9 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

9 miesiąc ciąży: który to tydzień i jak go przetrwać? Dolegliwości, waga dziecka, samopoczucie

Jesteś w 9 miesiącu ciąży? Twoje dziecko może przyjść na świat w każdej chwili! Zanim jednak pojawią się pierwsze skurcze porodowe, możesz odczuwać większą niż zwykle senność i zmęczenie. Podpowiadamy, jak przetrwać ten okres i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

W końcu nadszedł 9 miesiąc ciąży. Nic dziwnego, że jesteś podekscytowana, ale też zdenerwowana. To już ostatnie kilka tygodni, a może nawet dni dziecka w twoim brzuchu. Maluch jest już niemal gotowy do samodzielnego życia. Świetnie rozwinięte są już zwłaszcza zmysły dotyku i smaku. To za ich pomocą (oraz słabszego jednak wzroku) dziecko będzie na początku swojego życia poznawało świat. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o tym szczególnym okresie ciąży.

Spis treści:

 1. Kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży?
 2. 9 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości
 3. Dziecko w 9 miesiącu ciąży
 4. Badania w 9 miesiącu ciąży
 5. Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Kiedy zaczyna się 9 miesiąc ciąży?

Początek dziewiątego miesiąca przypada na 36 tydzień ciąży. Dziewiąty miesiąc ciąży to okres pomiędzy 36 tygodniem a 40 tygodniem ciąży, czyli koniec trzeciego trymestru. To czas pełen emocji dla każdej kobiety. Do porodu zostało przecież zaledwie kilka tygodni, a może nawet dni lub godzin!

Przyjmuje się, że prawidłowy czas porodu to czas od 38 do 42 tygodnia ciąży, czyli okres obejmujący dwa tygodnie przed terminem i dwa tygodnie po nim.

9 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości

W dziewiątym miesiącu ciąży organizm przyszłej mamy jest już mocno obciążony. W trzecim trymestrze bardzo często pojawiają się takie dolegliwości, jak:

 • zgaga w ciąży,
 • skurcze łydek,
 • częste oddawanie moczu,
 • ból pleców,
 • swędzenie skóry,
 • ucisk na miednicę,
 • wydzielina z piersi,
 • zwiększone owłosienie na twarzy,
 • upławy,
 • odejście czopu śluzowego.


Z uwagi na duży brzuch poruszanie się, a także proste, prozaiczne czynności, takie jak np. zawiązywanie butów, mogą sprawiać przyszłej mamie problem. Nie wahaj się prosić o pomoc! Kobiecie w ciąży nie wolno bowiem się forsować i stresować. Powinnaś też unikać wszelkich prac wymagających długotrwałego stania w pozycji z rękami do góry (takie czynności mogą zaburzać krążenie). Odpuść sobie także długie kąpiele (wiążą się one z ryzykiem zasłabnięcia). Jeszcze przyjdzie na nie czas!

Senność w 9 miesiącu ciąży

Pod koniec trzeciego trymestru ciąży możesz odczuwać większą senność i zmęczenie (sytuacji nie poprawia fakt, że dziecko czasem uaktywnia się w nocy i uniemożliwia ci spokojny, nieprzerywany sen). Aby złagodzić te objawy:

 • dużo odpoczywaj, ale nie śpij zbyt długo w ciągu dnia;
 • jeśli chce ci się spać, połóż się wcześniej i pośpij nieco dłużej;
 • nie jedz ciężkostrawnych potraw na wieczór;
 • regularnie wietrz swoją sypialnię.

Dziecko w 9. miesiącu ciąży

W 9 miesiącu ciąży maluch jest już prawie gotowy do przyjścia na świat. Pod koniec ciąży może on mierzyć od 48 do 64 cm i ważyć od 2700 do 4500 g. Maluch powinien być ułożony w pozycji głową w dół. Jeśli jednak znajduje się w położeniu miednicowym (tzn. stopami lub pośladkami w dół), twój lekarz może spróbować obrócić dziecko. Przez powłoki brzuszne chwyci malucha i postara się go przemieścić, jednocześnie obserwując dziecko na USG. Zabieg ten niesie jednak ze sobą ryzyko wzniecenia porodu. Zapytaj lekarza, kiedy nie można rodzić naturalnie i potrzebne jest cesarskie cięcie.
 

W jelitach twojego dziecka w 9 miesiącu zgromadziła się już smółka. To pierwsza kupa, która złożona jest ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego. Kiedy dziecko się urodzi i zacznie pić mleko, powinno wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni życia.

Dziecko dostało już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebować na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzone „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssało. Każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 proc. masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.

Badania w 9 miesiącu ciąży

W dziewiątym miesiącu lekarz może zlecić ci jeszcze badanie ogólne moczu – nie może być w nim białka, cukru, białych ani czerwonych krwinek.
Ponadto lekarz oceni: 

 • pH wydzieliny pochwowej (badanie to pozwala ocenić stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy),
 • wysokość dna macicy,
 • twoje ciśnienie krwi,
 • twoją wagę.


Za pomocą badania KTG (kardiotokograficznego) ginekolog sprawdzi też tętno płodu. Kiedy minie termin porodu, na KTG będziesz się musiała zgłaszać co dwa dni.

Do samego porodu dwa razy w ciągu dnia sprawdzaj aktywność płodu – rano, gdy jest ona mniejsza, i wieczorem, gdy wzrasta. Co oznaczają ruchu płodu? To, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija.

Jak liczyć ruchy dziecka? Spójrz na zegar i zacznij liczyć każdy ruch, który poczujesz w brzuchu (liczy się kopnięcie, drgnięcie, obrót). Skończ liczyć na dziesiątym ruchu i sprawdź, ile minęło czasu od pierwszego ruchu. Zwykle wyczujesz 10 ruchów w ciągu mniej więcej 10 minut (chociaż czasem upłynie więcej czasu). Jeśli nie doliczysz się 10 ruchów w ciągu godziny, wypij sok, przegryź coś, zrób kilka kroków, rozluźnij się i licz dalej. Jeśli w ciągu dwóch godzin nie naliczysz dziesięciu ruchów, zadzwoń do lekarza. Choć zwykle brak ruchów dziecka nie oznacza nic bardzo niepokojącego, lepiej to sprawdzić.

Jak przetrwać 9 miesiąc ciąży?

Ostatnie dni i tygodnie przed porodem powinnaś poświęcić tylko sobie (i swojemu maluszkowi!). Nabrać sił i wypocząć. Ze względu na to, że poród może nastąpić w każdej chwili, miej pod ręką spakowaną torbę do szpitala. Nie zapomnij także o potrzebnych dokumentach (karta ciąży, dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, wyniki badań USG itp.). Mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą ci przetrwać 9 miesiąc ciąży:

 1. Wciąż chce ci się spać, a masz kłopot z dopasowaniem sobie wygodnej pozycji do spania? Najlepszym wyjściem jest spanie na lewym boku. W takiej pozycji zwiększa się ukrwienie łożyska, a co za tym idzie, odżywienie płodu. Spanie na plecach nie jest polecane ze względu na to, że nasila bóle kręgosłupa i zgagę oraz nie służy dziecku.
 2. Również seks w trzecim trymestrze nie jest sprawą prostą – najwygodniejsza dla ciebie będzie teraz pozycja „na łyżeczkę”. Jednak jeżeli lekarz nie zabroni, a ty i twój partner macie ochotę na seks, nie rezygnuj z tej sfery życia.
 3. Co powiesz na małe zakupy? Najwyższy czas, żeby kupić stanik do karmienia z odpinanymi klapkami. Jak dobrać stanik do karmienia – wybierz model dopasowany w obwodzie, ale za to z miseczkami o numer większymi. Po porodzie twoje piersi jeszcze trochę urosną, a za mały stanik może prowadzić do zastojów pokarmu albo nawet bardzo bolesnego zapalenia piersi. Jeżeli masz bardzo duże piersi, w staniku będzie ci się nawet lepiej... spało.
Boisz się bólu porodowego? Poczytaj o naturalnych i farmakologicznych sposobach znieczulenia i wspólnie z lekarzem ustal, jaki będzie najlepszy dla ciebie. Gdy minie termin porodu, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ciążę możesz wypróbować bezpieczne sposoby wywoływania porodu. Seks czy picie naparu z liści malin na pewno nie zaszkodzą dziecku, a mogą wywołać skurcze porodowe.

Zobacz też:

pierwsze ruchy dziecka
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać, kiedy się pojawiają?
Na pierwsze ruchy dziecka niecierpliwie czeka wiele przyszłych mam. Część z nich boi się, że je przegapi, lub że nie odróżni ruchów dziecka od ruchów jelit. Podpowiadamy, jak odczuwa się ruchy dziecka w brzuchu oraz kiedy należy się ich spodziewać – z pewnością nie pomylisz ich z niczym innym!

Mniej więcej od połowy ciąży zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka . To nie tylko oznaka, że w twoim brzuchu rozwija się nowe życie – z ruchów płodu można również wyczytać, w jakiej formie jest dziecko. Spis treści :  Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Jak zmieniają się ruchy dziecka w kolejnych tygodniach? Co robi dziecko w brzuchu mamy? Jak wywołać ruchy dziecka? Pierwsze ruchy dziecka: jak je rozpoznać? Kobiety, które jeszcze nie rodziły, nie wiedzą, jak rozpoznać ruchy dziecka – spodziewają się silnych kopnięć, a zamiast nich pojawia się na początku delikatne łaskotanie, bulgotanie, pulsowanie czy muskanie. Pierwsze ruchy dziecka można porównać do trzepotania skrzydeł motyla lub bardziej prozaicznie – do pracy jelit czy wzdęć. Dzięki odczuwanym ruchom z czasem zaczniesz odróżniać okresy odpoczynku i aktywności płodu. Dziecko ma odwrotny cykl aktywności niż ty – w ciągu dnia twoje kroki kołyszą je do snu, a gdy kładziesz się spać, ono się uaktywnia.  Ruchy dziecka mogą być związane z twoim stanem fizycznym i psychicznym, np. gdy ponoszą cię emocje, dziecko może być pobudzone. Dziecko często uaktwnia się również po zjedzeniu przez ciężarną posiłku.  Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy będą umiały odróżnić ruchy dziecka od ruchów jelit . Lekarze zgodnie przyznają, że kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka, będzie wiedziała, że to właśnie „to” i z pewnością nie pomyli ich z powodującymi dyskomfort problemami jelitowymi. Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka? Od kiedy można czuć ruchy dziecka ? W pierwszej ciąży prawdopodobnie zauważysz pierwsze ruchy dziecka około 23.  lub 24. tygodnia ciąży . Wcześniej ruchy płodu...

jak uniknąć nacięcia krocza
Adobe Stock
Poród naturalny
Jak uniknąć nacięcia krocza – 9 skutecznych sposobów
Wiele ciężarnych, które chcą rodzić naturalnie, szuka rad, jak uniknąć nacięcia krocza. I faktycznie są sposoby, które pomagają zmniejszyć ryzyko wykonania tego zabiegu podczas porodu, nawet jeśli dziecko ma urodzić się duże. Sporo zależy od położnej oraz od samej rodzącej.
kobieta, mama, ciąża
Przebieg ciąży
14 bardzo ważnych pytań o termin porodu
Czy można dokładnie przewidzieć, kiedy nastąpi poród? Co to jest ciąża po terminie? Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z terminem porodu.

Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa około 38 tygodni, licząc od momentu zapłodnienia, do którego dochodzi w kilka godzin od współżycia. Rzecz w tym, że nawet u kobiety miesiączkującej bardzo regularnie może to nastąpić w przedziale kilku dni (dni płodne cyklu) i dlatego czas trwania ciąży liczymy od daty ostatniej miesiączki (doliczamy dodatkowe dwa tygodnie do wspomnianych 38). 1. Czy znając dzień poczęcia dziecka, można dokładnie obliczyć termin porodu? W dniu zapłodnienia rozpoczyna się ciąża, która trwa przeciętnie 266 dni. Jeżeli kobieta zna dzień zapłodnienia (zdarza się to bardzo rzadko) lub też prowadzi dokładne pomiary temperatury, może określić dni, w których nastąpiła owulacja i wówczas obliczenie terminu porodu jest dokładniejsze. Kalkulator terminu porodu pomoże ci obliczyć, kiedy urodzisz. 2. Czy określenie terminu porodu tylko na podstawie USG jest dokładne? To zależy, kiedy takie badanie zostanie zrobione. Jeśli badanie ultrasonograficzne zostało wykonane w pierwszych trzech miesiącach ciąży , jego wynik można uznać za dość dokładny. Ustalanie terminu porodu tylko na podstawie USG wykonanego w późniejszych miesiącach jest niedokładne, bowiem długość ciała płodu nie zależy tylko od czasu trwania ciąży, jest m.in. uwarunkowana genetycznie . Na przykład dziecko niewysokich rodziców w tym samym miesiącu ciąży może mierzyć mniej niż dziecko rodziców bardzo wysokich. Choroba matki (np. nadciśnienie) czy palenie papierosów mogą spowolnić tempo wzrostu płodu . 3. Jak obliczyć termin porodu, gdy poczęcie nastąpiło podczas karmienia piersią lub krótko po porodzie? W takich przypadkach, a także gdy poczęcie nastąpiło po odstawieniu pigułki antykoncepcyjnej, termin ustala się na podstawie USG wykonanego w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W nowoczesnych ultrasonografach są wbudowane programy komputerowe obliczające...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj