objawy połogu
Adobe Stock
Lekcja 8

Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.

Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z niepokojących kobiety objawów połogu są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź koniecznie!

Spis treści:

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Połóg – niepokojące objawy

Niektóre objawy w połogu są niepokojące. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli:

 • masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu godziny),
 • pojawił się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie,
 • temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie),
 • masz dreszcze,
 • piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie,
 • masz obrzęknięte bolące nogi lub zauważyłaś ich zaczerwienienie,
 • masz silne bóle podbrzusza lub pleców,
 • oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz,
 • odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy.

Odchody połogowe

Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody połogowe odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, do ok. 14. dnia po porodzie krwawienie powinno się zmienić w wydzielinę brązową, a następnie żółtawą. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne.

Jeżeli przez kilka pierwszych dni:

 • odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach,
 • są bardzo gęste,
 • są wyjątkowo wodniste,

musisz powiadomić o tym lekarza lub położną.

W połogu lepiej stosować podpaski czy tampony?

W okresie poporodowym, jak wykazują badania, zdarzają się przypadki zespołu wstrząsu toksycznego (ZWT). Ponieważ używanie tamponów ma związek z występowaniem ZWT, to uważa się, że w połogu korzystniejsze jest stosowanie specjalnych podpasek dla kobiet po porodzie. Gdy krwawienie będzie mniej obfite, możesz zacząć używać mniejszych wkładek lub podpasek. Pamiętaj o podmywaniu się po każdej toalecie w pierwszych tygodniach.

Po jakim czasie od porodu pojawi się miesiączka?

Jeżeli nie karmisz piersią, to krwawienie miesiączkowe powinno wystąpić w 6–8 tygodni po porodzie. Gdy karmisz piersią, pierwsza miesiączka może wystąpić dopiero po odstawieniu dziecka od piersi, ale może również pojawić się w 6–8. tygodniu. Pamiętaj, że kamienie piersią nie jest metodą antykoncepcyjną, jest więc możliwe zajście w ciąże w trakcie laktacji. Najlepsze dla ciebie metody antykoncepcyjne omówisz z lekarzem podczas pierwszej wizyty po porodzie w 6–8. tygodniu.

Ból kości ogonowej po porodzie

Podczas ciężkiego porodu – bardzo silnego parcia, gdy dziecko jest duże – może dojść do uszkodzenia więzadeł krzyżowo-guzicznych. Może też dojść przemieszczenia, pęknięcia lub złamania, co daje szczególnie dokuczliwy ból kości ogonowej po porodzie. Jest on przewlekły i pojawia się bardzo często nawet podczas codziennych czynności. Najbardziej dokucza w czasie leżenia na plecach, siadania i w trakcie zmian pozycji. Niestety, nawet jeśli lekarz stwierdzi złamanie, tej okolicy ciała nie wkłada się w gips. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku tygodni nawet do 3-4 miesięcy.

Jak sobie pomóc przy bólu kości ogonowej po porodzie

Przede wszystkim zgłoś się do fizjoterapeutki, najlepiej do takiej ze specjalizacją uroginekologiczną. To, co możesz robić sama w domu, to dbać o siebie i dużo czasu spędzać w pozycji leżącej na boku. Ulgę przynosi też zgięcie nóg w leżeniu na plecach. Miejscowo można stosować zimne okłady lub bezpieczne dla karmiących mam maści przeciwzapalne i przeciwbólowe (spytaj farmaceutę). Pomocne mogą okazać się zabiegi fizykoterapeutyczne, np. pole magnetyczne, laser – są bezpieczne dla mam karmiących. Jeśli ból kości ogonowej po porodzie jest bardzo dokuczliwy, należy się oszczędzać, nie dźwigać, sporo czasu spędzać w pozycji leżącej.

Ból brzucha w połogu

Jeśli zaraz po porodzie dotknęłabyś swojego brzucha, mogłabyś wyczuć macicę jako twardą masę wypełniającą jamę brzuszną aż do poziomu pępka. Nic dziwnego – przecież w ciąży macica bardzo się powiększa, by mogło rosnąć w niej dziecko. Teraz, po porodzie, zaczyna się powoli obkurczać.

Poporodowe obkurczanie się macicy trwa zazwyczaj przez 2 tygodnie po porodzie. Największe dolegliwości bólowe są odczuwane tuż po porodzie, a w kolejnych dniach zwykle podczas karmienia piersią lub odciągania mleka laktatorem. Tego typu dolegliwości zlikwidują:

 • łagodne leki przeciwbólowe (jeśli karmisz piersią, zapytaj o nie lekarza),
 • częste leżenie na brzuchu.

Staraj się również więcej pić i częściej siusiać, bo przy opróżnionym pęcherzu macica kurczy się skuteczniej i sprawia to mniej bólu.

Jak karmienie piersią wpływa na macicę?

Gdy karmisz piersią, możesz odczuwać nasilanie się bólu brzucha. Drażnienie brodawki sutkowej podczas ssania wyzwala wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy. Mimo że przyczynia się to do pobolewania brzucha, ta dodatkowa stymulacja macicy jest bardzo korzystna – przyspiesza obkurczanie i opróżnianie jamy macicy.

Ból krocza w połogu

W połogu możesz odczuwać ból w kroczu. Zwykle wynika on z rozciągnięcia w tej okolicy, uszkodzenia tkanek podczas porodu lub z tego, że wykonano u ciebie nacięcie krocza. Ból krocza w połogu zwykle trwa około 3–4 tygodni.

Jak możesz sobie pomóc?

Jeśli odczuwasz bardzo silny ból, to pierwszego dnia po porodzie co jakiś czas przykładaj w to miejsce woreczek z lodem. Ochłodzenie krocza doprowadzi do zmniejszenia ukrwienia, ograniczenia obrzęku i bólu. Staraj się spędzać sporo czasu na leżąco, aby nie obciążać miednicy i krocza. W toalecie korzystaj ze stołeczka, by nadmiernie nie przeć przy wypróżnianiu. Jeżeli miałaś szyte krocze, a ból jest duży, poproś położną o skontrolowanie rany.

Pamiętaj! Jeśli podczas siusiania odczuwasz ból lub pieczenie w miejscu nacięcia krocza, spróbuj oddawać mocz na stojąco, możesz też w trakcie siusiania obmywać krocze bieżącą wodą.

Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu

Przez kilka dni po porodzie układ pokarmowy pracuje wolniej, a mięśnie brzucha nie są w pełni sprawne. Poza tym niektóre środki przeciwbólowe stosowane w czasie porodu powodują zaparcia. Problemy z wypróżnieniami mogą się utrzymywać przez 4–5 dni po porodzie.

Jak ułatwić sobie wypróżnianie się w połogu?

Aby układ pokarmowy pracował wydajniej, jedz więcej produktów bogatych w błonnik i staraj się dużo pić. Możesz korzystać z dostępnych bez recepty łagodnych środków przeczyszczających. Dobrym rozwiązaniem są również suszone śliwki. Picie przygotowanego z nich kompotu (nie powinien być słodki!) i jedzenie suszonych śliwek lub rodzynek to skuteczne naturalne sposoby regulacji wypróżnień. Dobrze się też sprawdza picie siemienia lnianego.

Uwaga: Jeśli przez tydzień po porodzie nie możesz oddać stolca, idź do lekarza. Powodem mogą być np. hemoroidy. A one wymagają leczenia!

Zobacz też:

Po porodzie
Fotolia
Połóg
Skurcze macicy i bóle krocza po porodzie
To normalne, że po porodzie czujesz się, jakbyś właśnie zeszła z ringu po ciężkiej walce. Boli brzuch, obkurczająca się macica, krocze. Znamy sposoby, by złagodzić poporodowe bóle.

Bóle poporodowe przez kilka pierwszych dni po porodzie są normalne, nie musisz się niepokoić. Obserwuj je jednak uważnie, by wykluczyć możliwość komplikacji. Mama po porodzie ma prawo jednak przez kilka tygodni czuć się nie najlepiej.   Poporodowe bóle i skurcze brzucha Silne bóle i skurcze pojawiające się wyraźnie podczas karmienia piersią świadczą o tym, że obkurcza się macica i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wydzielanie mleka, stymuluje również czynność skurczową macicy. Nie przejmuj się bólami i skurczami macicy. Karmisz piersią na zdrowie : dzięki temu macica szybciej wróci do dawnych rozmiarów.  Ból i skurcze macicy możesz odczuwać silniej, jeśli urodziłaś kolejne dziecko, a także wtedy, gdy urodziłaś więcej niż jedno dziecko.  Co robić, gdy skurcze i bóle są silne: Jeśli skurcze przeszkadzają Ci się rozluźnić podczas karmienia piersią, porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić łagodne środki przeciwbólowe (zwykle z paracetamolem). Pomaga też delikatne głaskanie brzucha. Możesz też zastosować zimny na okolice podbrzusza (np. ze zmoczonej w wodzie pieluszki). Bóle i skurcze macicy powinny minąć w ciągu tygodnia od porodu. Kiedy bóle i poporodowe skurcze macicy mogą wzbudzić niepokój: Jeżeli bólom i skurczom macicy towarzyszą cuchnące, krwiste odchody połogowe, albo bóle i skurcze macicy są silne i trwają dłużej niż tydzień, powiedz o tym ginekologowi. Być może wdała się bakteryjna infekcja i konieczne będzie jej leczenie.     Poporodowe bóle w okolicy krocza Jeśli dziecko przyszło na świat w naturalny sposób, krocze jest spuchnięte i obolałe. Nic dziwnego: trzykilogramowy noworodek musiał przecież rozpychać się z całych sił, aby przecisnąć się przez malutki otwór. Gorzej, jeśli krocze pękło lub zostało nacięte podczas akcji porodowej –...

krwawienie po porodzie
Adobe Stock
O połogu
Krwawienie po porodzie: co jest normą, a co powinno niepokoić
Krwawienie po porodzie jest normalne, może trwać nawet 6 tygodni. W pierwszych dniach po porodzie mogą też pojawiać się w wydzielinie niewielkie skrzepy. Z czasem krwawienie staje się mniejsze i w końcu powinno całkowicie zaniknąć.

Krwawienie po porodzie może trwać tyle, co połóg, czyli półtora miesiąca. Podczas krwawienia łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy . Pierwszym sygnałem, że doszło do zakażenia, jest nieprzyjemny zapach wydzieliny – jest on przykry, odstręczający. Krwawienie po porodzie naturalnym różni się od tego, jakie ma miejsce po cesarskim cięciu. Spis treści: Jak długo krwawi się po cesarce, a ile po porodzie naturalnym Zatrzymanie krwawienia po porodzie Obfite krwawienie po porodzie Odchody połogowe po cc Co towarzyszy krwawieniu po porodzie Co powinno niepokoić w krwawieniu po porodzie Jak długo krwawi się po cesarce, a ile po porodzie naturalnym Po cesarskim cięciu kobiety zwykle krwawią 1-2 tygodnie , czyli krócej niż kobiety, które rodziły naturalnie. W ich przypadku najczęściej krwawienie trwa 3-4 tygodnie , choć wydzielina lekko podbarwiona krwią może utrzymywać się dłużej. Przyjmuje się, że odchody po porodzie powinny ostatecznie zaniknąć do 6 tygodni od porodu. Nawet jeśli krwawienie dość szybko ustało, kobieta do końca połogu powinna powstrzymać się od współżycia i wkładania czegokolwiek do pochwy. Zatrzymanie krwawienia po porodzie U niektórych kobiet dochodzi do zatrzymania krwawienia po porodzie. Jeśli krwawienie ustanie nagle, wtedy gdy powinno jeszcze być wyraźnie widoczne, mogło dojść do zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska. Stan ten wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i udrożnienia szyjki macicy. Obfite krwawienie po porodzie W pierwszych dniach po porodzie krwawienie może być obfite – to normalne. Za niepokojące lekarze uznają dopiero stan, w którym kobieta krwawi tyle, że musi zmieniać podpaski poporodowe częściej niż dwa razy w ciągu godziny. Tak obfite krwawienie po porodzie może świadczyć o tym, że macica nie obkurcza...

Połóg
Jak zadbać o siebie w czasie połogu?
Wiesz wszystko na temat ciąży, rozwoju płodu, fazach porodu, ale skrzętnie omijasz rozdziały mówiące o połogu? Podpowiadamy, co robić, by w miarę możliwości „bezboleśnie” przejść ten okres.

Połóg to czas po porodzie, trwający mniej więcej 6 tygodni. W tym okresie twój organizm „dochodzi do siebie” po trudach ciąży i porodu, obkurcza się macica , goi ewentualne nacięcie lub pęknięcie krocza , poziom hormonów ciążowych ulega obniżeniu (stąd często uczucie „zalewania się potem”, zwłaszcza w nocy). Dla zmęczonej ciążą i porodem, a następnie opieką nad noworodkiem Mamy, połóg może być poważnym wyzwaniem. Co zatem robić, by przejść go najlżej, jak to możliwe? Dużo wypoczywaj Oczywiście łatwiej napisać, niż zrobić – opieka nad noworodkiem to przecież zajęcie na 24 godziny na dobę! Jednak postaraj się w tym czasie wszystkie obowiązki, których nie musisz sama wypełniać, przenieść na najbliższą rodzinę lub przyjaciół. Może teściowa ugotuje ci obiad, zakupy zrobisz przez internet a mąż powiesi pranie? Pamiętaj, że w okresie połogu powinnaś oszczędzać siły, musisz dużo polegiwać (stąd określenie „połóg”), nie powinnaś podnosić nic cięższego niż noworodek. Większy wysiłek może spowodować nasilenie się krwawienia i inne problemy, których nie będziesz mogła zlekceważyć, a wizyta w szpitalu jest ostatnią rzeczą, której potrzebujesz! Warto przeczytać: 5 pytań o baby blues i depresję poporodową Dbaj o higienę intymną Po porodzie masz prawo czuć się obolała (brzuch, mięśnie), doskwierać może rana krocza , szczególnie jeśli miałaś je nacinane lub pęknięte i założone zostały szwy. Krwawienie towarzyszące obkurczaniu się macicy jest na początku obfite, przypomina miesiączkę, z czasem (po ok. 2 tygodniach) zmniejsza się i zaczyna przybierać brunatny kolor. W tym okresie musisz szczególnie zadbać o higienę osobistą . Podmywaj się chłodną bieżącą wodą po każdym skorzystaniu z toalety, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić chorobotwórczych bakterii i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz