brak ruchów dziecka w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Brak ruchów dziecka: czy i kiedy to powód do niepokoju?

Brak ruchów dziecka może być wynikiem poważnych chorób, ale częściej bierze się z niewiedzy. Sprawdź, kiedy należy udać się do szpitala, oraz co może być przyczyną tego, że nie czujesz ruchów płodu.

Brak ruchów dziecka może stanowić poważny problem – aktywność dziecka w brzuchu jest bowiem wyznacznikiem prawidłowego rozwoju płodu. Właśnie dlatego, aby mieć pewność, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, lekarz zaleca niekiedy liczenie ruchów. Sprawdź, jakie sytuacje powinny cię niepokoić oraz kiedy udać się do szpitala.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Brak ruchów dziecka – przyczyny 

Pierwsze ruchy dziecka kobieta zwykle odczuwa dopiero w okolicy 20. tygodnia ciąży (w przypadku pierwszej ciąży) oraz w okolicy 14. tygodnia ciąży (w przypadku kolejnej ciąży). Brak ruchów dziecka powinien cię zaniepokoić, dopiero gdy mija 22 tydzień ciąży. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zaleci ci badanie USG.

Trzeba pamiętać, że na ruchy dziecka ma wiele czynników, m.in. budowa ciała kobiety. Kobieta z nadwagą prawdopodobnie będzie odczuwać ruchy dziecka mniej intensywnie niż kobiety o szczupłej sylwetce. Wpływ na intensywność i częstotliwość ruchów ma także... temperament malucha. Tak, jeszcze będąc w brzuchu, maluch może dać się poznać jako spokojny albo bardziej energiczny. Dlatego też nie ma jednej normy do obliczania ruchów dziecka, bo każde maleństwo rusza się na swój własny sposób.

Możesz nie czuć ruchów dziecka także przy specyficznym ułożeniu malucha na przedniej ścianie macicy. Czasem dzieje się tak w okolicy 22. tygodnia ciąży. Brak ruchów u dziecka może też wskazywać na nieprawidłowy przebieg ciąży i na niektóre choroby (cukrzyca ciążowa, nadciśnienie). Inne przyczyny to:

  • niewydolność łożyska,
  • zaplątanie się płodu w pępowinę,
  • obumarcie płodu.

Brak ruchów dziecka – kiedy jechać do szpitala?

Jeśli do tej pory regularnie odczuwałaś ruchy dziecka, a nagle jego „kopniaki” i „fikołki” znaczącą osłabną lub całkowicie znikną, to znak, że powinnaś udać się do szpitala. Lekarz zbada przyczynę ustania ruchów oraz podejmie dalsze kroki. Jeśli więc jednego dnia odczułaś mniej ruchów, nie denerwuj się, tylko bacznie obserwuj ruchy dziecka następnego dnia. Gdy ruchy wciąż będą osłabione lub nie będziesz ich odczuwać, koniecznie wybierz się do lekarza.

Pamiętaj, że po 28. tygodniu ciąży powinnaś odczuwać ruchy płodu co najmniej 10 razy na godzinę – to ogólnie przyjęte założenie. Z czasem jednak ruchy stają się delikatniejsze, mniej intensywne – maluch ma coraz mniej miejsca i nie może już tak swobodnie „brykać” w twoim brzuchu.

W trzecim semestrze dziecko ma już zazwyczaj swój stały rytm aktywności zależny od pory dnia – największa przypada zwykle między 21:00 a 1:00 w nocy. Wtedy, kiedy ty jesteś zrelaksowana i odpoczywasz, maluch budzi się do życia. Kiedy ty jesteś aktywna, czyli w godzinach porannych i popołudniowych, dziecko ma czas na relaks – twoje ruchy go przyjemnie kołyszą do snu.

Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z lekarzem. Zaufaj swojej intuicji – jeśli niepokoi cię brak lub osłabienie ruchów płodu i nie chcesz czekać, zadzwoń do położnej lub jedź do szpitala! W szpitalu zostaniesz podłączona do KTG, lekarze wykonają również badanie USG.

Nie czujesz ruchów dziecka? Tak je pobudzisz!

Należy pamiętać, że pierwsze ruchy u dziecka są bardzo delikatne i nie przypominają „kopniaków” (te zaczniesz odczuwać dopiero w zaawansowanej ciąży, około 30. tygodnia). Obserwuj reakcje swojego organizmu i to, co dzieje się w okolicy brzucha. Jeśli ruchów jest mniej, możesz spróbować pobudzić ruchy dziecka. Sposobów na to jest wiele: zjedzenie czegoś (najlepiej słodkiego), relaks, położenie się na plecach z nogami uniesionymi wyżej od reszty ciała, mówienie do brzucha i gładzenie go, ale też wypicie szklanki zimnego napoju czy... głośne słuchanie muzyki.

Pamiętaj, że około 20. tygodnia ciąży ruchy płodu są częste, ale słabe. Od 32. tygodnia zaczynają się rzadsze, jednak bardziej odczuwalne. Po 37. tygodniu ciąży zwiększają swoją częstotliwość. 

Jeśli niepokoi cię aktywność płodu, warto, byś nauczyła się, jak liczyć ruchy dziecka. Połóż się na boku i przez godzinę licz każde (zarówno te silne, jak i te słabe) ruchy malucha. W ciągu 60 minut powinny być przynajmniej cztery.


Zobacz też:

pierwsze ruchy dziecka
Adobe Stock
O ciąży
Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]
Pierwsze ruchy dziecka możesz poczuć ok. 16 tygodnia ciąży. Najpóźniej nastąpi to ok. 20-22 tygodnia. W pierwszej ciąży ruchy dziecka w brzuchu czyje się zwykle trochę później niż w kolejnych, ponieważ początkująca przyszła mama nie wie, że łaskotanie wewnątrz brzucha to właśnie poruszające się dziecko. Położna Katarzyna Płudowska wyjaśnia, że na kopniaki przyjdzie pora później.

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu to jeden z najpiękniejszych momentów ciąży. Nasz ekspert, położna Katarzyna Płudowska , wyjaśnia, od którego tygodnia ciąży będziesz odczuwać ruchy dziecka oraz w jaki sposób je ocenić, aby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo. Spis treści: Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha się ich spodziewać? Jak liczyć ruchy dziecka? Co robić, gdy dziecko w brzuchu się nie rusza? Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Nie ma jednego konkretnego terminu, od którego kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Położna Katarzyna Płudowska przyznaje, że z reguły wcześniej czują je mamy, mające już za sobą doświadczenie macierzyństwa. W ich przypadku jest to około 16. tygodnia ciąży . Kobiety po raz pierwszy będące w ciąży odczuwają ruchy dziecka w połowie ciąży, około 21. tygodnia ciąży . Na początku przypomina to łaskotanie, co często opisywane jest jako uczucie „motyli w brzuchu”. Pierwsze ruchy dziecka – w której części brzucha się ich spodziewać? Początkowo delikatne łaskotania wewnątrz brzucha, czyli pierwsze ruchy dziecka, odczuwa się w okolicach pępka. Z czasem, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, są to już konkretne, często bolesne kopniaki. Jeżeli dziecko ułożone jest pośladkowo , czyli główką do góry, odczujesz kopniaki malucha jako parcie na pęcherz. Jeżeli dziecko ułożone jest główką do dołu, to wtedy poczujesz jego ruchy jako kopniaki w przeponę. W przypadku bolesnych ruchów dziecka możesz: położyć się na lewym boku, kołysać biodrami, głaskać brzuch, mówić do dziecka, włączyć relaksacyjną muzykę. Jak liczyć ruchy dziecka? Największa aktywność malucha przypada na okres...

ruchy dziecka w brzuchu, ruchy dziecka w ciąży, brzuch w ciąży
Przebieg ciąży
Ruchy dziecka w brzuchu - jak to naprawdę wygląda (FILM)
Gdy dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, jego ruchy mogą być naprawdę spektakularne. Zobacz, jak to może wyglądać i jak dziecko reaguje na dotyk dłoni taty.
kobieta w ciąży, wymioty w ciąży, mdłości w ciąży, dolegliwości ciążowe
Przebieg ciąży
Jak kobieta odczuwa ruchy dziecka w brzuchu - film
Sprawdź, od czego zależy siła ruchów dziecka w brzuchu mamy i jakie ruchy dziecka w ciąży mogą sygnalizować problemy.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj