Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czego nie wiedziałam przed porodem
Fotolia
Przygotowania do porodu

Żałuję, że tego nie wiedziałam przed porodem!

Wiedziałam, że poród będzie bolał, że po nim czeka mnie połóg i że ani się obejrzę, a dzieci urosną. Ale o niektórych rzeczach nie wiedziałam – a szkoda.

Nie chcesz, aby świat po porodzie cię zaskoczył? Sprawdź, na jakie nowiny warto się przygotować.

1. Bobas rozczula, ale i denerwuje

Przed porodem znałam tylko połowę prawdy. Tę oficjalną, że niemowlę to słodko pachnący tobołek (kiedy śpi). Po porodzie przekonałam się, że ten słodki tobołek umie nie tylko spać, ale też wrzeszczeć przez dwie godziny bez przerwy. I nie pomaga mu wtedy ani noszenie, ani kołysanie, ani ssanie. W takich chwilach rodzi się pokusa, aby krzyknąć, albo nawet potrząsnąć z bezsilności i złości tym wrzeszczącym tobołkiem… Według mnie w szkołach rodzenia powinniśmy się uczyć właśnie radzenia sobie z takimi sytuacjami, a nie trwonić czas na ćwiczenia oddechowe, które i tak jeszcze raz pokaże nam położna już na porodówce (zobacz: Co robić, gdy dziecko cię złości).

2. Gdy rodzi się dziecko – seks umiera (na długo)

Ta zależność jest znana prawie wszystkim mamom i przynajmniej połowie młodych ojców – mimo, że i o niej nie mówią w szkołach rodzenia. Ciekawe zresztą, czemu nie mówią, bo przecież warto byłoby chyba powiedzieć przyszłym mamom: „Nie śpieszcie się z powrotem do aktywności seksualnej. Nie porównujcie z innymi parami. Nie róbcie nic na siłę. Poczekajcie – popęd seksualny wróci, gdy do normy wrócą hormony”. U każdej mamy wygląda to inaczej: czasem już dwa miesiące po porodzie wracają siły i ochota, czasem trzeba na to poczekać do zakończenia karmienia piersią, a czasem jeszcze nawet do pół roku po odstawieniu dziecka od piersi. Dopiero po tym czasie możemy zacząć się martwić, czy wszystko z nami jest ok: brak ochoty na seks, utrzymujący się pół roku po zakończeniu karmienia piersią, może świadczyć o problemach z gospodarką hormonalną.

Warto pamiętać też, że – jak przekonuje seksuolożka dr Alicja Długołęcka: „Seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie się zmieni. To zresztą zrozumiałe: mamy do czynienia z zupełnie innym układem, inną sytuacją psychologiczną. Bezpośrednio po porodzie inne hormony działają na kobietę. Nie jest wówczas nastawiona na ekstatyczne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty” (czytaj całą rozmowę z dr Długołęcką o seksie po porodzie).

3. Kremy na rozstępy nie działają

Ileż ja się ich nawcierałam! Każdego wieczoru w ostatnim trymestrze mojej pierwszej ciąży wmasowywałam w skórę tony przeciwrozstępowych preparatów. Po każdym prysznicu, przed każdą kąpielą, między posiłkami – i co? Ano tylko to, że przekonałam się, iż nawet superdrogie preparaty zapobiegające rozstępom nie zwyciężą z moimi genami. Ciąża bez rozstępów jest możliwa, ale jednak same kremy nie wystarczą. U mnie pierwsze czerwone kreski pojawiły się już przed porodem, ale co ciekawe – najwięcej rozstępów pojawiło się już po narodzinach mojej starszej córki (zdaniem dermatologów nie tylko przybieranie na wadze, ale też szybkie zrzucanie kilogramów może prowadzić do rozstępów).

4. W połogu spada nam IQ

Pierwsze oznaki czasowego otępienia pojawiły się mniej więcej dwa tygodnie po porodzie. Rano nie umiałam sobie przypomnieć, co robiłam wieczorem. W sobotę nie pamiętałam, co się działo w czwartek. Gdy moja teściowa tydzień po moim porodzie, zapytała mnie, co chcę na obiad, wbiłam w nią bezmyślnie wzrok, gorączkowo szukając w głowie odpowiedzi na pytanie, jak nazwa się ta potrawa z długim makaronem i pomidorowym sosem.  Zmęczenie, powiecie? Ja teraz też tak powiem, ale wtedy czułam się po prostu głupia.

Na szczęście mniej więcej pół roku po porodzie, połączenia nerwowe w moim mózgu znów zaczęły jako tako działać. Najbardziej jednak żal mi tych wszystkich zabawnych, wzruszających chwil z samego początku macierzyństwa, które obiecywałam sobie, że zapamiętam do końca życia – i których oczywiście nie zapamiętałam. Gdybym mogła cofnąć czas, to zapisywałabym każdy drobiazg.

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Seks w ciąży
Seks po porodzie: jak odzyskać bliskość, mówi seksuolog
Łóżko kojarzy ci się tylko z miejscem do spania? Jesteś ciągle zmęczona, nie masz ochoty na seks? I boisz się, że będzie bolało? Seksuolog odpowiada na pytania o seks po porodzie.

Co zrobić, aby intymność na nowo zagościła w waszym związku? Jak wzbudzić w sobie ochotę na miłosne uniesienia? O seksie po porodzie opowiada Alicja Długołęcka, seksuolog z Zakładu Psychoterapii Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Młode mamy pytają: kiedy seks po porodzie będzie taki jak dawniej? No cóż... W pewnym sensie już nigdy. Nie łudźmy się – seks po urodzeniu dziecka niewątpliwie się zmieni. To zresztą zrozumiałe: mamy do czynienia z zupełnie innym układem, inną sytuacją psychologiczną. Bezpośrednio po porodzie inne hormony działają na kobietę. Nie jest wówczas nastawiona na ekstatyczne przeżycia seksualne, ale raczej na bliskość i czułe pieszczoty. Poza tym pojawienie się noworodka zmienia nasz stosunek do łóżkowych igraszek. Nagle okazuje się, że efektem seksu może być cud życia. Oczywiście, nie chodzi o to, że zaczniemy traktować seks z nabożeństwem, ale że wspinamy się na nieco wyższy poziom świadomości seksualnej. Naszym zabawom zaczyna towarzyszyć głębsza refleksja. Czytaj też: Pytania o seks po porodzie Skąd bierze się taka zmiana nastawienia? Zaczyna się to już podczas porodu, kiedy wyzwala się ogromna ilość oksytocyny, nazywanej też hormonem więzi. Niektórzy psychologowie twierdzą, że ten zalew hormonalny przestawia nas na emocje, na spokój, bezpieczeństwo. Tę psychiczną zmianę matki widać podczas kontaktów z dzieckiem: to przecież także bardzo bliska, bardzo intymna relacja. Seks dla kobiety staje się wyznacznikiem miłości. Zresztą zawsze tak jest, ale w tym okresie poporodowym szczególnie. Seksualne wyciszenie kobiety trwa mniej więcej przez cały okres karmienia piersią, a nawet trochę dłużej. Dopiero po upływie około 3 lat, kiedy więź matki z dzieckiem nieco się rozluźnia, kobieta wraca do siebie – tej dawnej. Wtedy znowu potrzeby się zmieniają i odkrywamy kolejną...

karmienie piersią
Fotolia
Aktualności
"Karmienie piersią było kwestią życia i śmierci!" – mówi mama wcześniaka
Przed porodem wcale nie byłam taka pewna, że będę karmić piersią. Rozważałam różne opcje i wydawało mi się, że o karmieniu wiem wszystko. Tymczasem – jak się potem okazało – nie wiedziałam nic…

Karmienie piersią może uratować dziecku życie? Tak, to żadna przesada! – przekonała się o tym Agata Krawiec, mama trzyletniego Kacpra, urodzonego w 30. tygodniu ciąży.  Posłuchajcie co mówi o swoim doświadczeniu karmienia piersią:  Przed moim porodem wcale nie byłam taka pewna, że będę karmić piersią. Oczywiście wiedziałam, że karmienie naturalne to najlepsze, co można dać dziecku, ale kiedy myślałam o praktyce, a nie o teorii – to planowałam, że mniej więcej po pierwszym miesiącu wprowadzę karmienie mieszane: raz piersią, raz butelką. Układałam sobie, że nocami wprowadzę jedną butelkę, w ciągu dnia też jedną, dzięki czemu uda mi się zachować laktację, tak długo, jak będę chciała, a jednocześnie nie będę musiała spędzać całej doby na karmieniu. Bardzo mi zależało na tym, żeby po porodzie zachować odrobinę swobody. Wydawało mi się, że o karmieniu wiem wszystko, tymczasem (jak się potem okazało) nie wiedziałam nic.  Przede wszystkim nie wiedziałam tego, że zamiast urodzić swojego synka po 9 miesiącach ciąży – urodzę go o 3 miesiące za wcześnie.  Nie wiedziałam, że pierwsze tygodnie mojego macierzyństwa spędzę, wyjąc nad inkubatorem mojego dziecka. Że na początku nie będę mogła go nawet dotknąć, a kiedy już lekarze mi pozwolą go trzymać za nóżkę a potem nosić skóra do skóry – to będę się bała to zrobić. Bo będę wolała nie dotykać i nie tulić swojego dziecka, niż ryzykować, że się wychłodzi poza inkubatorem. Kto nie przeżył takich chwil, nigdy ich sobie nie wyobrazi, bo ludzka wyobraźnia ma bardzo ciasne granice.  Umiecie sobie wyobrazić, że patrzycie na swoje dziecko podłączone do respiratora, bo nie umie samo oddychać?  Kiedy urodziłam, nie umiałam uwierzyć, że w ciąży godzinami rozmyślałam o tym, kiedy będę mogła podać butelkę i co...

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Prawdziwe historie: bałem się, że jestem bezpłodny…
W pierwszym małżeństwie stawaliśmy na głowie, żeby zajść w ciążę. Nie pomagała obserwacja śluzu, liczenie dni płodnych, ani specjalne pozycje. W kolejnym związku temat dziecka powrócił a ja bałem się przebadać płodność. Poznaj historię Pawła.

Jestem rozwodnikiem. Mój poprzedni związek rozpadł się właśnie w wyniku starań o dziecko. Bezskutecznie (z moją poprzednią żoną) próbowaliśmy zajść w ciążę, nie pomagała obserwacja śluzu, liczenie dni płodnych , ani żadne eksperymenty łóżkowe z pozycjami. To już koniec Po roku starań nie miałem już kompletnie ochoty na seks. Moja żona przestała traktować mnie jak mężczyznę. Czułem się, jako dodatek do mojego organu zapładniającego. W końcu postanowiłem odbyć szczerą rozmowę z żoną, bo sytuacja stawała się nie do zniesienia. Nie dała mi dojść do słowa. Wciąż tylko słyszałem, że „mam zdejmować gacie, bo dzisiaj są dni płodne”. Nie wytrzymałem i zacząłem się drzeć i kląć. Dałem jej do zrozumienia że nie podoba mi się traktowanie mnie jak dodatku do penisa. Na co moja żona stwierdziła, że jestem tak beznadziejny, że nawet „zapylać” (tak jest, użyła tego słowa) nie potrafię. Nie wytrzymałem, trzasnąłem drzwiami i wyszedłem. Noc spędziłem włócząc się samochodem. Nie mam pojęcia gdzie byłem… Nad ranem pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, był telefon do prawnika. Po powrocie do domu nie zastałem mojej żony. Pojechała w delegację jak miała w planie, więc się spakowałem i wyprowadziłem. Bez słowa wyjaśnienia, bez żadnej kartki, po prostu zakończyłem moją chorą relację z tą kobietą. Zmarnowałem z nią 4 lata… Nowy związek Po 10 miesiącach cieszenia się wolnością poznałem prawdziwego anioła. Fakt, 10 lat młodsza ode mnie, ale jaka to dziewczyna! Zakochałem się jak małolat. Zamieszkaliśmy razem, nasz związek rozwijał się świetnie i gdzieś po pół roku ukochana zaczęła coś wspominać o dziecku, że chciałaby być matką etc. Postanowiłem, że drugi raz nie chcę przechodzić podobnego piekła, więc opowiedziałem jej całą historię. Bez żadnych przemilczeń, bez żadnego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz