Brzuszek musi leżeć
Wiadomość, że zostaniesz mamą, dodaje ci skrzydeł. Co jednak zrobić, gdy lekarz słowami: „Musi pani leżeć” owe skrzydła podcina? Leżenie w szpitalu w ciąży zagrożonej to stres, jednak możesz go znacznie złagodzić.
- „Twoje dziecko”
Zalecenie, by dużo odpoczywać lub wręcz leżeć w ciąży możesz dostać z powodu krwawienia i brązowego plamienia w ciąży. W pierwszym trymestrze najczęściej są one spowodowane zbyt niskim poziomem progesteronu (m.in. przygotowuje błonę macicy na przyjęcie zarodka). Albo musisz leżeć, bo łożysko umiejscowił się w dolnej części macicy i zakrywa ujście wewnętrzne szyjki, albo szyjka macicy za wcześnie się skraca i rozwiera.
Odpoczynek w łóżku zalecany jest też, gdy nagle wzrasta ciśnienie w ciąży. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia komplikacji, np. bólem głowy, zahamowaniem wzrostu maleństwa, niedoborem płynu owodniowego. Dla przyszłej mamy nie jest to beztroski odpoczynek, a odliczanie czasu do porodu. Żyjesz w obawie, czy uda się donosić ciążę. Każdy dzień to większa szansa dla dziecka, więc z nadzieją skreślasz w kalendarzu kolejny. Przeleżany.
Czemu, gdy ciąża jest zagrożona, lekarz zaleca taki tryb życia
Leżenie w ciąży ma wiele plusów:
- poprawia przepływ krwi przez macicę i łożysko,
- zmniejsza nacisk na szyjkę,
- usprawnia czynność nerek,
- obniża ciśnienie krwi.
Ale ostatnio pojawia się coraz więcej głosów kwestionujących łóżko jako panaceum na wszelkie zagrożenia. Bywa zalecane na wyrost. Lekarz wie, że nawet jeśli kobieta powie, że nic w domu nie będzie robić, znajdzie sobie zajęcie, które może jej lub dziecku zaszkodzić: podniesie coś ciężkiego, schyli się nagle.
Czy rzeczywiście trzeba aż tak bardzo ograniczyć aktywność
Nie rób nic więcej, niż pozwoli lekarz. Nie słuchaj rad zaprzyjaźnionych kobiet, nie tłumacz sobie, że wstaniesz tylko po to, by zrobić herbatę. Nawet tak niewielka aktywność może mieć fatalne skutki. Są kobiety, którym nie wolno nawet na leżący podnosić głowy!
Trzeba leżeć cały czas
To sprawa indywidualna. Rzadko się zdarza, by już na początku ciąży lekarz decydował, że aż do porodu musisz pozostać w łóżku. Podczas wizyt kontrolnych ustala, co dalej. Jeśli twój stan zdrowia się poprawia, pozwala na niewielką aktywność, np. krótki spacer.
Jaka pozycja jest najlepsza
Staraj się je często zmieniać i przyzwyczaj się raczej do leżenia na lewym boku. Przestrzegaj tego zwłaszcza po 30. tygodniu ciąży, gdy zwiększa się ryzyko zaburzeń krążenia (może to spowodować nagły spadek ciśnienia, a nawet utratę świadomości). Leżąc, podkurcz nogi, bo w ten sposób oszczędzasz kręgosłup.
Czy można trochę ćwiczyć, wzmacniać mięśnie
Ruszać się trzeba, ale tylko tyle, na ile to możliwe. Jeśli nie musisz ciągle leżeć, przejdź się, a gdy jest ładna pogoda, możesz wyjść na dwór. Ale nawet w łóżku być może wolno ci wykonywać ćwiczenia rozciągające, relaksacyjne, Kegla. Wszystko zależy od twojego stanu zdrowia i wyników badań. Leżąc dłużej niż 2–3 miesiące, możesz mieć potem problem z chodzeniem. Ćwicz regularnie, o ile ci wolno. Wybieraj bezpieczne dyscypliny sportu w ciąży. W ostateczności ruszaj stopami, palcami rąk i nóg, napinaj i rozluźniaj mięśnie łydek, ramion. Taka gimnastyka poprawia krążenie. Świetnie zrobi ci masaż: pleców, barków i unieruchomionych nóg.
Czy wolno wcierać w brzuch krem przeciw rozstępom
Głaskanie i dotykanie brzucha może pobudzać macicę do skurczów. Traktuj więc go ostrożnie i z umiarem. Nie masuj, nie przesadzaj też z wklepywaniem kremów (najlepiej o pozwolenie zapytaj lekarza). Podobnie jest z masowaniem piersi – to też pobudza skurcze. Zakazany jest również seks.
Dlaczego bolą stawy
Problemem może być ból spowodowany przeciążeniem łokcia. Mniej więcej od szóstego miesiąca zaleca się leżenie na lewym boku (taka pozycja zapewnia lepsze dotlenienie i tobie, i dziecku). To znaczy, że cokolwiek chcesz zrobić, musisz unieść się, opierając się na lewym łokciu. Oszczędzaj go, robiąc z poduszek specjalną konstrukcję podpierającą lewy bok. Jeśli łokieć boli, a skóra na nim jest zaczerwieniona, pomoże podkładanie dmuchanego kółeczka i smarowanie łagodzącą maścią.
[CMS_PAGE_BREAK]
Jak często zgłaszać się do lekarza
Zwykle częściej niż w przypadku ciąży niezagrożonej i regularnie. Badania obowiązkowe są tak zaplanowane, aby móc stosunkowo wcześnie wykryć powikłania. Wykonuj je tak, jak zalecił lekarz. Staraj się o nich nie zapominać i nie przekładaj na inny termin. Zwracaj szczególną uwagę na:
- nieprawidłową wydzielinę z pochwy,
- bóle w okolicy krzyża lub w podbrzuszu przypominające bóle miesiączkowe,
- nasilające się obrzęki,
- bóle głowy,
- wzrost ciśnienia.
Te objawy nie muszą oznaczać problemów, ale lepiej chuchać na zimne i niezwłocznie odwiedzić lub wezwać lekarza.
O co pytać podczas wizyt kontrolnych
Dowiedz się, czy musisz leżeć w specjalnej pozycji. Raczej nie powinno to być płaskie leżenie na plecach, być może będziesz mogła obłożona poduszkami przyjąć pozycję półsiedzącą, ale może być i tak, że wskazane będzie leżenie z uniesioną pupą i nogami. Spytaj, jak często i na jak długo możesz wstawać. Czy możesz wychodzić wyłącznie do toalety i pod prysznic, czy ewentualnie przyrządzić w kuchni szybki posiłek? A także, czy możesz pracować, np. przy komputerze. I jak długo w ciągu dnia. Pamiętaj, że opieka nad starszymi dziećmi to też ciężka praca.
Co robić, by nie ogarnęło cię przygnębienie
Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, jak będą wyglądały twoje najbliższe tygodnie czy miesiące, możesz mieć gorszy nastrój. To normalne. W końcu miałaś tyle planów i spraw do załatwienia. Choć wiesz, że najważniejsze jest maleństwo, masz prawo do kryzysów. Zmień sposób funkcjonowania swojej rodziny. Twoje obowiązki muszą przejąć inni domownicy. Ty możesz jedynie zarządzać i służyć im radą. Mów jasno, czego oczekujesz. Dzięki temu mniej będzie nieporozumień i rozczarowań.
I najważniejsze, nie obwiniaj się za ten stan. Zadawanie sobie pytań typu: „Jaki popełniłam błąd?” nie ma sensu. Zagrożonej ciąży nie da się przecież przewidzieć ani też jej zapobiec. Doświadcza tego co czwarta kobieta. Wypełniaj polecenia lekarza i wierz, że twój wysiłek ma sens. Wyobrażaj sobie chwilę, kiedy już będziesz tulić nowo narodzone dziecko.
Rady dla taty
Twoja misja specjalna: podejmij wyzwanie taty w ciąży nie bój się przejąć domowych obowiązków, na pewno sprawdzisz się w tej roli. Przekonasz się, że zyskacie na tym oboje (nawet troje). Gdy najdą cię wątpliwości, pamiętaj:
- szybko nabierzesz wprawy w codziennej krzątaninie,
- im bardziej włączysz się w sprawy związane z ciążą, tym więcej rzeczy stanie się dla ciebie naturalnych i oczywistych,
- obsługa pralki jest zdecydowanie prostsza od obsługi komputera,
- bądź rzecznikiem swojej żony: pojedź do jej pracy, umów ją z lekarzem, odbierz wyniki.
Specjalne menu
Prowadzisz inny tryb życia niż aktywna ciężarna kobieta. Jesteś szczególnie narażona na zaparcia. Może też brakować ci magnezu (żyjesz w stresie), jego braki powodują m.in. kurcze łydek. Dlatego:
- jedz potrawy z błonnikiem – kasze, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, płatki owsiane, otręby, warzywa, owoce. Jabłka i gruszki jedz ze skórką;
- pij ok. 2 litrów wody dziennie. Mineralną niegazowaną, ale też soki warzywne i owocowe, świeżo wyciskane, jednodniowe. Bez płynów błonnik nie spełni swojej roli;
- sięgaj po produkty z probiotykami. Najpopularniejsze to biojogurty (np. Activia).Ich działanie przeciw zaparciom polega przede wszystkim na poprawie tempa przechodzenia jedzenia przez przewód pokarmowy. Trzeba je jadać regularnie;
- zrezygnuj z tłustych i ciężkostrawnych potraw. Trawi się je wolniej, więc pojawiają się wzdęcia i zaparcia;
- ogranicz czekoladę i kakao. Zwłaszcza gorzka czekolada (więcej niż 60 proc.) działa wyjątkowo „zapierająco”. Na deser chrup orzechy i pestki;
- jedz ryby. To korzyść dla układu nerwowego, serca, skóry także dziecka.