Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pierwsza faza porodu
Adobe Stock
Poród naturalny

Pierwsza faza porodu (utajona): ile trwa, co ile minut pojawiają się skurcze

Pierwsza faza porodu, zwana też utajoną, zaczyna wraz z rozpoczęciem się regularnych skurczów porodowych. Ich celem jest rozwieranie szyjki macicy. U kobiet w pierwszej ciąży pierwsza faza porodu trwa zwykle dłużej niż u pań, które wcześniej już rodziły.

Pierwsza faza porodu należy do pierwszego okresu porodu, który jest najdłuższym ze wszystkich czterech okresów. U pierworódek może on trwać nawet 12 godzin, u kobiet, które już rodziły – połowę tego czasu. Pierwsza faza porodu kończy się, gdy szyjka macicy rozewrze się na 3-4 cm.

Spis treści:

Ile trwa pierwsza faza porodu

Pierwsza faza porodu, utajona, trwa od rozpoczęcia regularnych skurczów do rozwarcia, które ma 3–4 cm. Potrzeba na to średnio 6–8 godzin. Szyjka nie zacznie się rozwierać, nim nie pojawią się skurcze. U większości kobiet 2–4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy (ma na to wpływ zstępowanie główki dziecka do miednicy, łatwiej się wtedy oddycha). W tym czasie pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa. Są one nieregularne i słabe. Pierwsza faza porodu zaczyna się, gdy skurcze pojawiają się regularnie.

Co ile skurcze w pierwszej fazie porodu

W pierwszej fazie porodu skurcze trwają 15-30 sekund i występują co 15-20 minut. Z upływem czasu, gdy szyjka macicy rozszerza się już szybciej, skurcze wydłużają się do 30–40 sekund i pojawiają się co 3 lub 4 minuty.

Pierwsza faza porodu a odejście wód płodowych

W fazie utajonej mogą odejść wody płodowe. Będziesz odczuwać potrzebę wypróżnienia i zauważysz śluzowatą, zabarwioną na czerwono wydzielinę. Większość szpitali uważa, że jeśli po 6–12 godzinach od odpłynięcia wód nie wystąpi regularna czynność skurczowa, należy ją pobudzić przez podanie oksytocyny. Gdy wody odpływają ponad 12 godzin, podaje się osłonowo antybiotyk.

Skurcze w fazie utajonej – co robić

Już podczas pierwszych skurczów twój brzuch zacznie się napinać i twardnieć. Stopniowo odstępy między skurczami zmaleją i nabiorą coraz większej regularności, a ciebie pojawi się lęk, ale i radosne podniecenie związane ze zbliżającym się pojawieniem na świecie maluszka.

Zobacz, co możesz robić w pierwszej fazie porodu:
• Mierz czas trwania skurczów i ich częstotliwość, aby upewnić się, że poród się zaczął. Częstotliwość mierzy się, licząc czas od początku jednego skurczu do początku kolejnego.
• Powiedz, że to już, partnerowi lub innej osobie, która ma ci towarzyszyć w porodzie. Poproś partnera, by zaniósł torbę do szpitala do auta.
• Spróbuj zasnąć, jeżeli jest późno i zdołasz to zrobić. Nie wiadomo, ile czasu będziesz rodzić, może uda ci się wypocząć choć w pierwszej fazie porodu.
• Jeśli jesteś wypoczęta, chodź i bądź aktywna, może to przyspieszyć poród.
• Odpręż się. Podczas skurczów oddychaj wolno i głęboko. Jeśli wody ci nie odeszły, weź ciepły prysznic lub kąpiel. Posłuchaj spokojnej muzyki.
• Zjedz coś lekkiego. Kiedy odstępy między skurczami są jeszcze duże, możesz zjeść np. kanapkę z dżemem, banana, zupę czy krakersy. Unikaj produktów mlecznych (poza jogurtem) i mięsa – są ciężkostrawne. Później lepiej nic nie jeść.
• Pij wodę, aby nie ulec odwodnieniu (najlepiej co godzinę, możesz też wypić rosół lub klarowny sok, np. winogronowy).
• Jedź do szpitala, gdy skurcze staną się bardziej intensywne lub kiedy odejdą ci wody. Wiele szpitali przyjmuje pacjentki dopiero wtedy, gdy wejdą w drugą, aktywną fazę porodu.

Ile trwa poród od pierwszych skurczy

Cały poród trwa zwykle do 16,5 godzin. Po fazie utajonej zaczyna się faza aktywna, którą kończy pełne, czyli około 10 cm rozwarcie szyjki macicy. Druga faza porodu trwa 3–4 godziny. Od tego momentu mówi się o drugim okresie porodu. Sprawdź w tabelce niżej, jak przebiega poród od początku do końca i poznaj wszystkie okresy porodu.

 

OKRES PORODU
ILE TRWA
JAK PRZEBIEGA
I OKRES ok. 12 godz. od rozpoczęcia czynności porodowej do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (10 cm)
I faza – utajona – od rozpoczęcia regularnej czynności skurczowej do rozwarcia 3–4 cm i trwa 6–8 godzin
II faza – aktywna – od 3–4 cm do pełnego rozwarcia (10 cm) i trwa 3–4 godziny
II OKRES 1–2 godz. od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka i odcięcia pępowiny
III OKRES 30 min. wydalenie łożyska


Po wydaleniu łożyska zaczyna się czwarty okres porodu, który trwa dwie godziny i polega na obserwacji stanu zdrowia kobiety.

Jak rozpoznać skurcz porodowy?

Pod koniec ciąży możesz pośrodku brzucha i w pachwinach odczuwać skurcze przedporodowe tzw. Braxtona-Hicksa. Mają różną intensywność i ustępują po zmianie pozycji. Są one treningiem macicy. W odróżnieniu od nich prawdziwe skurcze porodowe, zwane bólami porodowymi, występują w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę. Najpierw co 15-20 minut, potem co 10 i krócej. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na całą jego powierzchnię oraz dolną część pleców (czasem czujesz je tylko tam). Ich rytm nie zmienia się bez względu na to, czy siedzisz, stoisz, chodzisz, czy zanurzysz się w wodzie. Na początku każdy trwa 15–30 sekund, potem się wydłużają.

6 sprzętów, które ułatwią ci poród

Pozytywne nastawienie oraz aktywność w czasie porodu pozwolą ci tak przeżyć narodziny maluszka, by zostały w twojej pamięci jako piękne i wyjątkowe wydarzenie. Wykorzystaj przyrządy, które są dostępne na sali porodowej, aby zmieniać pozycję ciała. Lekkie wyginanie oraz przeciąganie się, kołysanie biodrami osłabi ból i wpłynie na rozluźnienie mięśni.

1. Worek sako
Przyniesie ulgę twojemu kręgosłupowi, jeśli usiądziesz na nim okrakiem, opierając nogi o podłogę i pochylisz się do przodu. Możesz też bujać się na piłce – szeroko rozstaw wtedy nogi, a ułatwisz w ten sposób dziecku przesuwanie się w dół.

2. Wanna do hydromasażu
Ciepła kąpiel ukoi twoje mięśnie, złagodzi ból i odświeży umysł. Zanurzając się w wodzie, poczujesz, jak odpływa napięcie. Kąpiel jest jak najbardziej wskazana w późnej fazie aktywnego porodu. To dzięki niej szyjka macicy zacznie się szybciej rozwierać, a poród może potrwać nieco krócej.

3. Drabinka
Możesz się o nią oprzeć lub się jej przytrzymać. W ten sposób będziesz mogła sprawić ulgę swojemu kręgosłupowi i odciążyć nogi albo przybierać pozycje, przy których poród boli mniej.

4. Materac
Przyda ci się, gdy będziesz chciała zmienić pozycję na kolankowo-łokciową. Przy takim ustawieniu odpoczywa kręgosłup i zmniejszają się bóle krzyża.

5. Stołek
Kiedy zaczniesz przeć, możesz na nim wygodnie usiąść. Nie powinnaś zbyt dużo czasu spędzać w tej pozycji, bo może dojść do przekrwienia tkanek. Będziesz wtedy bardziej krwawić podczas rodzenia.

6. Odtwarzacz MP3
Wgraj do niego muzykę, która pozwala ci się zrelaksować (spokojną!), i weź go do sali porodowej. Badania pokazują, że łagodne dźwięki pobudzają wydzielanie endorfin – substancji, które uśmierzają ból. Możesz też skorzystać z gotowej playlisty do porodu na Spotify.

Wymienione wyżej sprzęty pozwalają na poród aktywny, który jest najlepszym rozwiązaniem, by urodzić dziecko, w taki sposób, jak to sobie wcześniej wyobrażałaś. 

Sprawdź też:

Etapy porodu: jak przebiega poród? [WIDEO]

kobieta, ciąża, ćwiczenia
Przygotowania do porodu
Objawy przedporodowe
Czy daleko jeszcze do porodu? Obserwuj swoje ciało. Ono da ci znak, że powoli zbliża się finał.

To nie są jeszcze objawy rozpoczęcia akcji porodowej. To swoiste sygnały ostrzegawcze pokazujące, że niedługo się zacznie. Kiedy? Tego, niestety, dokładnie nie wiadomo. Objawy przedporodowe mogą pojawić się już kilka tygodni przed terminem narodzin Twojego maleństwa. Jednak najczęściej pojawiają się jedynie kilka dni lub kilka godzin wcześniej. Oto one. 1. Ucisk w dole brzucha       Nacisk na miednicę i odbyt to uczucie, które niedoświadczona przyszła mama może całkowicie zlekceważyć. Tymczasem pojawienie się takiego nacisku oznacza, że poród zbliża się wielkimi krokami. Możesz poczuć skurcze przypominające kolkę brzucha (od lekkich po bardzo wyraźne) i ból pachwin w ciąży . Oprócz tego, często przed porodem pojawia się stały, tępy ból w dolnej części kręgosłupa. Jeśli czułaś go już we wcześniejszych miesiącach, teraz wzmóż czujność, kiedy ból przybierze na sile. Ból przed porodem przenosi się z krzyża w okolice podbrzusza, a czasem jest odczuwalny nawet w nogach.       2. Spadek wagi przed porodem       W 9 miesiącu ciąży raczej nie obserwuje się przyrostu wagi u kobiety lub jest on nieznaczny. Tuż przed porodem wiele kobiet traci na wadze nawet do półtora kilograma. Ginekolog radzi, jak odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczów porodowych.       3. Huśtawka nastrojów przed porodem       W dniu porodu możesz bez wiadomego powodu poczuć się zdenerwowana lub zaniepokojona. Oznaką zbliżającego się porodu jest też poczucie skrajnego wyczerpania, nieokreślony strach i przygnębienie . Możesz poczuć apatię lub przeciwnie: niezrozumiały przypływ energii. Kilka dni przed porodem zapragniesz przeprowadzić gruntowne porządki: mimo brzuszka zabierzesz się za ścieranie...

Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
Fotolia
Poród naturalny
Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego
Chcesz, aby Twój poród był krótki i bezbolesny. Ułatwią Ci to sprzęty, które łagodzą ból i koją nerwy.

Na sali porodowej spędzisz kilka–kilkanaście godzin. Dlatego uważnie wybierz szpital, w którym będziesz rodzić. Podczas porodu będziesz potrzebowała dużo spokoju i intymności, a tego nie zapewni Ci sala na bloku porodowym, na której jedynym sprzętem oprócz aparatury medycznej będzie łóżko.   Zobacz też: jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu   Jak zmniejszyć ból porodowy Kilka tygodni przed terminem narodzin dziecka odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Sprawdź, jakie tam panują warunki. Przytulny pokój, gdzie będzie Ci mogła towarzyszyć najbliższa osoba, sprawi, że uspokoisz się i bardziej rozluźnisz (sprawdź, dlaczego warto, by przy porodzie był tata dziecka ). Nie będziesz się tam wstydzić swojej nagości lub krzyku. Przyjazny dla rodzącej pokoik porodowy powinien być wyposażony w sprzęty, które pomogą Ci przetrwać trudne chwile. WANNA NA SALI PORODOWEJ Ciepła kąpiel to doskonały sposób na złagodzenie napięcia. Wodny masaż przyniesie Ci ulgę i może przyspieszyć poród. Bardzo często przyszłe mamy napinają mięśnie i wstrzymują oddech, co w rezultacie zwiększa ból, a więc tylko pogarsza sytuację. Jeśli zaś weźmiesz kąpiel, to rozluźnisz się i nie będziesz się „bronić” przed skurczami ( więcej o skurczach porodowych ). A wtedy szyjka macicy będzie się szybciej rozwierać. Woda sprawi, że skurcze będą mniej bolesne, ale nadal efektywne. W kąpieli odprężysz się i odpoczniesz. Co robić? Wejdź do wanny, gdy skurcze będą już bolesne (czyli kiedy będziesz miała około 2–3 cm rozwarcia). Pamiętaj, że woda nie może być zbyt gorąca. Z kąpieli możesz korzystać tak długo, ile będziesz tego potrzebowała. Gdy woda wychłodzi się, dolej ciepłej. Jeśli nie ma wanny, weź prysznic. Ważne jest, by strumień wody masował dolny odcinek kręgosłupa. Możesz oprzeć się o ścianę, uklęknąć...

drugi poród łatwiejszy
Fotolia
Przygotowania do porodu
Drugi poród łatwiejszy? - prawda czy fałsz?
Oto 6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów! Wam też tak mówiono?

Drugi poród w godzinę, bez komplikacji i z uśmiechem na twarzy – to marzenie wielu kobiet. Niestety, tak jak to w życiu, nie ma rzeczy pewnych. Tak też jest z porodami. Nigdy nic nie wiadomo! Czasem pierwszy poród jest bardzo trudny, a kolejne idą szybko. Czasem pierwszy poród przebiega szybko, a kolejne ciąże kończą się cesarką , lub powikłaniami po trudach porodu trwającego kilkanaście godzin. Nie ma na to żadnej reguły.   6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów 1.    Drugie dziecko rodzi się zawsze w terminie, albo wcześniej. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ohio dowodzą, że kobiety, które rodzą kolejne dzieci w odstępie ok. 18 m-cy, powinny urodzić dziecko w terminie lub nawet wcześniej.  Niestety inne badania dowodzą z kolei, że w tej kwestii nie ma żadnych pewniaków, a przyjście dziecka na świat zależy od tak wielu czynników, że nie sposób przewidzieć jak będzie w rzeczywistości wyglądać.  2.    Gdy ma się cesarkę przy 1. porodzie, potem zawsze już będzie cesarka. Niektóre kobiety są załamane sądząc, że nie będą mogły rodzić w sposób naturalny, gdy ich pierwsza ciąża była zakończona cesarką. Badania dowodzą jednak, że 63% kobiet z 140 tys. biorących udział w badaniu, drugi raz rodziły naturalnie. Nie ma więc przeciwwskazań, by nie mogły spróbować pomimo wcześniejszych doświadczeń. Naturalnie po cesarce - to możliwe! 3.    Drugi poród trwa krócej. Wiele badań potwierdza, że pierwszy okres porodu, czyli zanim zaczną się skurcze parte, przy drugim porodzie trwa krócej. Byłaby to wspaniała nowina dla wszystkich kobiet, które decydują się na kolejne dzieci, gdyby nie to, że wiele porodów łamie tę regułę i dzieci kolejne rodzą się dłużej, niż pierworodni. Nie ma więc żadnej pewności.  4.    Jeżeli...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz