Odchody połogowe to krew wymieszana ze śluzem i resztkami błon płodowych. Wydobywają się z pochwy po porodzie bez względu na to, czy odbył się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Odchody połogowe są efektem oczyszczania się macicy po ciąży i narodzinach dziecka. Na początku są obfite i zawierają dużo krwi. Potem jest ich coraz mniej. Pod koniec przechodzą w plamienie, a potem zanikają.

Reklama

Odchody mogą wiele powiedzieć o rekonwalescencji po porodzie: czy przebiega prawidłowo, czy nie wdała się infekcja. Sprawdź, jak wyglądają (i pachną!) prawidłowe odchody połogowe.

Spis treści:

Odchody połogowe - ilość i wygląd wydzieliny

W ciągu pierwszych dni po porodzie krwawienie jest najsilniejsze. To wtedy organizm najintensywniej pozbywa się dodatkowej krwi i tkanek z macicy. Odchody połogowe są wtedy obfite, widać w nich skrzepy.

W drugim tygodniu połogu wydzielina staje się bardziej płynna. Zmienia się także jej kolor. Na początku jest brązowy lub brunatno-krwisty, z każdym kolejnym dniem staje się jaśniejszy, aż przybiera białawą barwę. W okolicach trzeciego tygodnia po porodzie odchodów jest mniej i są jeszcze bardziej rozrzedzone. Zanikanie odchodów następuje ok. 4-6 tygodnia.

Zobacz także

Zmiany w wyglądzie i składzie odchodów połogowych w poszczególnych etapach połogu:

  • 1-3 doba po porodzie – odchody mają barwę krwistą, zawierają strzępki tkanek i doczesnowe, pojawiają się w ilości około 250 g na dobę,
  • koniec 1. tygodnia – wydzielina jest brunatnokrwista, brązowawa, jej ilość zmniejsza się (ale zawiera więcej surowicy, krwinek białych i chłonki),
  • koniec 2. tygodnia – odchody mają barwę brudnożółtą i konsystencję śmietany, zawierają upłynniony materiał komórkowy,
  • koniec 3 tygodnia – barwa szaro-biała, konsystencja surowiczo-wodnista, następuje znaczne zmniejszenie ilości odchodów,
  • po 4-6 tygodniach – następuje zanikanie odchodów połogowych.

U części kobiet krwiste odchody mogą utrzymywać się także po 10 dniu po porodzie. Nie musi to świadczyć o nieprawidłowościach.

Zapach odchodów połogowych

Zapach odchodów połogowych określany jest jako „słodkawy”, niekiedy „mdły”. Nie powinien być jednak brzydki, taki który odrzuca, czy wręcz cuchnie. Jeśli tak się zdarzy – to sygnał od organizmu, że dzieje się coś złego. Zapach odchodów połogowych, podobnie jak ich kolor, świadczy o tym, czy proces gojenia się macicy przebiega prawidłowo.

Wszelkie odstępstwa od wyżej opisanego schematu wydzielania odchodów i zmiany ich zapachu na wyraźnie przykry, należy skonsultować z ginekologiem, gdyż mogą świadczyć o zakłóceniach w gojeniu się ran wewnątrz macicy, a nieprzyjemny zapach odchodów połogowych – o zakażeniu.

Kiedy odchody połogowe powinny niepokoić?

Niepokojące objawy połogu związane z odchodami połogowymi to między innymi:

  • Nasilenie krwawienia. Jeśli po kilku dniach ustabilizowanego krwawienia nagle przybiera ono na sile – nie powinnaś tego lekceważyć. Odchody połogowe nie powinny być też bardziej krwiste (gdy ich kolor już był jaśniejszy). Przyczyną takiego stanu może być nieprawidłowe obkurczanie się macicy lub urazy okołoporodowe narządów rodnych.
  • Zielony kolor wydzieliny. Świadczy to o rozwijającym się stanie zapalnym. Możesz mieć wtedy również gorączkę i źle się czuć.
  • Cuchnące odchody połogowe. Jeśli czujesz, że zapach odchodów jest brzydki, a wręcz odrzucający, gnijący – może to świadczyć o zakażenia bakteriami gnilnymi znajdującymi się w pochwie. Zazwyczaj dochodzi wtedy do połogowego zapalenia błony śluzowej macicy. Objawem ciężkiego zakażenia mogą być odchody ropne.
  • Gorączka. Jest ona sygnałem, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego. Prawidłowa temperatura w połogu powinna być taka, jak u normalnej osoby. Gorączka być spowodowana zastojem pokarmu w piersiach lub zapaleniem błony śluzowej macicy.
  • Ropny płyn z pochwy. Jeśli miałaś nacinane krocze problematyczne gojenie rany może być wywołane zakażeniem bakteryjnym. Poza obrzękiem czasami pojawia się także ropny płyn, sączący się z pochwy.
  • Ból brzucha. Za sprawą kurczącej się macicy, kobieta może odczuwać ból w dole brzucha (podobny do bólu miesiączkowego). Jest on szczególnie intensywny w momencie, gdy kobieta karmi piersią. Jeśli będzie silny i nie ustąpi, gdy już nie będziesz karmić dziecka – jest to niepokojący sygnał. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli towarzyszy temu krwawienie z pochwy, gorączka, drgawki.
  • Zatrzymanie odchodów połogowych. Odchody połogowe powinny zanikać stopniowo, gdy dzieje się to nagle – jest to niebezpieczne zjawisko, które może świadczyć o zablokowaniu wewnętrznego ujścia szyjki macicy skrzepami lub resztkami łożyska. W konsekwencji to może również doprowadzić do zakażenia wewnątrzmacicznego.

Odchody połogowe a higiena

Podczas połogu niezmiernie ważna jest higiena osobista. Odchody zawierają liczne bakterie pochwowe, które zaczynają się namnażać w pochwie kobiety od 2-3 doby po porodzie. Jest kilka rzeczy, które mogą cię ustrzec przed infekcją. Warto też, żebyś zaopatrzyła się w specjalną „wyprawkę poporodową”.

Co robić, by uniknąć zakażenia? Oto kilka wskazówek:

  • Używaj podkładów poporodowych lub pieluch dla dorosłych (nie stosuj tamponów!).
  • Regularnie zmieniaj podpaski.
  • Podmywaj się, gdy skorzystasz z toalety lub będziesz zmieniać podpaskę (możesz używać wszelkich żeli i płynów do higieny intymnej, a także szarego mydła).
  • Nie kąp się w wannie. Zwiększasz wtedy możliwość wystąpienia zakażenia. Ciepła woda rozszerza też naczynka krwionośne, przez co krwawienie może być bardziej intensywne.
  • Mycie krocza rozpoczynaj od wzgórka łonowego w kierunku odbytu (nigdy na odwrót!).
  • Nie trzyj krocza ręcznikiem, tylko delikatnie je osuszaj, jedynie go przykładając.
  • Wietrz krocze – przyspiesza to gojenie ran.
  • Unikaj wzmożonego wysiłku (krwawienie staje się wtedy bardziej intensywne).
  • Noś przewiewną, bawełnianą i wygodną bieliznę (na początku połogu możesz nosić jednorazowe majtki połogowe z siateczki). Zrezygnuj jednak z majtek, które nie przepuszczają powietrza.

Odchody połogowe a krwotok poporodowy

Odchodów połogowych nie można mylić z krwotokiem poporodowym, który jest bardzo obfitym krwawieniem. Dotyka on ok. 5 procent kobiet. Zazwyczaj pojawia się w ciągu 24 godzin po porodzie, ale może zdarzyć się także w ciągu 12 pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka. Często towarzyszy mu niskie ciśnienie. Trzeba wtedy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub wezwać karetkę.

Objawy krwotoku:

  • jasnoczerwone krwawienie po trzecim dniu od urodzenia
  • duże skrzepy krwi (większe niż śliwka)
  • zużywanie więcej niż jednej podpaski na godzinę.

Krwotokowi poporodowemu mogą towarzyszyć:

  • dreszcze
  • brak wyraźnego widzenia (rozmazany obraz)
  • zawroty głowy
  • nudności.

Odchody połogowe po cesarskim cięciu

Mylne jest przekonanie, że po cesarskim cięciu krwawienie się nie pojawia. Odchody połogowe związane są z procesem obkurczania i oczyszczania macicy. Po odklejeniu się łożyska tworzy się rana i to właśnie z niej wydostają się odchody połogowe. Po cesarskim cięciu ilość odchodów może być jednak mniejsza, niż po porodzie naturalnym. Różnica polega także na rodzaju rany – po porodzie naturalnym goi się rana krocza, po cesarce – rana brzucha. To, jak długo występują odchody połogowe po cesarce jest kwestią indywidualną i zależy od organizmu kobiety.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama