Oczami wyobraźni widzisz, jak spóźniacie się do szpitala. Albo odwrotnie – boisz się, że niepotrzebnie będziesz zawracała głowę położnej, lekarzom... Postaraj się tak nie zamartwiać. Koniecznie przeczytaj, jakie sygnały świadczą o tym, że zbliża się poród, i kiedy powinnaś zadzwonić do położnej. Poczujesz się spokojniejsza!

Reklama

Jeszcze jest czas

W ostatnich tygodniach ciąży twoje ciało przygotowuje się do narodzin maluszka. Poniżej opisujemy sygnały oznaczające, że poród już się zbliża. Ale jeszcze nie zaczyna. Wszystkie one mogą (choć oczywiście nie muszą!) się pojawić – i niekoniecznie je zauważysz.

  • Skurcze przepowiadające. Pojawiają się w ciągu trzech, czterech tygodni przed porodem. Są niebolesne, nieregularne, ich częstotliwość i natężenie się nie zwiększa. Słabną lub zanikają, gdy zaczynasz chodzić lub zmieniasz pozycję. Potraktuj je jako okazję do ćwiczeń oddechowych, które znasz ze szkoły rodzenia!
  • Obniżenie dna macicy. Na trzy, cztery tygodnie, czasami na kilka dni przed początkiem porodu (a niekiedy dopiero w jego trakcie) główka maleństwa schodzi do kanału rodnego. Twój brzuszek wtedy „opuszcza się”, dlatego łatwiej będzie ci oddychać.
  • Odejście czopa śluzowego. Ten „korek” przez całą ciążę chroni szyjkę macicy przed infekcją. Kiedy szyjka zaczyna się rozwierać – kilka dni lub godzin przed porodemczop wypada. Często jest to lekko zakrwawiona masa śluzu, ale możesz też zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny (od bezbarwnej, przez różową, do brązowej).
  • Częste wizyty w toalecie. Parcie na pęcherz, luźne stolce, a nawet biegunka i wymioty to znak, że twój organizm próbuje „się oczyścić” przed porodem.
  • Przypływ energii. Dzień lub dwa przed godziną „zero” możesz poczuć potrzebę zabrania się do porządków, przygotowywania rzeczy dla dziecka itd. Nie przepracowuj się jednak – w czasie porodu będziesz potrzebować bardzo dużo sił.
  • Nietypowe objawy. O zbliżającym się porodzie może świadczyć kołatanie serca, niepokój, bóle głowy, uczucie gorąca, zmniejszenie masy ciała (może ona spaść od 0,5 do 1 kg), brak apetytu. Może też pobolewać cię brzuch (tak jak przed miesiączką), pojawi się tępy ból w plecach. Niektóre kobiety skarżą się także na ból ud – główka dziecka wstawiona już do kanału rodnego uciska bowiem nerwy.

Dyskutuj na forum: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy właściwych, porodowych?

[CMS_PAGE_BREAK]

To naprawdę to!

Trudno określić, ile czasu upłynie, nim przytulisz malucha, ale miej pod ręką rzeczy do szpitala, gdy:

Zobacz także
  • Odejdą wody płodowe. Najczęściej sączą się powoli, rzadko wypływają silnym strumieniem. Świadczy to o tym, że poród rozpocznie się w ciągu kilku godzin. Czas dzwonić do położnej! Między nogi włóż grubą podpaskę lub biały ręcznik, który pochłonie płyn. Przyjrzyj mu się – powinien być przezroczysty lub białawy. Jeśli wody są zielone lub brązowe, jak najszybciej jedź do szpitala (może to świadczyć o zakażeniu).
  • Zaczną się skurcze. Pierwsze skurcze porodowe mogą być bezbolesne, ale ich intensywność rośnie. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch, a także na dolną część pleców. Każdy może trwać 15–30 sekund. Z czasem wydłużają się nawet do 30–90 sekund. Przerwy między nimi się skracają (na początku to 10–20 minut). Zadzwoń do położnej, gdy odstępy wyniosą 5–7 minut (jeśli droga do szpitala jest długa, powinnaś wy-ruszyć wcześniej).

Pamiętaj: jeżeli skurcze mają ten sam rytm bez względu na to, czy stoisz, chodzisz, czy leżysz – to znak, że twoje maleństwo na pewno rozpoczęło swoją pierwszą w życiu podróż!

Zanim wyruszysz z domu

U kobiet rodzących po raz pierwszy poród często zaczyna się powoli. Słabe skurcze możesz odczuwać nawet przez kilkanaście godzin przed rozpoczęciem aktywnej fazy porodu. Na pewno będziesz podekscytowana. Pamiętaj jednak, by te ostatnie godziny wykorzystać na gromadzenie sił, które wkrótce będą ci potrzebne.

1. Zjedz coś. Najlepiej lekkiego i pożywnego. Przygotuj picie, ewentualnie drobne przekąski, które zabierzecie do szpitala (dla przyszłego taty).
2. Często odwiedzaj toaletę. Bo pełen pęcherz może utrudniać postęp porodu.
3. Weź ciepłą kąpiel. To cię odpręży, złagodzi ból. Rozwieje też wątpliwości, czy są to skurcze porodowe (te w wodzie nie ustąpią).
4. Zadzwoń do męża. Niech przygotuje się na to, że już niedługo pojedziecie na porodówkę.
5. Powtarzaj sobie, że wszystko będzie dobrze. Już wkrótce zobaczycie się z waszym kochanym maleństwem.
6. Odpoczywaj jak najwięcej, ale nie kładź się na plecach. Ucisk brzucha na duże naczynia krwionośne może ograniczać przepływ krwi przez łożysko.

Dyskutuj na forum: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy właściwych, porodowych?

mtj_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama