Po czym poznać, że to JUŻ?
Zastanawiasz się, czy będziesz potrafiła poznać, że nadeszła godzina zero? Są oznaki, które świadczą o tym, że zaczyna się poród.
- Edipresse
Gdy rodzi się pierwszy raz, trudno odróżnić skurcze przepowiadające od tych porodowych. Mieć pewność, że to coś galaretowego to właśnie czop śluzowy. W drugiej ciąży wszystko będzie już jasne. Oto oznaki, które świadczą o tym, że poród tuż–tuż!
Oznaki porodu – lżej się oddycha
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalkulator terminu porodu Czytaj więcejLżej się oddycha, bo kilka tygodni przed porodem (a czasem kilka dni lub godzin) główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Zauważysz wtedy, że brzuch się opuszcza, maleje ucisk na przeponę, a to oznacza lżejszy oddech.
Zobacz też, jak wygląda początek porodu, czyli pierwsza faza porodu
Odejście czopa śluzowego – to już, choć niekoniecznie
Odejście czopa śluzowego z kolei oznacza, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać. Rozwieranie nie musi postępować w szybkim tempie. Może minąć kilka godzin, a niekiedy nawet dni, zanim na dobre poród się zacznie.
Zobacz też: jak nie urodzić przed terminem – kiedy rośnie ryzyko
Odejście wód płodowych
Najczęściej pęknięcie błon płodowych następuje dopiero w pierwszym okresie porodu. Jeżeli jednak wody płodowe zaczną Ci odchodzić wcześniej, nim pojawią się regularne skurcze, jedź szybko do szpitala.
Płyn powinien być przejrzystobiały. Jeżeli zauważysz w nim ślady zabarwienia zielonego lub brązowego, koniecznie powiedz o tym lekarzowi (sprawdź, jak mogą wyglądać wody płodowe i jak odchodzą).
Zobacz też: jak poradzisz sobie z porodem – rozwiąż nasz test
Czy to już jest poród
Jeszcze nie rodzisz, jeżeli:
- skurcze nie są regularne, ich częstotliwość i natężenie nie nasilają się
- skurcze słabną lub zanikają, kiedy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję
- czujesz ból raczej w podbrzuszu niż w okolicy krzyżowej
- ruchy dziecka podczas skurczu stają się energiczniejsze
- zauważysz brązowawą wydzielinę (to może być skutek badania ginekologicznego, zwiększonego wysiłku fizycznego albo współżycia, które miało miejsce w ciągu ostatnich 48 godzin)
Zobacz też: jak przyspieszyć poród – 4 bezpieczne sposoby
[CMS_PAGE_BREAK]
Właśnie rodzisz, jeśli:
- odpłynął galaretowaty, lekko zabarwiony pasemkami krwi czop śluzowy, który dotychczas zamykał ujście szyjki macicy (może to nastąpić już na parę dni przed porodem, ale równie dobrze dopiero na początku akcji porodowej)
- skurcze stają się coraz silniejsze, wyraźniej odczuwalne i częstsze
- skurcze zaczynają się pojawiać regularnie, w odstępach mniejszych niż 10–15 minut
- odczuwasz ból w okolicy krzyżowej, który rozszerza się na podbrzusze, może nawet promieniować w kierunku pachwin i nóg;
- wystąpiło plamienie o różowym zabarwieniu albo z widocznymi pasemkami krwi
- pękają błony płodowe (możesz jednak tego nawet nie poczuć), co objawia się odejściem wód płodowych – płyn owodniowy może wypłynąć w dużej ilości albo jedynie sączyć się – tak dzieje się częściej (sprawdź, jak wyglądają wody płodowe i jak odchodzą).
Zobacz też: zaplanuj swój poród – wydrukuj plan poroduZanim pojedziesz na salę porodową
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalkulator wyprawki Czytaj więcejU kobiet, które rodzą po raz pierwszy, akcja porodowa często zaczyna się łagodnie. Umiarkowane skurcze możesz odczuwać nawet przez dwie–trzy doby przed rozpoczęciem aktywnej fazy porodu. Na pewno będziesz bardzo podekscytowana. Pamiętaj jednak, żeby te ostatnie godziny wykorzystać na gromadzenie sił, które będą Ci teraz bardzo potrzebne:
- jeśli masz ochotę, zjedz coś lekkiego i pożywnego.
- regularnie i często opróżniaj pęcherz moczowy – pełen może utrudniać postęp porodu.
- odpoczywaj jak najwięcej, ale nie układaj się na plecach – ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko.
- weź ciepły prysznic – to świetnie odpręża i łagodzi ból.
- skontaktuj się z mężem, powiedz mu, że prawdopodobnie już się zaczyna. Czas się szykować.