Czop śluzowy: jak wygląda [czy czop śluzowy jest duży]
Czop śluzowy – jak wygląda? Im bliżej końca ciąży, tym bardziej wsłuchujesz się w swoje ciało, żeby nie przegapić początku porodu. Pytanie o to, jak wygląda czop śluzowy, zapewne zaczyna pojawiać się w twojej głowie coraz częściej. Jeśli wypatrujesz odejścia czopa śluzowego, powinnaś wiedzieć, jak wygląda i kiedy jego wydalenie wymaga wizyty u lekarza. Nie martw się, pomożemy ci to ustalić!
Czop śluzowy to gęsta, galaretowata substancja zamykająca szyjkę macicy. Jak wygląda czop śluzowy? Może on być bezbarwny, żółtawy lub różowy. Zostaje wydalony przed końcem ciąży (nie oznacza to jednak, że od razu musisz jechać do szpitala). Jeśli jak wiele przyszłych mam obawiasz się, że nie rozpoznasz momentu jego odejścia, nie martw się! Sprawdź, jak wygląda czop śluzowy przed porodem oraz czy czop śluzowy z krwią powinien cię zaniepokoić.
Spis treści:
- Czop śluzowy: wygląd
- Jakiej wielkości jest czop śluzowy?
- Jak wygląda czop śluzowy: zdjęcia
- Jak wygląda czop śluzowy przed porodem: kolor
- Czop śluzowy z krwią
- Co powinno niepokoić w wyglądzie czopa?
- Czy po odejściu czopa dziecko jest bezpieczne?
Czop śluzowy: wygląd
Czop śluzowy z wyglądu może przypominać galaretkę (wyobraź sobie meduzę – to mniej więcej taka konsystencja!) lub gęsty, ciągliwy śluz. Jeśli czop odchodzi w całości – zazwyczaj ma kształt kanału szyjki macicy, czyli jest cienki, a przy tym podłużny. Pamiętaj jednak, że czop śluzowy może odchodzić na raty, dlatego często jest mniejszy i wiele kobiet w ogóle nie zauważa jego wydalenia.
Jakiej wielkości jest czop śluzowy?
Czy czop śluzowy jest duży? Zazwyczaj jest on wielkości korka od butelki. Jest to ciągliwy śluz o długości mniej więcej 5 cm. Zwykle ilość śluzu w czopie śluzowym odpowiada 2 łyżkom stołowym. Konsystencję śluzu można porównać do kisielu z mąki ziemniaczanej lub siemienia lnianego.
Jak wygląda czop śluzowy: zdjęcia
Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda czop śluzowy.
Jak wygląda czop śluzowy przed poodem: kolor
Czop śluzowy może mieć różne kolory:
- żółty (występuje najczęściej),
- różowy (podczas wydalania korka śluzowego pękają naczynka krwionośne),
- czop śluzowy brązowy (oznacza starą krew podczas wydalania korka śluzowego).
Czop śluzowy może być też całkiem przejrzysty i beżowy. Wszystkie te kolory mieszczą się w normie.
Czop śluzowy z krwią
Choć zazwyczaj występuje czop śluzowy bez krwi, to jej niewielka ilość wcale nie świadczy o tym, że dzieje się coś złego. Ma ona związek z pękaniem drobnych naczyń krwionośnych podczas rozwierania się szyjki macicy. Różowe zabarwienie wynika z faktu, że podczas wydalania korka śluzowego pękają naczynka krwionośne, a brązowy kolor oznacza starą krew. Niepokoić powinno dopiero krwawienie towarzyszące odejściu czopa.
Co powinno niepokoić w wyglądzie czopa?
Jeśli zauważysz w śluzie nitki krwi, wszystko jest w normie, ale powinnaś bezzwłocznie udać się do lekarza, jeśli:
- razem z czopem pojawi się żywo czerwona krew (zwłaszcza w większej ilości),
- czop śluzowy odszedł przed 36. tygodniem ciąży,
- jego wydaleniu towarzyszyły skurcze.
Czy po odejściu czopa dziecko jest bezpieczne?
Po zapłodnieniu śluz w szyjce macicy staje się gęsty i zamyka jej kanał, tworząc czop śluzowy. Jego zadaniem jest ochrona płodu przed zakażeniami, które mogą wniknąć do macicy przez pochwę. Nie martw się jednak, że po jego odejściu twoje dziecko nie jest już chronione – nadal znajduje się w worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi, co doskonale spełnia swoją ochronną funkcję.
Zobacz także: