ciąża, kobieta w ciąży, para, mężczyzna, para w ciąży
WONG SZE FEI - Fotolia.com
Tata

Tata w ciąży: najtrudniejsze chwile ciąży

Ciąża to piękny, ale też trudny czas. Kobieta może mieć huśtawki nastrojów, zachcianki, być marudna. Które momenty ciąży będą dla was najtrudniejsze?
Ciąża jest wyzwaniem nie tylko dla kobiety. Przyszły tata radzi sobie nie tylko z nową sytuacją, ale też nierzadko z humorami przyszłej mamy. Jest kilka trudnych momentów, które są wyzwaniem nie tylko dla kobiety w ciąży, ale i jej partnera. Sprawdź, jak się przygotować i oswoić z nową sytuacją.

Przeczytaj: Obalamy mity na temat ojcostwa!

Trudne początki ciąży

Chwila, gdy młodzi ludzie dowiadują się, że zostaną rodzicami, jest często najszczęśliwszą chwilą w życiu. Ale nie zawsze tak musi być. Strach, niepewność – mogą wtedy pojawić się nie tylko pozytywne emocje. To normalne. Nie tylko kobieta ma obawy przed nowym stanem, obserwuje, jak zmienia się jej organizm, ale też mężczyzna może potrzebować czasu, żeby się oswoić z nową sytuacją. 

Czytaj też: 10 zdań, których nie znoszą ciężarne
 
Na dodatek wiele mam odczuwa wiele dolegliwości na początku ciąży – nudności, zmęczenie, osłabienie, senność, zachcianki w ciąży. Zwłaszcza dla pracujących mam te chwile mogą być trudne. Liczą wtedy na pomoc i wsparcie partnera, ale nie zawsze umieją wyrazić swoje potrzeby, czasem są drażliwe i marudne. Mężczyzna może czuć się odepchnięty i nie do końca rozumieć nową sytuację. Burza hormonów nie pomaga – przyszła mama sama może nie wiedzieć, o co do końca jej chodzi...

Zobacz też: Który miesiąc ciąży?

Najważniejsza jest wtedy cierpliwość – świadomość, że nic nie dzieje się bez powodu i że huśtawki nastrojów powodowane są rozwijaniem się dziecka, na pewno pomogą przetrwać trudne momenty. Bardzo ważne jest, aby przyszła mama nie odtrącała mężczyzny, tylko dawała mu do zrozumienia, jak dużym jest dla niej wsparciem i jak bardzo go potrzebuje.

Badania w ciąży

Badania, zwłaszcza badanie usg, czasem powodują obawy. Są mamy, które boją się ich, jak ognia. Wielu rodziców odczuwa niepokój przed badaniami, czasem sądzi, że skoro lekarz zleca dodatkowe badania albo bardziej szczegółową diagnostykę, to znaczy, że coś złego się dzieje. Zupełnie niesłuszne, badanie może jedynie pomóc! 

Sprawdź kalendarz najważniejszych badań w ciąży
 
Pierwsze badanie usg wykonuje się ok. 11 tygodnia ciąży i jest to badanie przezpochwowe. Kolejne będą wykonywane jeszcze kilka razy w czasie ciąży. Nie zagrażają zdrowiu maluszka ani nie są bolesne dla kobiety, więc nie ma czym się martwić. W ciąży wykonanych zostanie też wiele innych badań: moczu, krwi, ciśnienia, pomiar poziomu glukozy, czasem badania genetyczne i wiele innych. Badania mają na celu was uspokoić, nie zdenerwować. 

Przygotowania do porodu

Im bliżej porodu, tym większy stres, że to już, te 9 miesięcy minęło tak szybko! Ostatni miesiąc to czas, gdy dziecko jest już w zasadzie ukształtowane – waży ok. 3 kg i mierzy ok. 50 cm. Często jest to trudny dla kobiety okres, może zmagać się z dolegliwościami takimi jak duszności, puchnięcie i obrzęki nóg, zgaga. Poród jest już coraz bliżej, więc kobieta odczuwa niepokój, często strach przed bólem, ewentualnymi komplikacjami, nową sytuacją. Z drugiej strony niecierpliwość – przecież już za chwilę zobaczy swoje dziecko. Dla mężczyzny więc jest to niełatwy okres – denerwuje się porodem często dużo bardziej niż kobieta, a z drugiej strony niewiele może zrobić, jedynie czekać niecierpliwie na telefon. W tym ostatnim okresie bardzo ważne jest obopólne wsparcie partnerów.

Zobacz też: Co czuje tata podczas porodu rodzinnego?

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

kobieta, mężczyzna, łóżko, seks
fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Jak przekonać mężczyznę do badania nasienia?
Gdy para boryka się z problemami z zajściem w ciążę, często przeprowadzane są badania męskiej płodności. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Niestety zdarza się, że mężczyzna nawet nie chce o tym słyszeć – co może być tego przyczyną i jak go przekonać?

Pary, które bezskutecznie starają się o dziecko od roku, powinny zgłosić się do lekarza na badania, by ustalić przyczynę problemów z zajściem w ciążę. Przyczyn niepłodności (bo tak nazywany jest stan, gdy poczęcie dziecka nie następuje po 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia) jest bardzo wiele i mogą to być zarówno tryb życia, jak i wady anatomiczne. Nie sposób ustalić przyczynę bez dokładnych badań.   Sprawdź, jaka jest różnica między niepłodnością i bezpłodnością     Gdy lekarz ma podejrzenia, że mężczyzna może mieć problemy z jakością nasienia , zaleca badanie. I tu czasem pojawiają się problemy – partner reaguje złością, może nawet agresją, obraża się, odmawia wykonania badania. Czujesz się bezradna? Przeczytaj, skąd się bierze taka reakcja i co możesz w tej sytuacji zrobić. Mężczyzna jest przekonany, że to wina partnerki I reaguje złością, że ktoś „chce mu coś wmówić”. To niestety częsta postawa, kiedy partner przekonany jest, że to wina kobiety, że nie może zajść w ciążę . Zdarza się, że mężczyzna jest tak pewny swego, że pary przeprowadzają szczegółową i kosztowną diagnostykę kobiety, metodą prób i błędów próbują znaleźć u niej przyczynę. Marnują wiele czasu i pieniędzy i w końcu okazuje się, gdy mężczyzna po batalii zgadza się przebadać, że jego nasienie jest tak słabej jakości, że nie da się już począć dziecka , a gdyby zbadać się od razu, taka szansa by była. Może taka historia go przekona? Posłuchaj o najczęstszych przyczynach męskiej bezpłodności   Jeśli nie, innym wyjściem w takiej sytuacji wydaje się rozmowa lekarza z mężczyzną – jest szansa, że jego autorytet, wiedza i... płeć przekonają uparciucha. Spróbuj też argumentu, że im dłużej czekacie, tym dłużej nie znacie przyczyny i jesteście coraz starsi,...

poród z partnerem, poród rodzinny, facet na porodówce
Fotolia
Przygotowania do porodu
Mdleje, śpi, patrzy w smartfon? Co robi facet na porodówce, opowiada położna
"Złap oddech, zatańcz ze mną, jesteś świetna" - chciałabyś, by partner tak właśnie motywował cię podczas porodu? Przeczytaj, co o obecności mężczyzn na porodówce opowiada Magdalena Kukulska, położna ze szpitala Świętej Zofii w Warszawie.

Czego kobieta oczekuje od partnera na sali porodowej? Najczęściej - zgody na każde swoje, nawet najbardziej dziwne zachowanie. Niektóre panie proszą, by  mężczyzna  był tłem, stał cicho i nie odzywał się, inne – wręcz przeciwnie – chcą, by odwracał uwagę, trzymał za rękę, głaskał, przytulał i komplementował. Wspominam  poród , kiedy kobieta weszła na salę porodową, postawiła mężczyznę w rogu, z którego pod karą śmierci nie mógł się ruszać, a w drugim końcu sali rodziłyśmy. I gdy już było po wszystkim, powiedziała: "Kochanie, bez ciebie nie dałabym rady". To kwintesencja tego, czego oczekiwała od  partnera  – był, dawał poczucie bezpieczeństwa, ale nie krępował spojrzeniem.   Czy przyszli ojcowie spełniają te oczekiwania? Gros mężczyzn śpi, czyta, bawi się na komputerze, aby czas jakoś zleciał. Czasem  kobiety  mają pretensje do partnera czy wręcz wyrzucają go z sali – powoduje nimi np. poczucie wstydu, jakie może pojawić się w drugim okresie  porodu , gdy zaczynają się skurcze parte. Zdarza się, że kobieta wymusza na osobie towarzyszącej zakończenie porodu, mówiąc: "Zrób coś", bo nie akceptuje tego, co się dzieje. Mężczyzna może czuć bezsilność i niemoc, a to bardzo niebezpieczne uczucia, albo wejść w rolę bojownika, co z kolei jest ostatnią rzeczą, która pomoże kobiecie podczas narodzin dziecka. Dlatego tak ważna jest edukacja w  szkole rodzenia , w jaki sposób przebiega poród i jaka może być reakcja rodzącej kobiety.  Czy warto przekonywać partnera, by był świadkiem narodzin dziecka? Nie warto nic robić na siłę. Są mężczyźni, którzy uważają, że partnerka zawsze powinna być pociągająca i podczas porodu mogą się srogo zawieść. Są też kobiety, które przychodzą na  salę porodową  fantastycznie ubrane i...

1/3 mężczyzn woli nie towarzyszyć w porodzie swojego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Co czuje mężczyzna podczas porodu? - to dosyć zaskakujące
Wydawałoby się, że to już codzienny widok - obecność mężczyzny przy porodzie swojego dziecka. A jednak nie do końca. Bardzo wielu z nich wolałoby tego uniknąć.

8 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Położnej i przy tej okazji marka Pampers opublikowała wyniki badań dotyczących m.in. obecności mężczyzn przy porodzie. Wzięło w nim udział 612 panów. Przytłoczeni, poddenerwowani, bezradni Okazuje sie że 1 na 3 mężczyzn wolałaby nie uczestniczyć w porodzie swojego dziecka, a aż 47 procent z nich, decydując się na to, czuje się bezużytecznie i nerwowo. Większość przyznała, że była przytłoczona podczas narodzin pierwszego dziecka . 10 procent ojców żałuje swojej obecności podczas porodu. Tylu samo czuło się jednak pomocnymi. Mężczyźni mają trudności w odnalezieniu się w takiej sytuacji. 48 procent z nich nie może znaleźć sobie miejsca i zdefiniować zadania, jakie ma wykonać w tej ważnej chwili. Część przyznała także, że ma wrażenie, że wszystko, co robi jest niewłaściwe i źle wpływa na partnerkę. Takie samopoczucie mężczyzn wpływa także na rodzące kobiety. Okazuje się, że 1 na 3 kobiety podczas porodu martwiła się o swojego partnera! " Położne bardzo wspierają kobiety podczas porodu, ale także pomagają partnerowi w całym procesie" - komentuje wyniki badań rzeczniczka marki Pampers. Poród rodzinny to wspólna i przemyślana decyzja Poród rodzinny, w którym mamie towarzyszy tata dziecka, może być wspaniałym przeżyciem dla obojga partnerów. Kobieta zyskuje w obecności męża poczucie bezpieczeństwa i większej kontroli nad sytuacją. Ojcowie uczestniczący w porodzie rodzinnym podkreślają, że takie doświadczenie pomogło im w nawiązaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem oraz często było jeszcze większym spoiwem miłości do żony, szacunku i podziwu dla niej.      Tym niemniej taki poród powinien być wspólną decyzją kobiety i mężczyzny. Jeżeli są obawy, trzeba o nich szczerze porozmawiać, bez przymuszania i szantażowania. Mężczyzna może czuć, że nie ma na to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj