Kobieta w ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać? Jak ją badać?

Szyjka macicy w ciąży powinna być długa, twarda i zasklepiona. Jej wygląd zmienia się dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Miękka szyjka macicy w ciąży (a także otwarta lub krótka) może świadczyć o nieprawidłowościach, które należy skonsultować z lekarzem.

Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy. Łączy ona pochwę z macicą. Wyglądem może przypominać wąską, zgrubiałą rurkę. U kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy ma zwykle długość ok. 3-5 cm. Jej twardość i kształt zmieniają się w czasie trwania cyklu. A jak jest z szyjką macicy u kobiet w ciąży?

Spis treści:

  1. Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży?
  2. Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży
  3. Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży
  4. Miękka szyjka macicy – co oznacza
  5. Otwarta szyjka macicy w ciąży
  6. Długa szyjka macicy a poród
  7. Badanie szyjki macicy w ciąży. Czy samobadanie szyjki macicy w ciąży jest bezpieczne

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Jak powinna wyglądać szyjka macicy w ciąży?

Szyjka macicy w ciąży wygląda trochę inaczej niż u kobiet, u których nie doszło do zapłodnienia. Główną różnicą jest to, że po zapłodnieniu szyjka macicy zostaje zasklepiona przez tzw. czop śluzowy, który składa się z różnych wydzielin kobiecego ciała. Czop śluzowy pełni ogromnie ważną funkcję w przebiegu całej ciąży. Chroni płód, a tym samym pomaga utrzymać ciążę. Nie jest to jedyna zmiana w wyglądzie szyjki macicy w ciąży.

Szyjka macicy w trakcie trwania ciąży wydłuża się i jest znacznie twardsza niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Przez niemal cały okres ciąży pozostaje zamknięta (u kobiet, które nie są w ciąży, szyjka macicy nigdy się całkowicie nie zamyka). Zmiany w wyglądzie szyjki macicy pojawiają się dopiero pod koniec ciąży.

Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży

Szyjka macicy we wczesnej ciąży jest twardadługa, a jednocześnie szczelnie zamknięta. Naturalną zaporą jest utworzony z wydzieliny czop śluzowy.

Dopiero pod koniec ciąży szyjka macicy często staje się bardziej rozpulchniona i krótsza. Tuż przed porodem wypada czop śluzowy i dochodzi do rozwarcia szyjki macicy. To pierwszy sygnał informujący kobietę w ciąży, że zbliża się termin porodu. 

Prawidłowa długość szyjki macicy w ciąży

Wiemy już, że w czasie ciąży szyjka jest zamknięta i twarda. Co ważne, jest również długa. Lekarze uważają, że prawidłowa długość szyjki macicy u zdrowej kobiety w ciąży (szczególnie w jej wczesnym etapie) wynosi minimum od 3 do 5 cm.

Miękka szyjka macicy – co oznacza

Prawidłowa szyjka macicy u ciężarnych powinna być zamknięta, twarda i długa. Miękka szyjka macicy w ciąży oznacza problemy. Skrócona szyjka macicy również informuje o pewnych nieprawidłowościach. Gdy dochodzi do przedwczesnego rozszerzania i skracania się kanału, mówimy o niewydolności szyjki macicy.

Najczęstszymi przyczynami tego problemu są zaburzenia hormonalne, wady wrodzone szyjki macicy, a także uszkodzenie kanału w trakcie dokonanej w przeszłości aborcji. Do objawów należy zwykle plamienie (wydzielina ma ciemną, brunatną barwę), bóle brzucha i kręgosłupa. Ale uwaga! Dolegliwość ta może przebiegać też zupełnie bezobjawowo.

Otwarta szyjka macicy w ciąży

Innym niepokojącym zjawiskiem jest przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w ciąży (przedwczesne, czyli przed terminem porodu). Oznacza to bowiem, że szyjka macicy się otwiera i przestaje być szczelna. Przedwczesne rozwarcie szyjki macicy w ciąży może skutkować przedwczesnym porodem.

Długa szyjka macicy a poród

Tuż przed porodem szyjka macicy mocno się zmienia. Rozpulchnia się, skraca i rozwiera. Staje się też bardziej podatna i rozciągliwa. Jest bardziej miękka i elastyczna. Długość szyjki macicy skraca się do ok. jednego centymetra długości. 

Szyjka macicy w ciąży
Adobe Stock

Przed porodem szyjka macicy ulega skróceniu, a potem zaczyna się rozwierać (jest to równoznaczne z początkiem porodu). Rozwieranie trwa do czasu pełnego rozwarcia (które wynosi 10 cm). Wówczas kończy się pierwszy okres porodu, a zaczyna drugi, czyli parcie.

Badanie szyjki macicy w ciąży. Czy samobadanie szyjki macicy w ciąży jest bezpieczne?

Stan szyjki macicy musi ocenić ginekolog. Lekarze nie zalecają kobietom w ciąży, by robiły to badanie samodzielnie w domu. W ten sposób mogą uszkodzić płód albo w inny sposób wpłynąć niekorzystnie na przebieg ciąży i porodu. Szyjka macicy powinna być badana przy każdej wizycie kontrolnej. 

  Zobacz też:

kobieta i smutek
Fotolia
Starania o dziecko
Nie mam szyjki macicy. Czy mogę mieć dzieci?
To, że kobieta nie ma szyjki macicy po amputacji ze względu na stan przedrakowy, nie oznacza, że nie może mieć dzieci. Czy mogą wystąpić trudności z donoszeniem ciąży i urodzeniem dziecka? Przeczytaj.

Czy po amputacji szyjki macicy z powodu stanu przedrakowego można mieć dziecko, normalnie zajść w ciążę i urodzić? Nie powinny wystąpić problemy z zajściem w ciążę, choć nie ma gwarancji, że nie wystąpią trudności w jej donoszeniu. No i najczęściej usuwa się szyjkę macicy tylko częściowo, a nie w całości. Amputacja szyjki macicy a ciąża Gdy szyjka macicy jest amputowana, lekarze zalecają: założenie szwu na szyjkę (przed 16.–18. tygodniem ciąży) szczególną ochronę przed stanami zapalnymi pochwy i szyjki macicy. Poród z amputowaną szyjką macicy przebiega zwykle bez zakłóceń, choć u części kobiet wskutek zbliznowacenia szyjki dochodzi do trudności w jej rozwieraniu. Uwaga! Podczas ciąży koniecznie trzeba powtórzyć badanie cytologiczne. Zobacz też: 4 infekcje pochwy, które musisz wyleczyć

niewydolność szyjki macicy
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Niewydolność szyjki macicy: przyczyny, objawy, leczenie
Niewydolność szyjki macicy, inaczej niewydolność cieśniowo-szyjkowa, najczęściej polega na skróceniu lub rozwarciu szyjki macicy przed terminem. Dysfunkcja ta utrudniać może utrzymanie ciąży. Wcześnie uchwycona daje szansę donoszenia dziecka.

Niewydolność szyjki macicy polega na tym, że skraca się ona na wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Wadę tę  widać podczas badania USG . Szczególną uwagę na kształt szyjki macicy zwraca się podczas tzw. USG połówkowego, czyli robionego mniej więcej w połowie ciąży. Wtedy też sprawdza się, czy nie ma problemu z łożyskiem w ciąży . Rozwarcie szyjki macicy pojawić się powinno dopiero wtedy, gdy dziecko jest gotowe, aby przyjść na świat. Jeśli dzieje się to wcześniej, lekarz wspomaga działanie szyjki macicy, zakładając tzw. pessar lub specjalny szew, ponieważ skracająca się szyjka grozi przedwczesnym porodem. Spis treści: Przyczyny i objawy niewydolności szyjki macicy Leczenie niewydolności szyjki macicy u ciężarnej Jak dbać o siebie po założeniu pessaru Skracająca się szyjka macicy a druga ciąża Rola szyjki macicy w ciąży Przyczyny i objawy niewydolności szyjki macicy Niewydolna i skracająca się szyjka macicy może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, pęknięciem szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy. Objawy przedwczesnego rozwarcia szyjki macicy w ciąży najczęściej zostają wykryte szybko, podczas comiesięcznych wizyt u lekarza prowadzącego ciążę. To on może stwierdzić, czy nie masz ciąży zagrożonej np. w związku z przodującym łożyskiem, czy skracającą się szyjką macicy. Czasem jednak ciężarna sama może zaobserwować niepokojące sygnały, które są objawami niewydolności szyjki:     skurcze przypominające porodowe (może to być przedwcześnie rozpoczęta akcja porodowa!),     zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,     brunatne plamienie z dróg rodnych,     odczuwanie wzmożonego ucisku w podbrzuszu,     może pojawić się objaw lejka, czyli uwypuklonych błon płodowych.  ...

dni płodne objawy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Dni płodne: objawy, po których rozpoznasz, że w te dni możesz zajść w ciążę
Dni płodne - ich objawy to między innymi zmiana wyglądu śluzu i temperatury ciała. Nie zawsze jednak kobieta odczuwa, że rozpoczął się u nie okres płodny. Aby nie przegapić objawów dni płodnych, należy uważnie obserwować swój organizm. Wyjaśniamy, na jakie symptomy dni płodnych i występującej podczas nich owulacji zwracać uwagę.

Niektóre objawy dni płodnych można zauważyć gołym okiem. Ale nie każda kobieta ich doświadcza – to kwestia bardzo indywidualna. Czasami symptomy rozpoczęcia okresu płodnego mogą pojawić się wkrótce po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, niekiedy występują wyłącznie po owulacji. Objawami dni płodnych mogą być bóle owulacyjne, plamienie okołoowulacyjne, wrażliwość piersi oraz zmiany na skórze i zmiana nastroju. Podczas dni płodnych inaczej wygląda śluz, zmienia się szyjka macicy, a kobieta ma większą ochotę na seks. Gdy pojawi się koniec dni płodnych – objawy ustępują. Pomóc w obliczeniu dni płodnych może również specjalny  kalkulator dni płodnych .  Dni płodne objawy: Śluz podczas dni płodnych Temperatura ciała podczas dni płodnych Szyjka macicy w czasie dni płodnych Ból owulacyjny Plamienie okołoowulacyjne Samopoczucie podczas dni płodnych Ból piersi Wygląd kobiety podczas dni płodnych Dni płodne (owulacja) - objawy Jakie są objawy dni płodnych? Rozpoznawanie dni, w trakcie których można zajść w ciążę, polega na obserwacji cyklu miesiączkowego i całego organizmu, w tym także swojego samopoczucia i nastroju. Czasami objawy dni płodnych (i występującej w ich trakcie owulacji) są bardzo wyraźne (np. pojawia się ból owulacyjny). Często jednak kobieta nie odczuwa, że rozpoczęły się u niej dni płodne i nie wie, że doszło do jajeczkowania. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne, zwróć uwagę na kilka podstawowych objawów, które opisujemy niżej. Wiedza na temat tego, jak wyglądają  dni płodne po okresie , jest kluczowa podczas starań o dziecko. Śluz podczas owulacji Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj