brak mdłości w ciąży
Adobe Stock
Objawy ciąży

Brak mdłości w ciąży: czy to normalne?

Brak mdłości w ciąży wcale nie musi niepokoić. Każda ciąża przebiega inaczej i bardzo dużo zależy od organizmu przyszłej mamy. Ciąża bez mdłości nie jest powodem do niepokoju, jednak w szczególnych sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Brak mdłości w ciąży nie powinien cię niepokoić. Niektóre kobiety w ogóle nie borykają się z tą nieprzyjemną dolegliwością, dla innych z kolei jest ona dużym utrapieniem podczas ciąży. Pamiętaj, że każda kobieta reaguje w sposób indywidualny na zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie. Brak nudności w ciąży częściej występuje u kobiet, które urodziły już kilkoro dzieci.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Brak mdłości w ciąży: czy to źle?

„Brak mdłości w ciąży: czy to normalne?” – to pytanie pojawia się w głowie wielu przyszłych mam. Czy powinien być to powód do zmartwień? Brak mdłości i wymiotów w ciąży nie oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Mdłości w ciąży spowodowane są między innymi wytwarzaniem przez organizm gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – poziom tego hormonu wzrasta tylko przez 12 tygodni ciąży. Gdy jego ilość zacznie spadać, często ustępują również mdłości, co jest zupełnie naturalne.

Mdłości w ciąży mogą być również spowodowane nadwrażliwością na zapachy w tym okresie. Nie każda przyszła mama jest jednak na nie aż tak czuła. Mdłości w ciąży bardziej też dokuczają kobietom, które cierpią na chorobę morską lub lokomocyjną. Kobiety, które do 8. tygodnia ciąży nie odczuwały mdłości, najprawdopodobniej nie będą się już z nimi borykać.

Mdłości w ciąży i brak apetytu

Brak apetytu występuje często w pierwszym trymestrze ciąży i jest związany właśnie z nudnościami, jakie odczuwa przyszła mama. Powodem braku apetytu może być także stres czy dolegliwości żołądkowe, np. refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas – nie należy go lekceważyć!

Mdłości w ciąży i brak apetytu mogą być spowodowane także zatruciem pokarmowym. Intensywne wymioty mogą sprawić, że kobieta odwodni się, a w konsekwencji będzie tracić z organizmu wiele cennych składników mineralnych. W takiej sytuacji ciężarna powinna trafić do szpitala, gdzie otrzyma dożylne nawodnienie, glukozę i elektrolity.

Brak mdłości w ciąży a płeć dziecka

Jest wiele przesądów ciążowych, które kiedyś miały zwiastować płeć dziecka – dawniej był to jedyny sposób, by określić, czy za kilka miesięcy na świecie pojawi się dziewczynka, czy chłopczyk. Bardziej intensywne poranne mdłości u ciężarnej miały zwiastować urodzenie dziewczynki. Ma to związek z poziomem hormonu hCG, który w ciąży z dziewczynką może być wyższy. Potwierdzają to ostatnie badania – kobiety, które urodziły dzieci płci żeńskiej, miały poziom hCG znacznie wyższy niż kobiety, które urodziły płód płci męskiej.

Nie oznacza to jednak, że brak mdłości w ciąży oznacza, że kobieta urodzi chłopca! Przesądy powinnyśmy traktować z przymrużeniem oka. Jeśli jesteś w ciąży i niepokoi cię brak mdłości, najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który rozwieje twoje obawy lub ewentualnie zleci dodatkowe badania.
 

Zobacz także: 

Druga ciąża
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Druga ciąża jest inna. Czym różni się od pierwszej ciąży?
Druga ciąża to zupełnie nowe doświadczenie. Zwykle w drugiej ciąży nie martwisz się już tym, co wcześniej spędzało ci sen z powiek. Pojawiają się za to nowe powody do niepokoju. Jakie są objawy drugiej ciąży, czym różni się od pierwszej i kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży? Sprawdź!

W pierwszej ciąży byłaś młodsza, mniej doświadczona. Może jeszcze nie pracowałaś, a może właśnie miałaś świetną pozycję zawodową. Przez tych kilka lat życie młodej mamy z pewnością się zmienia. Tak jak i ona sama. A tu znów stoisz u progu wspaniałej, ale trudnej przygody – powtórnego macierzyństwa . Choć wszystko już wiesz, tym razem nie będzie tak samo. Czym różni się druga ciąża od pierwszej? Spis treści: Druga ciąża – objawy Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży? Druga ciąża to więcej spokoju W drugiej ciąży trudniej odpocząć W drugiej ciąży nie ma macierzyńskich wątpliwości Druga ciąża to mniejsze przygotowania do porodu Druga ciąża – wszystko może przebiegać inaczej Jak przygotować dziecko na narodziny maleństwa? Druga ciąża – poród i połóg Druga ciąża – objawy Pierwsze objawy drugiej ciąży będą inne u każdej kobiety. Przyszłe mamy często skarżą się jednak na: nudności , wymioty , bóle głowy, zmiany nastroju, przybieranie na wadze. Powyższe objawy są charakterystyczne również dla pierwszej ciąży. Łatwo jednak zaobserwować różnice pomiędzy pierwszą a drugą ciążą. Druga ciąża jest szybciej widoczna. Brzuch  uwydatnia się szybciej ze względu na słabiej napięte mięśnie. Zarówno pierwszy, jak i drugi trymestr ciąży mogą przebiegać u ciężarnej zupełnie inaczej niż podczas pierwszej ciąży.  Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży? Ruchy dziecka w drugiej ciąży zazwyczaj czuć około 20. tygodnia ciąży . Początkowo odczuwalne są tylko delikatne muskania i łaskotania w brzuchu. Dopiero potem pojawia się falowanie brzucha i wyraźne kopniaki. Ruchy brzdąca najczęściej czuć tuż po jedzeniu i podczas wieczornego odpoczynku.  Druga ciąża to więcej...

choroba Hashimoto a ciążą
Adobe Stock
Starania o dziecko
Choroba Hashimoto a ciąża – zajście w ciążę, leczenie, badania, dieta
Choroba Hashimoto może utrudniać zajście w ciążę, a jeśli dojdzie do zapłodnienia, zwiększać ryzyko poronienia. Ponieważ praca układu odpornościowego jest zaburzona, organizm zaczyna traktować płód jak ciało obce i go odrzuca. Zanim zaczniesz starać się o dziecko, koniecznie zrób badania tarczycy. Odpowiednie leczenie Hashimoto pozwoli uniknąć problemów.

Ciąża przy chorobie Hashimoto jest znacznie bardziej ryzykowna. Choroba może skutkować przedwczesnym porodem, pęknięciem łożyska, krwotokiem. Hashimoto może również rozwinąć się dopiero w ciąży. Wówczas może doprowadzić do urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową oraz z niskim ilorazem inteligencji. Dziecko może urodzić się także z wadami genetycznymi lub chorobą autoimmunologiczną.  Spis treści:  Hashimoto – co to? Hashimoto a planowanie ciąży  Hashimoto a zajście w ciążę Hashimoto w ciąży – zagrożenia Hashimoto a ciąża bliźniacza Hashimoto w ciąży – dieta Hashimoto po ciąży Płodność męska a Hashimoto Hashimoto – na czym polega choroba Hashimoto? Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to choroba z autoagresji, która powstaje na skutek błędnie działającego układu immunologicznego (organizm zwraca się przeciwko sobie). Układ immunologiczny rozpoznaje, a następnie niszczy białka tarczycowe. Zostaje w ten sposób upośledzona aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy. Najczęstszymi objawami choroby Hashimoto są obfite miesiączki, sucha skóra, ciągłe zmęczenie oraz wysoki poziom cholesterolu. Leczenie Hashimoto polega na usuwaniu skutków choroby, a nie jej przyczyn. Hashimoto a planowanie ciąży  Wywołane przez chorobę Hashimoto zaburzenia poziomu hormonów utrudniają dojrzewanie i zagnieżdżanie się komórki jajowej. Kobieta ma wówczas problem: z nieregularnymi miesiączkami z ustaleniem, kiedy występują dni płodne z wysokim poziomem progesteronu , który obniża libido.    Kobieta chorująca na Hashimoto, a także podejrzewająca u siebie tę chorobę,  przed zajściem w ciążę koniecznie powinna zgłosić się na następujące badania: Badanie poziomu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj