Lekarze mówią o przedwczesnym porodzie, kiedy maluszek przychodzi na świat między 22. a ukończonym 36. tygodniem ciąży. Czemu tak się dzieje? W dużej mierze ma na to wpływ styl życia mamy. Oto, co możesz zrobić, by zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Reklama

Infekcje miejsc intymnych mogą spowodować, że poród zacznie się wcześniej.
PRAWDA
Infekcje grzybicze nie są bardzo groźne dla zdrowia mamy czy dziecka, ale oczywiście trzeba je leczyć. Bardziej niebezpieczne (ponieważ mogą właśnie prowadzić do przedwczesnego porodu) są infekcje bakteryjne oraz układu moczowego. Są bardzo powszechne – ma z nimi kłopot ponad 40 proc. kobiet.
ZAPAMIĘTAJ Jeśli zauważysz, że wydzielina z pochwy zmieniła zapach lub wygląd, koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi. Idź też do niego, kiedy czujesz pieczenie podczas oddawania moczu.

Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, pierwsze trzeba odstawić od piersi.
PRAWDA/MIT
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba przerywać karmienia. Dopiero gdy lekarz uzna, że ciąża jest zagrożona, może zalecić odstawienie od piersi starszego malca. Dlaczego? Podczas karmienia uwalnia się hormon zwany oksytocyną, który pobudza macicę do skurczów, a one mogą wywołać wcześniejszy poród.
ZAPAMIĘTAJ Nie zdziw się, jeśli starsze dziecko samo zrezygnuje z piersi. Pod wpływem hormonów ciążowych mleko zmienia nieco smak.

Długa praca przy komputerze jest szkodliwa dla malca w brzuchu.
MIT
Zdecydowanie możesz pracować na komputerze (nie dowiedziono, że ma to zły wpływ na dziecko). Długie przesiadywanie przed ekranem może jednak powodować bóle kręgosłupa, zmęczenie. Dlatego staraj się robić sobie częste przerwy.
ZAPAMIĘTAJ Jeżeli to jest możliwe, poproś o zmianę komputera na laptop – łatwiej znajdziesz wygodną pozycję do pracy.

Nawet kobieta, która ma niezagrożoną ciążę, musi unikać wysiłku fizycznego.
MIT
Jeśli przed ciążą regularnie się ruszałaś, nic nie stoi na przeszkodzie, byś dalej była aktywna. Obowiązuje jednak zasada, że przyszła mama gimnastykuje się dla przyjemności i zaprzestaje wysiłku, gdy jest za intensywny, czyli męczy lub wiąże się z bólami brzucha w okolicy łonowej.
ZAPAMIĘTAJ Nie myl aktywności fizycznej (czyli spacerów, pływania) z dźwiganiem ciężarów, czyli np. siatek z zakupami. Te przekaż partnerowi. Gdy próbujesz podnieść coś ciężkiego, napinają się mięśnie brzucha, przepona „zjeżdża” w dół i obniża się macica – tak jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem.

Zobacz także

Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży

[CMS_PAGE_BREAK]
Życie w stresie zagraża ciąży.
PRAWDA
Stres to jeden z najgroźniejszych wrogów przyszłej mamy, zwykle niedoceniany. Przewlekły może nawet spowodować przedwczesny poród. W czasie stresu uwalniają się hormony adrenaliny, które mogą powodować skurcz macicy.
ZAPAMIĘTAJ Unikaj konfliktów i codziennie znajdź czas tylko dla siebie – na drzemkę, relaksujący spacer, słuchanie ulubionej muzyki.

Polecamy: Antystresowe menu oraz inne sposoby na stres w ciąży

Oczekując dziecka, trzeba unikać kotów, bo roznoszą groźną dla ciąży toksoplazmozę.
MIT
Jeśli miałaś lub masz kota, pewnie jesteś już na nią uodporniona i w trakcie ciąży powinnaś po prostu unikać styczności z odchodami kocimi (ktoś inny powinien czyścić kuwetę). Nie jest to jednak jedyne źródło toksoplazmozy (ale najbardziej znane) – aż 90 proc. zachorowań spowodowana jest nieprzestrzeganiem zasad higieny.
ZAPAMIĘTAJ Częste mycie rąk, unikanie surowego mięsa, skorupiaków, jajek i niepasteryzowanego mleka jest skuteczną ochroną przed toksoplazmozą. Dokładnie myj warzywa i owoce.

Opryszczka na ustach może spowodować wcześniejszy poród.
PRAWDA/MIT
To bardzo duże uproszczenie, ale jest w nim ziarenko prawdy. Po pierwsze, opryszczkę na ustach wywołuje wirus HSV-1, a tę na narządach płciowych – wirus HSV-2. Jeśli zatem będziesz często myć ręce i używać oddzielnego ręcznika do twarzy – nie przeniesiesz wirusa. Najważniejsze tak naprawdę jest to, czy opryszczka wystąpiła po raz pierwszy – to pierwotne zakażenie bowiem jest najgroźniejsze dla płodu i może wywołać wcześniejszy poród.
ZAPAMIĘTAJ Jeżeli w ciąży opryszczka dopadnie cię po raz pierwszy (zakażenie pierwotne), zgłoś się do lekarza. Musisz przyjąć serię leków antywirusowych. Twoja ciąża będzie ciążą wysokiego ryzyka.

W ostatnich miesiącach zdrowej ciąży lepiej unikać seksu, bo przyspiesza poród.
MIT
W trakcie orgazmu wydziela się oksytocyna (czyli hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową), ale nie jest jej aż tak dużo, by wywołała poród przed czasem. Co innego, kiedy kobieta jest już po terminie – wtedy współżycie rzeczywiście może przyspieszyć poród.
ZAPAMIĘTAJ Wybieraj pozycje, w których brzuch nie jest uciśnięty, np. na łyżeczkę.

Termin sobie, a życie sobie
Co jeszcze wpływa na czas nadejścia porodu?

Reklama
  • Geny – jeśli pierwsze dziecko było wcześniakiem, jest duże prawdopodobieństwo, że drugie również nim będzie.
  • Waga – najważniejsze to odpowiednio przybierać na wadze w ciąży – częściej rodzą przed czasem kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły.
  • Wiek – kłopoty z donoszeniem ciąży częściej miewają nastolatki i kobiety powyżej 40.
Reklama
Reklama
Reklama