Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
sposoby na zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne

Zaparcia w ciąży dotykają nawet 50% ciężarnych. Wszystko przez szalejące hormony i utrudnienia związane z prawidłową pracą układu pokarmowego. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z zaparciami w ciąży i kiedy należy iść do lekarza.

Zaparcia w ciąży to problem ponad połowy ciężarnych. Spowodowane są wysokim poziomem progesteronu, który rozluźnia mięśnie układu pokarmowego, a co za tym idzie, spowalnia proces trawienia. Na domiar złego, macica powiększająca się wraz z dzieckiem naciska na jelita, powodując duże problemy z wypróżnieniem się. Najgorzej jednak mają ciężarne, które muszą przyjmować żelazo w formie leku, bowiem ten pierwiastek powoduje ciężkie zaparcia. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z zaparciami w ciąży.

Zaparcia w ciąży: skąd się biorą i jak je pokonać?

Sposoby na zaparcia w ciąży: co i jak jeść, aby sobie pomóc?

Na zatwardzenie w ciąży najlepsze będą naturalne metody, ponieważ są one najbezpieczniejsze i przy tym skuteczne. Leki w tym stanie nie są najlepszym rozwiązaniem i zdecydowanie odradzamy brać je na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Kiedy zaparcia mogą zacząć cię martwić? Kiedy trwają dłużej niż 3 dni. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem. 

Doraźne, naturalne sposoby na zatwardzenie w ciąży, które powinny od razu pomóc:

  • Sok z kiszonej kapusty – wystarczy szklanka soku z kapusty, aby pomóc sobie w problemie z zaparciami. Jakąś godzinę po wypiciu soku, konieczna będzie wizyta w toalecie. 
  • Siemię lniane – najlepiej jest pić je na czczo, np. w formie koktajlu czy jako pełnoprawne danie śniadaniowe. Siemię lniane ma bardzo dużo błonnika, który pomaga w problemach z wypróżnianiem się.  Jeśli nie masz w domu siemienia, możesz równie dobrze zjeść solidną porcję owsianki z surowym jabłkiem (zadziała przeczyszczająco).

Jedz dużo błonnika, najlepiej przez całą ciążę

Przy zaparciach i zatwardzeniu w ciąży podstawą jest dieta bogata w produkty będące źródłem błonnika (błonnik to tzw. miotełka przewodu pokarmowego, która skutecznie usuwa z niego resztki pokarmowe). Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Zdaniem dietetyków powinno się dostarczać organizmowi 30-40 g błonnika dziennie.

Jeśli cierpisz z powodu zaparć w ciąży, jedz otręby zbożowe (możesz dodawać je do sałatek albo zrobić z nich koktajl), kaszę gryczaną, razowy makaron, brązowy ryż oraz surowe lub suszone warzywa i owoce. 

Suszone śliwki – pomogą na zaparcia w ciąży

Śliwki, szczególnie te suszone, zawierają aż 10 g błonnika w 100 g, dzięki czemu są skutecznym sposobem na zaparcia w ciąży. Już kilka tych suszonych owoców zjedzonych codziennie rano przyniesie wymierne efekty. Polecamy zostawić je namoczone na noc w wodzie – dzięki temu staną się bardziej miękkie i łatwiejsze do zjedzenia. Możesz też wypić kompot z suszu albo zjeść garść suszonych moreli. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ nadmiar tych owoców powoduje wzdęcia, szczególnie dokuczliwe w ciąży.

Zwolennicy naturalnych metod leczenia zaparć polecają też wodę z suszonych śliwek: wystarczy zalać kilka owoców ciepłą wodą i odstawić na noc, a rano na czczo wypić powstały napój. 

Jedz kiszonki. Na zdrowie i na... zaparcia 

Fermentowane produkty to świetny lek na zaparcia w ciąży. Np. kiszona kapusta i przetwory mleczne (jogurty, kefiry i maślanki) naturalnie wspierają perystaltykę jelit. Do jogurtu naturalnego możesz dosypać otręby – one także zawierają sporą ilość błonnika witalnego (warto o nich pamiętać, przyrządzając sałatki lub wypieki).

Woda na zaparcia w ciąży

Pij dużą ilość płynów, najlepiej ponad 2 litry dziennie, nawet jeśli nie męczą cię zaparcia. Najlepsza jest oczywiście woda, która poprawia pracę jelit i nawadnia przetrawiony pokarm, dzięki czemu łatwiej się go pozbyć.

Jabłka na zatwardzenie w ciąży

Jabłka zawierają sporą ilość błonnika, dlatego warto jeść je na zatwardzenie w ciąży. Ważne jest jednak, by były to owoce surowe albo suszone (w 100 g suszonych jabłek znajduje się ok. 10 g błonnika). Pieczone jabłka czy sok jabłkowy nie poradzą sobie z zaparciami.

Kiwi w ciąży na zaparcia

Wśród bezpiecznych, naturalnych sposobów na zaparcia w ciąży jest też spożywanie kiwi. To owoc bogaty zarówno w błonnik, jak i w przeciwutleniacze. Ma działanie przeciwzapalne, poprawia pracę jelit i łagodzi uczucie wzdęcia. Dla łatwiejszego wypróżniania się wystarczy zjadać jedno lub dwa kiwi na czczo, przed śniadaniem.

Zioła na zaparcia

Jeśli zaparcia w ciąży ciągle powracają, wprowadź na stałe do swojej diety napary ziołowe. Wypróbuj mieszankę suszonych kwiatów śliwy z pączkami brzozy i suszoną pietruszką – szklanka wypita rano i wieczorem poprawi pracę układu trawiennego. Na ciążowe zaparcia pomaga także rumianek, który działa rozkurczowo. Rumianek w ciąży wspomaga trawienie, niweluje wzdęcia i zaparcia, a także uśmierza ból. 

Oliwa z oliwek na zaparcia w ciąży

Na zaparcia może także pomóc mieszanina oliwy z oliwek i soku z cytryny. Wymieszaj jedną łyżkę oliwy z jedną łyżeczką soku z cytryny. Pij taki napój na czczo, 20 minut przed śniadaniem.

Wypróbuj też olej lniany – to cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezwykle potrzebne w diecie przyszłej mamy. Warto go stosować nie tylko wtedy, gdy męczą cię zaparcia w ciąży.

Domowe sposoby na zaparcia w ciąży: czego nie jeść, aby uniknąć zaparć?

Aby uniknąć zaparć w ciąży, lepiej zrezygnować ze smażonych dań – mogą działać zapierająco. Z tego samego powodu warto wykreślić z ciążowej diety także:

  • czekoladę,
  • biały ryż,
  • czarne jagody.

Ćwiczenia na zaparcia w ciąży

W ciąży ruszaj się jak najwięcej (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Można np. spacerować, pływać albo wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające. Nie tylko dodadzą ci sił i energii, ale i pobudzą jelita do efektywniejszej pracy. Odpowiednie ćwiczenia w ciąży pomogą też lepiej przygotować się do porodu i połogu.

Uwaga! Leczenie zaparć w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ przedłużające się zatwardzenie może prowadzić do powstania hemoroidów w ciąży. One z kolei, nieleczone, będą stawały się coraz bardziej uciążliwe: mogą swędzieć, boleć, a nawet krwawić. 

Zakazane sposoby na zaparcia w ciąży

Przeczyszczające herbatki i leki na zaparcia (także ziołowe!), nawet te najłagodniejsze, można pić dopiero po konsultacji z lekarzem. Bez wiedzy specjalisty nie wolno też stosować:

  • czopków (poza glicerynowymi),
  • lewatywy.

Niekontrolowane skurcze jelit mogłyby wywołać przedwczesny poród.

Zobacz także:

Olej z wiesiołka w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Olej z wiesiołka w ciąży: w jakim celu go suplementować, jak wygląda dawkowanie
Olej z wiesiołka to olej, który wpływa na zdrowie, zwłaszcza kobiety – reguluje pracę gospodarki hormonalnej, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Jest też cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie ważnych dla prawidłowego przebiegu ciąży. Wyjaśniamy, ile oleju z wiesiołka można spożywać w ciąży i jak go stosować.

Olej z wiesiołka to źródło wielu cennych składników, takich jak kwasy gamma linolenowe tzw. GLA, polifenole czy witamina E. Jego regularna suplementacja daje spektakularne efekty – liczne badania naukowe dowodzą, że olej z wiesiołka doskonale reguluje pracę hormonów kobiecych (m.in.  olej z wiesiołka działa na płodność ), a także przeciwdziała mastalgii, czyli bólom piersi. Od kiedy można stosować olej z wiesiołka w ciąży? Jego suplementacja musi zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Spożywać go można dopiero wtedy, kiedy lekarz da „zielone światło”. W jakim celu stosować olej z wiesiołka w ciąży? Przede wszystkim po to, aby dostarczyć organizmowi cennych kwasów GLA. Wpływają one na prawidłowy przebieg ciąży, dostarczając składników, które wspierają ciało kobiety w tym pięknym, ale obciążającym dla niej czasie. Olej z wiesiołka przed porodem Do 2017 roku uważano, że olej z wiesiołka stosowany dopochwowo przygotowuje pochwę i szyjkę macicy do porodu, a ponadto minimalizuje ryzyko konieczności podania oksytocyny w trakcie porodu. Badania te jednak nie zostały przeprowadzone w rzetelny sposób . W 2018 roku naukowcy podjęli kolejną próbę badań, tym razem zgodnie ze standardami badań klinicznych, a olej z wiesiołka był stosowany doustnie. Jak się okazało, w żaden sposób nie wpływał on na przebieg porodu. Można wysnuć teorię, że olej z wiesiołka działa lepiej, kiedy stosowany jest dopochwowo, natomiast podkreślamy, że nie ma twardych naukowych dowodów, że jakkolwiek przyspieszy on poród. Poza tym globulki z olejem z wiesiołka nie są dostępne w Polsce. Dawkowanie oleju z wiesiołka w ciąży: jak i ile stosować Najważniejszy jest wybór oleju. Powinien być on zimnotłoczony, niefiltrowany i nierafinowany. Można spożyć go w trakcie posiłku, np. podczas śniadania czy obiadu lub też między...

Picie herbaty w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Herbata w ciąży to nie zawsze dobry pomysł. Jaką herbatę może pić ciężarna?
Nie każda herbata w ciąży przysłuży się przyszłej mamie i jej dziecku. Obostrzenia dotyczą nie tylko zwykłych czarnych herbat zwierających kofeinę, ale także niektórych ziołowych. Sprawdź, jaka herbata w ciąży jest bezpieczna dla mamy i dziecka.

Zazwyczaj ciężarne zwracają uwagę na to, ile piją kawy. Niektóre kobiety rezygnują z niej na okres 9 miesięcy ciąży, a nawet na dłużej – także na czas karmienia piersią. Powodem takiej decyzji jest kofeina. W przypadku herbaty ciężarne są zwykle mniej ostrożne, gdyż często nie zdają sobie sprawy, że herbata także zawiera niekorzystny dla nich związek – teinę (działa na organizm jak kofeina). Szczególnie w okresie jesienno-zimowym przyszłe mamy piją więcej tego napoju. A to duży błąd! Kobiety, które spożywają kofeinę (teinę) nawet w ilości mniejszej niż ta określana jako bezpieczna, mogą zaszkodzić dziecku.   Spis treści: Picie herbaty w ciąży: czy jest bezpieczne? Ile herbaty w ciąży? Jaka herbata w ciąży będzie najlepsza do codziennego picia? Jakich herbat unikać w ciąży? Picie herbaty w ciąży: czy jest bezpieczne? Lekarze nie zabraniają picia herbaty w ciąży (kawy również), zalecają jedynie, by nie przekraczać dawki 200 mg kofeiny (teiny) na dobę. Powodem ograniczenia jest fakt, że związek ten łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które mogą go rozłożyć. Naukowcy odkryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do wolniejszego rozwoju płodu i spowolnienia jego wzrostu. Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowotnych w przyszłości. Ile herbaty w ciąży? Badacze podkreślają, że przyszłe mamy często nie zdają sobie sprawy z tego, ile teiny zawiera herbata. Choć to ilość mniejsza niż w kawie, to nadal jest to od 23 do nawet 110 mg w filiżance.  Badania wykazały, że 200 mg kofeiny (teiny) na...

czego nie jeść w ciąży
Farknot Architect/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czego nie jeść w ciąży? [LISTA PRODUKTÓW ZAKAZANYCH]
Lista z informacjami, czego nie jeść w ciąży, nie jest długa. Tym bardziej warto się z nią uważnie zapoznać. Uzupełniliśmy ją o napoje, których nie powinna pić ciężarna. Wymieniamy także produkty, które nie są zakazane, ale należy je ograniczać.

Zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży? I bardzo dobrze. Ciężarna powinna wiedzieć, z jakich produktów należy zrezygnować, ponieważ dieta w ciąży wpływa na rozwój i zdrowie płodu. Jeśli wcześniej nie zwracałaś uwagi na to, co trafia na twój talerz – czas to zmienić! Spis treści: Czego nie wolno jeść w ciąży? Czego nie wolno pić w ciąży? Jakie produkty warto ograniczyć w ciąży? Czego nie wolno jeść w ciąży? W diecie przyszłej mamy nie powinny znaleźć się konkretne produkty spożywcze. Ciężarna powinna też czytać etykiety, aby unikać nieodpowiednich dla niej składników i żywności   wysokoprzetworzonej. Spożywanie niżej wymienionych pokarmów może uszkodzić płód lub zakłócić jego rozwój. Surowe i niedogotowane jajka Zjedzenie surowego jajka może skutkować zakażeniem się salmonellą lub toksoplazmozą. W obu przypadkach może dojść do poronienia, obumarcia płodu lub ciężkich powikłań neurologicznych. Ciężarna powinna jeść jajka po obróbce cieplnej, a wcześniej umyć skorupkę jajka przed gotowaniem. Jeśli skorupka pęknie w trakcie gotowania, masz pewność, że do białka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. W ciąży unikaj też jedzenia jajka na miękko (może być gotowane zbyt krótko). Unikaj też produktów, do których dodaje się surowe jajko, np. kremów, a zwłaszcza tiramisu, domowej roboty majonezów, sosu bearnaise, sosu holenderskiego i innych dressingów, które zawierają surowe jaja. Nie jedz także Natomiast kogla-mogla. Więcej tutaj: Jakie jajka dla kobiet w ciąży i ile? Wątróbka Zawiera spore ilości retinolu (witamina A), a jego nadmiar może powodować ciężkie wady rozwojowe płodu. Jedzenie wątróbki w ciąży może też wpływać na stan zdrowia przyszłej mamy. To produkt, który zawiera spore ilości cholesterolu. Z uwagi na obecność w składzie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz