Światowy Dzień Dziecka Utraconego
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Światowy Dzień Dziecka Utraconego: kiedy jest obchodzony, symbol dziecka utraconego

Dzień Dziecka Utraconego ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat poronienia. Im więcej będziemy mówić o tym problemie, tym więcej osób będzie w stanie zaoferować wsparcie i pomoc rodzinom, które zmagają się ze stratą dziecka.

Światowy Dzień Dziecka Utraconego lub Nienarodzonego obchodzony jest 15 października. Dla wielu niedoszłych mam wiąże się z niezwykle bolesnym doświadczeniem. Służy jednak zwiększeniu świadomości i szerzeniu edukacji na temat poronienia czy form wsparcia dla rodziców, którzy utracili dziecko.

Szacuje się, że aż 10 do 15 proc. par doświadcza straty dziecka, niektóre więcej niż jeden raz. Aż 70 proc. par mających za sobą poronienie to rodzice dziecka, które cierpiało na chorobę genetyczną.

Spis treści:

  1. Kiedy jest Dzień Dziecka utraconego?
  2. Symbol dziecka utraconego 
  3. Dzień Dziecka Utraconego – cytaty
  4. Wiersze o stracie dziecka
  5. Najczęściej zadawane pytania o poronienie:

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Kiedy jest Dzień Dziecka utraconego?

Data Dnia Dziecka Utraconego nie jest przypadkowa – 15 października to uśredniona data porodu, jeśli ciąża rozpoczęłaby się 1 stycznia. Święto daje rodzicom możliwość upamiętnienia swoich dzieci, które się nie narodziły. Towarzyszą mu okolicznościowe msze i spotkania. Tego dnia wznoszone są modlitwy w intencji dzieci, odbywają się ich symboliczne pochówki, organizowane są rozmowy z terapeutami, prelekcje oraz spotkania dla rodzin po stracie.

Dzień Dziecka Utraconego w USA nazywany jest Dniem Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Na świecie obchodzi się go od 1988 roku, a w Polsce pierwsze wzmianki o tej tradycji pojawiły się w 2004 roku.

Symbol dziecka utraconego 

Jednym z symboli dziecka utraconego jest błękitno-różowa kokardka. W tych samych barwach odbywają się czasem także ceremonie wypuszczania baloników – niebieskich i różowych, na których rodzice wypisują imiona utraconych dzieci.

symbol dziecka utraconego
Adobe Stock


Drugim symbolem dziecka utraconego jest fioletowy motyl. Jest znany na całym świecie. Ma wspierać rodziców po stracie dziecka i informować, że para straciła jedno z dzieci. Umieszczony na łóżeczku noworodka jest informacją, że dziecko urodziło się z ciąży mnogiej, z której nie wszystkie dzieci przeżyły.

symbol dziecka utraconego
Adobe Stock

Dzień Dziecka Utraconego – cytaty

Poniższe cytaty pochodzą z książki „List do nienarodzonego dziecka” autorstwa włoskiej dziennikarki i pisarki Oriany Fallaci.

A ty zjawiłeś się obok i powiedziałeś: Ależ ja ci wybaczam, mamo. Nie płacz. Urodzę się innym razem.

***
Tylko ktoś, kto dużo płakał, może docenić życie w całym jego pięknie i głośno się śmiać.

***
Muszę stłumić litość dla siebie samej i przekonać siebie, że cierpienie nie jest solą życia. Solą życia jest szczęście i takie szczęście istnieje: polega na tym, że trzeba go szukać.

***
Przeczytałam kiedyś w książce, że uświadamiamy sobie intensywność cierpienia dopiero wtedy, kiedy się już od niego uwolniliśmy, i wykrzykujemy zdziwieni: jak mogłem znieść podobne piekło?

***
Świat się zmienia i pozostaje taki sam.

***
Nigdy nie mogłam zrozumieć, skąd w niej się bierze taki śmiech, dziś myślę, że z płaczu, bo dużo płakała. Tylko ten, kto kiedyś dużo płakał, potrafi docenić życie w jego pięknie i śmiać się serdecznie. Płakać jest łatwo. Śmiać się trudno.

Wiersze o stracie dziecka

Serce matki puste stratą
Brzuch matki pusty stratą
Życie matki puste stratą
Ale przecież Ono wciąż żyje:
W pamięci komórek,
W niespokojnym oddechu,
W nieutulonym płaczu.
Ale przecież Ono wciąż żyć będzie:
W myślach na dobranoc,
W przelatującym ptaku,
W tęczy na niebie.
 
***
Kochanie moje, Aniele,
Nie mogę Cię dotknąć,
Moje dłonie szukają Cię,
Moje piersi chcą Cię nakarmić,
Moje serce płacze.
Ale jeszcze się spotkamy,
Dam Ci wtedy matczyną miłość,
I ciepło, i całą siebie.
Nie jesteś jednak sam, Aniołku,
Żyjesz w nas, naszych myślach,
westchnieniach,
w promieniach słońca
i strugach deszczu.
Zaczekaj na mnie,
będę przy Tobie,
kiedy czas będzie po naszej stronie.
 
***
Śpij z Aniołkami, nasz mały Aniołku,
Niech Bozia ma na Ciebie baczenie,
A kiedy mi smutno, spojrzę na niebo,
I będę wiedzieć, że patrzę na Ciebie.

Najczęściej zadawane pytania o poronienie

Dlaczego tak się stało, czy można było temu zapobiec, czy na pewno niczego nie zaniedbano, czy ta sytuacja może się powtórzyć w następnej ciąży – te pytania zawsze padają. Niejednokrotnie kobieta szuka winy w sobie, czasem, niestety, także pod wpływem najbliższych.

Prawda jest jednak inna – w 70 proc. przypadków poronienie było przesądzone już w momencie poczęcia. Nie zawsze materiał genetyczny komórek rozrodczych jest prawidłowy. Ponad 20 proc. komórek jajowych u młodych, zdrowych, płodnych kobiet i blisko 10 proc. plemników u młodych, zdrowych płodnych mężczyzn ma zmiany w chromosomach. Kiedy zatem dojdzie do udziału w zapłodnieniu komórki rozrodczej z nieprawidłowym materiałem genetycznym, prawie na pewno nastąpi obumarcie ciąży – może do niego dojść w kolejnych godzinach, dniach lub tygodniach. Przy niektórych zmianach genetycznych ciąża może się utrzymać i wówczas rodzi się dziecko z chorobą genetyczną – np. zespołem Downa lub innym zespołem wad wrodzonych, z opóźnieniem rozwoju.

Wyjątkowo ważne jest, aby kobiety pamiętały, że znacząca większość utraconych ciąż następuje bez żadnego wpływu zewnętrznego. Świadomość ta może pomóc zwalczyć krzywdzące poczucie winy.

Jak poradzić sobie ze stratą dziecka?

Kobieta, która przeszła poronienie, powinna być nie tylko pod stałą opieką ginekologa, ale także psychologa. Pomocna może być również sesja w parze, wspólnie z partnerem. Mężczyźni mogą doświadczać straty inaczej niż kobiety, co nie znaczy, że dla nich nie jest to tak samo bolesne doświadczenie.

Rodzice zmagający się z utratą dziecka powinni dać sobie czas na przejście żałoby, ale równie ważny jest powrót do życia towarzyskiego, kiedy będą na to gotowi. Przedłużająca się izolacja może sprzyjać depresji. Wsparciem w tym ciężkim czasie mogą być zajęcia artystyczne: np. próby przelania swoich emocji na obrazy lub zdjęcia.

Czy kobieta po poronieniu ma prawo do urlopu?

Niezależnie od długości trwania ciąży, kobieta po poronieniu ma prawo m.in. do:

  • pochówku dziecka, jeśli sobie tego życzy,
  • poznania przyczyny poronienia,
  • otrzymania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł,
  • urlopu do 56 dni.

Dlaczego znów doszło do poronienia?

Aberracja chromosomowa u rozwijającego się zarodka zwykle jest przypadkowa. Niekiedy jednak do zaburzeń chromosomowych u dziecka dochodzi dlatego, że któreś z rodziców jest nosicielem nieprawidłowych chromosomów. Stąd po dwóch poronieniach samoistnych należy wykonać badanie kariotypu u obojga partnerów. Ryzyko, że badanie genetyczne ujawni nosicielstwo zmian chromosomowych nie jest duże – wynosi jedynie ok. 2-5 proc. Ale wśród par z poronieniami nawracającymi ok. dodatkowo 2 proc. to nosiciele bardzo małych, trudnych do wykrycia, zmian w chromosomach.

Chociaż ryzyko nosicielstwa zmian chromosomowych jest niewielkie, nie należy go lekceważyć. Para, w której jeden z partnerów jest nosicielem aberracji chromosomowej, ma podwyższone ryzyko poronień, ale często także urodzenia dziecka z wadami i znacznym opóźnieniem rozwoju.

Zdarza się również, że kariotypy obojga partnerów są prawidłowe, a aberracje chromosomowe u zarodka powtarzają się w kolejnych ciążach. Takie ryzyko u par można wykazać poprzez badanie genetyczne kosmówki z poronienia.

Czy następne ciąże też mogą być zagrożone?

Stwierdzenie, że przyczyną utraty ciąży była aberracja chromosomowa u rozwijającego się dziecka, często oznacza, że w następnej ciąży problem może się nie powtórzyć. Wyjątkiem są sytuacje, w których jedno z partnerów jest nosicielem aberracji chromosomowej bądź u danej pary występuje szczególnie podwyższone ryzyko powtarzania się zmian genetycznych u zarodków w kolejnych ciążach.

U par, które utraciły dziecko w wyniku przypadkowej aberracji chromosomowej, istnieje duża szansa na urodzenie zdrowego dziecka już w następnej ciąży. 

Zawsze należy przeprowadzić pełną diagnostykę przyczyn poronień, tak jak zaleca lekarz ginekolog-położnik prowadzący pacjentkę, by wykluczyć także niegenetyczne przyczyny poronień. Przyczyny poronień mogą być złożone – u tej samej kobiety genetyczne i niegenetyczne, a te ostatnie można skutecznie leczyć.

Zobacz też:

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Ciąża po poronieniach: kiedy można starać się o dziecko? Porady psychologa i ginekologa
Kolejna ciąża po poronieniu powinna być poprzedzona badaniami. Najważniejsze w tym ciężkim czasie są emocjonalne wsparcie najbliższych i nawiązanie regularnego kontaktu z ginekologiem, które pozwolą pozbyć się lęku przed kolejnymi staraniami o dziecko.

Ciąża po poronieniu jest obciążeniem psychicznym dla kobiety. Dlatego, zanim zacznie starać się o kolejną ciążę, powinno minąć trochę czasu. Poronienie to bardzo bolesne doświadczenie. Zdaniem psychologa w takich chwilach bardzo ważne jest otrzymanie należytego wsparcia oraz opieki psychologicznej, a także skrupulatne wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które ustalą przyczynę wcześniejszego  poronienia . Zanim kobieta zajdzie w ciążę po poronieniu, czasami musi podjąć leczenie, jeśli badania wykażą nieprawidłowości (np. zaburzenia hormonalne). Spis treści: Strach przed ciążą po poronieniach Kiedy podjąć kolejną próbę po poronieniu? Jak przygotować się do ciąży po poronieniach? Kiedy można zajść w ciążę po łyżeczkowaniu? Poronienia samoistne a kolejna ciąża Strach przed ciążą po poronieniach Eksperci podkreślają wielką rolę emocjonalnego wsparcia , które pomaga uporać się ze smutkiem i lękiem przed kolejnymi staraniami o dziecko. Aby kolejna ciąża zaraz po poronieniach niosła ze sobą mniejsze ryzyko, warto przede wszystkim dać sobie czas na przejście przez okres żałoby. „Kobieta musi czuć, że nie jest pozostawiona sama sobie, że ma na kim polegać” – uważa Edyta Leszczyńska, psycholog w klinice Demeter w Warszawie. „Należy pozwolić jej się wypłakać, przejść przez żałobę. Nie można zaprzeczać jej uczuciom, mówić: „Nie martw się, nic się nie stało”. Takie słowa mogą dać odwrotny efekt. Po przejściu pierwszego, najtrudniejszego okresu warto wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, to pomaga” – tłumaczy psycholog. Ekspert ostrzega, że poronienie może być też powodem depresji . U niektórych kobiet diagnozuje się nawet PTSD (zespół stresu pourazowego), dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa. Kiedy podjąć kolejną próbę po...

Objawy poronienia
AdobeStock
Przebieg ciąży
Objawy poronienia w I i II trymestrze ciąży
Objawem poronienia nie zawsze musi być obfite krwawienie. Poronienie samoistne przebiega inaczej, gdy następuje we wczesnej ciąży i inaczej gdy jest w drugim trymestrze.

Objawy poronienia nie zawsze są łatwe do zaobserwowania, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. W potocznym wyobrażeniu strata ciąży wiąże się z obfitym krwawieniem. Czasami jednak kobieta nie widzi u siebie brązowych śladów na bieliźnie albo obserwuje tylko niewielkie plamienie, a mimo to w jej ciele dokonuje się niepokojąca zmiana.  Spis treści: Objawy poronienia we wczesnej ciąży Poronienie w drugim trymestrze ciąży Co robić, jeśli w ciąży pojawia się plamienie? Objawy poronienia we wczesnej ciąży Z reguły ryzyko obumarcia ciąży jest największe w pierwszych 8 tygodniach ciąży . Kobieta często może nie wiedzieć, że doszło do poronienia, a wydalającą się na jego skutek krew traktować jak miesiączkę. O utracie ciąży świadczą jednak jeszcze inne symptomy oprócz krwawienia czy plamienia. Jeśli kobieta przez więcej niż 3 dni odczuwa: ból w podbrzuszu lub w krzyżowej części kręgosłupa (czasem bardzo silny); skurcze brzucha (nie muszą być szczególnie dokuczliwe); osłabienie odczuwanych wcześniej ciążowych dolegliwości (zanika tkliwość piersi, ustają mdłości), może to świadczyć, że w jej organizmie doszło do wczesnego poronienia samoistnego .  Poronienie w drugim trymestrze ciąży O poronieniu mówimy, gdy ciąża zostaje samoistnie przerwana przed upływem 22. tygodnia . W większości przypadków jeśli dochodzi do utraty ciąży, to następuje to w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że ciąża jest roniona na późniejszym etapie. Gdy do poronienia dochodzi w drugim trymestrze, czyli po 12 tygodniu ciąży , objawy są nieco inne, niż gdy ma to miejsce na początku ciąży. Bardziej wygląda to wówczas jak poród , ponieważ: pojawiają się skurcze macicy, szyjka macicy się rozwiera, wypływają wody płodowe , płód zostaje wydalony z macicy, poronieniu towarzyszy krwawienie....

Zła jakość plemników a poronienia
AdobeStock
Aktualności
Przełomowe badania! Zła jakość plemników przyczyną wielu poronień
Naukowcy odkryli, że męskie nasienie odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju płodu. Czy powstaną nowe metody leczenia niepłodności?

Każde poronienie niesie ze sobą ogromny ból dla pary, która pragnie mieć dziecko. Nie da się ukryć, że szczególne obciążenie odczuwa wówczas kobieta. Zastanawia się, czy zrobiła coś nie tak i czy powinna obarczać się winą za niepowodzenie. Przyczyny poronień bywają bardzo złożone i w wielu przypadkach po prostu nie da się ich uniknąć. Ważne jest jednak to, by mieć świadomość, że za rozwój płodu w ogromnej mierze odpowiada nie tylko matka, ale i ojciec. Kiepskie jakościowo męskie plemniki mogą przyczyniać się do kolejnych poronień. Wynika to z najnowszego raportu naukowców z Imperial College w Londynie. Uszkodzone męskie molekuły DNA powodują poronienia Naukowcy z londyńskiego Imperial College przebadali nasienie 50 mężczyzn, których partnerki nie donosiły ciąży przynajmniej trzykrotnie. Dla porównania przebadali również spermę 60 mężczyzn, którzy szczęśliwie zostawali ojcami. Wyniki były jednoznaczne – u partnerów, których partnerki roniły ciąże, stwierdzono dwukrotnie większe uszkodzenie molekuł DNA . Skąd biorą się te uszkodzenia? Wyniki powyższych badań to wstęp do głębszej analizy, która, być może, pozwoli na wdrożenie nowych metod leczenia niepłodności . Aby było to możliwe, naukowcy muszą też odkryć przyczyny uszkodzeń molekuł DNA. Na razie przypuszczają, że mają one związek z: chorobami przenoszonymi drogą płciową; powtarzającymi się infekcjami; otyłością; podeszłym wiekiem. Badania te po raz pierwszy tak wyraźnie wskazują na związek między jakością spermy a rozwojem ciąży i możliwymi poronieniami. Wcześniejsze prace naukowe zwracały już jednak uwagę na to, że męskie nasienie pełni ważną funkcję w tworzeniu łożyska , które, jak wiadomo, odpowiada za transport tlenu i składników odżywczych do płodu. Nowe odkrycie naukowców powinno być dla nas przypomnieniem, że warto, aby do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz