Jak uniknąć nacięcia krocza – 9 skutecznych sposobów
Wiele ciężarnych, które chcą rodzić naturalnie, szuka rad, jak uniknąć nacięcia krocza. I faktycznie są sposoby, które pomagają zmniejszyć ryzyko wykonania tego zabiegu podczas porodu, nawet jeśli dziecko ma urodzić się duże. Sporo zależy od położnej oraz od samej rodzącej.
1 z 5
W wielu przypadkach da się uniknąć nacięcia krocza. Może pomóc w tym doświadczona położna, która zna techniki ochrony krocza, a także sama rodząca, która współpracuje z położną w trakcie parcia. Dzięki ich wspólnym działaniom podczas porodu tkanki krocza mają czas na rozciągnięcie się, które umożliwi przejście główki dziecka.
Nacięcie tkanek u wejścia do pochwy, choć w teorii jest zabiegiem bezpiecznym, czasem wiąże się z powikłaniami. Jego skutkiem może być bolesna blizna po nacięciu krocza lub dolegliwości podczas współżycia. Wszystko to sprawia, że już na etapie ciąży warto podjąć pewne kroki, aby zwiększyć szanse na uniknięcie nacinania krocza. Oto sposoby, które mogą w tym skutecznie pomóc.
1. Masowanie krocza w ciąży
Masaż wykonywany w ciąży, pomoże przygotować krocze do porodu. Sprawi, że skóra i tkanki staną się bardziej elastyczne.
Jak wykonywać masaż krocza?
- Stań w lekkim rozkroku, jedną stopę oprzyj na krześle.
- Jednym palcem nanieś olejek na wejście do pochwy i wargi sromowe od wewnątrz.
- Wykonuj delikatne okrężne ruchy.
- Włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg (w kierunku odbytu) w środku i na zewnątrz, aż poczujesz pieczenie.
- Poczekaj, aż pieczenie ustanie.
Masaż wykonuj regularnie przez kilka dni. Potem dołącz do masowania drugi palec, a po pewnym czasie trzeci i czwarty.
Do masażu wykorzystuj olejki lub balsamy, np. z oliwek, migdałów, awokado.
2. Oddychanie torem przeponowym
Czy wiesz, że rozluźnione usta u rodzącej oznaczają bardziej elastyczną szyjkę macicy podczas porodu i łatwiejsze rozciąganie się tkanek? Odpowiednio oddychając możesz uniknąć nacięcia krocza.
Naukę prawidłowego oddychania rozpocznij w drugim trymestrze ciąży:
- Połóż się na plecach, nogi ugnij.
- Rękę połóż na mostku między piersiami, drugą na brzuchu nad pępkiem.
- Rozluźnij się. Weź wdech tak, by ręka na brzuchu uniosła się.
- Zrób wydech – ręka na brzuchu opada.
- Nabierz powietrze nosem, wypuszczaj ustami, rozluźniając mięśnie twarzy.
- Oddychaj miarowo, wdech – wydech.
Pamiętaj, że wydech powinien być dwa razy dłuższy od wdechu. Potem możesz ćwiczyć też w innych pozycjach.
3. Poród w wodzie
Przebywanie w lekko ciepłej wodzie ułatwia rozluźnianie się tkanek, tym samym zmniejszając ryzyko, że nacięcie krocza będzie konieczne. Dowiedz się, w którym szpitalu taki poród jest możliwy i weź go pod uwagę przy wyborze placówki do porodu. Pamiętaj jednak, że ważniejsza od wody jest doświadczona położna, której leży na sercu unikanie nacięć krocza.
4. Odpowiednie pozycje porodowe
Najlepsza do ochrony krocza będzie pozycja kolankowa (kobieta w ostatniej fazie porodu klęczy, opierając się na dłoniach lub łokciach) oraz pionowa, np. kuczna. Nie wszystkie położne lubią przyjmować porody w takich pozycjach, dlatego upewnij się, że w wybranej placówce będzie możliwość swobodnego zmieniania pozycji podczas porodu.
5. Kontrolowanie parcia, gdy rodzi się główka
Skurcze parte są tak silne, że rodząca chce napinać brzuch, aby szybciej wypchnąć dziecko. Podczas rodzenia główki pośpiech nie jest jednak wskazany. Im wolniej główka przechodzi przez kanał rodny, tym więcej czasu mają tkanki, aby się rozciągąć. Położne w tym momencie często proszą, aby nie napinać się i powstrzymać parcie. Jeśli zdołasz to zrobić, znacząco zwiększysz szanse na uniknięcie nacinania krocza. W powstrzymywaniu od parcia pomagają techniki oddechowe, tzw. ziajanie. Naucz się ich zawczasu.
6. Udział w zajęciach szkoły rodzenia
Wiedza, jak przebiega poród, naprawdę pomaga zrozumieć, co i dlaczego w czasie jego trwania warto robić. Dowiesz się np., że przy prawidłowym ułożeniu płodu, najtrudniej jest urodzić główkę dziecka (ma największy obwód). Jeśli głowa przejdzie bez konieczności nacinania tkanek, później nie będzie już ono konieczne.
7. Wybór odpowiedniego szpitala
Dowiedz się, jaki odsetek nacięć krocza wykonuje się podczas porodów w szpitalu, w którym chciałabyś urodzić. Możesz zapytać o te dane w placówce. Upewnij się, że pracujące na porodówce położne stosują techniki ochrony krocza. Poinformuj, że zależy ci na uniknięciu nacięcia krocza. Wpisz informację o tym, do swojego planu porodu.
Pamiętaj, że racja jest po twojej stronie. Badania przeprowadzone przez położników wykazały, że 27 proc. kobiet, którym wykonano nacięcie krocza i polecono trzymanie podczas porodu nóg w strzemionach, doświadczyło poważniejszego pęknięcia tkanek, podczas gdy u kobiet, które rodziły bez nacięcia i strzemion, ten odsetek stanowił 1 proc. Rodzące w pozycji półsiedzącej lub kucznej nie doświadczyły w ogóle pęknięcia krocza lub było ono małe.
8. Rozmowa z położną
Jeśli masz komfort rodzenia z wybraną położną, zapytaj ją, jak uniknąć nacięcia krocza. Porozmawiaj o technikach, jakie będzie stosować i pozycjach, jakie będziesz mogła przyjmować podczas porodu. Ustalcie, jak będziecie współpracować w trakcie twojego pobytu na porodówce. Zapytaj, co możesz robić, aby pomóc w chronieniu krocza.
9. Unikanie znieczulenia lekami na bazie opiatów
Potrafią otępić rodzącą, co może utrudniać kontakt z położną i współpracę podczas rodzenia się główki. Jeśli myślisz o skorzystaniu ze środków łagodzących ból porodowy, rozważ rozwiązania, które nie będą utrudniały wykonywania poleceń położnej.
Walcz o swoje, ale ufaj specjalistom
Nacięcie krocza jest ustalone w schematach szpitalnych i często wykonywane bez uzasadnienia. – mówi Anna Otffinowska. – Znam przypadki, że położna nacięła krocze po urodzeniu dziecka, ze strachu przed lekarzem. Nie ma dobrze udokumentowanych badań, na podstawie których można by stwierdzić, że nacinanie krocza zawsze jest konieczne, że zapobiega wypadaniu macicy, a odstąpienie od tego zabiegu może przyczynić się do powstania u dziecka niedotlenienia. Istnieją natomiast badania, które dowodzą, że w przypadku nacięcia krocza może dojść do poważniejszych obrażeń. To nieprawda, że łatwiej zszywać nacięcie niż pęknięcie. Jeśli krocze pęka naturalnie, dzieje się to w kierunku odbytnicy – tam, gdzie tkanka jest najcieńsza. Cięcie natomiast wykonuje się skośnie, przy czym uszkodzenia skóry i mięśni są znacznie głębsze.
Warto troszczyć się o ochronę krocza podczas porodu, ale jeśli jesteś przekonana, że dobrze wybrałaś szpital i towarzyszy ci dobra położna, zdaj się na nich. Czasem nacięcia krocza nie da się uniknąć. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu tego zabiegu podejmuje personel medyczny. Zgodnie z najnowszymi standardami porodowymi powinnaś zostać o tym poinformowana.
Wpływ na decyzję o nacięciu krocza mają:
- elastyczność tkanek krocza
- wielkości główki dziecka
- gotowość rodzącej do współpracy z położną w ostatnim etapie porodu
- stan dziecka.
Nacięcie krocza wykonuje się także w przypadku porodu przedwczesnego po to, aby chronić główkę dziecka przed naciskiem tkanek krocza oraz gdy wody płodowe są zielone.
Przeczytaj także:
2 z 5
Masowanie krocza jest jedną ze skutecznych metod zapobiegających niepotrzebnemu nacinaniu krocza podczas porodu. Warto stosować je systematycznie.
3 z 5
Właściwe oddychanie podczas porodu sprawia, że łatwiej urodzić dziecko. Mama i dziecko są również lepiej dotlenieni.
4 z 5
Podczas porodu warto skorzystać z wanny. Przebywanie w wodzie ułatwi rozluźnienie się podczas porodu.
5 z 5
Podczas porodu wsłuchuj się w swoje ciało. Ono zwykle podpowiada, jaką pozycję przybrać, żeby dziecku łatwiej było pokonać drogę na świat.