich produktów należy zrezygnować, ponieważ dieta w ciąży wpływa na rozwój i zdrowie płodu. Jeśli wcześniej nie zwracałaś uwagi na to, co trafia na twój talerz – czas to zmienić! Spis treści: Czego nie wolno jeść w ciąży? Czego nie wolno pić w ciąży? Jakie produkty warto ograniczyć w ciąży? Czego nie wolno jeść w ciąży? W diecie przyszłej mamy nie powinny znaleźć się konkretne produkty spożywcze. Ciężarna powinna też czytać etykiety, aby unikać nieodpowiednich dla niej składników i żywności   wysokoprzetworzonej. Spożywanie niżej wymienionych pokarmów może uszkodzić płód lub zakłócić jego rozwój. Surowe i niedogotowane jajka Zjedzenie surowego jajka może skutkować zakażeniem się salmonellą lub toksoplazmozą. W obu przypadkach może dojść do poronienia, obumarcia płodu lub ciężkich powikłań neurologicznych. Ciężarna powinna jeść jajka po obróbce cieplnej, a wcześniej umyć skorupkę jajka przed gotowaniem. Jeśli skorupka pęknie w trakcie gotowania, masz pewność, że do białka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. W ciąży unikaj też jedzenia jajka na miękko (może być gotowane zbyt krótko). Unikaj też produktów, do których dodaje się surowe jajko, np. kremów, a zwłaszcza tiramisu, domowej roboty majonezów, sosu bearnaise, sosu holenderskiego i innych dressingów, które zawierają surowe jaja. Nie jedz także Natomiast kogla-mogla. Więcej tutaj: Jakie jajka dla kobiet w ciąży i ile? Wątróbka Zawiera spore ilości retinolu (witamina A), a jego nadmiar może powodować ciężkie wady rozwojowe płodu. Jedzenie wątróbki w ciąży może też wpływać na stan zdrowia przyszłej mamy. To produkt, który zawiera spore ilości cholesterolu. Z uwagi na obecność w składzie...

wieczorne mdłości w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Wieczorne mdłości w ciąży: przyczyny, jak sobie radzić, kiedy są najsilniejsze?
Wieczorne mdłości w ciąży są bardzo powszechne. Wbrew ogólnemu przekonaniu, że ta dolegliwość dotyka kobiety jedynie rano, nudności w ciąży mogą występować o każdej porze dnia. Zdarzają się także nocne mdłości w ciąży. Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić oraz co jakie są ich przyczyny.

Wieczorne mdłości w ciąży są tak samo uciążliwe, jak te poranne oraz popołudniowe. Zdarza się, że ten objaw ciąży towarzyszy kobiecie przez cały dzień. Mdłości w ciąży są związane ze wzrostem hCG (gonadotropina kosmówkowa) i zazwyczaj ustępują po 12. tygodniu ciąży. Sprawdź, jakie są przyczyny wieczornych nudności oraz co na mdłości w ciąży działa najskuteczniej.  Spis treści: Wieczorne mdłości: przyczyny Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze? Wieczorne mdłości w ciąży: jak sobie radzić? Wieczorne mdłości: przyczyny Nocne mdłości w ciąży mogą być spowodowane: nieodpowiednią dietą (potrawy powinny być lekkie, bez dodatku ostrych przypraw), zbyt obfitymi lub zbyt małymi posiłkami przed snem (zarówno pełny żołądek, jak i chodzenie spać będąc głodną może nasilać mdłości), stresem (podczas ciąży kobieta powinna dużo odpoczywać i unikać stresu). Wieczorne mdłości we wczesnej ciąży Mdłości w ciąży zazwyczaj pojawiają się we wczesnej ciąży, czyli w pierwszym trymestrze, najczęściej około 6. tygodnia ciąży . Ma to związek z wytwarzaniem większej ilości gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w organizmie ciężarnej. Hormon ten wzrasta jednak tylko do 12. tygodnia ciąży. Gdy poziom hCG zacznie spadać, kobieta prawdopodobnie przestanie odczuwać tę nieprzyjemną dolegliwość. U niektórych kobiet może ona jednak ustąpić dopiero po 20. tygodniu ciąży. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku ciąż bliźniaczych. Mdłości w ciąży cały dzień? Tak, to możliwe! Nudności potrafią towarzyszyć przyszłej mamie rano, po południu, wieczorem, a nawet w nocy. Tak naprawdę jest to kwestią indywidualną, kiedy i jak bardzo kobieta cierpi na tę dolegliwość. Wieczorne mdłości w ciąży: kiedy są najsilniejsze?...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz