Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta w ciąży, dieta w ciąży, ciąża, kobieta, sałatka, owoce, zachcianki
Anna Omelchenko - Fotolia.com
Dieta w ciąży

Ach, te zachcianki! Czy czasem mogą szkodzić?

Zachcianki na słodkie czy niezdrowe produkty to w ciąży nic niezwykłego. Jednak nie folguj wszystkim zachciankom. Niektóre z nich mogą źle wpłynąć na zdrowie dziecka nawet za kilka lat!

Kuszą pachnąca kiełbasa z grilla, czipsy i parówki? Chociaż wiesz, że to niezdrowe, tłumaczysz sobie, że organizm wie lepiej. Jeśli ma na to ochotę, to znaczy, że tego potrzebuje... A może nie? Spytaliśmy o to mgr Sylwię Leszczyńską, dietetyka klinicznego, psychodietetyka, założycielkę Instytutu Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA w Warszawie.

Czy zachcianki ciążowe to sygnał organizmu?

Zachcianki w ciąży ma i przyznaje się do nich około 30 proc. przyszłych mam. Niektórzy wierzą, że taka silna ochota na zjedzenie określonego produktu jest sygnałem, że organizm potrzebuje składników odżywczych dostarczanych właśnie przez to jedzenie. Na przykład, że zachcianka na czekoladę może być sygnałem fizjologicznej potrzeby większej ilości antyoksydantów. Jeśli tak, to dlaczego czerwona fasola, która jest bogatszym źródłem przeciwutleniaczy niż czekolada, na skali jedzeniowych zachcianek stoi nisko?

Zachowania żywieniowe mogą być uwarunkowane emocjami, nastrojami, potrzebami. Warto zadać sobie pytanie, czy wybierając akurat czekoladę (jest częstą zachcianką ciężarnych), nie sugerujemy się skojarzeniem z poczuciem miłości, bezpieczeństwa, akceptacji, bo w dzieciństwie czekoladę dostawaliśmy od babci czy w nagrodę. Ważne, by zachcianek nie mylić z potrzebami umysłu – najczęściej są złą interpretacją potrzeb.

Jak zwalczać kulinarne zachcianki?

Szukać zdrowszych alternatyw. Jeśli pojawia się ochota na słodycze, wybierz batony zbożowe, czipsy zamień na pieczone ziemniaki etc. Dobrze jest planować przekąski – dzięki temu unikniemy głodu między posiłkami – mieć zdrowe przekąski w domu, samochodzie, a także nauczyć się rozpoznawać emocje – jedzenie może przynosić ulgę podczas stresu, smutku czy nawet nudów.

Poznaj triki dietetyka na wilczy apetyt w ciąży.

Czy rzeczywiście to, co jemy w ciąży, jest tak ważne?

Właściwa dieta wpływa na prawidłowy przebieg ciąży w sposób kolosalny. Dzięki niej obniża się ryzyko wystąpienia powikłań i dolegliwości towarzyszących ciąży, takich jak nudności, zmęczenie, anemia, wahania nastroju, obrzęki czy cukrzyca ciężarnych. Zapewnia prawidłowy rozwój płodu, dobrą masę urodzeniową dziecka, a nawet może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób w wieku późniejszym dziecka. Jak wskazują badania, odpowiednio skomponowana dieta podczas ciąży może obniżyć ryzyko wystąpienia u dziecka takich chorób jak cukrzyca, otyłość, a kiedyś nadciśnienie czy miażdżyca. Ponadto właściwe odżywianie oznacza dla mamy szybszy powrót do formy po porodzie.

Czy w ciąży można jeść zdrowo, ale wciąż ekonomicznie?

Oszczędzać nie jest trudno. Warto przede wszystkim wybierać mięso lepszej jakości i jadać je rzadziej. To sam zysk dla mamy i dziecka, jeśli w menu zamiast mięsa częściej pojawią się niedrogie fasola, soja, soczewica, ciecierzyca i inne warzywa strączkowe. Można je jeść w postaci zup, mielonych kotletów, dodawać do sałatek. Wprowadzenie do codziennej diety zdrowego jedzenia, takiego jak kasze (gryczana, jęczmienna), płatki zbożowe oraz warzywa i owoce, będzie korzystne nie tylko dla zdrowia, ale też portfela. Nie usprawiedliwiajmy więc brakiem środków finansowych swoich złych nawyków żywieniowych.

Wypróbuj 6 świetnych przepisów dla ciężarnych.

Jak zbilansować dietę w ciąży, na co zwracać uwagę?

Każdy ma indywidualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, a ciąża to okres szczególny dla przyszłej mamy i dziecka, więc oczywiście optymalnie byłoby udać się do dietetyka, który ustali indywidualne zapotrzebowanie i przekaże szczegółowe wskazówki. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zwrócić uwagę na to, że w okresie ciąży istotnie zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, dlatego należy wybierać produkty o wysokiej gęstości odżywczej (takie, które mają jak najwięcej witamin i minerałów w stosunku do kalorii, których dostarczają). Dlatego dieta powinna zawierać:

  • świeże produkty,
  • warzywa,
  • owoce,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • kasze gruboziarniste,
  • płatki,
  • produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu,
  • chude mięso,
  • ryby.

Unikać zaś w ciąży należy wysoko przetworzonych gotowych dań obiadowych, słodyczy. Najlepiej wyeliminować też tłuste i ciężkostrawne posiłki. Jeść posiłki regularnie i zwracać wyjątkową uwagę na jakość i świeżość produktów.

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

dieta wegetariańska w ciąży
AdobeStock
Dieta w ciąży
Dieta wegetariańska w ciąży – czy jest dozwolona, jak komponować jadłospis?
Dieta wegetariańska w ciąży nie jest zakazana. Eksperci są zgodni: dobrze zaplanowany jadłospis bezmięsny może bez problemu zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe przyszłej mamy i jej dziecka. Najważniejsza zasada to dobrze komponować wegetariańską dietę w ciąży, tak by nie zabrakło w niej żadnych składników odżywczych.

Dieta wegetariańska w ciąży nadal budzi wiele kontrowersji. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy faktycznie muszą jeść mięso, aby dostarczać sobie i dziecku potrzebnych składników odżywczych. Zdaniem ekspertów – niekoniecznie. Odpowiedzialna wegetarianka w ciąży, która dba o odpowiednio zbilansowaną dietę i regularnie konsultuje się z lekarzem, nie musi się martwić o rozwój płodu. Jedyne, na co trzeba wtedy zwrócić uwagę to podwyższone ryzyko niedoborów wapnia, żelaza, jodu, witaminy D i B12 oraz kwasów DHA. Spis treści: Dieta wegetariańska w ciąży Wegetarianizm w ciąży – bilansowanie jadłospisu Dieta wegetariańska w ciąży – przepisy Dieta roślinna w ciąży a białko, żelazo i cynk Wegetarianka w ciąży – mleko i jego zamienniki Jakie warzywa i owoce jeść na diecie wegetariańskiej w ciąży? Produkty zbożowe w diecie ciężarnej wegetarianki Kwasy tłuszczowe omega-3 a ciąża wegetarianki Dieta wegetariańska w ciąży - witamina B12 Dieta wegetariańska w ciąży - jakie witaminy i minerały należy suplementować? Dieta wegetariańska w ciąży Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej źle zbilansowana dieta może prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych i osłabienia organizmu – jednak typ jadłospisu (mięsny/wegetariański/wegański) nie ma na to wpływu. Eksperci alarmują jednak, że w okresie ciąży i karmienia znacznie zwiększa się ryzyko deficytu witamin i składników mineralnych. Źle zbilansowana dieta ciężarnej przeważnie przynosi efekty w postaci deficytów żelaza, wapnia, witaminy D, witaminy B12, selenu, cynku, jodu oraz kwasów omega 3 (EPA i DHA). Zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego dobrze skomponowane diety wegetariańskie, a także wegańskie, są zdrowe ,...

Dzwonki z łososia, łosoś, omega-3, sałata
Fotolia
Dieta w ciąży
Kwasy tłuszczowe omega-3 – gdzie jest ich najwięcej?
Dlaczego kwasy omega-3 są tak ważne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci? Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3? W jakich produktach jest najwięcej kwasów omega-3?

Dzieci kobiet, które uzupełniały w czasie ciąży dietę w kwasy omega-3 cechują się wyższym poziomem inteligencji, lepszą koncentracją i pamięcią, są też sprawniejsze ruchowo niż ich rówieśnicy, którzy nie otrzymywali kwasów omega-3 w życiu płodowym . Ile kwasów omega-3 powinna dziennie spożywać kobieta? Kwasy omega-3 są potrzebne do budowy nowych tkanek, zarówno u przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka. Ponieważ nie mogą być one syntetyzowane w organizmie człowieka, muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dzienne zapotrzebowanie na te kwasy to 200-300 mg (według Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego). Jednak w przypadku kobiet, których dieta jest uboga w te związki, konieczna jest suplementacja diety na poziomie 400-600 mg dziennie. Ważne! Szczególnie duże zapotrzebowanie na kwasy omega-3 występuje w III trymestrze ciąży . Wiąże się to z intensywnym rozwojem układu nerwowego u dziecka. Zobacz także: 7-dniowy jadłospis w ciąży Po co nam są kwasy omega-3? Wielonienasycony kwas tłuszczowy omega-3 – kwas dokozaheksaenowy (DHA)  jest głównym materiałem budulcowym mózgu (kora mózgu w 60% składa się z kwasów DHA ). Kwasy tłuszczowe omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu i usprawniają przepływ bodźców nerwowych między substancją szarą i białą. Związek ten korzystnie wpływa też na rozwój siatkówki oka dziecka, a także na prawidłowy przebieg ciąży .  U kobiet, które spożywają odpowiednie ilości tych kwasów, rzadziej występuje stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród i depresja poporodowa , zmniejsza się także ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz rozwoju alergii u dzieci w wieku późniejszym. Kwasy omega-3 zwiększają też odporność organizmu matki i dziecka. Przeciwdziałają arytmii, mają zdolność rozrzedzania krwi i uniemożliwiają przyklejanie się krwinek do...

ryby w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ryby w ciąży – jakie można jeść: wędzone, surowe, w puszce? [LISTA GATUNKÓW]
Ryby to bardzo ważny element diety w ciąży. Ale ryba rybie nierówna. Niektóre można jeść bez obaw, z innych trzeba koniecznie zrezygnować. O ile łosoś i makrela to tłuste ryby polecane ciężarnym (ale z pewnymi wyjątkami), o tyle tuńczyk i miecznik mogą być zanieczyszczone rtęcią i nie są wskazane do jedzenia przez przyszłe mamy. W ciąży nie wolno jeść niektórych ryb wędzonych i z puszki. Bezwzględnie należy także unikać surowych ryb. Oto krótki przewodnik dotyczący ryb w diecie ciężarnej.

Jedzenie ryb w czasie ciąży jest ważne dla zdrowia kobiety i jej dziecka. Nie należy z nich rezygnować. Ale teoria, że kobieta w ciąży może jeść wszystkie ryby pod każdą postacią, to mit! Najzdrowsze są tłuste ryby morskie, najlepiej – upieczone lub  ugotowane na parze. W ciąży świetnie sprawdzi się łosoś, pstrąg i makrela (z pewnymi wyjątkami), ale tuńczyk i miecznik mogą zawierać szkodliwą rtęć. Jeśli spodziewasz się dziecka, w twojej diecie nie powinny też znaleźć się ryby surowe i niektóre ryby wędzone.  Spis treści: Ryby w ciąży – dlaczego warto je jeść? Jakie ryby jeść w ciąży? Jakich ryb nie jeść w ciąży? Wędzone ryby w ciąży Surowe ryby w ciąży Ryby w puszce w ciąży Ryby w ciąży: dlaczego warto je jeść? Ryby to produkty o bardzo dużej wartości odżywczej, bogate w składniki kluczowe dla   rozwoju dziecka w trakcie ciąży, takie jak witamina D, jod i kwas DHA. Poza tym ryby, zwłaszcza morskie, zawierają witaminy z grupy B i prowitaminę A. Szczególnie cennym składnikiem mięsa ryb jest  kwas DHA , należący do grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Jest on niezbędny w czasie ciąży. Jakie zapewnia korzyści? gwarantuje prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oka dziecka, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia porodu przedwczesnego, zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Dzieci matek, które w czasie ciąży dostarczały odpowiednią dawkę kwasu omega-3, mają mniejsze ryzyko rozwoju: porażenia mózgowego, ADHD, autyzmu, dysleksji. Badania pokazują także, że dzieci te lepiej wypadają w testach na inteligencję . Odpowiednia dawka kwasu DHA zmniejsza ryzyko chorób narządu wzroku i przyczynia się do poprawy ostrości widzenia u dzieci. Zmniejsza też występowanie reakcji alergicznych u maluchów....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz