ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, lekarz, szpital
JPC-PROD - Fotolia
Zdrowie w ciąży

Skurcze Braxtona-Hicksa

Im bliżej porodu, tym skurcze stają się bardziej odczuwalne i trudno je odróżnić od skurczów porodowych.


Napięcie i stwardnienie macicy, jakie często ma miejsce po 20. tygodniu ciąży, przyszłe mamy odczuwają jako rytmiczne, bezbolesne, choć nieprzyjemne skurcze, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa.

Skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne i niebolesne. Z czasem staną się silniejsze, bo muszą przygotować macicę do porodu. Wzmacniają ją, ustalają pozycję dziecka i pomagają w procesie skracania się szyjki macicy.

Napięcie może trwać nawet dwie minuty, choć zazwyczaj czas jednego skurczu nie przekracza 30 sekund. Im bliżej porodu, tym skurcze stają się bardziej odczuwalne, częstsze i trudno je odróżnić od skurczów porodowych. Jeśli oprócz rytmicznych, coraz częstszych skurczów czujesz ból brzucha lub w okolicy krzyża, to najprawdopodobniej rozpoczął się poród.

Jak rozpoznać poród [WIDEO]

lekcja 5 poród.png
Zdrowie w ciąży
Skurcze przepowiadające a porodowe: jak je odróżnić i kiedy jechać do szpitala?
Skurcze przepowiadające różnią się od skurczów porodowych, jednak potrafią wystraszyć wiele przyszłych mam. Jeśli czujesz niekomfortowy ucisk, ale nie możesz nazwać go bólem – najprawdopodobniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa, a nie skurcze porodowe.

Skurcze przepowiadające i porodowe mogą wydawać się podobne nawet doświadczonym mamom, które będą rodzić po raz kolejny. Skurcze przepowiadające nie oznaczają jednak początku porodu – czasem bywają one mylone ze skurczami porodowymi. To naturalne, że podczas ciąży, porodu oraz połogu będziesz odczuwała różnego rodzaju skurcze macicy. O tym, czemu służą różne rodzaje skurczów – od skurczów Braxtona-Hicksa po skurcze porodowe – opowiada Artur Kucharski, ginekolog-położnik z Wrocławia. Spis treści: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak r ozpoznać skurcze przepowiadające?   Czy skurcze przepowiadające bolą? Jak wyglądają skurcze porodowe? Czy skurcze porodowe bolą? Skurcze po porodzie Skurcze przepowiadające a poród Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Jak rozpoznać skurcze? Oto tabelka przedstawiająca podstawowe różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi:    RODZAJ SKURCZU OBJAWY U CIĘŻARNEJ Skurcze przepowiadające twardnienie, napinanie się, „stawianie się” brzucha; mogą pojawić się w seriach kilka razy dziennie, ale możesz też wcale ich nie odczuwać Skurcze porodowe silne bóle, przypominające miesiączkowe, ale dużo mocniejsze lub „rozlewający się”, promieniujący od okolic krzyża ból  Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Pierwsze skurcze macicy pojawią się zapewne już około 20. tygodnia ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje skurczów przepowiadających: fale Alvareza – to te   słabsze i częstsze skurcze, często wręcz słabo wyczuwalne; skurcze przepowiadające – dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów...

skurcze przepowiadające
Fotolia
Przygotowania do porodu
Pierwsze skurcze w ciąży: kiedy się pojawiają i ile trwają?
Pierwsze skurcze w ciąży poczujesz na długo przed porodem. Już w połowie ciąży możesz odczuwać pierwsze, delikatne skurcze przepowiadające, które w trzecim trymestrze zaczną przybierać na sile. Ale pierwsze skurcze w pierwszym trymestrze ciąży połączone z krwawieniem z dróg rodnych to powód do pilnej wizyty u lekarza!

Pierwsze skurcze przepowiadające, znane też jako skurcze Braxtona-Hicksa, to znak, że macica trenuje przed porodem. Pierwsze skurcze w ciąży mogą pojawić się już po 20. tygodniu i niekoniecznie są powodem do niepokoju. Spis treści: Pierwsze skurcze w ciąży: kiedy się pojawiają? Ile trwają pierwsze skurcze w ciąży? Skurcze w pierwszym trymestrze ciąży Jak rozpoznać pierwsze skurcze przepowiadające? Pierwsze skurcze a poród Pierwsze skurcze w ciąży: kiedy się pojawiają? Pierwsze skurcze w ciąży mogą pojawić się już ok. 20. tygodnia ciąży, a więc długo przed terminem porodu.  Skurcze przepowiadające to wynik napinania się mięśnia macicy. Macica przy pomocy pierwszych skurczów Braxtona-Hicksa przygotowuje się do prawdziwych skurczów porodowych . Skurcze przepowiadające odczuwa się jako napinanie brzucha , czasem intensywne, przypominające ból miesiączkowy. Najczęściej jednak pierwsze skurcze w ciąży są bezbolesne i niezbyt silne. Skurcze przepowiadające nie oznaczają początku porodu . Ile trwają pierwsze skurcze w ciąży? Pierwsze skurcze najprawdopodobniej będą dość lekkie i krótkotrwałe: bardziej będą przypominać ból miesiączkowy niż bóle porodowe. Ale z czasem skurcze przepowiadające zaczną się wydłużać i przybierać na sile, by pod koniec ciąży, w 8.-9. miesiącu, trwać nawet po 1-2 minuty i występować co 20-30 minut. Skurcze w pierwszym trymestrze ciąży Delikatne skurcze w pierwszym trymestrze to całkiem naturalny objaw ciąży: lekkie napięcie w podbrzuszu oznacza, że macica powiększa się i rozciąga. Jeśli jednak na początku ciąży: skurcze nasilają się masz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych pilnie skontaktuj się z lekarzem, który wykluczy zagrożenie poronieniem lub przepisze ci odpowiednie leki na podtrzymanie ciąży.  Jak rozpoznać pierwsze skurcze...

ciążą, brzuszek, kobieta, mama
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Brzuszek pod napięciem
Nagle czujesz, że twój brzuch stwardniał, a nawet dziwnie boli... Nie wiesz, czy to dobry znak? Spokojnie, to tzw. skurcze przepowiadające – niezbędny trening macicy przed porodem!

Pragniesz, żeby twoja ciąża przebiegała bez żadnych komplikacji, a maluszek po dziewięciu miesiącach oczekiwania przyszedł na świat zdrowy i w świetnej formie. Wsłuchujesz się w swoje ciało. Każdy skurcz czy nawet lekkie twardnienie brzucha powodują, że zaczynasz się niepokoić. Szczególnie wtedy, gdy coś takiego dzieje się na długo przed planowanym terminem rozwiązania. Czy to aby jednak nie za wcześnie? Spokojnie! Zazwyczaj takie objawy są całkowicie naturalne i nie stanowią zagrożenia dla ciebie ani maleństwa. To tylko trening macicy przed zadaniem, jakie będzie musiała wykonać, gdy nadejdzie godzina zero. Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa Delikatne napinanie się brzucha możesz odczuwać właściwie przez całą ciążę. Na przykład gdy zrobisz sobie dłuższy spacer, gładzisz albo masujesz brzuch. Jednak to jeszcze nie są skurcze mięśnia macicy. Te mogą się zacząć po 20. ty­godniu ciąży . Są to skurcze przepowiadające, nazywane również skurczami Braxtona-Hicksa. Nazwa ta pochodzi od nazwiska słynnego już XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który po prostu jako pierwszy je opisał. Mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną twoje dziecko, kiedy nadejdzie termin rozwiązania. Jednak kobiety bardzo różnie odczuwają skurcze przepowiadające. Czasem bardzo intensywnie. Mówią, że ból przypomina wyjątkowo dokuczliwą miesiączkę, albo że nagły ucisk jest tak intensywny, że kompletnie uniemożliwia wyprostowanie się. Są jednak również i takie przyszłe mamy, które twierdzą, że skurcze macicy łapią je nawet po kilkanaście razy dziennie i właściwie nie mogą przez nie normalnie chodzić. Jednak dla większości ciężarnych skurcze Braxtona-Hicksa są właściwie bezbolesne oraz niezbyt silne, chociaż odczuwane przy nich napięcie mięśnia macicy może być dość...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj