Strach przed porodem

tokofobia
strach przed porodem

Tokofobia – czyli paniczny lęk przed porodem. Czy trzeba robić cesarkę?

Tokofobia to paraliżujący strach przed porodem. Objawy mogą ograniczać się wyłącznie do sfery psychicznej lub obejmować także reakcje fizjologiczne. Leczenie nie jest proste. W skrajnych przypadkach lęk przed porodem może być nawet wskazaniem do cesarskiego cięcia.
Karolina Stępniewska
emocje w ciąży
hormony w ciąży
depresja
strach przed porodem

Wahania nastroju w ciąży: skąd się biorą humory i huśtawka nastrojów

Wahania nastroju w ciąży to zupełnie normalna rzecz, na którą jednak nie wszystkie kobiety są gotowe. Choć jesteś przygotowana, że ciąża zmieni twoje ciało, być może nie spodziewasz się, że tak bardzo może namieszać także w głowie.
Małgorzata Wódz
Hipnoporód
strach przed porodem
przygotowanie do porodu

Hipnoporód: jak wygląda poród w hipnozie i czy faktycznie mniej boli?

Hipnoporód może być dobrym rozwiązaniem dla ciężarnych, które odczuwają paraliżujący strach przed porodem. Zdaniem Karoliny Piotrowskiej, psycholożki, hipnotyzerki i instruktorki programu „Cud narodzin”, hipnoza w porodzie pomaga pokonać lęk, relaksuje ciało i uwalnia umysł.
Aneta Grinberg
Emocje w ciąży
psychologia
strach
przed porodem

Przed porodem mogą pojawić się różne uczucia. Bądź przygotowana!

Mieszanka strachu, niecierpliwości i radosnego oczekiwania za każdym razem ma inne proporcje. Pamiętaj, że masz prawo odczuwać wszystkie te emocje przed porodem!
redakcja mamotoja.pl
strach i lęk w ciąży
strach przed porodem

6 najczęstszych powodów do zmartwień w ciąży (i jak oswoić te lęki!)

Myślałaś, że będziesz się cieszyć ciążą. A tymczasem ciągle znajdujesz powody do niepokoju: od tych poważnych – o zdrowie maleństwa - po bardziej błahe – o swoją figurę. Jak będąc w ciąży nie zwariować ze strachu?
Agnieszka Szumigaj
kobieta, mama, ciąża, poród, łóżko
ciąża
poród
poród naturalny

Prawdy i mity o bólu porodowym

Kobiety często opisują ból porodowy jako „stukrotnie spotęgowany ból miesiączkowy”. Najgorzej tolerowany i odczuwany jako najsilniejszy jest tępy ból w okolicy kości krzyżowej, ale odczuwalny jest też w innych częściach ciała. Dopuszczalne sposoby łagodzenia bólu podczas porodu są bezpieczne dla dziecka i rodzącej.
Dorota Kornacka
strach przed porodem
ból porodowy

Ból podczas porodu – jak sobie z nim poradzić [LIVECZAT z ekspertem]

Co zrobić, aby strach przed bólem nie paraliżował podczas porodu i dlaczego jedna kobieta bardziej odczuwa ból porodowy, a druga mniej? W naszym filmie ekspert ginekolog dr Tadeusz Oleszczuk odpowiada na wiele pytań związanych z bólem porodowym i podpowiada jak sobie z nim poradzić.
Agnieszka Majchrzak
kobieta nie boi sie porodu
poród naturalny
jak wygląda poród
pierwszy poród

Ponad połowa Polek nie boi się porodu i nie chce cesarki!

Zaskakujące? W polskich szpitalach jest coraz lepiej, a kobiety coraz odważniej decydują się na porody naturalne. Wiedzą, że poród naturalny, kiedy nie dochodzi do komplikacji, to najlepszy wybór dla ich dziecka…
Weronika Zagojska
poród domowy
plan podróży
strach przed porodem

Jeannette Kalyta: „Plan porodu robi więcej złego niż dobrego” [WIDEO]

Kobiety boją się porodu. Chciałyby dokładnie zaplanować jego przebieg, by uniknąć komplikacji podczas narodzin dziecka. Tymczasem plan porodu nie zawsze oznacza lepszą komunikację z położną i lekarzem. Zobacz nasz film i dowiedz się, co o planie porodu i łagodzeniu strachu na porodówce mówi Jeannette Kalyta.
Katarzyna Imiołek
Czy drugi poród jest łatwiejszy i szybszy od pierwszego?
drugi poród
strach przed porodem
jak boli poród

Czy drugi poród jest lżejszy od pierwszego – wyjaśnia ginekolog

O jakim porodzie marzy kobieta, która kolejny raz wybiera się na porodówkę? Wiadomo! O szybszym, łatwiejszym i mniej bolesnym. Sprawdzamy, czy taki scenariusz jest możliwy.
Małgorzata Wódz
Kobieta w ciąży siedzi na brzegu łóżka
poród
kobieta w ciąży
strach przed porodem

Czego najbardziej boją się ciężarne? Odpowiedź wcale nie jest oczywista!

Bólu towarzyszącego kobiecie przy porodzie nie można do niczego porównać. Jednak to nie on jest główną obawą przyszłych mam.
Hanna Szczesiak
kobieta, ciąża, emocje, stres, kobieta w ciąży, krzyk
przygotowania do porodu
stres w ciąży
emocje w ciąży

5 typów ciężarnych - którą jesteś?

Strachliwa? Apodyktyczna? Przewrażliwiona? Sprawdź, który typ osobowości pasuje do ciebie, i co możesz zrobić, by twoja ciąża i poród były łatwiejsze dla ciebie, dziecka i waszych bliskich.
Łucja Tolak / Będę mamą
dianatal
poród
szkoła rodzenia
strach przed porodem

Poród bez strachu - Jak zdobywać wiedzę o porodzie?

Każda kobieta potrafi rodzić. To jest wpisane w kobiecą fizjologię. Ale czasem rzeczywiście trudno wsłuchać się w głos swojego instynktu. Dlatego do porodu warto się przygotować.
Marta Kabulska
kobieta, mama, ciąża, niepokoje
ciąża
psychologia
strach przed porodem

Ciążowe strachy

Kiedy lęk bierze górę nad radością, najlepiej przyjrzeć mu się z bliska. Być może okaże się, że tak naprawdę nie ma się czego bać. O tym, co najczęściej budzi obawy przyszłych mam, opowiadają specjaliści.
Sylwia Niemczyk
kobieta, ciąża, maskotka
ciąża
psychologia
przed porodem

Jestem w ciąży i boję się

Myślałaś, że będziesz się cieszyć. A tymczasem ciągle znajdujesz powody do niepokoju: od tych poważnych – o zdrowie maleństwa do błahych – o swoją figurę. Jak nie zwariować ze strachu?
Beata Chrzanowska