6 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?

6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.

6 miesiąc ciąży trwa od początku 23 tygodnia ciąży do końca 27 tygodnia. Brzuch kobiety jest coraz większy, a płód kończy już pewien etap rozwoju układu nerwowego. Z tego względu nadal powinnaś dbać o spokój, unikać stresujących sytuacji, żeby twoje podenerwowanie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka w przyszłości.

Spis treści: 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Brzuch i waga w 6. miesiącu ciąży

Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć ciąży. Jest jednak również jeszcze na tyle mały, że nie za bardzo przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Mały brzuch w 6 miesiącu ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób może reagować na ciążowe zmiany. Powodem takiego stanu mogą być silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększający się brzuch, sprawiając, że przez to wydaje się mniejszy. Brzuch może być także mniej widoczny u kobiet, które mają obfite kształty.

W 6 miesiącu ciąży kobieta waży 5-6 kilogramów więcej. W macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii.

Rozciągająca się mocno skóra brzucha jest narażona na rozstępy. Jeśli dotąd tego nie robiłaś, w 6 miesiącu ciąży zacznij dbać swoje ciało:

  • Nawilżaj i masuj skórę – dzięki temu będzie bardziej jędrna i elastyczna, a przez to mniej podatna na uszkodzenia. Nie zapominaj o piersiach i pośladkach. Tam także tworzą się rozstępy.
  • Stosuj preparaty dla kobiet w ciąży – nie uczulają i zawierają składniki, których twoja skóra potrzebuje teraz najbardziej. Możesz także stosować zwykłą oliwkę.
  • Bądź systematyczna – nawet najlepszy krem na świecie nie pomoże, jeśli będzie stał na półce w łazience. Nawilżaj skórę dwa razy dziennie.
Między bajki włóż też teorie, że na podstawie kształtu brzucha można przewidzieć, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.

6 miesiąc ciąży – dolegliwości

W 6 miesiącu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Ta denerwująca dolegliwość nęka aż połowę ciężarnych. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej podczas śmiechu, kichania i kaszlu. Jeśli nietrzymanie moczu (zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu) stwarza duże problemy, warto nosić podpaski i wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, które kontrolują oddawanie moczu.

Koniec drugiego trymestru ciąży może przynieść znużenie. Możesz mieć już dość ustawicznego myślenia o brzuchu i dziecku. To zdrowy objaw, który na pewno nie oznacza, że zbyt mało przejmujesz swoim stanem.

Naturalne jest również zmęczenie fizyczne, które pojawia się w 6. miesiącu ciąży. W tym czasie część przyszłych mam zaczyna odczuwać kłopoty ze snem. Poszukaj własnych sposobów na bezsenność w ciąży. Zacznij od spaceru przed położeniem się do łóżka. Dotleniony organizm łatwiej zasypia.

Nie martw się kłuciem czy niezbyt dokuczliwymi bólami w dole brzucha – to oznaka rozciągających się więzadeł, które muszą dopasować się do zmian zachodzących w jamie brzusznej.

Przyszłym mamom w 6. miesiącu ciąży mogą towarzyszyć także zawroty głowy. Ich przyczyną bywają zmiany hormonalne, które wpływają na pracę serca, rozszerzenie się naczyń krwionośnych, a także fizjologiczny spadek ciśnienia tętniczego krwi. Zawroty głowy mogą być jednak także spowodowane nieodpowiednią dietą, zbyt małym nawodnieniem lub niedokrwistością z niedoboru żelaza.

Ból krocza w 6.miesiącu ciąży nie jest powodem do niepokoju. Warto jednak o nim powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Ginekolog wykluczy rozejście spojenia łonowego.

Przyszłe mamy w 6 miesiącu ciąży mogą borykać się także ze zgagą, która może się nasilać wskutek nieodpowiedniej diety. 

6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka

Płuca dziecka w 6 miesiącu ciąży zaczynają wytwarzać surfaktant, czyli substancję chroniącą przed zapadaniem się i sklejaniem pęcherzyków płucnych. Po urodzeniu pomaga ona noworodkowi w rozprężaniu płuc i nabieraniu powietrza.

W 6 miesiącu ciąży płód zyskuje większą świadomość otaczającego go świata. Jeśli mama czegoś się przestraszy, dziecko odczuje ten lęk. Ok. 24. tygodnia ciąży dziecko zaczyna mieć własny dobowy rytm snu i czuwania, który kształtuje się na wzór matczynego rytmu dobowego. Przetrwa, co ciekawe, także po narodzinach. 

W 6 miesiącu ciąży kończy się wzrost liczby komórek i zwojów nerwowych. Pod koniec miesiąca fale mózgowe dziecka przypominają fale u noworodka. Przyszła mama powinna nadal szczególnie o siebie dbać. Stwierdzono bowiem, że matczyny stres na tym etapie ciąży może wpływać na tworzenie się sieci połączeń między komórkami w mózgu i w przyszłości skutkować pojawieniem się u dziecka problemów natury psychicznej

6 miesiąc ciąży – ruchy dziecka

W 6 miesiącu ciąży płód porusza się swobodnie i intensywnie, ma jeszcze sporo miejsca w brzuchu mamy, by zmieniać swoją pozycję. Ruchy jego kończyn są silniejsze i lepiej skoordynowane. Dziecko umie już chwytać stopy i zacisnąć ręce w piąstki. Od 20. tygodnia można też podczas badania USG zaobserwować ruchy oddechowe, które świadczą o prawidłowym rozwoju układu oddechowego.

Koniec 6 miesiąca ciąży wiąże się ze wzrostem częstotliwości i siły ruchów klatki piersiowej oraz odruchu ssania. Aktywność płodu jest ściśle uzależniona od aktywności mamy – gdy kobieta chodzi lub ćwiczy, dziecko jest mniej aktywne, gdy mama siedzi lub leży, zaczyna się poruszać. To ważna informacja, bo zarówno zbyt aktywna, jak i unieruchomiona ciężarna nie stymuluje rozwoju ruchowego płodu. 

Od momentu, kiedy poczujesz częste ruchy dziecka, powinnaś zacząć je kontrolować. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) powinnaś zgłaszać lekarzowi.

Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?

Twarz dziecka jest już niemal ukształtowana – ma wygląd buzi noworodka. Płód zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy jego powieki były zamknięte, by siatkówka (część oka, która odpowiada za ostrość widzenia), mogła się rozwijać. Tęczówka nadal jest słabo wybarwiona.

Waga dziecka w 6 miesiącu ciąży

Od końca drugiego trymestru zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd płód nie będzie już mierzony od główki do pośladków, lecz od stóp do głowy. Dziecko ma już ok. 38 cm, a jego waga najprawdopodobniej przekracza kilogram. Gdyby poród zaczął się teraz, dziecko ma szanse na przeżycie. Będą one rosły z tygodnia na tydzień.

Badania w 6 miesiącu ciąży

W 6. miesiącu obowiązkowo wykonuje się badanie glukozy w ciąży (test obciążenia glukozą). Lekarz zaleca go około 25. tygodnia, by wykluczyć tzw. cukrzycę ciężarnych. Jeśli z badania wyniknie, że ją masz, ginekolog skieruje cię do diabetologa. Konieczna wówczas jest dieta, a czasem także przyjmowanie insuliny.

Jak wygląda badanie poziomu glukozy? Dostaniesz do wypicia glukozę i po godzinie zostanie ci pobrana krew. Przed tym badaniem nie musisz być na czczo. Możesz zgłosić się do przychodni o dowolnej porze (bez znaczenia jest godzina ostatniego posiłku).

Inne badania w 6 miesiącu ciąży:

  • badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek,
  • morfologia krwi.


Ponadto lekarz oceni:

  • pH wydzieliny pochwowej. Pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
  • wysokość dna macicy,
  • ciśnienie krwi,
  • przyrost masy ciała.


W 6 miesiącu standardowo nie wykonuje się USG. Najbliższe badanie USG powinno się odbyć między 28. a 32. tygodniem ciąży. Wtedy lekarz oszacuje tzw. potencjał wzrastania płodu (dzięki temu, że struktury kostne staną się coraz bardziej wysycone wapniem, w badaniu USG można zmierzyć długość kończyn i wykluczyć nieprawidłowości kręgosłupa i czaszki).

6 miesiąc ciąży – zagrożenia

Do zagrożeń w 6 miesiącu ciąży należy poród przedwczesny. Dzieci urodzone w tym czasie są wcześniakami i wymagają szczególnej opieki. Urodzone przed terminem noworodki muszą trafić na oddział intensywnej opieki neonatologicznej (oddziały wcześniaków i patologii noworodka), który jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt. Wcześniak musi przebywać w inkubatorze, ponieważ sam ma za mało tkanki tłuszczowej i zbyt słabe mięśnie, by samodzielnie wytwarzać ciepło. Choć wcześniaki urodzone w 6 miesiącu ciąży są bardzo małe – lekarzom zwykle udaje się je uratować.


Sprawdź także:

7. miesiąc ciąży
Stéphane Bidouze/Adobe Stock
Przebieg ciąży
7. miesiąc ciąży – wygląd dziecka, brzuch i dolegliwości
7. miesiąc ciąży: nareszcie ostatni trymestr! Już za trzy miesiące powitasz na świecie swoje dziecko. Na razie jednak przez coraz większy brzuch mogą dokuczać ci różne dolegliwości. Dziecko buduje w tym czasie swój układ odpornościowy. Coraz intensywniej rozwija się też jego zmysł dotyku. Zobacz, co czeka cię w 7. miesiącu ciąży i co robić, aby dotrwać w dobrej formie do porodu.

7. miesiąc ciąży trwa od 27. tygodnia ciąży do połowy 32 tygodnia. Połowa siódmego miesiąca wypada w 29 tygodniu ciąży . To właśnie 7.miesiąc rozpoczyna trzeci, ostatni trymestr ciąży. Dziecko jest już w pełni uformowane i przypomina noworodka. Na razie jest bardzo drobne i szczupłe, ale w nadchodzących tygodniach zacznie nabierać masy. Sprawdź, jak wygląda 7. miesiąc ciąży. Spis treści: Rozwój dziecka w 7. miesiącu ciąży Jak wygląda dziecko w 7. miesiącu ciąży? Brzuch w 7. miesiącu ciąży Ważne badania w 7. miesiącu ciąży Dolegliwości w 7. miesiącu ciąży 7. miesiąc ciąży – na co uważać? Rozwój dziecka w 7. miesiącu ciąży Na tym etapie ciąży dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli. W jego mózgu pojawia się sieć połączeń między neuronami. Coraz większy i lepiej funkcjonujący mózg przejmuje role pełnione na wcześniejszym etapie ciąży przez inne części ciała (np. funkcję regulowania temperatury ciała). Pamiętaj, że cały czas nie wolno ci pić alkoholu . Każdajego ilość może zaszkodzić rozwojowi dziecka – w szczególności rozwojowi jego mózgu. Teraz też  trwa budowa systemu odpornościowego . Młodziutki organizm przejmuje od mamy przeciwciała, dzięki którym zaraz po urodzeniu będzie odporny na mnóstwo chorób. Jeśli spodziewasz się syna, na tym etapie ciąży jego jądra zstępują do moszny kanałem pachwinowym z okolicy nerek. Natomiast u dziewczynek wyraźnie zaznacza się łechtaczka. Jak wygląda dziecko w 7. miesiącu ciąży? Ciało dziecka jest już w pełni uformowane. Waga dziecka w 7. miesiącu ciąży wynosi ok. 1,6 kilograma, długość ciała osiąga około 45 cm (plus lub minus kilka centymetrów, bo na tym etapie ciąży między dziećmi są już spore różnice). Na główce płodu pojawia się coraz więcej...

kiedy można poznać płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Płeć dziecka: kiedy można poznać, w którym tygodniu widać płeć dziecka na USG?
Kiedy można poznać płeć dziecka? Zwykle pewność można mieć dopiero w 20. tygodniu ciąży, ale wiele zależy od umiejętności lekarza i jakości sprzętu do USG. Choć istnieją szybsze metody, by sprawdzić, czy urodzi się chłopczyk, czy dziewczynka, testy na płeć dziecka i przesądy lepiej traktować z przymrużeniem oka.

Kiedyś ludzie próbowali rozpoznać płeć dziecka po zachciankach ciążowych lub kształcie brzucha ciężarnej. Dziś mamy badanie ultrasonograficzne, czyli USG, dzięki któremu na długo przed porodem w wiarygodny sposób można określić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka.  To kiedy dokładnie poznamy płeć dziecka, zależy między innymi od  doświadczenia lekarza,  jakości aparatu USG, od tego, czy to pierwsza, czy kolejna ciąża, a także od samego dziecka, a dokładnie od pozycji, jaką przyjmuje podczas badania. Niektórzy rodzice mogą skorzystać również z innych metod poznawania płci niż USG. Opisujemy je wszystkie poniżej.   Spis treści:  Kiedy można określić płeć dziecka na USG? Czy na USG dopochwowym lepiej widać płeć dziecka? Czy lekarz wykonujący USG może się pomylić w ocenie płci dziecka? Kiedy można poznać płeć dziecka – tydzień, miesiąc Kiedy wykształca się płeć dziecka? Test na płeć dziecka – czy warto zrobić? Jak rozpoznać płeć dziecka – przesądy Kiedy można określić płeć dziecka na USG? Większość rodziców dowiaduje się, czy urodzi im się chłopiec, czy dziewczynka podczas badania USG. Zwykle dzieje się to w trakcie badania połówkowego (ok. 20 tygodnia ciąży) , czasem nieco wcześniej, na przełomie 3 i 4 miesiąca ciąży. Nie zaleca się określania płci dziecka na badaniu ultrasonograficznym przed 12. tygodniem ciąży, ponieważ skuteczność określania płci wynosi wtedy jedynie 54 proc. Możliwość stwierdzenia płci zależy między innymi od tego, jak płód jest ułożony. Jeżeli obszar genitaliów będzie niedostępny – lekarz nie będzie w stanie określić płci nawet w zaawansowanej ciąży. Po 12. tygodniu skuteczność prawidłowego rozpoznania płci wynosi aż 91-98 proc....

pierwsze ruchy dziecka
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać, kiedy się pojawiają?
Na pierwsze ruchy dziecka niecierpliwie czeka wiele przyszłych mam. Część z nich boi się, że je przegapi, lub że nie odróżni ruchów dziecka od ruchów jelit. Podpowiadamy, jak odczuwa się ruchy dziecka w brzuchu oraz kiedy należy się ich spodziewać – z pewnością nie pomylisz ich z niczym innym!

Mniej więcej od połowy ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka . To nie tylko oznaka, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie – z ruchów płodu można również wyczytać, w jakiej formie jest dziecko. Spis treści :  Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w kolejnych tygodniach? Co robi dziecko w brzuchu mamy? Jak wywołać ruchy dziecka? Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać ruchy dziecka – spodziewają się silnych kopnięć, a zamiast nich pojawia się na początku delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie czy muskanie. Pierwsze ruchy dziecka można porównać do trzepotania skrzydeł motyla lub bardziej prozaicznie – do pracy jelit czy wzdęć. Dzięki odczuwanym ruchom z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności płodu. Dziecko ma odwrotny cykl aktywności niż ty – w ciągu dnia twoje kroki kołyszą je do snu, a gdy kładziesz się spać, ono się uaktywnia.  Ruchy dziecka mogą być związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, dziecko może być pobudzone. Dziecko często uaktwnia się również po zjedzeniu przez ciężarną posiłku.  Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy będą umiały odróżnić ruchy dziecka od ruchów jelit . Lekarze zgodnie przyznają, że kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka, będzie wiedziała, że to właśnie „to” i z pewnością nie pomyli ich z powodującymi dyskomfort problemami jelitowymi. Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Od kiedy można czuć ruchy dziecka ? W pierwszej ciąży prawdopodobnie zauważysz pierwsze ruchy dziecka około 23.  lub 24. tygodnia ciąży . Wcześniej ruchy płodu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz