rozwój płodu
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Na pewno jesteś ciekawa, czy dziecko w brzuchu dobrze się miewa. Zobacz, jak wygląda rozwój płodu w każdym z trzech trymestrów ciąży. Przedstawiamy etapy rozwoju płodu tydzień po tygodniu - dzięki temu będziesz wiedziała, jak w danym czasie wygląda twój maluszek, a także co już potrafi.

Rozwój płodu trwa 9 miesięcy, od momentu, gdy komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Czas ten zwyczajowo dzieli się na 3 trymestry. Podczas nich następują kolejne fazy rozwoju płodu. Każdy z tych etapów ma swoje charakterystyczne cechy. W pierwszym kształtują się zawiązki organów, w kolejnym dochodzi do ich coraz bardziej precyzyjnego rozwoju, przez cały czas też dziecko rośnie i przybiera na wadze. To podczas rozwoju zarodka i płodu człowieka kształtują się też jego indywidualne cechy, takie jak np. usposobienie i charakter. Sprawdź zatem, jak rozwija się płód tydzień po tygodniu. 

Fazy rozwoju płodu 

Obserwowanie rozwoju płodu miesiąc po miesiącu, tydzień po tygodniu jest fascynujące dla każdej przyszłej mamy. Poniżej wyjaśniamy, jak dokładnie wygląda rozwój zarodka i płodu człowieka.

I trymestr (od 1 do 13 tygodnia)

  • 23 dnia zaczyna bić serduszko twojego maleństwa!

  • W 4 tygodniu z blastocysty powstaje zarodek, różnicując się na trzy warstwy komórek. Z nich powstaną wszystkie tkanki (m.in. płuca, wątroba, układ pokarmowy, mięśnie, skóra, włosy). Ale na razie maleństwo wygląda raczej jak przejrzysta galaretka z... malutkim ogonkiem. W tej galaretce powoli kształtują się mózg i kręgosłup.
  • Około 6 tygodnia zaczyna się bardzo ważny okres, w którym zarodek jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych. To właśnie dlatego, gdy tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży, powinnaś o siebie troskliwie zadbać (uważać na leki, nie pić alkoholu, nie palić, dobrze się odżywiać).
  • W 7 tygodniu zarodek ma już nie tylko serduszko, ale też wątrobę, nerki, trzustkę, a nawet powieki. Pojawiają się zawiązki kończyn. Zaczyna powstawać przewód pokarmowy. Widać też zarysy twarzy, delikatne zabarwienie tęczówek oczu i otwór w miejscu ust, a nawet nozdrza. To niesamowite, że tyle różnych organów i części ciała mieści się na 10 milimetrach – tyle właśnie mierzy teraz twoje maleństwo.
  • W 8 tygodniu wykształcają się maleńkie palce, widać też coraz lepiej uszka, górną wargę i czubek nosa.
  • 10 i 11 tydzień rozwoju płodu to bardzo ważna chwila. Kończy się okres powstawania narządów (a po nim zmniejsza się ryzyko wystąpienia wad wrodzonych). Od tego momentu aż do porodu narządy będą już tylko rozwijać się, rosnąć i udoskonalać swoje funkcje. Zarodek zaczyna nosić zaszczytne miano płodu. Właśnie teraz będziesz mogła zobaczyć swoje dziecko podczas USG w ciąży.

II trymestr (od 14 do 26 tygodnia)

  • W 14 tygodniu ciąży dziecko fika koziołki, garbi się i prostuje, wymachuje rączkami i nóżkami (ruchy dziecka poczujesz około 19. tygodnia ciąży). Dzięki gimnastyce rozwija się jego układ nerwowy, wzmacniają się mięśnie. Malec imituje „dorosłe” czynności: połyka niewielkie ilości płynu owodniowego, siusia, jego klatka piersiowa porusza się tak jak przy oddychaniu.
  • Około 16 tygodnia rozwijają się struktury ucha wewnętrznego. Choć uszka nie są jeszcze w pełni ukształtowane, to prawdopodobnie dziecko czuje wibracje poprzez skórę.
  • Około 18 tygodnia brzdąc sam zaczyna wydawać dźwięki! Jeszcze do niedawna myślano, że to niemożliwe. Jednak przeprowadzone w Hiszpanii badania ultrasonograficzne wykazały, że płody używają krtani w celu wydawania dźwięcznych wibracji.
  • W 21 tygodniu skóra maluszka robi się grubsza, rosną na niej włoski, a w buzi tworzą się zawiązki ząbków. Na języku pojawiają się kubki smakowe – nienarodzone dziecko preferuje smak słodki. Malec dotyka swoich nóżek, twarzy, wkłada rączki do buzi... W ten sposób uczy się swojego ciała.
  • Mniej więcej w 24 tygodniu płód uzyskuje większą świadomość otaczającego świata. Jeśli czegoś się przestraszysz, twój lęk odczuje także dziecko. Nie denerwuj się zatem i... mów czule do bobaska. On cię słyszy i choć nie zrozumie słów, na pewno czuje czuły, ciepły i kochający ton głosu.
  • Pod koniec II trymestru maluch słyszy już doskonale i reaguje na głośne dźwięki, np. gwałtownie się poruszając.

III trymestr (od 27 do 40 tygodnia)

Na początku 7 miesiąca maluszek wygląda już niemal tak samo, jak noworodek urodzony o czasie. Ale nie jest jeszcze taki duży i okrąglutki. Pora zacząć nabierać ciałka!

  • W 31 tygodniu nabiera tempa rozwój płuc. Choć już wcześniej pojawiły się w nich oskrzeliki i pęcherzyki płucne, nie były jeszcze zdolne do właściwej wymiany gazowej. Teraz to się zmienia i z każdym dniem płuca stają się coraz bardziej zdolne do samodzielnej pracy. Trwa też budowa systemu odpornościowego. Młody organizm dostaje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na wiele chorób. Maluch jest już bardzo mądry. Czy wiesz, że nawet potrafi zapamiętać krótki wierszyk lub prosty utwór muzyczny (i potem go rozpoznać)? Dowiedli tego francuscy naukowcy. Może zaczniesz puszczać mu Vivaldiego albo kołysanki. Sprawdź, jak reaguje na muzykę, a po narodzinach będziesz wiedziała, jakich utworów lubi słuchać twój mały meloman.
  • W 33-34 tygodniu maleństwo nie ma już zbyt wiele miejsca na fikołki i powoli zaczyna usadawiać się w pozycji, w której najwygodniej będzie mu przyjść na świat, czyli główką w dół (choć są od tego wyjątki). Dziecko jest już pulchne, ma różową skórę. Na paluszkach widać kształtne paznokietki, a na główce czasem nawet dość bujną czuprynę.
  • Około 38-40 tygodnia maluszek jest gotów na nowe życie. Pakuj torbę do szpitala. Już wkrótce się poznacie!


Zobacz także: 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-20% na biżuterię
-20% na biżuterię
Rabat 20% na biżuterię Artelio... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię Artelioni dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA