Ciąża i poród to jedne z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety. Jednak z samym aktem rodzenia wiąże się wiele obaw i lęków – szczególnie gdy przyjaciółki czy współpracowniczki opowiadają o bólu i cierpieniu, jakich doznały podczas porodu. Do tego filmowe sceny porodów pełne krzyku, pośpiechu, strachu. Wszystko to u kobiety, która dopiero oczekuje cudu narodzin, może wywołać niepewność. A przecież ciężarna nie powinna się denerwować! Dlatego poród warto potraktować jak egzamin – egzamin, do którego warto się przygotować.

Reklama

Lęk przed porodem - pomoże szkole rodzenia

Oczywiście najlepsza szkoła rodzenia to sam poród, jednak warto skorzystać z możliwości uczestniczenia w zajęciach oferowanych przez szkoły rodzenia. Na zajęciach tych wiedza teoretyczna przekazywana jest najczęściej przez lekarzy ginekologów-położników oraz położne. Wiadomości dotyczą fizjologii ciąży, porodu i połogu. W trakcie zajęć ciężarna może dowiedzieć się, jakie objawy naturalnie towarzyszą ciąży, a jakie powinny wywołać jej niepokój i skierować na konsultację do szpitala lub lekarza prowadzącego, co dzieje się w organizmie kobiety w każdym trymestrze ciąży – ze szczególnym naciskiem na trzeci trymestr ciąży, który przecież kończy się porodem. Przede wszystkim przyszła matka zdobywa jednak informacje, jak wygląda poród, jakie są wady i zalety porodu drogami natury, a jakie cięcia cesarskiego oraz co dzieje się z kobietą w okresie połogu. Położna przedstawia także rozwój płodu, a następnie cechy charakterystyczne noworodka, wreszcie okres wczesnoniemowlęcy. Dodatkowo, często możliwe są „odwiedziny” w towarzystwie położnej izby przyjęć szpitala (w którym kobieta zamierza rodzić), sali porodowej, wreszcie oddziału położniczego i noworodkowego.

Wiedza o porodzie z książek i internetu zmniejszy lęk przed porodem

W księgarniach pojawiło się dużo ilustrowanych książek i poradników o ciąży i narodzinach. Kobieta oczekująca narodzin dziecka może przejrzeć kilka, by zorientować się, który najlepiej odpowiada na jej pytania. Dobrym źródłem informacji jest także sieć. Wiele portali poświęconych tematyce ciąży prowadzi czaty na żywo z położnymi czy lekarzami – ciężarna nie musi nawet wychodzić z domu, by zdobyć interesujące ją informacje.

Obawy przed porodem może zminimalizować przygotowanie też planu porodu.

Zobacz też: Żałuję, że tego nie wiedziałam przed porodem!

Reklama
Zobacz także

Im więcej wiesz, tym mniej się boisz porodu

Ciężarna w trakcie rozmów z lekarzem prowadzącym ciążę czy położną nie powinna wstydzić się żadnych pytań, m.in. tych dotyczących nacięć krocza. To trudny temat, jednak warto pytać. Dlaczego? Bo to szansa na uzyskanie odpowiedzi, które mogą uspokoić.

Reklama
Reklama
Reklama