Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobieta w ciąży, ułożenie dziecka do porodu
Fotolia
Dieta w ciąży

Zmniejsz ryzyko zaburzeń układu nerwowego u dziecka

U około 30% dzieci stwierdza się uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, które w różnym stopniu zaburzają rozwój dziecka. .

Mogą to być zaburzenia lekkie, zauważalne czasem dopiero w szkole np. dysleksja, dysgrafia, tiki, jąkanie, zaburzenia koncentracji, moczenie nocne, po zaburzenia ciężkie uniemożliwiające dziecku prawidłowy rozwój umysłowy, samodzielne poruszanie się, kontakty społeczne.

Co powoduje zaburzenia układu nerwowego u dziecka?

Uszkodzenia układu nerwowego uwarunkowane są wieloma współistniejącymi czynnikami. Ostatnie badania pokazują, że okres poprzedzający poczęcie został uznany za bardzo istotny i odpowiedzialny za przyszły rozwój dziecka.
Wśród czynników zwiększających ryzyko urodzenia dziecka niepełnosprawnego wymienia się:

  • nieprawidłowe odżywianie kobiety przed i w trakcie ciąży; 
  • stres;
  • problemy zdrowotne matki np. zaburzenia układu hormonalnego, alergie;
  • papierosy i inne używki,
  • niewystarczająca opieka medyczna,
  • zakażenia, szczególnie wirusowe np. różyczka
  • przyjmowane leki.

Badania statystyczne pokazały, że kobiety prowadzące zdrowy tryb życia oraz przyjmujące odpowiednie suplementy znacznie rzadziej rodziły dzieci o niskiej wadze urodzeniowej. Obecnie zaleca się, aby wszystkie kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały profilaktycznie kwas foliowy. Zapotrzebowanie w ciąży na określone składniki żywieniowe wzrasta. Nieleczony niedobór witaminy B12 prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń neurologicznych płodu, a niedobór jodu powoduje upośledzoną syntezę hormonów tarczycy, które mają istotny wpływ na wiele procesów życiowych, szczególnie funkcjonowanie układu nerwowego - następstwem może być niedorozwój umysłowy.
Niedobór witaminy D może spowodować ograniczenie wzrostu płodu, skłonność do krzywicy u dziecka, osłabienie zawiązków zębowych. Niedobór cynku to ryzyko porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej, wad ośrodkowego układu nerwowego. Kwasy omega w odpowiednich proporcjach zapobiegają poronieniu i mają istotny wpływ na rozwój mózgu.

Zobacz też:

 


autor: lek. med. Ewa Andrzejewska, pediatra w Klinice Profilaktyki Medycznej

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dieta w ciąży, suplementy diety w ciąży
Panthermedia
Dieta w ciąży
Suplementy diety w ciąży
Będąc w ciąży, wielu leków nie możesz przyjmować. Inaczej sytuacja wygląda z suplementami dla przyszłych mam.

// Ciąża i karmienie piersią to okres, kiedy organizm kobiety potrzebuje znacznie więcej witamin i składników mineralnych. Nie znaczy to jednak, że mama ma jeść za dwoje – powinna jeść dla dwojga! Czasami nawet przy odpowiednio zbilansowanej diecie, warto sięgnąć po suplementację. Oczywiście nie powinno się tego robić na własną rękę – decyzję o tym jaki preparat i jak często ma przyjmować ciężarna może podjąć lekarz prowadzący ciążę. Jakie składniki często wymagają „wsparcia” w postaci tabletki czy drażetki i jaki mają one wpływ na zdrowie dziecka? Wapń To podstawowy budulec kości i zębów, dlatego by układ kostny maleństwa rozwijał się prawidłowo, jego podaż jest tak ważna. Często duże ilości wapnia zostają „przekazane” dziecku. Przy dostarczaniu  zbyt małej ilości tego pierwiastka w ciąży mogą ucierpieć zęby i kości przyszłej mamy. Żelazo To właśnie żelazo współodpowiedzialne jest za transport tlenu w krwioobiegu. W czasie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie diametralnie i może być dwa razy większe od przeciętnego. Niedobory żelaza mogą wpłynąć negatywnie na rozwój maleństwa. Kwas foliowy To ten składnik najbardziej kojarzony jest z ciążą. Dlaczego? Ponieważ witamina B9 (czyli właśnie kwas foliowy) wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego maluszka. Ponadto, składnik ten stanowi główny element profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu. Co ciekawe, nawet gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży, ten element już aktywnie działa na korzyść rozwijającego się dziecka. Magnez Niedobór magnezu często objawia się kurczami, np. łydek. U ciężarnych zbyt mała ilość tego pierwiastka może prowadzić do niebezpiecznych dla maleństwa skurczów macicy. Uważa się, że dla przyszłej mamy i jej...

Rośliny strączkowe, nasiona soi, fasoli, soczewicy
Fotolia
Dieta w ciąży
Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny dla kobiet w ciąży?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie w zapobieganiu wrodzonych wad układu nerwowego. Zobacz, w jakich dawkach powinny go przyjmować kobiety w ciąży i w jakich produktach spożywczych jest go najwięcej.

Niestety kwas foliowy jest trudno przyswajalny i łatwo ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (z pożywienia przyswajamy go w 50%). Dieta bogata w folacynę zwykle dostarcza około 0,15-0,25 mg tej witaminy, dlatego zwykle zaleca się kobietom w ciąży również suplementację tej witaminy. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w ciąży wynosi 0,4 mg. Zobacz także: Ciąża: dieta bogata w kwas foliowy – gotowy jadłospis! Kwas foliowy - jakie jest dzienne zapotrzebowanie? Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest niezwykle istotny w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy zachodzi proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Przyjmuje się, że każda kobieta – co najmniej 6 tygodni przed planowaną ciążą i do końca drugiego trymestru ciąży – powinna przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego . Kobiety otyłe (BMI ponad 30) powinny przyjmować większą dawkę uzgodnioną z lekarzem prowadzącym ciążę.  Kobiety, które urodziły dziecko z wadą układu nerwowego , przed kolejną ciążą powinny przyjmować kwas foliowy w dawce 4,0 mg dziennie (oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem , dlatego też nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania go.  Kwas foliowy - jakie ma znaczenie dla kobiet w ciąży i dla ich dziecka? Kwas foliowy ( witamina B9 ), czyli folacyna, jest jedną najważniejszych witamin dla kobiet planujących potomstwo. Niezbędną dla prawidłowego rozwoju płodu. Kwas foliowy: reguluje rozwój komórek nerwowych w okresie płodowym (bierze ona udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, wewnątrzkomórkowych substancji niezbędnych dla prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu); zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka; zwiększa odporność , ponieważ bierze...

ciąża, brzuszek, warzywa, sałatka
Panthermedia
Dieta w ciąży
Po co dziecku te witaminy i minerały?
Na pewno wiesz, co powinna jeść kobieta w ciąży i w jakich produktach znajduje się najwięcej dobroczynnych składników, które wspomagają rozwój dziecka w brzuchu. Ale czy wiesz, po co właściwie są one dziecku potrzebne?

Warto wiedzieć, czego potrzebuje rosnące w twoim brzuchu dziecko i jaki wpływ na jego rozwój mają konkretne składniki?   1. Kwas foliowy - układ nerwowy Od kwasu foliowego, czyli witaminy B9 wszystko się zaczyna. Przyjmowanie go jest niezbędne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jest, bowiem zabezpieczeniem przed wystąpieniem wad rozwojowych płodu, w szczególności wad układu nerwowego.  Kwas foliowy zawarty jest w warzywach zielonych, strączkowych i owocach cytrusowych. Jednak spożywanie tych produktów nie jest w stanie pokryć całkowitego zapotrzebowania kobiety w ciąży na tę witaminę, które wynosi 400 mikrogramów dziennie. Niezbędne jest więc dodatkowa suplementacja (po konsultacji z lekarzem) Sprawdź: Jaką rolę w ciąży odgrywa witamina B6?   2. Żelazo - dotlenienie Żelazem tak jak i innymi witaminami mama w ciąży musi podzielić się z maluszkiem. Ponieważ niewiele kobiet posiada zapasy żelaza w organizmie powstałe w wyniku spożywania dużej ilości czerwonego mięsa, drobiu czy ryb, a wchłanianie żelaza uzależnione jest, od jakości spożywanych produktów i indywidualnych cech organizmu, zalecana jest rutynowa suplementacja żelaza u kobiet ciężarnych. Niedobór żelaza prowadzi bowiem do niedokrwistości , a w konsekwencji do niedotlenienia dziecka. Odmiennie jednak niż w przypadku kwasu foliowego, którego przedawkowanie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla zdrowia mamy i dziecka, nadmiar żelaza może powodować dolegliwości przewodu pokarmowego oraz „zagęszczenie” krwi.    3. Jod – inteligencja Każda mama chcąca urodzić małego geniusza nie powinna zapominać o jodzie w swojej diecie. Jod nie tylko reguluje przemianę materii i hormonów tarczycy, ale odpowiada za rozwój umysłowy dziecka. Zdolność kojarzenia, zapamiętywania, uczenia się to właśnie zasługa tego pierwiastka dostarczanego w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz